Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosím, naučte se číst, přátelé!  (Přečteno 110295 krát)

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #25 kdy: 10 Listopadu 2014, 15:56:27 »
Technicky narocnejsie: Analyzovat text prispevku/predmetu a ak v nom je nieco, co je v nejakej knowledge base, rovno na to uzivatela linknut este pred odoslanim.
To by bylo SUPER... ale to asi moc jednoduše by asi nešlo.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #26 kdy: 10 Listopadu 2014, 17:42:43 »
Podle mého bude nejlepší se těmi příspěvky prokousávat, ti lidé kteří pokládají naivní a ne vždy srozumitelné dotazy, neznají pořádně ani terminologii Windows, natož Ubuntu. Netuší, co se jim na tom počítači děje. My jim můžeme buď pomoci nebo o ně přijít. Ne vždy je to vděčná práce.

Teď nedávno jsem se doslechl o zajímavé poruše. Uživatel si stěžoval "Nejde mi seznam". Po určité době nám došlo, že seznam = www.seznam.cz, a že uživatel se nám snaží říct, že mu nefunguje internet....
Je potřeba se přes to přenést a pokusit se novým uživatelům pomoci.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #27 kdy: 10 Listopadu 2014, 18:37:33 »
Myrmica: to by bylo fajn, kdyby to ale fungovalo... Chodím na fórum každý den a snažím se samozřejmě hlavně "pomáhat a chránit"  :D
Ale když ten člověk prostě ignoruje nejen mé skromné a dá se říct BFU rady (nejsem na takové odborné linuxové úrovni jako třeba NTZ nebo Franta Zatloukal a další), ale i rady fakt odborníků a stále si mele svou?
Každopádně si myslím, že řádná osvěta a vedení nováčků směrem k získání znalostí, tj. k naší Wiki je správná cesta. Bez toho se prostě ten člověk nenaučí, i já se takto učil a hltal rady Jendise, Vojty a mnoha dalších, kterým je bůhvíkde konec a každopádně jsem jim za to vděčný, když mě doslova seřvali, postavili do latě a nasměrovali na Wiki nebo na řešení, které zde na fóru již bylo.
Ale já moc dobře vím, co je pokora, co jsou autority a kdy se má držet huba a krok - byl jsem na dvouleté ZVS, pak dlouho u armády a policie a dalších bezpečnostních složkách - to mě naučilo výše popsané vlastnosti.
Brzy mi bude 50 let, kluci zde z fóra, co mě znají osobně, ví, že nejsem žádnej zelenáč, ale na druhou stranu ani linuxovej guru, jednáme vůči sobě jako rovný s rovným, nikdo se nepovyšuje a nechytračí. A spousta mladých, myslím skoro kluky v pubertě a tak kolem této doby, se zde chová, jako by spolkli celou Wikipedii i s Googlem dohromady. A mají špatný přístup... To je vše  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #28 kdy: 10 Listopadu 2014, 19:16:39 »
... jako by spolkli celou Wikipedii i s Googlem dohromady ...

Jo Marpe, právě jsi popsal problém, který tíží lidstvo od té doby, co začali dorůstat puberťáci :)
Akorát v dobách nedávných to byla třeba hudba, vlasy, názory ... to máš těžký, mládí je vždy "chytřejší" než "rodiče"

Co se blbých dotazů týče, nemyslím si, že by vedla cesta přes nějaké mazání, nebo strohé konstatování UTFG!
Bohužel za tím tuším mravenčí práci moderátorů a ostatních uživatelů, kteří jsou schopni poradit. Snad by stačilo jen napsat "Hele, už se to úspěšně řešilo tady, máme to doknce i na wiki tady" - téma zamknout a časem třeba uklidit do /dev/null
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #29 kdy: 10 Listopadu 2014, 19:30:42 »
Podle mého bude nejlepší se těmi příspěvky prokousávat, ti lidé kteří pokládají naivní a ne vždy srozumitelné dotazy, neznají pořádně ani terminologii Windows, natož Ubuntu. Netuší, co se jim na tom počítači děje. My jim můžeme buď pomoci nebo o ně přijít. Ne vždy je to vděčná práce.
Ano, už 15 let každému novému uživateli PC (tedy vlastně BFU) říkám, prosím hlavně se raději 20x zeptejte blbě zeptejte, než něco odkliknete bez přečtení. Neb moje věta: "Neexistuje blbá otázka BFU, pouze IT ji nemusí dobře rozumět neboť mluví jinou řečí"
A vděčné to není.
Na druhou stranu raději vyslechnu 20x hloupou otázku: "A mám klikat pravým nebo levým tlačítkem", než kompletně reinstalovat zavirovaný systém .... bavím se hlavně o BFU s Windows.


