Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?  (Přečteno 7322 krát)

Adam SB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« kdy: 14 Září 2014, 21:07:34 »
Zdravím uživatele Ubuntu,

obracím se na vás s prosbou o pomoc s výběrem nového zařízení pro Ubuntu. Před pár dny se mi rozbil starý PC - AMD 64, dvoujádro 4400+, paměť 3GB, grafika gF 8600. S během Ubuntu nebyl problém, vše svižně pracovalo. Rád bych tedy něco výkonově podobného, nebo samozřejmě i lepšího. Chci to na internet, videa, fotky, úpravu fotek v Gimpu, hry neřeším. A teď k věci. Vzhledem k mé dobré zkušenosti s mým čtyřjádrovým telefonem - výkon a svižnost a zprávám, že "co nevidět" bude Ubuntu plně nasazeno na všech typech zařízení, telefony počínaje a že slušné čtyřjádro bude schopné Ubuntu zvládnout, přemýšlím o jednom ze dvou výše uvedených zařízení. První je osazeno čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex A9r4, takt 2GHz, grafika osmijádrová Mali 450. Druhý je x86 čtyřjádrový Atom Z3735F, takt 1,33 - 1,83GHz, grafika Intel HD Graphics. Oba mají operační paměť 2GB. Co byste doporučili, pokud vůbec něco z těchto dvou? Láká mě zejména kompaktnost zařízení, bezhlučný provoz a nízká spotřeba. Nazrál už čas pro nasazení desktopového prostředí na těchto krabičkách?

Díky za vaše názory.
Adam

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #1 kdy: 15 Září 2014, 06:56:01 »
Asi bych volil ATOM, pro něj bude lepší dostupnost programového vybavení než pro ARM, ale jak je to s funkčností ovladačů netuším. Zkouším nějaké desky s ATOMem a zatím jsem na žádný problém nenarazil, ale jsem teprve na začátku.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Adam SB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #2 kdy: 15 Září 2014, 12:00:43 »
Díky za odpověď. Atom je asi sázkou na jistotu. Jen si nejsem jist, jak je to s výkonem. Jsem laik, ale podle dostupných informací na netu se domnívám, že ARM by měl mít navrch. Myslím tím v této konfiguraci.. Nerad bych dal přednost klasice, když by byla možnost pořídit výkonnější stroj s dobrou perspektivou využití do budoucna.

Standa99

  • Host
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #3 kdy: 15 Září 2014, 12:20:18 »
Nemám s těmito krabičkami zkušenost, proto zeširoka:
- Ubuntu na ARM nevím, ale dostat Debian na některé tablety z Androidem není triviální
- ARMová krabička nebude mít klasický BIOS, takže nastartovat z USB půjde těžko

Spíš by se zajímal, jestli ta Intel varianta bude mít klasický BIOS a popřípadě někde objevit výpis lspci.
Tu je něco z X7  .
« Poslední změna: 15 Září 2014, 12:23:01 od Standa99 »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #4 kdy: 15 Září 2014, 15:00:28 »
Vol klasickou x86, ale např. pod XBMC, Lxde apod. to jde, ale klasické Unity s efekty je zoufalost. Mám HTPC
http://www.asrock.com/nettop/overview.asp?Model=ION%20330HT-BD

Adam SB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #5 kdy: 15 Září 2014, 21:09:01 »
Díky za názory.

To Standa99: Intel varianta - Z64 se zatím neprodává, až od října. Vzhledem k tomu, že má podporu pro Win 8.1, tak by tam bios být měl.

To Cuore: Jak jsi to myslel? Že je Ubuntu zoufalost na Atomu nebo ARMu?

Abych vysvětlil zcela přesně o co mi jde. V Ubuntu se prý usilovně pracuje na podpoře ARM. Logicky mi z toho vyplývá, že by tato snaha měla vyústit v možnost instalace na zařízení, jako jsou tato. Možná, že to nejde teď, ale v blízké budoucnosti by snad mělo být běžné? Tedy by měl existovat nějaký oficiální postup instalace na tato zařízení? Pokud se mýlím, pak mě prosím uveďte do reality. Ubuntu nepotřebuji okamžitě, ale do pár měsíců už ano. Jak to tedy je, půjde jednou na tato zařízení Ubuntu oficiálně instalovat + podpora dalšího hardwaru (např. grafika) nebo ne?


