Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přeinstalace Linuxu [vyřešeno]  (Přečteno 10212 krát)

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Přeinstalace Linuxu [vyřešeno]
« kdy: 28 Května 2014, 00:40:46 »
Ahojte.
mužete mi prosím poradit s pár "drobnostma", které se ale pro mne staly zatím nepřekonatelné?
Přešel jsem cca před 14-ti dny z win na Linux, a nainstaloval (v dualbootu s win) do ntb Lubuntu 14.04.
(specifikace píší: linux 7 verze 3.13.0-24 generic, Ubuntu 14.04 LTS, Trusty Tahr, jessie/sid, i686)

Hlavní důvod dotazů: Zapomněl jsem heslo, zadané při instalaci, kde byl požadavek pouze na jedno uživatelské, tzn. neptalo se na "root heslo".
A samozřejmě jsem zakliknul možnost "startovat rovnou do desktopu" (nepožadovat přihlášení heslem).
Dodnes jsem to heslo napotřeboval, a tak jsem ho zapomněl ...

Dodávám jen, že normální užívání linuxu je v pohodě, mé těžkosti vznikají snahou "rýpat" se v tom.
Snažím se to řešit googlením, pročítám manuálů, návodů, atd. jenomže se mi ty těžkosti postupně nakupily - až do teď s tím heslem.
Sice jsem našel návod, jak na to heslo pomocí CloneZilly, ale na první shlédnutí to je už "vyšší dívčí", a tak padlo rozhodnutí linux vymazat, a nainstalovat znovu (nic tam ještě nemám, je to v podstatě stejné, jako po instalaci).


Mám pak v úmyslu Linux nainstalovat znovu, ale dříve, než se ho zbavím se radši ptám:

1 Při instalaci Lubuntu 14.04 nabízí šifrování disku i oddělených dat.
Nešifroval jsem, ale pokud budu šifrovat, a potom někdy linux nahradím jiným distrem linuxem, kde pak zadám stejné šifrovací heslo jako v tom původním linuxu - budu moci používat svá stará data?
Předpokládám že ano - zvolím-li stejné jmého uživatele, stejný oddíl na data, a šifrovací sw je ten samý.
Nebo je šifrování "nezávislé" na jménu uživatele a oddílu, tzn. pokud zadám to samé heslo - je jedno jaké distro koho a kde to je?



2. Můžu se Linuxu zbavit tím, že prostě přeformátuji jeho oddíl a swap? (třeba Clonezillou)
Dualboot v ntb teď startuje přes grub, tzn. bude potom ntb startovat do Win? (tak jak před instalací linuxu).
obrázek + popis HDD:

-sda 250 GB (magnetický) se skládá ze 3:
unallocated space 8,2 MB na začátku
da1 48 GB (HPFS/NTFS bootable)
sda2 202 GB (W95 Ext d (LBA)) Extended

a ten 202 GB Extended je na 3:
sda5 191 GB (HPFS/NTFS)
sda6 8,6 GB (Linux Ext4 v.1.0)
sda7 3,2 GB (linux swap v.2)

Nebo grub je v té "unallocated space 8,2 MB na začátku", a po formátu sda6+sda7 a restartu - pak win z menu pojede, jen prostě linux nespustí? (protože není)

A nebo mám prostě úplně odstranit ty 2 linuxové oddíly sda6+sda7, a vytvořit zpět jeden velký sda5? (jak to bylo před linuxem). Pak bootnout z LiveCD a znovu nainstalovat Lubuntu.

Popř. nic nemazat a rovnou jen z LiveCD přeinstalovat linux jiným linuxem? (s tím, že už to ale bude muset být instalace "custom-pro pokročilé".



3. Dá se žít normálně na linuxu bez swap oddílu? Má to smysl?
Na win nepoužívám virtual-memory-file odkládací soubor ani hybernaci, ale instalace (pro začátečníky) Lubuntu si sama vytvořila swap oddíl (přestože se ptala jen na jedno místo - dal jsem 12 GB).
Potřebuji nutně swap?
Chápu že je to pro zrychlení, zvětšení RAMky, atd, ale nezůstávají ve swapu po vypnutí ntb uložená data? Nešifruji, není co a ani výkon CPU na to :-).
Možná se swap dá nastavit něco jako " před vypnutím smazat-přepsat náhodně". Ve win to ale zdržovalo dobu vypnutí, a HDD pořád něco chroustal-odkládal, ale po vypnutí win-virtual-memory-file byl klid a ticho, bez nějakého viditelného úbytku výkonu (3 GB RAM).
Radši bych myslím ten swap oddil využil na /usr/.