Teď nedávno jsem se doslechl o zajímavé poruše. Uživatel si stěžoval "Nejde mi seznam". Po určité době nám došlo, že seznam = www.seznam.cz, a že uživatel se nám snaží říct, že mu nefunguje internet....
Je potřeba se přes to přenést a pokusit se novým uživatelům pomoci.
To jsem rád, že se to nestává jen mě. Kdy na otázku: "V jakém prohlížeči se Vám ty stránky nezobrazují" dostanu odpověď: "No v seznamu"
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #30 kdy: 10 Listopadu 2014, 19:41:25 »
... jako by spolkli celou Wikipedii i s Googlem dohromady ...

Jo Marpe, právě jsi popsal problém, který tíží lidstvo od té doby, co začali dorůstat puberťáci :)
Akorát v dobách nedávných to byla třeba hudba, vlasy, názory ... to máš těžký, mládí je vždy "chytřejší" než "rodiče"

Co se blbých dotazů týče, nemyslím si, že by vedla cesta přes nějaké mazání, nebo strohé konstatování UTFG!
Bohužel za tím tuším mravenčí práci moderátorů a ostatních uživatelů, kteří jsou schopni poradit. Snad by stačilo jen napsat "Hele, už se to úspěšně řešilo tady, máme to doknce i na wiki tady" - téma zamknout a časem třeba uklidit do /dev/null

Stačí dávat odkaz a "doušku" RTFW [Read The Fucking Wiki] ;)  ...jenže tohle není cesta si myslím. To by se mohlo na každej "blbej" dotaz odpovídat jen krátce RTFW a kam bychom se dostali? Že by nás obviňovali z povýšenectví a nadřazeností... Chce to najít dobrej styl, cestu.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #31 kdy: 10 Listopadu 2014, 19:43:42 »
... jako by spolkli celou Wikipedii i s Googlem dohromady ...

Jo Marpe, právě jsi popsal problém, který tíží lidstvo od té doby, co začali dorůstat puberťáci :)
Akorát v dobách nedávných to byla třeba hudba, vlasy, názory ... to máš těžký, mládí je vždy "chytřejší" než "rodiče"

Co se blbých dotazů týče, nemyslím si, že by vedla cesta přes nějaké mazání, nebo strohé konstatování UTFG!
Bohužel za tím tuším mravenčí práci moderátorů a ostatních uživatelů, kteří jsou schopni poradit. Snad by stačilo jen napsat "Hele, už se to úspěšně řešilo tady, máme to doknce i na wiki tady" - téma zamknout a časem třeba uklidit do /dev/null

Stačí dávat odkaz a "doušku" RTFW [Read The Fucking Wiki] ;)  ...jenže tohle není cesta si myslím. To by se mohlo na každej "blbej" dotaz odpovídat jen krátce RTFW a kam bychom se dostali? Že by nás obviňovali z povýšenectví a nadřazeností... Chce to najít dobrej styl, cestu.

Proto jsem psal, že si nemyslím, že by tudy cesta vedla. Prostě to chce velmi slušně a korektně napsat, již se to řešilo tedy a tam a je to na wiki ... tradá.

Jinak jsem taky chtěl dodat, běžná praxe, kdy zákazník volá, že nefunguje Internet a když po dlouhém testování po telefonu přijdu na to, že si jen změnil domovskou stránku a místo seznamu naběhne třeba google ... grrrrrrrr!!!

