Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přechod z nvidia-prime na bumblebee  (Přečteno 4849 krát)

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« kdy: 14 Října 2014, 00:29:57 »
Zdravím kolegy Linuxáky.

Problém mi přišel banální a nejspíš také bude banální, jen najít kde je zakopaný pes. Peru se s tím celý den a žádné fórum mi nedalo funkční řešení.

O co se jedná: optirun --debug -vv '/opt/VirtualGL/bin/glxspheres64'
Kód: [Vybrat]
[  897.391218] [DEBUG]Reading file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[  897.391839] [INFO]Configured driver: nvidia
[  897.392157] [DEBUG]optirun version 3.2.1 starting...
[  897.392179] [DEBUG]Active configuration:
[  897.392185] [DEBUG] bumblebeed config file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[  897.392192] [DEBUG] X display: :8
[  897.392198] [DEBUG] LD_LIBRARY_PATH: /usr/lib/nvidia-304:/usr/lib32/nvidia-304
[  897.392205] [DEBUG] Socket path: /var/run/bumblebee.socket
[  897.392211] [DEBUG] Accel/display bridge: auto
[  897.392218] [DEBUG] VGL Compression: proxy
[  897.392223] [DEBUG] VGLrun extra options:
[  897.392229] [DEBUG] Primus LD Path: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/primus:/usr/lib/i386-linux-gnu/primus
[  897.392291] [DEBUG]Using auto-detected bridge virtualgl
[  899.663580] [INFO]Response: No - error: [XORG] (EE) intel(0): [drm] failed to set drm interface version: Permission denied [13].

[  899.663594] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) intel(0): [drm] failed to set drm interface version: Permission denied [13].

[  899.663597] [DEBUG]Socket closed.
[  899.663612] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
[  899.663616] [DEBUG]Killing all remaining processes.

Příběh:
1. Zhruba půl roku používám Bumblebee.
2. Dozvěděl jsem se o dobré podpoře nvidia-prime, zkusil jsem to. Žádný z návodů nefungoval, pomohla až rada z fóra - instalovat ovladač přímo ze stránek nvidia.com - tento installer je velmi sofistikovaný. Upravuje jádro (možná je zakopaný pes tady).
3. Přes dobré recenze je nvidia-prime velmi chybový, laguje, s novými ovladači ani nelze přepnout na intel, takže baterie je klidně za hodinu v čoudu. Snažím se tedy přejít zpět.
4. Po kompletním odstranění nvidia-prime instaluji bumblebee všemi možnými i nemožnými způsoby.

Co používám:
Počítač: Lenovo Z710
OS: Ubuntu 14.04 LTS x64
Související PPA:
xorg-edgers, bumblebee/stable, ubuntu-x-swat/x-updates
Související instalované balíky:
bumblebee bumblebee-nvidia primus mesa-utils

Zkoušel jsem instalaci s i bez těchto repozitářů, zkoušel jsem různé verze ovladačů, různé verze kernelu. Bohužel moduly s nvidii se mi nepodařilo odstranit (ačkoli nevim jestli by to pomohlo).

grep nvidia /lib/modules/$(uname -r)/modules.dep
Kód: [Vybrat]
kernel/drivers/video/nvidia/nvidiafb.ko: kernel/drivers/video/vgastate.ko kernel/drivers/video/fb_ddc.ko kernel/drivers/i2c/algos/i2c-algo-bit.ko
kernel/drivers/net/ethernet/nvidia/forcedeth.ko:
updates/dkms/nvidia_304.ko:

/etc/bumblebee/bumblebee.conf
Kód: [Vybrat]
# Configuration file for Bumblebee. Values should **not** be put between quotes

## Server options. Any change made in this section will need a server restart
# to take effect.
[bumblebeed]
# The secondary Xorg server DISPLAY number
VirtualDisplay=:8
# Should the unused Xorg server be kept running? Set this to true if waiting
# for X to be ready is too long and don't need power management at all.
KeepUnusedXServer=false
# The name of the Bumbleblee server group name (GID name)
ServerGroup=bumblebee
# Card power state at exit. Set to false if the card shoud be ON when Bumblebee
# server exits.
TurnCardOffAtExit=false
# The default behavior of '-f' option on optirun. If set to "true", '-f' will
# be ignored.
NoEcoModeOverride=false
# The Driver used by Bumblebee server. If this value is not set (or empty),
# auto-detection is performed. The available drivers are nvidia and nouveau
# (See also the driver-specific sections below)
Driver=nvidia
# Directory with a dummy config file to pass as a -configdir to secondary X
XorgConfDir=/etc/bumblebee/xorg.conf.d

