Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Změna velikosti lvm  (Přečteno 2263 krát)

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Změna velikosti lvm
« kdy: 07 Června 2014, 19:22:32 »
Zdravíčko,
Nějak se mě nedaří zmenšit logic grupu, lv jsem zmenšil bez problémů za chodu systému ale grupa nejde. Nejde ani s boot cd gparted

Dokázal by někdo poradit jak na to?


« Poslední změna: 07 Června 2014, 19:46:37 od Sentello »
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #1 kdy: 07 Června 2014, 19:51:27 »
GParted umí pracovat jen s fyzickými zařízeními (physical volume), logické oddíly (logical volume) upravovat neumí, resp. on vůbec nevidí do struktury lvm, takže je ani nevidí (nevidí ani volume groupu, která je ještě nad pvčkem). Takže jedině ručně pomocí resize2fs zmenšit filesystém a pak pomocí lvreduce zmenšit lvčko.

http://www.tldp.org/HOWTO/LVM-HOWTO/reducelv.html

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #2 kdy: 07 Června 2014, 21:45:05 »
Díky,
filesystém jsem zmenšil, ale nedaří se mě zmenšit lv. lvresize ani lvreduce neudělají nic

Pro představu, to nealokovane místo chci odebrat

« Poslední změna: 07 Června 2014, 21:49:56 od Sentello »
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #3 kdy: 07 Června 2014, 21:59:33 »
Teď máš prostě volné extenty na VGčku a už jen musíš ještě zmenšit VGčko pomocí "vgreduce" a nakonec ještě PVčko pomocí "pvresize" (resp. to už by měl umět GParted).

(Mimochodem system-config-lvm bych moc nepoužíval, je poněkud zabugované a už delší dobu nevyvíjené.)

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #4 kdy: 07 Června 2014, 22:27:58 »
nejde to, píše to že se disk používá což není pravda, dal jsem několikrát unmount
sudo vgreduce vg_system-lv_ /dev/sda2
Physical volume "dev/sda2" still in use
dělám to z live cd
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2014, 23:01:16 »
Sorry, poradil jsem ti blbost -- vgreduce slouží jen k odstranění nepoužívaného pvčka z vgčka (a vzhlededm tomu, že máš jediný pvčko, tak odstranit fakt nejde).

Mělo by prostě stačit jen pomocí pvresize zmenšit to pvčko (ale pokud máš nějaký extenty namapovaný na konci toho pvčka, tak to nepůjde a budeš je muset napřed pomocí pvmove přeházet). Pak ještě bude třeba změnešit tu partišnu /dev/sda2, na které to pvčko sedí a to by mělo být všechno.

(LVM2 je prostě krásně logické a jednoduché. A jestli nezcvoknu, tak časem bude i hezká aplikace, kde tohle všechno půjde i naklikat :) )

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #6 kdy: 07 Června 2014, 23:09:55 »
Nevadí, já tomu lvm zase vůbec nerozumím a byla blbost že jsem to takhle nainstaloval! Už teď je mi jasný že nikdy víc lvm
Jestli tomu dobře rozumím tak pvmove slouží k migraci disku? Nedalo by se nějak "defragmentovat" abych to volné místo mohl odebrat?
« Poslední změna: 07 Června 2014, 23:13:59 od Sentello »
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #7 kdy: 07 Června 2014, 23:13:53 »
pvmove je právě něco jako defragmentace pvčka.

Tobě by (podle screenshotů) mělo pomoct:

Kód: [Vybrat]
sudo pvmove -v --alloc anywhere /dev/sda2:0-2353

a pak to zkusit zmenšit v tom gpartedu na těch 9.19 GB.

(Data máš doufám zazálohovaný, nejsem si tak na 100 % jistej správností.)
« Poslední změna: 07 Června 2014, 23:17:27 od Vojtěch Trefný »

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re:Změna velikosti lvm
« Odpověď #8 kdy: 07 Června 2014, 23:48:13 »
díky, takhle něco šlo odebrat (2.3GB)
Systém je ve vmwaru, divný je že před pvmove zabíral virtuální disk 9,6GB a po pvmove zabírá  13,5 GB. Nechápu to, chtěl jsem ušetřit místo a ne o něj přijít   ;D

edit: našel jsem hezký návod (http://paperlined.org/apps/lvm/resizing_physical_volume.html)
ale ani na 10G to nejde zmenšit, je to fakt divný
« Poslední změna: 08 Června 2014, 02:15:48 od Sentello »
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.