Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Volitelná nastavení  (Přečteno 4738 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Volitelná nastavení
« kdy: 30 Května 2014, 19:08:24 »
Lubuntu 14.04 - téměř cokoliv,kdekoliv a jakkoliv nastavím, tak to nepřetrvá. Např. volitelné nastavení vzhledu a chování je tatam hned jak spustím další okno. Jiná nastavení se zase tváří jako trvalá, ale při dalším spuštění OS je zase stejný - jako kdybych nic nepřenastavoval.

Poradíte mi někdo co dělám špatně?

Hezký den.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jmp

  • Host
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #1 kdy: 30 Května 2014, 19:23:18 »
a zkusil jste to nainstalovat, nebo stále používáte live cd?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #2 kdy: 31 Května 2014, 10:33:27 »
Ha-ha. Samozřejmě, že se bavím o nainstalovaném OS. Bohužel jsem musel s Lubuntu skončit. Prostředí není stabilní - neustále zamrzá. Něco tam prostě přetíží CPU a slabší PC (Mobile Celeron 2GHz) je nepoužitelné a silnější PC (Core 2 Duo 2,1GHz) pak jede jen na 4% CPU, čemuž pak odpovídá odezva. Obojí jsou notebooky. Nebavilo mě každých 20 minut vypínat PC natvrdo knoflem a znovu spouštět, neboť jinak to nešlo. No a ve finiši se instalace vždy poškodí a nelze dělat nic jiného než přeinstalovat. Poslední instalace mi takto vydržela pouhé 2 dny. A to už mě vůbec nebaví instalovat 1 - 2 x týdně znovu systém. Toto se týká posledních dvou verzí naprosto shodně. Nechápu jak to může někdo nabízet, když to má takové zásadní desfunkce. Takhle nikdy nepřesvědčí masy, aby se vzdali Woken !!!

Jinak se mi ten systém líbil a přestával jsem se bát Linuxu. Nešlo by nějak zkontaktovat vývojáře tohoto OS - nějaký feedback snad přijímají??? Našel jsem tuto adresu -gilir at ubuntu dot com- tak jsem zkusil poslat email na -giliratubuntu@dot.com- a za 2 dny mi přišel deamon, že undelivered. Asi jsem tu adresu pochopil špatně.

Děkuji za ochotu a případné další rady. Přeji všem příjemný víkend.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jmp

  • Host
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #3 kdy: 31 Května 2014, 10:47:10 »
at je znak zavináče "@" a dot je obligátní tečka "."
takže ano - tu adresu jste pochopil špatně...

nicméně zamrzání není obvyklé, pokud stroj nemá HW potíže nebo nevhodné drivery

geofre

Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #4 kdy: 31 Května 2014, 10:52:53 »
Nevím, neřekl bych, že někdo chce přesvědčovat masy aby odešly od woken, jen ať si tam masy bfu zůstanou a odejdou jen ti schopnější uživatelé, které wokna nebaví...

ad starší počítač:
Pokud chceš velmi jednoduchý a lehký systém, tak doporučuji #!Crunchbang.
Na linuxexpres.cz je o něm několik článků, spolu s postupy instalace a samozřejmě nepřeberné množství informací a wiki na ofiko stránkách.
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #5 kdy: 31 Května 2014, 21:48:19 »
Díky za vysvětlení té adresy - já to "at" pochopil jako anglické slůvko směrování či příslušnosti.

Kdyby to bylo jen u toho staršího noťase, tak jsem si říkal, že to je asi moc, i když jsem se zase jedním dechem divil, k čemu tedy odlehčené prostředí (logicky jsem myslel, že k užití na starších PC), ale když se to (sice s menšími dopady, ale stále) dělo i na tom novějším, poměrně solidně výkonným, tak si spíš myslím, že je to systémová chyba spjatá právě s tím prostředím. A to zamrzání se dělo jak v Live tak v instalaci. A ještě k tomu to neukládání změn. V tom starším noťasu jsou už nějaké mouchy, ale XP tam jely bez potíží a jestli je Linux méně odolný, tak nevím co si myslet. Ale ten novější je OK a detekce HW zařízení vypadala taky OK. Takže mě to fakt připadá na to prostředí. Zajímavé je, že na tom silnějším noťasu, kde ještě fungoval správce úloh (na tom slabším se nechytal), tak ukazoval při tom defektu vytížení CPU kolem 96 - 97%, ale součet jednotlivých vypsaných úloh byl max. 17% - i proto si myslím, že přetížení má na svědomí samotné prostředí.

Ten Crunchbang a k tomu Archbang mi již někdo doporučoval na staré PC, ale vzápětí zase nedoporučoval s tím, že se to složitě konfiguruje a hůř se s tím pracuje - že prý není vhodné pro začátečníky s Linuxem ( asi jako jsem já ).  ? ? ?
« Poslední změna: 31 Května 2014, 21:53:51 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #6 kdy: 01 Června 2014, 01:41:50 »
Pokud se ti to takhle chová, otestuj instalačku.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #7 kdy: 01 Června 2014, 10:08:19 »
Tu 14.04 jsem otestoval a v pořádku. Dělá to taky na obou noteboocích. Na ten novější jsem tedy jel jen v Live - na služebák nic instalovat si nedovolím. Ale dělají to obě poslední verze a 13.10 v obou módech.

