Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosím, naučte se číst, přátelé!  (Přečteno 110268 krát)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 09 Listopadu 2014, 12:38:14 »
Nedá mi to, abych v souvislosti s velkým množstvím příspěvků "nováčků", kteří hledají pomoc, aniž by pro cokoliv "hnuli palcem" nenapsal tento příspěvek.

Lidi, než začnete instalovat jakýkoliv operační systém ( ne jen Ubuntu!), nejprve si o něm přečtěte, projděte si třeba Wiki u té které linuxové distribuce a raději se zeptejte předem, abychom zde nemuseli řešit OPRAVDU ZBYTEČNÉ dotazy. Uvědomte si, že Linux není něco jako Windows zdarma, kde jen klikáte a zcela ignorujete upozornění, které vám operační systém dává. Taky si uvědomte, že moderní Linux, třeba právě poslední LTS verze Ubuntu, tj. 14.04 Trusty Tahr je operační systém z dubna roku 2014 a není to Windows XP z roku 2000 nebo Windows 7 z roku 2009!!! Třeba vám na vašem HW běhaly WXP perfektně, ale moderní OS, tj. včetně posledních verzí Ubuntu jsou systémy, které pokročily mnohem dál a mají mnoho moderních funkcí a vymožeností a k tomu potřebují i nové "železo".

Zbytečných a naprosto nesmyslných příspěvků, kdy tazatel není ani schopen popsat svůj HW a už vůbec neví, co je to terminál, partition, usb nebo různé typy síťových připojení se tu poslední dobou vyrojilo mnoho.

Máte zde naší Wiki, tohle fórum má políčko pro vyhledávání, je zde i sekce Jak se správně ptát nebo si jen tak můžete číst příspěvky, ale o jedno vás prosím, neignorujte rady zkušených a hlavně z nich nedělejte blbce a ze sebe chytráky, kteří snědli veškerou moudrost světa - je to totiž přesně naopak!

PS: I my jsme se museli učit, číst rady zkušených, experimentovat, abychom pochopili jedinečnost a krásu Linuxu. A hlavně se naučit trpělivosti a úctě. Žádnej učenej z nebe nespad!
« Poslední změna: 09 Listopadu 2014, 22:34:46 od František Zatloukal »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #1 kdy: 09 Listopadu 2014, 12:41:08 »
Amen. Teď ještě, aby si to někdo přečetl.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #2 kdy: 09 Listopadu 2014, 13:20:53 »
Obávám se, že to je mlácení prázdné slámy. Ono dnes kdo má v p..... díru je odborník přes PC. A pokud se jeho odbornost někomu nezdá pohrozí návratem k win. Ale tohle je spíš už do vylévání srdéčka  ::)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2014, 13:26:24 »
Obávám se, že to je mlácení prázdné slámy. Ono dnes kdo má v p..... díru je odborník přes PC. A pokud se jeho odbornost někomu nezdá pohrozí návratem k win. Ale tohle je spíš už do vylévání srdéčka  ::)
Zatím to tu necháme a spíše budeme mazat ty nesmysly nebo to házet rovnou do uzavřených témat, pokud budou laici ignorovat jakékoliv rady zkušených  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2014, 13:33:36 »
Amen  +1
Príspevok pochopí každý okrem toho, komu je určený 
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

geofre

Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #5 kdy: 09 Listopadu 2014, 13:48:05 »
Amen  +1
Príspevok pochopí každý okrem toho, komu je určený
Smutné leč pravdivé... Ti, kteří by si jej měli vzít k srdci jen budou brát pouze jako "typický výsměch linuxových dlouhodobých uživatelů nováčkům a upevnění pocitu nadřazenosti zlých linuxáků"...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Standa99

  • Host
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #6 kdy: 09 Listopadu 2014, 16:14:05 »
Jen drobná oprava, v roce 2007 vyšly Visty, sedmičky jsou o dva roky mladší.

ludolph

  • Host
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #7 kdy: 09 Listopadu 2014, 19:16:32 »
Osobne se domnivam, ze se deje neco velmi pozitivniho, protoze v posledni dobe pozoruji, ze cim dal tim vice pocitacovych laiku se proste rozhodne nainstalovat si Ubuntu.

