Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s instalací ubuntu 14.04 [vyřešeno]  (Přečteno 2416 krát)

Nassim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Ubi materia, ibi geometria.
Problém s instalací ubuntu 14.04 [vyřešeno]
« kdy: 18 Června 2014, 19:27:46 »
Ahoj,

rovnou k věci:

Měl jsem na samostatném HDD Kubuntu 14.04. Při aktualizaci mi nenajelo prostředí, tak jsem si řekl, že to přeinstaluju. Jenomže při instalaci jsem neodpojil disky - jeden jen se soubory a druhý s w7 - a to už mi ani nechtěl najet zavaděč. Když jsem v BIOSu zvolil boot z toho samotného HDD, kde mělo být Kubuntu, ukazovalo to jen "Loading operating system..."

Tak jsem odpojil w7 disk a zkusil nainstalovat Kubuntu znovu. Nepomohlo to. Pak jsem teda odpojil i ten souborový disk a zkusil nainstalovat Kubuntu. Zase nic. Když jsem rozjel Kubuntu z bootable flashky a s připojeným jen samotným HDD pro linux, začal mi padat Firefox při otevření dvou oken a při najíždění některých stránek.

Tak jsem teda stáhl ISO Ubuntu 14.04, vytvořil bootable flash disk a zkusil to nainstalovat. Několikrát. Pokaždé mi to spadlo při instalaci, a vyhodilo to okno, řka, že "Na disku je už pouze 0 bytů volného místa". Přitom tam byl jen systém a pár .pdf souborů. Tak jsem rozjel Ubuntu z flashky, spustil nástroj pro disk a udělal ten delší SMART test, pak smazal oddíly, nastavil dva nové - je to 160GB disk, tak jsem udělal 150GB oddíl pro operační systém (ext4) a 10GB swap - a zformátoval jsem ho tím způsobem, že jsem zvolil přepsat data na samé nuly.

Pak jsem zkusil nainstalovat Ubuntu 14.04. Instalace vypadala nadějně, ale pak to zase spadlo a vyhodilo tu samou chybu - Na disku je 0 bytů místa. Zamrzlo to, tak jsem dal tvrdý restart, a už nenajede systém ani z flashky. Jdu ji zformátovat, znovu vytvořit bootable usb a počkám na nějakou radu, protože sám si rady nevím.

Díky
« Poslední změna: 19 Června 2014, 10:40:46 od Nassim »
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer."

- Albert Einstein

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04
« Odpověď #1 kdy: 18 Června 2014, 22:11:29 »
Ten disk je v pořádku podle SMART?

Nassim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Ubi materia, ibi geometria.
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04
« Odpověď #2 kdy: 18 Června 2014, 22:35:48 »
Píše to:

Self-test Result: Last self-test completed successfully
Self-assessment: Treshold not exceeded
Overall Assessment: Disk is OK
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer."

- Albert Einstein

janek-m

  • Host
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04
« Odpověď #3 kdy: 18 Června 2014, 23:08:54 »
Měl jsem na samostatném HDD Kubuntu 14.04. Při aktualizaci mi nenajelo prostředí, tak jsem si řekl, že to přeinstaluju.
Čiže v PC sú dva disky. Čo mi nie je jasné - fungovali oba disky ako bootovacie? Myslím tým, či bolo nutné v Biose prehadzovať bootovanie disku s Win 7 alebo Kubuntu. Alebo bol nastavený ako bootovací iba jeden a Grub ponúkal výber OS?
Citace
Jenomže při instalaci jsem neodpojil disky
Máme tomu rozumieť tak, že boli v Live systéme Kubuntu pripojené?? Lebo ak áno, tak inštalátor obyčajne upozorní na túto skutočnosť a spýta sa, či ich odpojiť.
Citace
Pak jsem zkusil nainstalovat Ubuntu 14.04. Instalace vypadala nadějně, ale pak to zase spadlo a vyhodilo tu samou chybu - Na disku je 0 bytů místa.
Bola možnosť sa dostať aspoň k tabuľke oddielov v inštalátore?? Videl inštalátor disk? Predpokladám, že si v inštalátore vybral možnosť "Niečo iné"
Citace
pak smazal oddíly, nastavil dva nové....-  zformátoval jsem ho tím způsobem, že jsem zvolil přepsat data na samé nuly.
tak zaujímavé, nestačilo iba sformátovať, trebárs aj na NTFS?? Zaujímalo by ma, aká tabuľka oddielov bola vytvorená - GPT/MSDOS?? Skús  prezrieť disk cez GParted, či uvidí oddiely a z live systému postni výpisy z:
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l
sudo fdisk -l
« Poslední změna: 18 Června 2014, 23:11:15 od janek-m »