Blbé je, že seznam si uživatele vychovává od základní školy - všude v učebnách visí takové ty plachty o tom, co to je Internet, počítač atp. a všechno škole dodané zdarma od seznamu ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #32 kdy: 10 Listopadu 2014, 19:50:01 »
Jinak jsem taky chtěl dodat, běžná praxe, kdy zákazník volá, že nefunguje Internet a když po dlouhém testování po telefonu přijdu na to, že si jen změnil domovskou stránku a místo seznamu naběhne třeba google ... grrrrrrrr!!!
A to v lepším případě.... horší je když mu někdo (asi šotek) posune ikonu internetu o 5 cm doprava.... nedejbože ji smaže do koše.


Blbé je, že seznam si uživatele vychovává od základní školy - všude v učebnách visí takové ty plachty o tom, co to je Internet, počítač atp. a všechno škole dodané zdarma od seznamu ...
Ano bohužel slovník velké části učitelů je:
Seznam je internet
Tento počítač je disk
Word je na dopisy, tabulky, letáky .... a snad i vaří kafe...


--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

ludolph

  • Host
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #33 kdy: 10 Listopadu 2014, 22:17:45 »
Tak kdyz si tak ctu ty posledni prispevky, tak to vypada presne jak jsem predpokladal. NIKDO vlastne moc nevi co s tim. Blbe dotazy proste budou a pokud bude pribyvat uzivatelu Ubuntu z rad laiku (coz snad ale fakt chceme ne?), bude jich stale vic a vic. Neexistuje zpusob jak donutit lidi cist Wiki, knihy a pod., proste koho to bavi ten si studuje sam a kdo je lama, ten se bude ptat a ptat az do zblbnuti a pak se stejne mozna vrati k Windows (protoze tam mu prece fungovalo vsechno!!??)

Jediny mozny zaver je, ze to bude chtit vic trpelivosti a ochotu reagovat.

Ale hezky jsme si pokecali, co?
« Poslední změna: 10 Listopadu 2014, 22:34:29 od ludolph »

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #34 kdy: 10 Listopadu 2014, 23:04:27 »
Neexistuje zpusob jak donutit lidi cist Wiki, knihy a pod., proste koho to bavi ten si studuje sam a kdo je lama, ten se bude ptat a ptat az do zblbnuti a pak se stejne mozna vrati k Windows (protoze tam mu prece fungovalo vsechno!!??)
Bohužel máš pravdu.

Jediny mozny zaver je, ze to bude chtit vic trpelivosti a ochotu reagovat.
Ano jediná možná varianta.


Ale hezky jsme si pokecali, co?
Jo.   ;D
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #35 kdy: 11 Listopadu 2014, 09:43:44 »
Zbytečných a naprosto nesmyslných příspěvků, kdy tazatel není ani schopen popsat svůj HW a už vůbec neví, co je to terminál, partition, usb nebo různé typy síťových připojení se tu poslední dobou vyrojilo mnoho.

Dělat z linuxu systém, jehož uživatelé by měli být schopni  popsat svůj HW, znát terminál, partition, usb nebo různé typy síťových připojení, není úplně optimální. Utvrzuje to případné zájemce v tom, že je to systém pouze pro nerdy.

PS: I my jsme se museli učit, číst rady zkušených, experimentovat, abychom pochopili jedinečnost a krásu Linuxu. A hlavně se naučit trpělivosti a úctě. Žádnej učenej z nebe nespad!

Tohle je super, dokud to nezačnete vyžadovat od ostatních.
Doma i v práci Linux Mint 17

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #36 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:06:27 »
Dělat z linuxu systém, jehož uživatelé by měli být schopni  popsat svůj HW, znát terminál, partition, usb nebo různé typy síťových připojení, není úplně optimální. Utvrzuje to případné zájemce v tom, že je to systém pouze pro nerdy.

Filozofická otázka se zde nabízí. Nebude ale na škodu, pokud ten linux nezůstane trochu nerdovský ?
Ono přeci jen máme jedinečnou vlastnost na linuxu, protože to není úplně konzumní věc, a jeho rozšíření je menší než by nám bylo milo, jsme uchráněni takových pra***n jako jsou viry.

Přeci jen, kdyby rozšíření bylo masové, vyplatilo by se těm co dělají viry na Windows zkoušet to samé na linux.
Rozumím tomu, že přeci jen teď se jim to nevyplatí, a taky je to odolné. Ale upřímně, kolik BFU s linuxem používá oddělené profily, a nejede pod adminem ?