[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 08 Června 2014, 18:31:07 od lubu »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 28 Května 2014, 10:30:26 »
Zapomínat hesla se nevyplácí. :) Je společné uživatelské i adminské. Více o heslu a Root: http://wiki.ubuntu.cz/root_sudo

Reset hesla:
Nastartovat do Recovery,spustit příkaz.řádku a zadat:
Citace
passwd jmeno_uzivatele
Pak postupovat dle textů. Zadávání hesla se nezobrazuje, prostě pište.

1. Šifrování se dá použít všude, více http://wiki.ubuntu.cz/Bezpe%C4%8Dnost#%C5%A1ifrov%C3%A1n%C3%AD


N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 28 Května 2014, 10:53:02 »
2. Vše lze udělat z Livecd. Jak dělení, tak instalaci "jiného" Linuxu. Je to jednoduché:
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD

3. Swap nutný nebude, pokud neděláte náročné věci na paměť. Na druhou stranu, jsou 3GB "moc"? Nemyslím. Jestli se swap šifruje nevím, internet určo poradí. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 28 Května 2014, 11:10:12 »
Ne Ne Ne  :o bože windows návyky, to je jak jít s lopatou na komára. Prostuduj co poslal Pavel Hrnčíř. Heslo lze změnit bez potíží. Pokud chceš do budoucna potíže, tak šifruj.... Jakmile se rozhodneš pro smazání linuxu, windows už nenabootuješ, až po opětovné instalaci ubuntu, nebo po obnově windows zavaděče.

janek-m

  • Host
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 28 Května 2014, 11:45:13 »
Citace
Zapomněl jsem heslo, zadané při instalaci, kde byl požadavek pouze na jedno uživatelské, tzn. neptalo se na "root heslo".
Pri zadávaní nového hesla platí, čo uviedol Pavel Hrnčíř, avšak nebude stačiť zadať iba passwd username – viac info napr. TU (Príspevok: 10 Květen 2014, 17:09:33)
Citace
A samozřejmě jsem zakliknul možnost "startovat rovnou do desktopu" (nepožadovat přihlášení heslem)
nevidím na tom nič zlé, aj ja to tak nastavujem  ;)
Citace
1 Při instalaci Lubuntu 14.04 nabízí šifrování disku i oddělených dat.
Nešifroval jsem, ale pokud budu šifrovat,
Odporúčam nešifrovať, odpadne mnoho problémov. Načo si zbytočne komlikovať život
Citace
2. Můžu se Linuxu zbavit tím, že prostě přeformátuji jeho oddíl a swap?
Áno, stačí zmazať ext4 oddiely + swap. Dá sa to pekne spraviť cez Live CD/USB Ubuntu cez Gparted.
Citace
Dualboot v ntb teď startuje přes grub, tzn. bude potom ntb startovat do Win? (tak jak před instalací linuxu)
No bude, ale po zmazaní Linixu bude potrebné obnoviť zavádzač Windows cez inštalačné DVD Win – viac info tu: http://www.sezob.cz/navody/win7_oprava_mbr.html

Citace
Pak bootnout z LiveCD a znovu nainstalovat Lubuntu.
Pri opätovnej inštalácii Linuxu je najistejšie ísť cez „Niečo iné“ a v tabuľke oddielov buď :
1. zmazať linuxové oddiely a nanovo ich vytvoriť, pričom by sa mali vytvoriť aspoň dva – systém = Prípojný bod: /, Použiť ako: ext4 a swap
2. alebo opätovne potvrdiť pôvodné linuxové oddiely
Citace
3. Dá se žít normálně na linuxu bez swap oddílu? Má to smysl?
Dá sa. Tu ale platí to, čo uviedol Pavel. Ak budete chcieť aj uspávať PC, tak by som swap vytvoril (nemusí sa, ak je v PC viac ako 4 GB RAM.
« Poslední změna: 28 Května 2014, 11:49:20 od janek-m »

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 28 Května 2014, 18:04:01 »
Dekuji panove za rady a linky na navody, moc jste mi pomohli. Cele jsem to prostudoval, i ty linky-linku :-). Ted jsem na jinem pocitaci, takze vecer jak prijdu domu, se na to vrhnu.
Zitra dam vedet, jak to dopadlo. Podle vasich vice nez obsirnych rad, by to melo klapnout ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 28 Května 2014, 21:21:05 »
... Jakmile se rozhodneš pro smazání linuxu, windows už nenabootuješ, až po opětovné instalaci ubuntu, nebo po obnově windows zavaděče.