Tohle jsme prece vzdycky chteli, ne?

Kazda lama je schopna si NEJAK nainstalovat Windows a windowsovska fora jsou plna dotazu, ze nekomu neco nejde a ze nevi co s tim. Tak proc se divite, ze se ptaji tady, kdyz si instaluji Ubuntu?

Zatím to tu necháme a spíše budeme mazat ty nesmysly nebo to házet rovnou do uzavřených témat, pokud budou laici ignorovat jakékoliv rady zkušených  ;)

Takhle se chcete chovat k novackum? Tak zalozte sekci "Dotazy laiku", vsechno to tam soupejte a at tam odpovida kdo chce, ale nezamykejte to!



« Poslední změna: 09 Listopadu 2014, 19:26:50 od ludolph »

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #8 kdy: 09 Listopadu 2014, 19:40:06 »
Zatím to tu necháme a spíše budeme mazat ty nesmysly nebo to házet rovnou do uzavřených témat, pokud budou laici ignorovat jakékoliv rady zkušených  ;)
Citace
Takhle se chcete chovat k novackum? Tak zalozte sekci "Dotazy laiku", vsechno to tam soupejte a at tam odpovida kdo chce, ale nezamykejte to!

Ani jedno, ani druhé nic neřeší. Stačí si před položením dotazu přečíst pravidla a dodržet je. O nic jiného nejde.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #9 kdy: 09 Listopadu 2014, 19:45:33 »
Pravidla nikdo nečte... a není to nic, co by bylo nového.  :'( :'(

ludolph

  • Host
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #10 kdy: 09 Listopadu 2014, 19:47:32 »

Ani jedno, ani druhé nic neřeší. Stačí si před položením dotazu přečíst pravidla a dodržet je. O nic jiného nejde.

A co je teda problem, ktery chcete resit? Ze se tady laici zacinaji ptat na veci, ktere jsou podle vas blbosti resp. ze laici nereaguji podle vasich predstav? Laik je proste nekdo, kdo ma problem a ani nevi jaky.

Uzavirat forum temhle lidem je stejne, jako jim rikat: "Tohle forum neni pro takove blbce jako jste vy"!

Chci tim vsim rict, ze to, ze se zvetsuje pocet laiku, kteri zkouseji Ubuntu je POZITIVNI trend a ze by se mel podporovat!!!
 

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #11 kdy: 09 Listopadu 2014, 19:53:49 »

Ani jedno, ani druhé nic neřeší. Stačí si před položením dotazu přečíst pravidla a dodržet je. O nic jiného nejde.

A co je teda problem, ktery chcete resit? Ze se tady laici zacinaji ptat na veci, ktere jsou podle vas blbosti resp. ze laici nereaguji podle vasich predstav? Laik je proste nekdo, kdo ma problem a ani nevi jaky.

Uzavirat forum temhle lidem je stejne, jako jim rikat: "Tohle forum neni pro takove blbce jako jste vy"!

Chci tim vsim rict, ze to, ze se zvetsuje pocet laiku, kteri zkouseji Ubuntu je POZITIVNI trend a ze by se mel podporovat!!!

Já myslím, žes to celé špatně pochopil. Přečti si ještě jednou Marpův první příspěvek, je to tam napsáno jasně. Jinak souhlasím, že je to pozitivní.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #12 kdy: 09 Listopadu 2014, 22:40:01 »
A co je teda problem, ktery chcete resit? Ze se tady laici zacinaji ptat na veci, ktere jsou podle vas blbosti resp. ze laici nereaguji podle vasich predstav? Laik je proste nekdo, kdo ma problem a ani nevi jaky.

Uzavirat forum temhle lidem je stejne, jako jim rikat: "Tohle forum neni pro takove blbce jako jste vy"!