Ale prosím než flame na mě, opravdu to bylo jen filozofické zamyšlení, které je k tématu OT.
Jsem pro rozšíření linuxu, tedy opensource SW hlavně, všude kde to je rozumné, včetně BFU.
Avšak je potřeba si uvědomit i tyto rizika.

Bohužel více nováčků jsou klikači a konzumenti, nejdou k linuxu z důvodu poznání výhod, ale protože to je zadarmo.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #37 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:07:58 »
Dělat z linuxu systém, jehož uživatelé by měli být schopni  popsat svůj HW, znát terminál, partition, usb nebo různé typy síťových připojení, není úplně optimální. Utvrzuje to případné zájemce v tom, že je to systém pouze pro nerdy.

Nesouhlasím! Každý, kdo si nakupuje počítač nebo notebook je schopen si ze stránek prodejce okopírovat technickou specifikaci. Že někdo neumí popsat svůj HW považuji v dnešní, moderní době za naprostou lenost a ignoraci.
Terminál je jedním ze synonymů unixových/linuxových systémů a pomalu v každém dotazu je tazateli doporučeno/řečeno/směrováno k použití terminálu. A Terminál je v každé linuxové distribuci, mnohdy na předním místě v menu a je pojmenovaný (světe div se!) velice jednoduše: "Terminál".
Partition/diskový oddíl - zde to je složitější, lze samozřejmě komplet distro nainstalovat na jeden oddíl a nestarat se.  Ale pojem diskový oddíl a disky používají všechny operační systémy!
USB a typy síťových připojení - to je snad samozřejmost, tyto znalosti mají už malé děcka, které vlastní mobilní telefon nebo koompaktní fotoaparát.
Takže si myslím, že tyto znalosti nikoho neutvrzují, že je linux jen pro nerdy nebo geeky, protože tohle jsou základní, elementární znalosti v dnešním, počítačovém a internetovém věku. Navíc získání znalostí o těchto pojmech je velice triviální až směšné - napsat do Googlu dané slovo...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #38 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:15:43 »
Takže si myslím, že tyto znalosti nikoho neutvrzují, že je linux jen pro nerdy nebo geeky, protože tohle jsou základní, elementární znalosti v dnešním, počítačovém a internetovém věku. Navíc získání znalostí o těchto pojmech je velice triviální až směšné - napsat do Googlu dané slovo...

Jistě máš plnou pravdu, ALE...

90% uživatelů se poprvé setkali s Windows. Kde Terminál bylo sprosté slovo, a uměli ho používat jen nerdi.
Diskové oddíly nikdy neřešili, protože znají jen disk C: D: E:
USB berou jako šňůru...  prostě takto špatně je učí už na školách.

Ano díky Google a Wikipedii, lze zjistit hodně info. Ale 90% uživatelů PC jsou tak líní cokoliv hledat, protože chtějí výsledek teď hned a tady. Nestojí o vlastní vítězství nad hmotou (jak já včera... jak se mi ulevilo, když jsem zjistil co s tím  BFU vlastně udělal).

Nám zbývá pouze ta trpělivost. A asertivita. I mezi sebou.

Spíše bych linux dával těm co mají problémy se soustředěním, velmi dobře to cvičí mozek  ;D 
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #39 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:25:57 »
Ano díky Google a Wikipedii, lze zjistit hodně info. Ale 90% uživatelů PC jsou tak líní cokoliv hledat, protože chtějí výsledek teď hned a tady.

Jasně, těch 90% neumí surfovat, neumí číst zprávy a články na Novinkách nebo iDnes, nehledají různé slevy a něco zadarmo, písničky, filmy, jména kámošů na FB atd. To je prostě blbost, cos tu napsal. Tohle umí i důchodci a už dokonce i malé děti ve školkách, kterým rodiče koupili tablet, aby měli klid od potomků (že si takový dítě neumí ani zavázat tkaničku, to je jiná věc ;) )...
Já si stále myslím, že to jen pohodlnost - hodit dotaz na fórum a chci hned odpověď. Že se jim dostane ve velké většině odpovědi, kde MUSÍ použít vyhledávání nebo kde je odkaz na řešení nebo kde MUSÍ použít terminál a dát z něj výstup, tohle berou jako šikanu a opovrhování???
My nechceme předělávat windowsáky na linuxáky - to je jejich boj. My se zde snažíme pomoct, ale házení hrachu na zeď je mnohdy zbytečné a někdy to prostě dáme najevo. Ten který člověk musí mít snahu a musí chtít, pokud se rozhodl jít do svobodného operačního systému. Nic jiného mu totiž nezbývá než: "Učit se, učit se a učit se."
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #40 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:38:00 »
Ano díky Google a Wikipedii, lze zjistit hodně info. Ale 90% uživatelů PC jsou tak líní cokoliv hledat, protože chtějí výsledek teď hned a tady.