Nassim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Ubi materia, ibi geometria.
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04
« Odpověď #4 kdy: 19 Června 2014, 09:32:34 »
Citace
Čiže v PC sú dva disky. Čo mi nie je jasné - fungovali oba disky ako bootovacie? Myslím tým, či bolo nutné v Biose prehadzovať bootovanie disku s Win 7 alebo Kubuntu. Alebo bol nastavený ako bootovací iba jeden a Grub ponúkal výber OS?
Jsou tam tři. Z jednoho se bootovaly w7, druhý je jen na soubory a z třetího se bootovalo Kubuntu. Nejdřív to bylo tak, že automaticky najížděly w7, takže když jsem chtěl Kubuntu, zvolil jsem si manuálně boot z disku, kde bylo. A pak to asi táta změnil, protože potom automaticky bootovalo Kubuntu, bez možnosti volby v Grubu.
Citace
Máme tomu rozumieť tak, že boli v Live systéme Kubuntu pripojené?? Lebo ak áno, tak inštalátor obyčajne upozorní na túto skutočnosť a spýta sa, či ich odpojiť.
Ano, byly připojené, ale nic se mě neptalo.
Citace
Bola možnosť sa dostať aspoň k tabuľke oddielov v inštalátore?? Videl inštalátor disk? Predpokladám, že si v inštalátore vybral možnosť "Niečo iné"
Ano, dostal jsem se tam, instalátor disk viděl. Zvolil jsem možnost "Vymazat disk a nainstalovat znovu".
Ty grafy vypadaly tak, že:
"před" - 151,4GB Ubuntu + 8,6GB swap
"po" - 160GB Ubuntu
Citace
tak zaujímavé, nestačilo iba sformátovať, trebárs aj na NTFS?? Zaujímalo by ma, aká tabuľka oddielov bola vytvorená - GPT/MSDOS?? Skús  prezrieť disk cez GParted, či uvidí oddiely a z live systému postni výpisy z:
sudo parted -l
sudo fdisk -l
Nevím. Tabulka je tam MSDOS, GParted oddíly vidí.
Kód: [Vybrat]
ubuntu@ubuntu:~$ sudo parted -l
Model: ATA WDC WD1600JS-22M (scsi)
Disk /dev/sda: 160GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End    Size    Type     File system     Flags
 1      32.3kB  150GB  150GB   primary
 2      150GB   160GB  10.0GB  primary  linux-swap(v1)


Model: Kingston DataTraveler SE9 (scsi)
Disk /dev/sdf: 15.6GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End     Size    Type     File system  Flags
 1      1049kB  15.6GB  15.6GB  primary  fat32        boot, lba


ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160040803840 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, total 312579695 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0006779f

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1              63   292970797   146485367+  83  Linux
/dev/sda2       292970798   312579694     9804448+  82  Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdf: 15.6 GB, 15606349824 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1897 cylinders, total 30481152 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0008475d

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdf1   *        2048    30480383    15239168    c  W95 FAT32 (LBA)
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer."