Standa99

  • Host
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #6 kdy: 15 Září 2014, 22:44:34 »
Ale jo, Canonical už před pár měsíci zveřejnil http://developer.ubuntu.com/start/ubuntu-for-devices/installing-ubuntu-for-devices/ možnost nainstalovat Ubuntu na některé tablety + telefony Nexus.

Neznám sice přesný digram toho ARMu v MINIX NEO X8-H, ale některé SoC jsou velice všestrané a mají v sobě kde co. Určitě by v té krabičce byly zbytečné funkce jako GPS, GSM, příprava na dotykový displej atd.? Oni to samozřejmě nemusí zapojit, ale nakoupí ty SoC i s tímto, takže bude záležet, jak se to nakonec promítne v ceně toho zařízení. Přece jenom by ten Bay Trail měl mít pro takovou krabičku lepší předpoklady.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #7 kdy: 16 Září 2014, 04:40:22 »
Zoufalost na atomu, alespoň na tom co mám já je unity hodně pomalé. Prakticky nepoužitelné, ale k tomu to naštěstí nevyužívám.

Standa99

  • Host
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #8 kdy: 16 Září 2014, 06:28:08 »

Adam SB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #9 kdy: 16 Září 2014, 12:01:57 »
Ty testy Z3770 vyznívají poměrně dobře. Z3735F je ale taktovaný níže, má menší propustnost pamětí a grafické jádro nepodporuje nějaké funkce, což bude na konečném výkonu jistě znát. Nicméně díky za link, člověk si může udělat aspoň představu. Škoda, že tam nešoupli tu Z3770, ta se jeví schopná a ještě má menší spotřebu. Cena ovšem dvojnásobná.. Nemůžu se zbavit pocitu, že ta Z3735F je takový "šolich", aby to jelo. Zatím nemám k dispozici žádné informace, které by si mě dokázaly naklonit.

Jinak jsem překvapen, kolik zařízení již komunita pro Ubuntu podporuje. Vypadá to slibně. Doufám, že to brzy přinese hmatatelné výsledky pro koncové uživatele a snad se i ten proces instalace, popsaný v linku časem zjednoduší pomocí nějakého instalátoru.

Standa99

  • Host
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #10 kdy: 16 Září 2014, 14:36:36 »
Nečekal bych u toho Z3735F nějaký zásadní propad, teoreticky to může být 10-15%.

Nějaký obrázek v čínštině, takže vím prd, co znamenají ty popisky, ale není to hrůza.

Adam SB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #11 kdy: 16 Září 2014, 15:59:12 »
Taky jsem trošku potrápil Googl v telefonu a našel debatu k tématu Atomů:

http://forums.anandtech.com/archive/index.php/t-2341969-p-12.html

However, CPU world goes into detail and explains the real reason we see the lower pricing---> http://www.cpu-world.com/news_20142014042201_Details_of_Atom_Z3735F_and_Z3735G_proce ssors.html

Two months ago we reported on upcoming Bay Trail-T refresh, that will be comprised of 9 new Atom-branded systems-on-a-chip. The "Bay Trail-T" is an ultra low power core, built on the latest 22nm process, and used by inexpensive dual- and quad-core processors for tablets. The first wave of these products was launched in September of last year, and consisted on Z3740, Z3740D, Z3770 and Z3770D models. At the beginning of this quarter we should see the second wave of tablet processors, including Atom Z3745, Z3745D, Z3775, Z3775D and Z3795 mid- to high-end models, and Atom Z3735D and Z3735E value SKUs. Atom Z3735F and Z3735G entry-level SKUs should be also available this quarter. The "F" and "G" chips will be shipped in 7" Android tablets, priced at $129 or less. Specifications of these Atoms are now available in the "Intel Atom Processor Z3600 and Z3700 Series" datasheet from Intel's website.

We published details of Z3795, Z3775, Z3775D, Z3745, Z3745D, Z3735D and Z3735E processors in our previous story, and they mostly match the information in the datasheet. We have not reported on the Z3735F and Z3735G SKUs yet. Based on the datasheet, they have the same CPU characteristics as the Z3735D and Z3735E respectively. The Z3735F is a quad-core processor, operating at 1.33 GHz, or up to 1.58 GHz when 3 or 4 cores are active, or up 1.83 GHz when at least two cores are idle. The chip has 2 MB of L2 cache, single-channel DDR3 memory controller, and seventh-generation graphics unit. The memory controller uses 64 bit wide bus to access DDR3L-RS 1333 memory. The maximum supported memory size on the Z3735F is 2 GB. The GPU runs at 313 MHz, and has the maximum burst frequency of 646 MHz (688 MHz according to our sources). Similar to the Z3735D, the Z3735F has the maximum recommended display resolution of 1900x1200.