Jasně, těch 90% neumí surfovat, neumí číst zprávy a články na Novinkách nebo iDnes, nehledají různé slevy a něco zadarmo, písničky, filmy, jména kámošů na FB atd. To je prostě blbost, cos tu napsal. Tohle umí i důchodci a už dokonce i malé děti ve školkách, kterým rodiče koupili tablet, aby měli klid od potomků (že si takový dítě neumí ani zavázat tkaničku, to je jiná věc ;) )...
Marpe, nepleť si pojem surfovat a hledat. Jistě že umí klikat na idnes, blesk, youtube. Jasně že umí najít recepty na vaření, nové auto, zaručené rady jak se vyhnout placení alimentů. Ale hledat ŘEŠENÍ nějakého technického problému když ten PC mají jen na internet, a není to pro ně hobby, fakt nebudou.


Já si stále myslím, že to jen pohodlnost - hodit dotaz na fórum a chci hned odpověď. Že se jim dostane ve velké většině odpovědi, kde MUSÍ použít vyhledávání nebo kde je odkaz na řešení nebo kde MUSÍ použít terminál a dát z něj výstup, tohle berou jako šikanu a opovrhování???
Ano tak to přesně chtějí, protože u Windows to jak "je" přeci....  ;D
Problém je, že BFU ti řekne že nemusí, u Windows nemusí....

My nechceme předělávat windowsáky na linuxáky - to je jejich boj. My se zde snažíme pomoct, ale házení hrachu na zeď je mnohdy zbytečné a někdy to prostě dáme najevo. Ten který člověk musí mít snahu a musí chtít, pokud se rozhodl jít do svobodného operačního systému. Nic jiného mu totiž nezbývá než: "Učit se, učit se a učit se."
Ano s tímto souhlasím. Taky jsem před 4 lety byl "nadšenec" a všem linux, je to "boží" ... pak jsem poznal, že lidi nechtějí dokonalost, ale jednoduchost. Tak aby si mohli hrát na správce a adminy, aby mohli jen klikat, a instalovat. Aby nemuseli cokoliv číst. Jen klik klik klik a hotovo.

Dnes dávám linux jen těm kterým ukážu jeho výhody a hlavně nevýhody. A od té doby mám jen spokojené uživatele.
Kteří fakt systém užívají a nestarají se. Chtějí-li něco nainstalovat, tak zavolají.

--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #41 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:41:10 »
Surfovat, používat internet jsem myslel a při používání se mnohdy holt používá i vyhledávání - na každém informačním serveru je toto políčko a když takový člověk hledá film XY ke stažení zdarma nebo slevněné pobyty na horách a mnoho dalšího, tak ho prostě použije, není pravda? A co mu brání, aby si stejným způsobem vyhledat termín "partition" nebo "terminál"???
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #42 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:56:01 »
Bohužel více nováčků jsou klikači a konzumenti, nejdou k linuxu z důvodu poznání výhod, ale protože to je zadarmo.

Ale vždyť právě o to tady jde! Čím více bude uživatelů klikačů a konzumentů, o to víc bude linux lepším operačním systémem. Ne tím, že by snad něčím přispěli, ale budou jakýmsi indikátorem takového stavu. Ideálem přeci je, aby člověk nemusel přemýšlet, jaké jsou vnitřnosti stroje, který používá. Proč má být počítač něčím jiným, než je tablet, telefon, auto nebo lednička? Znalost vnitřního fungování stroje musí být výhodou, nikoliv předpokladem! Jinak je to holt špatný stroj a takovou nálepku přeci linuxu dávat nechceme.
Doma i v práci Linux Mint 17

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #43 kdy: 11 Listopadu 2014, 11:12:35 »
My se zde snažíme pomoct, ale házení hrachu na zeď je mnohdy zbytečné a někdy to prostě dáme najevo. Ten který člověk musí mít snahu a musí chtít, pokud se rozhodl jít do svobodného operačního systému. Nic jiného mu totiž nezbývá než: "Učit se, učit se a učit se."