Chci tim vsim rict, ze to, ze se zvetsuje pocet laiku, kteri zkouseji Ubuntu je POZITIVNI trend a ze by se mel podporovat!!!
Před zkoušením je dobré pročíst manuál (=wiki). Je to to stejné, jako kdyby se řidič po autonehodě ptal, který pedál je brzda...  ::)

Odpovídání/přesouvání/mazání zbytečných postů stojí čas, který mohl být věnován něčemu užitečnějšímu ;)
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

geofre

Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #13 kdy: 09 Listopadu 2014, 23:06:09 »
Cely je to naprosta blbost ...
A proto uraženě rozdáváš K- ? Jsi vtipálek :-D
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #14 kdy: 10 Listopadu 2014, 07:35:47 »
Mozna to tu je, nevim, je to davno co sem se registroval, ale nebylo by dobre kdyby, po registraci vyskocila stranka se zakladnima vecma (Jak se správně ptát, Rozcestník - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NÁVODY NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY), ktere by musel prvoregistrovani zaskrtnou ze precet a az pak by se mohl ptat ?
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #15 kdy: 10 Listopadu 2014, 09:48:49 »
Mozna to tu je, nevim, je to davno co sem se registroval, ale nebylo by dobre kdyby, po registraci vyskocila stranka se zakladnima vecma (Jak se správně ptát, Rozcestník - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NÁVODY NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY), ktere by musel prvoregistrovani zaskrtnou ze precet a az pak by se mohl ptat ?

Konečně něco k věci :) Dobrý nápad, doufam ze to forum umi...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #16 kdy: 10 Listopadu 2014, 10:43:23 »
Mozna to tu je, nevim, je to davno co sem se registroval, ale nebylo by dobre kdyby, po registraci vyskocila stranka se zakladnima vecma (Jak se správně ptát, Rozcestník - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NÁVODY NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY), ktere by musel prvoregistrovani zaskrtnou ze precet a az pak by se mohl ptat ?

Konečně něco k věci :) Dobrý nápad, doufam ze to forum umi...

Nápad dobrý, bohužel každý to jen přeletí a bude hledat tlačítko "pokračovat"

Ano je pozitivní, že mnoho "nováčků" si dává linux. Avšak zamyslete se proč to dělají. Není to nějaké "poznání" že linux je lepší. Je to jen reakce na to, že jim XP už dělají problémy, jsou nepodporované.
A přeci jen Win8 jim tam nejdou (a blbě se kradou) a tak vezmou něco zadara.

Přistupují k tomu jako k Windows, a chtějí to mít tak jednoduché jako Windows. Klik klik klik a jede to.

Pánové, vážím si Vás tady všechny, a při svém stáří a zkušenostech obdivuji Vaše vědomosti.
S produkty MS (DOS, Windows) dělám 23 let, a tak problémy které jsou tam řeším skoro bez potřeby koukat někde bokem.

Ale před 5ti lety mne potkalo Ubuntu, a od té doby se snažím ho propagovat. Co jsem však pochopil, BFU prostě nepředěláte. Jsou zvyklí, že na forech všichni mají křišťálovou věšteckou kouli, odpověď dostanou fungovanou bez toho, že by museli pro to udělat více než něco vyfotit mobilem.
A hlavně, hledání informací, a čtení jiných podobných vláken je pro ně obtěžující. S tím nic nenaděláme.

Ano, instaluji Ubuntu všem co chtějí opustit XP (Windows) ale už jsem musel i systémy vracet zpět, protože BFU nehodlalo přistupovat na nějaké "omezení" (proč tam sakra musím dávat heslo, já ho nechci, nechci žádné heslo, více uživatelů, já tam chci tento Windows program, JÁ CHCI...)

Poslední případ mám teď na stole, a jsem z toho smutný.
2 roky fungoval PC s linuxem bez zaváhání, teď majitel prostě aby "ušetřil" pustil aktualizaci bez rozmyšlení a vědomostí na 14.04 .... na mašině, kde už 12.04 byl strop.
A pak místo aby zavolal mě (nebo kohokoliv kdo tomu rozumí) začal klikat a zadávat zaručené povely, informace z fór...
Výsledek je k pláči. Systém prostě se rozpadl.
A reinstalace není tak jednoduchá, jak bych chtěl.

