Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Anacron, jak funguje?  (Přečteno 1562 krát)

malcharekroman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Anacron, jak funguje?
« kdy: 15 Června 2014, 15:10:25 »
Ahoj,

hledal jsem na internetu, jak donutit cron, aby vykonal své (třeba denní) úlohy i  v případě, že v moment, kdy se mají spouštět (půlnoc), nebude počítač zapnutý.

To jsem zjistil, že asi nejde, ale dočetl jsem se něco  o anacronu (moje AJ není moc dobrá, v češtině jsem žádný zdroj nenašel).

Jestli dobře chápu, vykoná úlohy v dobu, kdy se vykonat mají, nebo při první možné další příležitosti (=zapnutí počítače). Je to tak?

Pokud ano, úlohy v cronu nastavuji příkazem "crontab -e", to zůstává i nadále a jen nějak aktivuji anacron (jak?), nebo musím editovat jiný soubor (ne crontab, ale anacron, nebo anacrontab?). V manuálu (opět AJ) neexsituje příznak -e, ani -l, na které jsem zvyklý z cron(tab)u.

Jak tedy počítač donutit pracovat v nastavené časy, nebo v první možnou příležitost?

Děkuji.
« Poslední změna: 15 Června 2014, 15:38:31 od malcharekroman »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Anacron, jak funguje?
« Odpověď #1 kdy: 15 Června 2014, 23:21:19 »
Anacron umožňuje provádět akce v intervalu s rozlišením na dny a konfigurace je v souboru /etc/anacrontab. Není to démon, který by trvale číhal na příležitost konat dobro, něco ho musí vždy spustit, což se běžně děje při bootu a probuzení ze spánku. V těchto případech běží vždy pod rootem, žádné uživatelské anacrontaby nejsou, ačkoliv jiný soubor se pomocí přepínače -t definovat dá a spuštění pod jiným uživatelem je možné. Anacron zkontroluje plán, podívá se do adresáře /var/spool/anacron/, kdy byly plánované akce naposledy spuštěny a pokud nastavený interval uplynul, provede akci znovu. Zápis v anacrontabu má následující formát:
Kód: [Vybrat]
interval(dny)   zpoždění(minuty)   identifikátor(řetězec)   příkaz(pro /bin/sh)jako interval lze použít i řetězce:
@daily
@weekly
@monthly



malcharekroman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Anacron, jak funguje?
« Odpověď #2 kdy: 16 Června 2014, 09:24:35 »
GdH:

Díky, ale moc moudrý z toho nejsem. Řekněme, že si chci vždy o půlnoci stáhnout ze serveru nějaký soubor (zálohu).

Mám script, backup.sh, kde mám definované SSH připojení na server, najití zálohového souboru a stažení do počítače.

Nyní chci tuhle akci automatizovat a pokud by počítač běžel stále, nastavím si cron na půlnoc (zálohy jsou před půlnocí vytvořeny). Ale počítač o půlnoci zpravidla neběží, jak by tedy vypadal zápis pro anacron?

Konkrétně jsou dva soubory:
db.tar.gz se tvoří a stahuje denně (v cronu 0 0 * * * - denně o půlnoci)
files.tar.gz se tvoří a stahuje 2x týdně (NE a ST)

Děkuji.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Anacron, jak funguje?
« Odpověď #3 kdy: 16 Června 2014, 11:02:45 »
Anacron nerozlišuje nic jiného, než interval ve dnech, takže ho nezajímá nějaký čtvrtek, nebo dokonce "po půlnoci". Samozřejmě jde vymyslet spolupráce cronu s anacronem, kdy anacron provede úkol pouze tehdy, když ho cron prošvihne. Až na to budu mít čas, tak to třeba rozvedu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.