Doopravdy je to takhle drsné ? Ptám se jako lajk: Ten zavaděč zůstane v MBR ne? A pak by stačilo jen přidat configurační soubor odkazující na zaváděcí soubory Win? I když jestli to jde, tak je to vlastně stejná práce jako obnovit Winloader. Ale čistě akademicky - co vy na to?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 29 Května 2014, 07:19:06 »
v MBR je jen odkaz na zavaděč (do 512 bajtů by se nevešel) a ten zavaděč je na linuxovém oddíle ve složce /boot
a oprava win zavaděče je relativně jednoduchá

jmp

  • Host
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2014, 07:57:02 »

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 30 Května 2014, 00:31:15 »
Heslo vyřešeno:
Lubuntu 14.04 CS, heslo uživatele změněno (+ nastaveno i heslo pro root).
Děkuji vám všem za rady, všechno jsem to nastudoval, a po několika pokusech (a restartech) se to povedlo.

Krátký návod:
-------------
Po restartu > GRUB2 řádek "Lubuntu s podrobnostmi ..." > Recovery mode > fsck   Check all file system
(pozn.: což tam hned nepíše, ale: "it will exit read only mode" (vypne "pouze čtecí" mód, tzn. zapne "zapisování"?))
potvrdil YES
Finished, press Enter
Naskočilo znovu "Recovery Menu" - zvolil "root"

root@7:~# ls /home
x
root@7:~# passwd x
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated succesfully

a taky teda rovnou zkusil nastavil root heslo
root@7:~# passwd root
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated succesfully

shutdown -r now
A po restartu - už ty nová hesla v Lubuntu fungují :-).


Poznámka:
Je třeba myslet dopředu, že když jsem si nastavil také navíc root heslo,
tak od teď i v "Recovery Menu" > root > už se to nespustí jen tak ... ale chce to root heslo!

Dole pak popisuji celý postup, jak jsem to prováděl (nevím, jestli tomu "Krátkému návodu" nepomohlY i některé ty kroky).


Nyní již v Lubuntu, chci nastavit "Požadování hesla při spuštění" (nezapomenu ho, když ho budu muset pořád vypisovat :-)):
Menu > Systémové nástroje > Uživatelské skupiny > ... Heslo: Dotázat při přihlášení > tlačítko "změnit" > tam ale jen chce-nastavuje-mění heslo, po restartech se přihlašovací obrazovka stále neukáže.
Jdu googlovat jak na to ... :-)

----------------
Zde je postupně celé, jak jsem to zkoušel-prováděl (nevím, jestli tomu "Krátkému návodu" nepomohlY i některé tyto kroky):

1. pokus:
Po restartu > GRUB2 řádek "Lubuntu s podrobnostmi ..." > Recovery mode > root

root@7:~# ls /home
x
root@7:~# passwd x
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: Authentication token manupulation error
passwd: password unchanged
root@7:~# adduser x admin
adduser: The group `admin´ does not exist.
root@7:~# adduser x sudo
The user `x´is already a member of `sudo´.
root@7:~# usermod -a -G admin x
usermod: group `admin´ does not exist
root@7:~# passwd root
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: Authentication token manupulation error
passwd: password unchanged
root@7:~# sudo passwd root
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: Authentication token manupulation error
passwd: password unchanged