The Z3735G has 32-bit memory bus, which limits supported RAM size to 1 GB, and cuts in half memory bandwidth from 10.6 GB/s to 5.3 GB/s. Its maximum display resolution is 1200x800.

The main difference between entry-level SKUs and the Z3735D/E is the packaging. The "F" and "G" parts use the same size package with fewer ball contacts, which is presumably less expensive in manufacturing. To accommodate smaller number of I/O contacts, Intel removed some interfaces and reduced the number of ports and controllers, available on the chip. For instance, the "F" and "G" chips have two Camera Serial interface ports instead of 3, and fewer number of USB 2.0, I2S and I2C ports. Also, the entry-level Atoms do not have an LPC interface, and they do not support USB 3.0. The Z3735F and Z3735G incorporate image signal processor, audio processing engine, and a media encode/decode engine, capable of encoding/decoding of H.264, VC1, VP8, and WMV9 video formats. The TDP of Z3735F/G processors was not disclosed, however the datasheet states that both chips have 2.2 Watt Scenario Design Power.


Z3735F je zde nazýván jako entry-level, což nezní vábně, ale vystihuje to asi realitu. No, pokud nějaké zařízení s Atomem, pak asi volit vyšší řady anebo počkat na nějaké testy či zkušenosti uživatelů.

Standa99

  • Host
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #12 kdy: 16 Září 2014, 18:14:19 »
Tak snad časem něco pořídíš. Já jsem na tom podobně s upgradem svého strojku a zatím jsem si taky nevybral správnou desku (musí být: Bay Trail, mini-ITX, napájení adaptérem, Intel LAN, 4x SATA, PCIe x2, mini-PCIe atd.).

Adam SB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #13 kdy: 16 Září 2014, 20:11:29 »
Ty jsi jak já. Kamarád mi kdysi v jiné souvislosti řekl, že to co hledám, se zatím na Zemi nevyskytuje  :D Snad se taky dočkáš.

Mě nedávno v rozmezí tří dnů odešel PC a tablet. Takže jsem se rozhodl, že vyzkouším tu X8-H co to umí a pokud na ní Linux nebude, dám jí rodičům a do té doby se snad na trhu objeví něco vhodnějšího. Není to zas taková investice..
« Poslední změna: 16 Září 2014, 20:13:10 od Adam SB »

Standa99

  • Host
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #14 kdy: 17 Září 2014, 10:47:22 »
Ono ty miniPC momentálně frčí, takže to je otázka času, kdy se objeví něco šikovného. Klasické desky (všeobecně desktopy) jsou na ústupu a je to vidět i na všech výrobcích (zpoždění, opatrnost atd.). Intel minulý rok výrobu základních desek ukončil.

Adam SB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #15 kdy: 17 Září 2014, 21:36:22 »
Docela se na to zařízení těším. Trochu jsem si na Play Store omrknul dostupné programy a potěšila mě dostupnost Gimpu a jako obstojná náhrada LibreOffice se jeví Polaris Office, od dob jeho nasazení v mém tabletu Asus Transformer TF101 se překvapivě posunul vzhůru. Teď už jen vyřešit tisk a byl bych asi velmi spokojen. Mám starou HP LaserJet 5L, tak vůbec nedoufám, že by se na takovém zařízení rozběhla. Navíc netuším, jestli vůbec Android podporuje tisk..? Pokud by byl zájem, můžu sem napsat zkušenosti. Zítra si pro něj jdu.

Jinak si myslím, že budoucnost pro běžné uživatele je právě v takovýchto zařízeních. Tolik dobře sestavené zábavy spolu s výbavou co slibuje toto zařízení, má potenciál uspokojit velké procento uživatelů současných PC. Nedivím se, že pomalu začínají vytlačovat klasické počítače.
« Poslední změna: 17 Září 2014, 21:45:16 od Adam SB »

Standa99

  • Host
Re:MINIX NEO X8-H nebo MINIX NEO Z64, jaký z nich vybrat?
« Odpověď #16 kdy: 18 Září 2014, 14:14:03 »
Možná než dočkáme, tak si raději počkáme. Další generace vůbec nevypadá špatně.


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.