Tak jasně, pokud se člověk, který nikdy neotevřel kapotu auta, rozhodne opravovat převodovku, tak by si něco nastudovat měl, wo tom žádná.
Za mého mládí platilo, že každý řidič je automaticky více či méně automechanikem. Nikdy nikdo nevěděl, kdy se při jízdě něco podělá a bude to muset ihned spravovat. Chceme dělat linuxu takovou vizitku, že každý uživatel musí být zároveň linux specialist, protože kdo ví, kdy se mu při práci něco podělá?

Doma i v práci Linux Mint 17

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #44 kdy: 11 Listopadu 2014, 11:15:00 »
Ne, chceme jen, aby se naučili se systémem pracovat tak, aby nedělali chyby. A k tomu slouží i jakési "samostudium" Wiki, kde jsou podrobně a troufám si říct i laicky pochopitelně, popsány návody, rady a mnoho dalšího  ;)
PS: hrachovou polívku taky neuděláš tak, že nasypeš hrách do hrnce a čekáš, až se to nějak udělá samo nebo někdo přijde a udělá to za tebe...
« Poslední změna: 11 Listopadu 2014, 11:17:43 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #45 kdy: 11 Listopadu 2014, 11:29:59 »
Tak ano. Přečíst si uživatelský manuál u takto složitých strojů je potřeba vždy, v tom se shodneme. Já pouze varuji před přístupem: "Cože, nejede ti auto? Takže tady je Návod k obsluze, vygoogli si technické parametry vozu, na www.obskurni-web.cz najdeš průřez motorem, nastuduj si chladící systém, fungování převodovky a nahraj nový firmware řídící jednotce". A přitom stačí říct "Když se ti rozvítí tohle oranžové světýlko, tak si dojeď k pumpě pro benzín." Ale samozřejmě nevylučuji, že zjistit od někoho, že mu vlastně jenom došel benzín, může být poměrně náročné :-)

Doma i v práci Linux Mint 17

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #46 kdy: 11 Listopadu 2014, 11:42:31 »
Tak ano. Přečíst si uživatelský manuál u takto složitých strojů je potřeba vždy, v tom se shodneme. Já pouze varuji před přístupem: "Cože, nejede ti auto? Takže tady je Návod k obsluze, vygoogli si technické parametry vozu, na www.obskurni-web.cz najdeš průřez motorem, nastuduj si chladící systém, fungování převodovky a nahraj nový firmware řídící jednotce". A přitom stačí říct "Když se ti rozvítí tohle oranžové světýlko, tak si dojeď k pumpě pro benzín." Ale samozřejmě nevylučuji, že zjistit od někoho, že mu vlastně jenom došel benzín, může být poměrně náročné :-)
Nesrovnávej operační systém pro běžné uživatele s moderním automobilem - tohle je naprosto neadekvátní přirovnání. My nechceme po uživatelích, aby znali komplexní strukturu linuxového jádra, aby uměli programovat, aby znali záludnosti síťování a mnoho mnoho dalších odborných věcí. My chceme, aby si uživatel podle návodu nainstaloval Ubuntu a dodržoval ty postupy tam napsané, které musí pochopit i totální IT negramot, nic víc. Ale ten uživatel si myslí, že to dokáže sám, bez pomoci a na Wiki zvysoka kašle, protože ho obtěžuje hledání a ještě více ho obtěžuje si přečíst SPRÁVNÝ postup instalace a poinstalační procesy. Chce být chytřejší než natvrdo uvařený vajíčko...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #47 kdy: 11 Listopadu 2014, 11:59:27 »
........dalšího, tak ho prostě použije, není pravda? A co mu brání, aby si stejným způsobem vyhledat termín "partition" nebo "terminál"???
Lenost ? Pohodlnost ? Rezignace na získávání vědomostí ?
Blbost lidská ?...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #48 kdy: 11 Listopadu 2014, 12:13:34 »
........dalšího, tak ho prostě použije, není pravda? A co mu brání, aby si stejným způsobem vyhledat termín "partition" nebo "terminál"???
Lenost ? Pohodlnost ? Rezignace na získávání vědomostí ?
Blbost lidská ?...