NO nic. Omlouvám se za komentář. Jistě mi to odpustíte. Stejně tak některé mé příspěvky na fóru, možná vyznívají "nerozumně" ale snažím se u těch "nováčků" co byli windowsovní používat Windows řeč, aby věděli co se po nich chce, případně proč.
Ale ne vždy se mi to podaří. A jsem rád, že to dokážete tolerovat.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

ludolph

  • Host
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #17 kdy: 10 Listopadu 2014, 11:36:15 »
Nápad dobrý, bohužel každý to jen přeletí a bude hledat tlačítko "pokračovat"

Podle mne by bylo moc zasluzne a potrebne opet zacit vydavat k Ubuntu  LTS  peknou ceskou knihu, jak to drive delal kolega Bibr. Sveho casu to byl vyborny zdroj informaci pro zacatecniky. A kazdy "laik" by mel byt durazne poucen, ze by si ji mel poridit. Sdruzeni Ubuntu.cz by ji mohlo prodavat jak papirove, tak pres Ubuntu Software Center. Knizek o Windows je vsude halda, ale o Ubuntu uz (aspon cesky) nevyslo nic pekne dlouho.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2014, 11:37:52 od ludolph »

geofre

Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #18 kdy: 10 Listopadu 2014, 11:39:42 »
Nápad dobrý, bohužel každý to jen přeletí a bude hledat tlačítko "pokračovat"

Podle mne by bylo moc zasluzne a potrebne opet zacit vydavat k Ubuntu  LTS  peknou ceskou knihu, jak to drive delal kolega Bibr. Sveho casu to byl vyborny zdroj informaci pro zacatecniky. A kazdy "laik" by mel byt durazne poucen, ze by si ji mel poridit. Zdruzeni Ubuntu.cz by ji mohlo prodavat jak papirove, tak pres Ubuntu Software Center. Knizek o Windows je vsude halda, ale o Ubuntu uz (aspon cesky) nevyslo nic pekne dlouho.
Ano, protože ti, kteří si nepřečtou ani wiki nebo pravidla fóra (nechce se jim, nepotřebují, whatever) si určitě koupí a následně přečtou knížku... Knížka je dobrý nápad pro lidi, které to zajímá, ale ne pro ty, kvůli kterým Martp zakládal toto vlákno...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #19 kdy: 10 Listopadu 2014, 11:48:16 »
Nápad dobrý, bohužel každý to jen přeletí a bude hledat tlačítko "pokračovat"

Podle mne by bylo moc zasluzne a potrebne opet zacit vydavat k Ubuntu  LTS  peknou ceskou knihu, jak to drive delal kolega Bibr. Sveho casu to byl vyborny zdroj informaci pro zacatecniky. A kazdy "laik" by mel byt durazne poucen, ze by si ji mel poridit. Zdruzeni Ubuntu.cz by ji mohlo prodavat jak papirove, tak pres Ubuntu Software Center. Knizek o Windows je vsude halda, ale o Ubuntu uz (aspon cesky) nevyslo nic pekne dlouho.
Ano, protože ti, kteří si nepřečtou ani wiki nebo pravidla fóra (nechce se jim, nepotřebují, whatever) si určitě koupí a následně přečtou knížku... Knížka je dobrý nápad pro lidi, které to zajímá, ale ne pro ty, kvůli kterým Martp zakládal toto vlákno...

Je to tak. Zatím nejrozumnější nápad měl Savalas. Někdo to sice odkliká, ale určitě se najde pár lidí, co tomu věnují čas. Lepší, než nic.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

ludolph

  • Host
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #20 kdy: 10 Listopadu 2014, 11:49:58 »

Ano, protože ti, kteří si nepřečtou ani wiki nebo pravidla fóra (nechce se jim, nepotřebují, whatever) si určitě koupí a následně přečtou knížku... Knížka je dobrý nápad pro lidi, které to zajímá, ale ne pro ty, kvůli kterým Martp zakládal toto vlákno...

A jsme zase u toho zakladniho. Co vlastne chce Marp resit?