Hmm ... Nic se nepovedlo, takže 2. pokus:
po novém restartu jsem zkusil editovat řádek "Recovery mode", kde konec "ro recovery nomodeset" z:
linux /boot/vmlinuz-3.2.0-18-generic root=UUID=b8b64ed1-ae94-43c6-92\d2-a19dfd9a727e ro recovery nomodeset
jsem přepsal na: "rw init=/bin/bash"
linux /boot/vmlinuz-3.2.0-18-generic root=UUID=b8b64ed1-ae94-43c6-92\d2-a19dfd9a727e rw init=/bin/bash

spustil to F10, a pak naskočil příkazový řádek, kde jsem zkusil heslo vymazat:
/usr/sbin/usermod -p ! root
prošlo

a tak jsem zkusil také
/usr/sbin/usermod -p ! x
prošlo

Restart do normál Lubuntu > otevřít konzoli CTRL+ALT+T > a vyzkoušel příkaz su > Password: > ale stále vypisuje
su: Authentication failure
(+ udělal jsem pár dalších pokusů jestli si náhodou na to původní heslo nevzpomenu. Nevzpoměl :-))



Hmm ... takže 3. pokus:
Po restartu > GRUB2 řádek "Lubuntu s podrobnostmi ..." > Recovery mode > fsck   Check all file system
(což tam hned nepíše, ale: "it will exit read only mode" (vypne "pouze čtecí" mód, tzn. zapne "zapisování"?))
potvrdil YES
Finished, press Enter
Naskočilo znovu "Recovery Menu" - zvolil "root"

root@7:~# passwd x
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated succesfully

a taky teda rovnou zkusil nastavil root heslo
root@7:~# passwd root
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated succesfully

shutdown -r now
A po restartu - už ty nová hesla v Lubuntu fungují :-).


Poznámka:
Je třeba myslet dopředu, že když jsem si nastavil také navíc root heslo,
tak od teď i v "Recovery Menu" > root > už se to nespustí jen tak ... ale chce to root heslo!

Give root password for maintenance
(or type Control-D to continue):

Pokud ho nevím, tak vyskočit zpět do "Recovery Menu" se dá pomocí CTRL+D.
(chvili mi to trvalo, jak jsem se tam snažil vypsat Control-D, různými způsoby, a NE a NE a NEšlo to ... :-)).

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 30 Května 2014, 00:48:53 »
Každopádně i když už mám zpět hesla, stejně teď ještě do pár dní vymažu Lubuntu z disku. Aspoň bude po znovu-instalaci čisté.
Vyzkouším si udělat Clonezillou snapshot linux oddílu, a taky MBR (doufám) > smažu Lubuntu oddíly > pak obnovu MBR kvůli win (mám na to nějaká pomocná CD z Chipu, WonderShareLiveBoot, nebo DataRecoveryWizardWINPE  > a nakonec znovu instalaci čistého Lubuntu.
Snapshoty Win a puvodniho MBR mám, na HDD není nic důležitého, tak jdu experimentovat, a něco se přiučit  :-).

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 05 Června 2014, 23:24:16 »
Tak jsem to vše vyzkoušel - image Linuxového oddílu Clonezillou > pak zformátoval Linuxový oddíl sda6 (stejným soub.systémem ext4 ) z jiného LiveCD distra, dokonce 2x, protože sda6 po naformátování nyní stále ukazuje "použito 287 MB" (přitom by tam mělo tedy být 0 MB, nebo ne?) > pak restart do win > které nenaběhly chybou v MBR > který jsem jednoduše opravil pomocí nabootování ze "WondershareLiveBoot" (z Chipu :-) > po restartu již win nastartovaly > po dalsim restartu  pak jsem Clonezillou obnovil image Linuxu sda6 > ale vinou špatného MBR (chybí zavaděč grubu) linux nenastartoval (nějak ho musím obnovit, nenapadlo mne totiž si předem udělat image MBR i s grub zavaděčem).

Takže jsem se rozhodl Linux znovu nainstalovat ... a zadrhnul jsem se nyní ... při znovuinstalaci Lubuntu z LiveCD ... u kroku 4.3 instalace http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1.
Nemám tam totiž žádné tlačítko na výběr. 2 oddíly (ze 4) mám již pro Linux před-nachystané (sda6 ext4 + sda7 swap) > ale nedá se zatrhnout "check box" formátovat, pokud kliknu na "změnit tabulku" > tak mi to předělá celý disk (což nechci, mám tam win v těch prvních 2 oddílech).

V podstatě jsem předtím vybral volbu instalace "Něco jiného", a hned na další obrazovce je pouze jediné tlačítko - "INSTALOVAT NYNÍ" > ale přece ještě mi to nenabídlo KAM chci linux instalovat?!  A klik na to tlačítko začne instalovat (podle návodu). Ale kam to nainstaluje? Nepřemaže to celý disk?

