Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zvyseni priority grafickeho prostredi  (Přečteno 1125 krát)

asiJa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Zvyseni priority grafickeho prostredi
« kdy: 27 Února 2015, 13:44:05 »
Opakovane se potykam s touto situaci:

  • Spustim nejaky skript, vypocet, nebo otevru veliky soubor ( > 1GB ) z disku (nekdy se nevleze do RAM pameti a disk zacne swapovat), nebo neco delam prez sit ktera ma pomaly ping, resp. cekam na odezvu nejakeho hardware (CDrem, USB, externi disk ... )
  • graficke prostredi prestane reagovat
  • uvedomim si ze je neco spatne ( napr. ze jsem udelal ve skriptu chybu, ze je soubor moc veliky, harware se spravne nepripojil) a chci teda prikaz zrusit. Nekdy se chci pouze podivat na vytizeni procesoru, nebo vutizeni disku
  • problem je ze grafike prostredi skoro nereaguje ( napr. se mi skoro ani nehybe mys, natoz abych mohl spustit konzoli a neco do ni napsat, nebo pustit nejaky system monitor )

Idealni by bylo nejak nastavit systemove priority multi-taskingu tak aby ukoly ktere trvaji dlouho mely mensi prioritu nez ty ktere jsou rychle ale museji byt pohotove ( jako GUI, obsluha mysi ... ).
Ne ze bych we windows tenhle problem nemel, ale v linuxu mi pripada jeste horsi. Mozna je to tim ze je linux nejak optimalizovany na server misto na desktop pouziti.
 

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Zvyseni priority grafickeho prostredi
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2015, 14:25:11 »
A jaké metody jsi už vlastně zkoušel?
Pro některé náročné běžící skripty by měl stačit nice, renice viz. třeba http://www.abclinuxu.cz/clanky/unixove-nastroje-18-nice-renice-umask Případně sledovat a upravovat jednotlivé hodnoty můžeš taky v programu htop.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Zvyseni priority grafickeho prostredi
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2015, 17:22:42 »
ionice a nice, nebo cgroups
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.