- Albert Einstein

janek-m

  • Host
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04
« Odpověď #5 kdy: 19 Června 2014, 09:51:12 »
Kód: [Vybrat]
Model: ATA WDC WD1600JS-22M (scsi)
Disk /dev/sda: 160GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End    Size    Type     File system     Flags
 1      32.3kB  150GB  150GB   primary
 2      150GB   160GB  10.0GB  primary  linux-swap(v1)

Ja na tom disku nevidím nič zvláštne. Nenapísal si, aký druh inštalácie si  vybral. Keďže sú už oddiely pre Kubuntu pripravené, tak treba ísť cez voľbu „Niečo iné“. Keď sa ukáže tabuľka oddielov, tak klikni v tabuľke na sda1, potom na tlačidlo ZMENIŤ a v ďalšej tabuľke potvrdiť: Prípojný bod: /, Použiť ako: ext4 → OK
Potom klik v tabuľke oddielov na swap → ZMENIŤ, v ďalšej tabuľke potvrdiť: Použiť ako: swap → OK

Ak má byť tento disk samostatne bootovateľný, tak sa zavádzač systému musí nainštalovať na sda (bez čísla)

No a až teraz klik na "Inštalovať teraz". vyskúšaj teda a daj vedieť. ;) Naozaj nevidím dôvod, aby to nefungovalo.

Nassim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Ubi materia, ibi geometria.
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04
« Odpověď #6 kdy: 19 Června 2014, 10:38:53 »
Tak jsem udělal přesně, jak jsi napsal a ejhle, funguje to :).

Děkuji mockrát :).

Ale stejně by mě zajímalo, proč to vyhazovalo tu chybu s 0 byty místa.

A teď když budu chtít připojit disk s w7, je potřeba kolem toho dělat nějaké čachry, nebo stačí v BIOSu nastavit boot pořadí? Protože při úplně první instalaci jsem to neřešil a w7 se nějak pokazily (nechtěly se vypnout, modrá smrt).
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer."

- Albert Einstein

janek-m

  • Host
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04
« Odpověď #7 kdy: 19 Června 2014, 11:04:25 »
Ale stejně by mě zajímalo, proč to vyhazovalo tu chybu s 0 byty místa.
neuviedol si, ako si chcel inštalovať Kubuntu, tak sa môžem iba domnievať, že si  išiel  cez voľbu "Niečo iné" a keďže si oddiely už dopredu vytvoril, tak si  v inštalátore bez ich potvrdenia klikol na "Inštalovať", lenže nebolo kam, keďže disk bol už obsadený, tak to bolo vyhodnotené ako nedostatok, resp. žiadne voľné miesto na disku.
Citace
A teď když budu chtít připojit disk s w7, je potřeba kolem toho dělat nějaké čachry, nebo stačí v BIOSu nastavit boot pořadí?
Bude potrebné prehodiť bootovanie v Biose. Toto by sa dalo obísť začlenením Win 7 do grubu. Teda muselo by sa určiť, ktorý disk bude primárny (bootovateľný).
V podstate sú dve možnosti:
1. Urobiť bootovateľným disk s Win 7 a zavádzač Ubuntu nainštalovať do MBR na sdX (disk s Windows). Týmto sa ale prepíše zavádzač Win Grubom.
2. Nastaviť ako bootovateľný disk s Ubuntu a tam zaktualizovať GRUB príkazom sudo update-grub. Príkaz prehľadá všetky disky + operačné systémy a mal by Windows začleniť do Grubu.

Nassim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Ubi materia, ibi geometria.
Re:Problém s instalací ubuntu 14.04 [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 19 Června 2014, 14:54:57 »
Citace
neuviedol si, ako si chcel inštalovať Kubuntu, tak sa môžem iba domnievať, že si  išiel  cez voľbu "Niečo iné" a keďže si oddiely už dopredu vytvoril, tak si  v inštalátore bez ich potvrdenia klikol na "Inštalovať", lenže nebolo kam, keďže disk bol už obsadený, tak to bolo vyhodnotené ako nedostatok, resp. žiadne voľné miesto na disku.
To je dost možné.
Citace
2. Nastaviť ako bootovateľný disk s Ubuntu a tam zaktualizovať GRUB príkazom sudo update-grub. Príkaz prehľadá všetky disky + operačné systémy a mal by Windows začleniť do Grubu.
Vyzkouším to potom. Teď jsem rád, že mi funguje Ubuntu :D.

Děkuji ti mockrát a karma tě neminula :).
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer."

- Albert Einstein

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.