Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 4 problémky [VYŘEŠENO]  (Přečteno 1706 krát)

Martinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
4 problémky [VYŘEŠENO]
« kdy: 15 Června 2014, 21:53:15 »
Ahoj,

prosím o radu ohledně níže uvedených problémů.  Dávám je do jednoho threadu, snad to nevadí, jsou to spíš jen takové mušky a nemá cenu zakládat pro každý problém samostatné vlákno ;)
Od ukončení podpory WinXP jsem přešel na Ubuntu 14.04 LTS, s Linuxem jsem maximálně spokojený, Ubuntu umí vše co potřebuji. Ty větší problémy jsem vyřešil při přechodu, tohle jsou spíš už jen takové obtěžující mouchy  :)

1.Nautilus a podivné spouštění z launcheru.  Tohle mi vadí nejvíc - pokud mám již přes launcher spuštěný Nautilus a chci se do něj pomocí launcheru přepnout levým tlačítkem, tak občas se mi spustí nové okno Nautilu, místo aby se to přepnulo do toho spuštěného (žádný jiný program tohle nedělá). Nevypozoroval jsem,  v jaké závislosti se to stává, možná když mezitím spustím nebo ukončím nějakou aplikaci. Každopádně se to stává velmi často a je to hrozně zdržující, protože souborový manažer se používá neustále a já pak musím zjišťovat, které okno je to původní a to druhé pak zavírat.

2..Spouštěče na ploše a launcher. Tohle není až takový problém, ale přeci  ;) Z Windows jsem zvyklý spouštět programy přes ikony na ploše. Ve Windows byl i Panel rychlého spuštění a tak jsem spouštěl třeba Firefox buď přes něj, nebo přes ikonu na ploše, prostě podle nálady. V Ubuntu to lze samozřejmě taky, ale je zde jeden problém - pokud mám třeba Firefox v launcheru a spustím ho přes spouštěč na ploše, tak se do launcheru přidá další ikona Firefoxu, což je špatně, já pak musím hledat, která je vlastně ta spuštěná... Lze to nějak udělat, aby se v takovém případě označila jako spuštěná původní ikona  v launcheru? Myslím to všeobecně, ne jen Firefox.

3.Zjištění názvu programů. Spouštění programů přes Dash mi přijde nepohodlné, musím si pamatovat názvy programů, je to zdlouhavé atd. Pro mě je lepší si prostě přidat spouštěč na plochu. Spouštěče na plochu jednoduše kopíruji z usr/share/app-install/desktop , problém je v tom, že občas nevím, co vlastně mám kopírovat  ::) Je nějaký způsob, jak zjistit jak se vlastně jmenuje soubor, co spouští ten který program? Např. Vylepšení Ubuntu, dodnes jsem nezjistil, přes co se to spouští, ale potřeboval bych to vědět nějak všeobecně  :)

4.Zjištění zařízení připojených na wifi. Protože bydlím v paneláku, musím kontrolovat, jestli se mi někdo nepřipojuje na wifi. Samozřejmě to mám zaheslované, ale člověk nikdy neví  ;). Navíc nemůžu ani občas změnit heslo, router mi instaloval ISP a heslo pro přístup do administrace routeru mi odmítá sdělit... Pod Windows jsem používal jednoduchý program Wireless Network Watcher, pod Linuxem jsem nic takového nenašel, tedy alespoň ne nic tak jednoduchého, co po stisknutí tlačítka Scan zobrazí všechny připojená zařízení včetně MAC adres. Nainstaloval jsem si nmap a zenmap, ale z toho nejsem moc moudrý... Je nějaký jednoduchý způsob, jak přes zenmap zjistit všechny zařízení připojené přes router na wifi?

Děkuji všem za rady  :)
« Poslední změna: 17 Června 2014, 14:19:25 od Pavel Hrnčíř »

Rover623

Re:4 problémky
« Odpověď #1 kdy: 15 Června 2014, 23:20:10 »
Bod 1 - přepínej ALT (levý)+TAB
Bod 2 - Spouštěče jsou buď v /usr/share/applications nebo  v .local/share/applications v domovském adresáři, odtud je také kopíruj a nezapomeň si po zkopírování přebrat práva
Bod 3 - program se obvykle spouští stejně jako název malými písmeny, příkaz najdeš ve spouštěči v položce EXEC, pro jednoduché prohlížení a editaci spouštěčů je Alacarte
Bod 4 - pro prohlížení sítě je iwlist scan příkaz nebo program wavemon, obojí pouštět pod rootem

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:4 problémky
« Odpověď #2 kdy: 15 Června 2014, 23:51:03 »
Ty problémy 1 a 2 spolu budou souviset, ani jedno není normální a nezaznamenal jsem ho na svých instalacích.
Spouštění psaním přes Dash je pomalejší možná pro naprostého začátečníka, ale jinak neexistuje efektivnější spouštěč aplikací. Jednak se to učí, co používáš, takže většinou stačí stisknout Super, jedno, maximálně dvě písmena a enter, dále to snese i některé překlepy a nakonec to umí vyhledávat i v popisu aplikace, takže když nevíš, jak se jmenuje textový editor, prostě začneš psát "editor", nebo "text".

Martinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:4 problémky
« Odpověď #3 kdy: 16 Června 2014, 12:55:58 »
Děkuji za rady. Problémy 2-4 vypadají vyřešeny.

2. Myslel jsem, že se to tak normálně chová  :) Zkusil jsem to tedy ještě jednou, na ploše jsem vytvořil spouštěče Firefoxu a Thunderbirdu - a ono to funguje, už se mi to v launcheru označuje spuštěné u těch ikon co jsou tam napevno. Proč to předtím nechodilo nevím...

3-Zapátral jsem v linuxových příkazech a pro zjištění jak přesně se jmenuje soubor ke spuštění mi stačí ten program spustit, zadat
Kód: [Vybrat]
ps auxa někde dole v tom výpisu to vyhledat  :)

4-Vyřešeno oklikou, na tohle je jednodušší použít androidí telefon, kde je vyhledání zařízení připojených k routeru jednoduché.

Zbývá ještě bod jedna, dnes jsem s tím ještě trochu laboroval a podařilo se mi objevit, kdy k tomu dochází. V PC mám dva disky, oba po 160GB. První je rozdělený na tři oddíly, 80GB Windows NTFS, 80 GB Linux EXT4 a swap oddíl pro linux. Druhý disk 160GB je pak naformátován na NTFS a slouží pro sdílená data, abych je mohl číst z Windows i z Linuxu.  Pokud spustím Nautilus a pohybuju se v něm jen na tom oddílu, kde je nainstalovaný linux, tak pokud odskočím třeba do Firefoxu a pak se do něj pak znovu přepnu, funguje to tak jak má. Pokud ale v Nautilu opustím linuxový oddíl a přepnu se na jiný disk nebo jiný oddíl, tak pokud jdu do Firefoxu a chci se vrátit do Nautilu, spustí se mi nové okno programu, místo abych se vrátil do toho původního. Zkoušel jsem i DVD, pokud se přepnu na DVD, zlobí to zrovna tak. Nenapadá někoho, čím to může být?

EDIT: Když se přepnu do Koše, blbne to taky, ten je ale na stejném oddílu jako Linux, ne?
« Poslední změna: 16 Června 2014, 13:27:57 od Martinus »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:4 problémky
« Odpověď #4 kdy: 16 Června 2014, 14:06:27 »
3-Zapátral jsem v linuxových příkazech a pro zjištění jak přesně se jmenuje soubor ke spuštění mi stačí ten program spustit, zadat
Kód: [Vybrat]
ps auxa někde dole v tom výpisu to vyhledat  :)

To bude jednodušší si spustit ten Nautilus, doklikat se do /usr/share/applications a podívat se konkrétnímu spouštěči na příkaz přes pravý klik a Vlastnosti.

Ten problém se spouštěním nového okna je zajímavý, zkusím si to reprodukovat ...

Martinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:4 problémky
« Odpověď #5 kdy: 16 Června 2014, 23:02:44 »
Ještě mě napadá jedna věc, tady jsem použil sudo místo gksudo, nemůže to mít vliv na ten problém s Nautilem? Já nevím jestli to dělá už od začátku co jsem Ubuntu nainstaloval, to jsem řešil jiné věci, než tohle  :)
Ještě asi zkusím nabootovat z LiveCD, jestli to bude dělat. Pokud ne,  tak jsem něco pokazil já a pak bych asi zapřemýšlel nad novou instalací Ubuntu, protože tohle je hrozně otravný problém...