1. uplne eliminovat blbe dotazy zacatecniku?
2. donutit zacatecniky, aby cetli Wiki nez se zacnou blbe ptat?
3. donutit zacatecniky, aby radeji jejich problemy resil nekdo zkusenejsi a neotravovali tady?

Ani u jedineho bodu neni jasne jak to spolehlive resit, pokud to vubec nejake reseni ma?

Knihu jsem doporucil proto, protoze moje osobni zkusenost je takova, ze knihu si zacatecni prectou nebo aspon prolistuji pravdepodobneji nez Wiki. Nevim cim to je, ale mam tuhle zkusenost.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #21 kdy: 10 Listopadu 2014, 11:55:29 »

Ano, protože ti, kteří si nepřečtou ani wiki nebo pravidla fóra (nechce se jim, nepotřebují, whatever) si určitě koupí a následně přečtou knížku... Knížka je dobrý nápad pro lidi, které to zajímá, ale ne pro ty, kvůli kterým Martp zakládal toto vlákno...

A jsme zase u toho zakladniho. Co vlastne chce Marp resit?

1. uplne eliminovat blbe dotazy zacatecniku?
2. donutit zacatecniky, aby cetli Wiki nez se zacnou blbe ptat?
3. donutit zacatecniky, aby radeji jejich problemy resil nekdo zkusenejsi a neotravovali tady?

Ani u jedineho bodu neni jasne jak to spolehlive resit, pokud to vubec nejake reseni ma?

Knihu jsem doporucil proto, protoze moje osobni zkusenost je takova, ze knihu si zacatecni prectou nebo aspon prolistuji pravdepodobneji nez Wiki. Nevim cim to je, ale mam tuhle zkusenost.

Donutit začátečníky, aby NEJPRVE četli, POTOM se ptali a až nakonec experimentovali (snažili se nainstalovat cokoliv bez žádných teoretických a praktických zkušeností), ale HLAVNĚ aby nebyli líní, namyšlení, uražení a nepletli si Windows s Linuxem. Tím lze docela eliminovat opravdu blbé otázky a řešit něco, co je zde tisíckrát popsáno. Stačí ti to takhle nebo tě baví řešit blbosti?
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

ludolph

  • Host
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #22 kdy: 10 Listopadu 2014, 12:06:59 »
Donutit začátečníky, aby NEJPRVE četli, POTOM se ptali a až nakonec experimentovali (snažili se nainstalovat cokoliv bez žádných teoretických a praktických zkušeností), ale HLAVNĚ aby nebyli líní, namyšlení, uražení a nepletli si Windows s Linuxem. Tím lze docela eliminovat opravdu blbé otázky a řešit něco, co je zde tisíckrát popsáno. Stačí ti to takhle nebo tě baví řešit blbosti?

No tak diky, ted uz vim o co ti jde, ale stale nevim co presne navrhujes, aby to fakt cetli. Jinak mas pravdu, je to cele dost blbost, protoze jak uz tady psali jini,  lidi cist  wiki asi nedonutis nikdy. Souhlasim, ze ani kniha neni samospasitelna.

To co navrhuje Savalas je jen formalita na kterou pak muzeme (muzete) poukazovat, ale frekvenci "blbich" dotazu to nesnizi. Nezbyva nez se smirit s tim, ze cim vic lidi bude pouzivat Ubuntu tim vic bude "blbich" dotazu, stejne jako je tomu na forech Windows.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2014, 12:13:49 od ludolph »

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #23 kdy: 10 Listopadu 2014, 14:54:12 »
Donutit začátečníky, aby NEJPRVE četli, POTOM se ptali a až nakonec experimentovali (snažili se nainstalovat cokoliv bez žádných teoretických a praktických zkušeností), ale HLAVNĚ aby nebyli líní, namyšlení, uražení a nepletli si Windows s Linuxem. Tím lze docela eliminovat opravdu blbé otázky a řešit něco, co je zde tisíckrát popsáno. Stačí ti to takhle nebo tě baví řešit blbosti?
TO by bylo super, teoreticky aspoň ti co mají o ten linux zájem, a myslí to s přechodem vážně si to přečtou, ale myslím si, že ti dneska čtou tu wiki, a forum taky. A jejich otázky, případně návrhy a odpovědi se vyvíjejí a dá se s nimi následně pracovat.
Rozhodně takoví se neurazí, snaží se, a chápou rozdíl mezi komerčním Windows a opensource linuxem.
Avšak jsem skeptik v tom, že jich bude více než mizivý počet.