Uff - poradíte mi prosím?
(pokud se přes tento "zákys" nedostanu, vím že se to dá obejít oklikou > klasicky odstranit všechny linux oddíly a spojit je zpět v jeden velký v win > a pak instalovat linux zase s volbou "Nainstalovat ... vedle Windows", ale radši bych se to naučil s už "přednastavenými" oddíly).

janek-m

  • Host
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 06 Června 2014, 00:01:40 »
Panebože, čo ty stváraš??  ??? Z tvojho príspevku sa mi prekrútili oči (asi je už veľa hodín  ;D )
Postni z live CD (vyskúšať Ubuntu) výpis z terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l (malé L)
sudo parted -l
Citace
po restartu již win nastartovaly > po dalsim restartu  pak jsem Clonezillou obnovil image Linuxu sda6 > ale vinou špatného MBR (chybí zavaděč grubu) linux nenastartoval (nějak ho musím obnovit, nenapadlo mne totiž si předem udělat image MBR i s grub zavaděčem).
Ak sa opravoval zavádzač Win, tak je logické, že ten prepísal Grub a Lubuntu už nenaštaruje. Treba obnoviť GRUB
Citace
V podstatě jsem předtím vybral volbu instalace "Něco jiného", a hned na další obrazovce je pouze jediné tlačítko - "INSTALOVAT NYNÍ"
To nie je možné. Po odkliknutí v inštalátore "Niečo iné" sa zobrazí tabuľka oddielov.
Citace
(pokud se přes tento "zákys" nedostanu, vím že se to dá obejít oklikou > klasicky odstranit všechny linux oddíly a spojit je zpět v jeden velký v win > a pak instalovat linux zase s volbou "Nainstalovat ... vedle Windows", ale radši bych se to naučil s už "přednastavenými" oddíly).
Toto máš tiež trochu dopletené  :)

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 06 Června 2014, 16:48:42 »
Ano ano - máš pravdu ... jsem tam jak píšeš Ty. Omlouvám se - asi jsem to psal moc komplikovaně :-(.
momentálně tedy studuji ten Tvůj odkaz na "Obnovení GRUB2 pomocí LiveCD" ... :-).

Co se týče " ... po odkliknutí v inštalátore "Niečo iné" sa zobrazí tabuľka oddielov ..." - tu tam mám, ... ale mi to neumožňuje ani zatrhnout stávající oddíly k formátu (ty 2 linuxové), ani navolit KAM (na které oddíly) chci linux, ani nastavit přípojné body "/" a "swap". Můžu vyrobit novou tabulku oddílů, ale to je vlastně předělat celý disk (nebo ne?), což nechci.
Takže jediné jako použitelné tlačítko se mi jeví "Instalavat nyní". Ale jelikož nevím do kterých oddílů se to "nyní nainstaluje" - tak jsem "zykysnul" :-(.

janek-m

  • Host
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 06 Června 2014, 17:26:48 »
Postni tie výpisy z terminálu (sudo fdisk -l, sudo parted -l), nech vidíme, ako je rozdelený disk a potom navrhneme nejaké riešenia  ;)

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 06 Června 2014, 18:21:42 »
Díky :-). Zde to je:
Kód: [Vybrat]
$ sudo fdisk -l
Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *       16065    93209129    46596532+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2        93209191   488396799   197593804+   f  W95 Rozš. (LBA)
/dev/sda5        93209193   465371703   186081255+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       465373184   482109439     8368128   83  Linux
/dev/sda7       482111488   488396799     3142656   82  Linux swap/Solaris

$ sudo parted -l
Číslo  Začátek  Konec   Velikost  Typ       Systém souborů  Přepínače
 1     8225kB   47,7GB  47,7GB    primary   ntfs            boot
 2     47,7GB   250GB   202GB     extended                  lba
 5     47,7GB   238GB   191GB     logical   ntfs
 6     238GB    247GB   8569MB    logical   ext4
 7     247GB    250GB   3218MB    logical   linux-swap(v1)
« Poslední změna: 06 Června 2014, 18:23:20 od GdH »

janek-m

  • Host
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 06 Června 2014, 18:40:04 »
SUPER, nič komplikované  :) A aký je plán?? Ideme opraviť Grub alebo chceš Lubuntu preinštalovať?