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:4 problémky
« Odpověď #6 kdy: 16 Června 2014, 23:35:14 »
Ještě mě napadá jedna věc, tady jsem použil sudo místo gksudo, nemůže to mít vliv na ten problém s Nautilem? Já nevím jestli to dělá už od začátku co jsem Ubuntu nainstaloval, to jsem řešil jiné věci, než tohle  :)
Ještě asi zkusím nabootovat z LiveCD, jestli to bude dělat. Pokud ne,  tak jsem něco pokazil já a pak bych asi zapřemýšlel nad novou instalací Ubuntu, protože tohle je hrozně otravný problém...
Napřed bych tedy zkusil smazat (lépe přejmenovat) nautilu konfigurační soubory (v domovské složce Ctrl+H zobrazí skryté, najít .config, v něm složka nautilus, tu přejmenovat třeba na "nautilus-zaloha"), případně na nautilus použít příkaz apt-get purge (info v "man apt-get" - manuálová stránka, pokud angličnina není problém) ;)
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Martinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:4 problémky
« Odpověď #7 kdy: 17 Června 2014, 00:45:29 »
Díky za radu, zkusil jsem oboje, přejmenovat konfigurační adresář Nautilu i odinstalaci přes Purge, ale problém stále trvá. On to ale možná nebude problém Nautilu. I když jsem myslel, že problém 2 je vyřešený, tak není. Jakmile nastartuji PC a první co udělám, že spustím Firefox z Plochy, tak se přidá do launcheru nová ikona, místo aby se označila jako spuštěná ta, co je tam napevno. Jak už psal GdH ve třetím příspěvku, ono to spolu asi souvisí. Zkusil sem tedy odebrat Nautilus z launcheru a spustit ho přes Dash. Pak už to funguje tak jak má, žádné problémy. Pokud přidám nautilus do launcheru napevno, tak se opět objeví ten problém, že pokud opustím oddíl s linuxem, po návratu zpět do nautilu se mi otevře nové okno. Prozatím jsem to vyřešil tak, že jsem tedy nautilus odebral z launcheru a nastavil si na něj klávesou zkratku, není to sice tak pohodlné, ale tak stačí  ;)

Ještě přemýšlím co jsem kde mohl pokazit  :) Snad ještě - editoval jsem fstab, aby se mi automaticky mountoval oddíl s Windows a disk s daty. Přidal jsem tam tyto dva řádky a vymazal řádek s mountováním disketové mechaniky, protože jsem ji dodatečně v BIOSU zakázal. JInak už mě nic nenapadá.
Kód: [Vybrat]
UUID=444049C64049C002 /media/martin/Data  ntfs  defaults,user,umask=022,nls=utf8,uid=1000  0  0
UUID=DE88DD6A88DD41A7 /media/martin/System  ntfs  defaults,user,umask=022,nls=utf8,uid=1000  0  0

Martinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:4 problémky
« Odpověď #8 kdy: 17 Června 2014, 10:23:43 »
Nakonec jsem vyzkoušel LiveCD Ubuntu a problém 1 je pravděpodobně bug v Ubuntu, protože mi to dělá i tam. Problém 2 jsem jsem na LiveCD nezkoušel, ale to bude asi to samé.
Provozuji Ubuntu na poměrně starém PC, pořízeném v roce 2005, tak možná tam bude někde problém  ;D

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:4 problémky
« Odpověď #9 kdy: 17 Června 2014, 11:59:30 »
Chyba je to vážně zvláštní, protože mě nedávno překvapil launcher přesně opačným směrem - hraju nightly buildy OpenTTD, nejjednodušší způsob, jak je zprovoznit je napřed instalovat OpenTTD z repozitářů a pak spoštět staženou binárku nightly verze.
A i tahleta nightly spouštěná odkudsi ze složky Stažené, se identifikuje s ikonou v launcheru, která je tam v důsledku instalace z repozitářů... Tedy jde o jinou verzi, spouštěnou z jiného umístění, ale funguje to přesně podle vašich představ...
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Martinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:4 problémky
« Odpověď #10 kdy: 17 Června 2014, 12:25:26 »
Nakonec se mi povedlo i ten první problém vyřešit  :) Zkoušel jsem to dnes celé dopoledne, pak mě napadlo vytvořit na ploše spouštěč podle tohoto návodu a zapsat do něj jen toto:
Kód: [Vybrat]
[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Name=Nautilus
Comment=Správce souborů
Exec=nautilus
Icon=folder
Path=
Terminal=false
StartupNotify=true
GenericName=Správce souborů

Pak jsem odebral původní ikonu Nautilu z launcheru, spustil Nautilus přes ten spouštěč  na ploše, dal přidat do launcheru a už to funguje jak má  ;D ;D  Důvod neznám, ale hlavně že už to chodí.
Velmi pravděpodobně by se tak dal vyřešit i ten druhý problém, odebrat původní ikony Firefoxu a Thunderbirdu z launcheru a vytvořit nové, ale zjistil jsem, že to vlastně nepotřebuju  :)
Takže vše vyřešeno, děkuji  za pomoc.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.