No tak diky, ted uz vim o co ti jde, ale stale nevim co presne navrhujes, aby to fakt cetli. Jinak mas pravdu, je to cele dost blbost, protoze jak uz tady psali jini,  lidi cist  wiki asi nedonutis nikdy. Souhlasim, ze ani kniha neni samospasitelna.
Nedonutíš číst, ani to co jim se píše na monitoru. Klidně pustí instalaci linuxu, i když jim svítí jasně, že nejsou na internetu. Budou psát dotazy "jak to že to nemám v češtině když jsem na začátku češtinu zvolil" a budou psát, že ten linux je na ***** protože to je úplně *****.
Vždyť se čtení učí jen do 3-4 třídy, od té chvíle už ani na ZŠ nemají povinnou četbu. Navíc lidi si zvykly na konzum: "Dejte mi něco na co budu klikat, hlavně ať u toho nemusím myslet"

Je to marné, marné, marné .... vidím to na vlastních dětech. A to musí používat linux....Prostě jsem tak rozhodl.


To co navrhuje Savalas je jen formalita na kterou pak muzeme (muzete) poukazovat, ale frekvenci "blbich" dotazu to nesnizi. Nezbyva nez se smirit s tim, ze cim vic lidi bude pouzivat Ubuntu tim vic bude "blbich" dotazu, stejne jako je tomu na forech Windows.
Tak frekvenci blbých dotazů to nesníží nikdy. A měli bychom být asi hodně tolerantní. Na rovinu, setkávám se s tím dnes a denně, a většinou u BFU co mají Windows. Dotazy typu:
BFU: "Jak to, že mi ten program co používám 15 let, nejede v tom novém laptopu. Vždyť to stálo 10 tisíc"
IT: " Protože to je DOS program, a vy jste si koupil laptop s Windows 8 Home edition"
BFU: " Mě to nezajímá, já jsem za ten program dal 4 tisíce"
IT: " Mají novou verzi pro Windows"
BFU: " Ale za tu bych musel zaplatit"
IT: "Ano, ale ve Windows 8 to není podporováno"
............ zbytek si domyslete........

A dej takovému člověku linux. Tak odvážný už nejsem.
Udělal jsem to .... teď mi ten stroj leží pod stolem, a nevím co s tím. BFU se rozhodl, pustit aktualizaci z 12.04 (FUNKČNÍ) na 14.04 ..... přestalo fungovat. Nějaké správné postupy BFU nezajímají.

sakra. Holt nám nezbude nic jiného. Než být trpěliví.
A případně nesmyslné dotazy posílat na wiki a zamykat.
Ale pak budeme označováni všichni za idiotské linuxáky, co nejsou ochotni poradit, přece když se tak dobře ptají, dotazy typu:
"Nejede mi WiFi, co s tím mám dělat ?"

Omlouvám se Vám za možná trochu OT. Ale nezastavíme vývoj. Na druhou stranu. Ti kterým neporadíme, budou linuxem opovrhovat a budou šířit opovržení dále. A hlavně když jim zamknete vlákno, položí stejnou otázku jinde.

Většinou stejně pak někde seženou nějaký ten Windows, protože to je "funkční" a fora for Windows jsou "přátelštější".

Spíše možná nějaká forma "banu" ? Omezení psaní do dalších vláken stejných otázek ?.... Jen myšlenka...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #24 kdy: 10 Listopadu 2014, 15:44:18 »
Mojich 5 centov:
Pri zakladani noveho topicu by mohlo bud hore nad textom prispevku par uzitocnych linkov (na wiki, na hladanie vo fore a pod.), niekoho by hadam trklo.
Technicky narocnejsie: Analyzovat text prispevku/predmetu a ak v nom je nieco, co je v nejakej knowledge base, rovno na to uzivatela linknut este pred odoslanim.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.