Jsem si vzpoměl, že mi u toho Crunchbangu říkali, že snad nemá garfické rozhraní nebo co, ale podle toho článku to vypadá, že nějaké základní tam je ? Vysvětlí někdo prosím?
« Poslední změna: 01 Června 2014, 10:20:31 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #8 kdy: 01 Června 2014, 12:34:51 »
Citace
Jsem si vzpoměl, že mi u toho Crunchbangu říkali, že snad nemá garfické rozhraní nebo co, ale podle toho článku to vypadá, že nějaké základní tam je ? Vysvětlí někdo prosím?

Já nemůžu  :D přečti si to ještě jednou, koukni se na ty obrázky a pak napiš, co jsi zjistil.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Grafick%C3%A9_u%C5%BEivatelsk%C3%A9_rozhran%C3%AD
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #9 kdy: 01 Června 2014, 16:37:13 »
Tak jsem v Lubuntu. Zkusil jsem to zapnout po pár dnech a najelo menu GRUB. 4tou volbou v něm to najelo. Teď v tom pracuji již několik hodin a nezamrzá - asi AI se školdolibým smyslem pro humor.

Zjištění jsem již napsal: Že podle těch obrázků to je GUI a že nevím co měl ten člověk na mysli - třeba jen strašit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #10 kdy: 01 Června 2014, 16:41:02 »
Citace
Zjištění jsem již napsal: Že podle těch obrázků to je GUI a že nevím co měl ten člověk na mysli - třeba jen strašit.

Podle mě to byl agent Microsoftu. Nejlepší bude, když si Crunchbang sám vyzkoušíš a zjístíš, jestli ti vyhovuje. Nemá cenu se na to někoho ptát, každý má jiné potřeby a představu o OS.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

geofre

Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #11 kdy: 01 Června 2014, 16:41:32 »
Pro někoho může být "absence grafického rozhraní" to, že nikde na ploše nevidí svá oblíbená klikátka a případně ani v menu nemá své barevné ikonky... Crunchbang asi nebude tolik "userfriendly" zato je neuvěřitelně lehký a svižný... Jinak, ne nadarmo se říká "Důvěřuj, ale prověřuj" ;-)
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #12 kdy: 01 Června 2014, 19:42:09 »
Děkuji všem za trpělivost.

Lubuntu mi běhá - už jsem si něco přidal, udělal spouštěč na ploše a že částečně nefunguje úprava vzhledu, tak to nějak překousnu. Sice mě bolí dřív oči, když to nemám do tmava, ale budu se učit dál a budu se ptát v jiných dotazech. Takže jestli někdo náhodou neví, v čem přesně je chyba, která způsobuje neukládání grafického nastavení a nezná nápravu, tak toto vlákno můžeme považovat za uzavřené.

Příjemný večer.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #13 kdy: 01 Června 2014, 20:13:53 »
mě připadá že nemáš správná opraávnění souborů v domovské složce (to se stane když používáš sudo u grafiských aplikací)

skus udělat
Kód: [Vybrat]
sudo chown `whoami`:`whoami` *odhlásit a přihlásit a skusit přenastavit co chceš

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #14 kdy: 02 Června 2014, 11:05:28 »
K téhle radě se kdyžtak vrátím.

Pro upřesnění - systém si ty změněné volby pamatuje a ukazuje je tak, ale funkčně je ignoruje. Nejen u vzhledu oken apod., ale i u nastavení programu k automatickému spuštění po naběhnutí OS - tam si to teda jednou pamatuje a jednou ne, ale nikdy to nedělá.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #15 kdy: 02 Června 2014, 12:26:01 »
Jinak se mi ten systém líbil a přestával jsem se bát Linuxu. Nešlo by nějak zkontaktovat vývojáře tohoto OS - nějaký feedback snad přijímají??? Našel jsem tuto adresu -gilir at ubuntu dot com- tak jsem zkusil poslat email na -giliratubuntu@dot.com- a za 2 dny mi přišel deamon, že undelivered. Asi jsem tu adresu pochopil špatně.

at == "@"
dot == "."

Nechápu jak to může někdo nabízet, když to má takové zásadní desfunkce. Takhle nikdy nepřesvědčí masy, aby se vzdali Woken !!!

to ze neco Tobe nefunguje neznamena, ze se to chova stejne i ostatnim ;) - jen tak na okraj
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #16 kdy: 02 Června 2014, 17:12:20 »
Dík za radu.

Kód: [Vybrat]
... to ze neco Tobe nefunguje neznamena, ze se to chova stejne i ostatnim ;) - jen tak na okraj
Tak po procházení různých příspěvků a různých fór nejsem zdaleka jediný, komu tam něco nefunguje.