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 06 Června 2014, 18:49:39 »
Radši bych udělal tu celou přeinstalaci :-).
Jsem teď na jiném PC - a tu instalaci si dělám tady vedle mne na 2.PC - tazže to mohu dělat "simultálně".

(grub už som v té chvíli podle toho linku nainstaloval z LiveCD ... :-))

janek-m

  • Host
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 06 Června 2014, 18:59:57 »
Keďže je na Lubuntu  vyčlenenných necelých 12 GB, tak sa použijú pôvodné linuxové oddiely a veľkosť sa nebude meniť.
Nabootovať Ubuntu → Vyskúšať Ubuntu (nech sa riadne načíta HW) → klik na ikonku Nainštalovať Ubuntu → Niečo iné. Otvorí sa tabuľka s oddielami na HDD.

Klikni v tabuľke na ext4 oddiel (sda6), čím sa označí → potom pod tabuľkou na tlačidlo Zmeniť. Ukáže sa nová tabuľka a tu nemeň nič, iba potvrď: Prípojný bod: /, Použiť ako: ext4 → zafajknúť formátovanie → OK

Potom zas klik v tabuľke oddielov na swap → Zmeniť, v druhej tabuľke: Použiť ako: swap → OK

Vo výslednej tabuľke skontrolovať, aby bol zavádzač systému (device bootloader) nastavený na /dev/sda bez čísla!!!

Keďže sa vytvára iba / (root) a swap, musíš pred inštaláciou vyzálohovať dôležité veci v Lubuntu, ak tam nejaké máš.


lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 06 Června 2014, 19:20:12 »
Instalace probíhá - kopírování souborů je téměř dokončeno ...

Děkuji :-)
Teď vidím, že jsem zamrzl a předtím nepochopil ten návod - že mám kliknout-označit svůj oddíl > a teprve pak dát "change" ...  Jsem to ale vůůůl :-).

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 06 Června 2014, 19:39:11 »
Jupííí : -). Tak už je nainstalováno, dualboot vyzkoušen a funguje. Mockrát děkuji, za to nakopnutí :-)

Dnes mě napadl ještě malinký dotaz, který s tou přeinstalací linuxu souvisí:
Jak a čím teď vytvořit použitelnou zálohu MBR? Aby pak šla popř. obnovit.

Protože můj stařičký Ghost selhal (udělal mi sice před týdnem zálohu bootsektoru, ale když jsem to chtěl dnes obnovit - tak tam bylo jen Edit, ale né Obnovit-zapsat zpět na disk). V Clonezille jsem tu možnost zálohovat či obnovit MBR neviděl (ale zkoušel jsem zatím jen image "partition", - možná je to pokud navolím "celý disk"). Takže vlastně tu opravu MBR pro win load mi opravilo klikem "WondershareLiveBoot2012" LiveCD z Chipu - tím, že tam dalo "Standard win.loader" (aspoň to tak psalo :-).

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 06 Června 2014, 20:14:19 »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #22 kdy: 07 Června 2014, 10:02:19 »
Dle mě, záloha MBR není třeba. Vždy jde vygenerovat znovu tou obnovou.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Přeinstalace Linuxu
« Odpověď #23 kdy: 08 Června 2014, 01:20:09 »
Pomocí obnovy toho image Clonezillou, mi to MBR neobnovilo. A přeinstalace celého Lubuntu trvala taky cca 10 minut. A tak mi ta záloha MBR přes terminál, a následná obnova, přije rychlejší. A už je to i s mým původním změněným menu grubu. Akorát ten grub splash screen se neobnovil. Zjistil jsem, že z nějakého důvodu - nejdou některé originál Lubuntu obrázky .jpg ve složce "/usr/share/lubuntu/wallpapers" zobrazit. A to ani jako pozadí plochy.
Musí na ty obrázky pro grub splash, a desktop background, být nějaká konkrétní specifikace?

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Přeinstalace Linuxu [vyřešeno]
« Odpověď #24 kdy: 09 Června 2014, 11:28:14 »
V Grub Customizer lze vše naklikat. Nemusel jsem se zatím pídit, jaké parametry má obr.mít.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.