Ale o tom přeci celou dobu píšu, stačí jen číst moje příspěvky  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« Odpověď #49 kdy: 11 Listopadu 2014, 12:15:38 »
Tak ano. Přečíst si uživatelský manuál u takto složitých strojů je potřeba vždy, v tom se shodneme. Já pouze varuji před přístupem: "Cože, nejede ti auto? ........... A přitom stačí říct "Když se ti rozvítí tohle oranžové světýlko, tak si dojeď k pumpě pro benzín." Ale samozřejmě nevylučuji, že zjistit od někoho, že mu vlastně jenom došel benzín, může být poměrně náročné :-)
Ano zajisté máš pravdu. Nicméně. Co by jsi odpověděl na otázku BFU: "Nejede mi auto" Resp. vymyslím tu příklad, i když ani tak smyšlený moc není, mimochodem řidič byl ing. (nic proti VŠ)

BFU: Nejede mi auto
Serv: Co máte za auto ?
BFU: Červené
Serv: Myslel jsem značku
BFU: Českou
Serv: Myslel jsem značku automobilu
BFU: Ježiši já nevím, to je služební, jste idioti, já se vás ptám proč mi nejede auto a vy se mne ptáte na blbosti.
Serv: (stále klidný) Omlouvám se, co se stane když otočíte klíčem v zapalování ?
BFU: Jak to mám vědět, no nic nejede.
Serv: Rozsvítí se nějaké kontrolky ? Točí to motorem ?
BFU: No jistě že točí, nejsem blbec, já jsem inženýr, co máte sakra za školu vy ?
Serv: (mírně rudý) A kolik máte paliva ?
BFU: Si děláte ze mne srandu ? Plnou nádrž, teď jsem tankoval
Serv: Co jste tankoval ?
BFU: No co asi benzín, vy jste úplně blbej, co bych tam měl tak dát ?
Serv: Prosím, můžete jít dozadu k autu a přečíst vpravo co tam je za písmena ?
BFU: 1.9TDI
Serv: Udělal jste chybu, vaše auto je diesel, a tankovat jste měl naftu, ne benzín.
BFU: Tak proč se mne ptáte na debiloviny, tak mi máte říci co to mu je. No a co teď s tím mám dělat ?
Serv: A prosím kde jste teď ?
BFU: No kde asi u pumpy..

...........
Podotýkám, že jsem seděl vedle toho servisáka, není to žádný blbec, byť jen vyučený. Nakonec se zjistilo, že BFU je na pumpě v Praze u dálnice, servisák je v Přerově.

Proč to píšu ? Nedivím se Marpovi a ostatním. Bohužel mnoho nových "linuxáků" přistupuje k tomu takto. Nezajímají se ani o elementární informace.
A pak dotazy typu, "Proč nemůžu spustit ten "TotalCommander, já jsem něj z XP zvyklej", způsobuje naše pak mírné zarudnutí.

Nesrovnávej operační systém pro běžné uživatele s moderním automobilem - tohle je naprosto neadekvátní přirovnání. My nechceme po uživatelích, aby znali komplexní strukturu .......................My chceme, aby si uživatel podle návodu nainstaloval Ubuntu a dodržoval ty postupy tam napsané, které musí pochopit i totální IT negramot, nic víc. Ale ten uživatel si myslí, že to dokáže sám, bez pomoci a na Wiki zvysoka kašle, protože ho obtěžuje hledání a ještě více ho obtěžuje si přečíst SPRÁVNÝ postup instalace a poinstalační procesy. Chce být chytřejší než natvrdo uvařený vajíčko...
Lze to srovnávat OS s dneska běžným automobilem. V podstatě dnes se vyrábějí auta typu Windows/OSX. A lidi bohužel z 90% chtějí tyto auta.

Ale o tom přeci celou dobu píšu, stačí jen číst moje příspěvky  ;)
Ale já je čtu, není z toho poznat, že s tebou souhlasím ?
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.