No a když vidím tytéž chyby (100% identické) na dvou různých PC, tak je považuji za systémové. Neboť situace, že dva rozdílné PC mají identický defekt a ještě k tomu identicky a opakovaně na nich chybuje práce systému je 200% UNREAL.
« Poslední změna: 02 Června 2014, 17:15:11 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #17 kdy: 14 Června 2014, 10:29:11 »
mě připadá že nemáš správná opraávnění souborů v domovské složce (to se stane když používáš sudo u grafiských aplikací)

skus udělat
Kód: [Vybrat]
sudo chown `whoami`:`whoami` *odhlásit a přihlásit a skusit přenastavit co chceš

Co je, prosím, ta hvězdička?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #18 kdy: 14 Června 2014, 11:21:35 »
Ta hvězdička je prostě hvězdička *  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #19 kdy: 14 Června 2014, 11:32:31 »
To znamená, že se tedy stanu vlastníkem všeho, co spadá pod 'whoami' ? Myslel jsem, že všeho v mém profilu (home) jsem automaticky vlastníkem a že tohle musím řešit jen v tom, co spadá pod root.

Nebo to znamená, že mám místo hvězdičky dosadit jméno té aplikace ve které ty změny provádím a tím se stanu jejím vlastníkem?

Kód: [Vybrat]
?
chown whoami:whoami lxappearance
?

A jak to potom, po provedení, vrátim do původního stavu ? (Kvůli opatrnosti)

Kód: [Vybrat]
?
chown root:root *
?

Jinak mě napadlo zkusit spustit toho správce chování a vzhledu jako:
Kód: [Vybrat]
sudo lxappearance
či
sudo -i lxappearance

a po zadání hesla zamrzlo prostředí. (Jako mi to občas dělá samovolně, viz jiná má vlákna)

Takže buď je to opravdu systémová chyba spjatá s lxde nebo, že by se mi dvakrát po sobě nainstalovala tato část přes vadné sektory HDD ? - Je to možné ?
« Poslední změna: 14 Června 2014, 11:54:59 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #20 kdy: 14 Června 2014, 17:52:15 »
Hvězdičku shell interpretuje jako seznam všech souborů v aktuálním pracovním adresáři a `whoami` jako jméno uživatele, který příkaz spustil. chown mění vlastníka a skupinu pro daný soubor, nebo soubory.
Každopádně nikdy nespouštěj aplikace určené k nastavení uživatelova prostředí pod rootem, stejně jako jakékoli jiné grafické aplikace (každopádně jedině přes sudo -i), pokud nevíš, co činíš.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #21 kdy: 14 Června 2014, 18:35:09 »
Dík - ještě bych potřeboval k jednotlivým příkladům, které jsem uvedl s otazníky popis ano či ne.

A když provedu tedy změnu toho vlastníka, tak kdo byl původní vlastník (myslel jsem že root, když ne já) a jak ho můžu po potřebné změně vrátit zpět ?
« Poslední změna: 14 Června 2014, 18:37:34 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #22 kdy: 14 Června 2014, 19:14:05 »
Když chceš vědět, kdo je vlastník souboru, můžeš si ve správci souborů zobrazit jeho vlastnosti, kde to najdeš. Příkaz, který ti napsal marun, ti problém nevyřeší, ačkoliv myšlenka, která k němu vedla nebyla mimo. Pokud jsi spouštěl aplikaci pro nastavení prostředí přes holé sudo, tak ti mohla přepsat nastavení jako root a proto možná nemáš možnost ho přepsat jako uživatel. Spusť následující příkaz, který ti vypíše všechny soubory v $HOME vlastněné rootem a zkopíruj je sem (opovaž se vložit screenshot ;) )

Kód: [Vybrat]
find ~  -user root

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #23 kdy: 16 Června 2014, 06:43:45 »
mě připadá že nemáš správná opraávnění souborů v domovské složce (to se stane když používáš sudo u grafiských aplikací)

skus udělat
Kód: [Vybrat]
sudo chown `whoami`:`whoami` *odhlásit a přihlásit a skusit přenastavit co chceš

coze ? vis co to vubec dela .. prosim prestan radit nesmysly .. taky by me zajimalo jak jsi to myslel s tou skupinou .. ale ani to radsi nepotrebuju vedet, protoze na to zadna rozumna odpoved neexistuje ..

Kód: [Vybrat]
> sudo whoami
root's password:
root
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

jmp

  • Host
Re:Volitelná nastavení
« Odpověď #24 kdy: 16 Června 2014, 07:02:48 »
on tím sudo volá chown, takže to není taková zhovadilost, ale stejně to má blbě...
(pokud má v profilu usera přefláknutý práva od roota, tak musí dát "chown -R ...")
Kód: [Vybrat]
$ whoami
jmp
$ sudo echo `whoami`
[sudo] password for jmp:
jmp
vs.
Kód: [Vybrat]
$ sudo whoami
root

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.