## Client options. Will take effect on the next optirun executed.
[optirun]
# Acceleration/ rendering bridge, possible values are auto, virtualgl and
# primus.
Bridge=auto
# The method used for VirtualGL to transport frames between X servers.
# Possible values are proxy, jpeg, rgb, xv and yuv.
VGLTransport=proxy
# List of paths which are searched for the primus libGL.so.1 when using
# the primus bridge
PrimusLibraryPath=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/primus:/usr/lib/i386-linux-gnu/primus
# Should the program run under optirun even if Bumblebee server or nvidia card
# is not available?
AllowFallbackToIGC=false


# Driver-specific settings are grouped under [driver-NAME]. The sections are
# parsed if the Driver setting in [bumblebeed] is set to NAME (or if auto-
# detection resolves to NAME).
# PMMethod: method to use for saving power by disabling the nvidia card, valid
# values are: auto - automatically detect which PM method to use
#         bbswitch - new in BB 3, recommended if available
#       switcheroo - vga_switcheroo method, use at your own risk
#             none - disable PM completely
# https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/Comparison-of-PM-methods

## Section with nvidia driver specific options, only parsed if Driver=nvidia
[driver-nvidia]
# Module name to load, defaults to Driver if empty or unset
KernelDriver=nvidia_304
PMMethod=auto
# colon-separated path to the nvidia libraries
LibraryPath=/usr/lib/nvidia-304:/usr/lib32/nvidia-304
# comma-separated path of the directory containing nvidia_drv.so and the
# default Xorg modules path
XorgModulePath=/usr/lib/nvidia-304/xorg,/usr/lib/xorg/modules
XorgConfFile=/etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia

## Section with nouveau driver specific options, only parsed if Driver=nouveau
[driver-nouveau]
KernelDriver=nouveau
PMMethod=auto
XorgConfFile=/etc/bumblebee/xorg.conf.nouveau

Co mi vrtá hlavou: libgl1-mesa-glx se mi i při veškeré snaze nepodařilo reinstalovat (ani z recovery), což považuju za poněkud zvláštní.

Počítač používám k práci, takže bych rád řešil bez kompletní reinstalace OS.

Za reakce, zkušenosti, rady děkuji předem.
« Poslední změna: 14 Října 2014, 00:33:24 od xerno »
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #1 kdy: 14 Října 2014, 09:10:40 »
Viz wiki, nedavno jsem tam doplnil jak jednoduse instalovat prime... Bumblebee by se nemelo na 14.04+ pouzivat.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #2 kdy: 14 Října 2014, 10:08:04 »
Myslíte http://wiki.ubuntu.cz/bumblebee ?? To je totiž přesně ten návod, který mi nefungoval. Nedovoloval snadné přepínání a ani přímé vykreslování. Až když jsem použil instalátor přímo z nvidia.com, nainstalovalo se všechno správně a všechno běželo na grafice.

Jenže jak píšu výše, tyto ovladače lagují (například při přehrávání filmů, které ale ani nemusejí být ve vysokém rozlišení), notebook má nízkou výdrž na baterie, nelze přepínat na intel, má to problém když se připojí více obrazovek (běžně k práci používám 2 připojené navíc). S verzí nvidia-340 nefunguje ani prime-indicator (nainstaloval jsem si ho přímo z gitu, takže fungoval, ale přepnutí na intel znamenalo černou obrazovku - zkoušel jsem si hrát s update-alternatives, nic ale nemělo dopad. Vždy pomohlo jen prime-select nvidia a service lightdm restart).

Z těchto důvodů nvidia-prime nechci, proto se vracím na spolehlivé bumblebee. Mimochodem to jsem začal používat právě až od 14.04. A je to oficiálně podporované. Proč přesně by se to používat nemělo?
« Poslední změna: 14 Října 2014, 10:11:41 od xerno »
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #3 kdy: 14 Října 2014, 12:12:14 »
Viz wiki, nedavno jsem tam doplnil jak jednoduse instalovat prime... Bumblebee by se nemelo na 14.04+ pouzivat.

Môžem vedieť prečo by sa nemalo používať?Som sa s tým zabával,neúspešne,dva dni.LinuxMint 17(Mate),jadro 3.17.
Či tomu ešte mám dať šancu.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2014, 13:34:58 »
Možná je problém, že jsi před instalací prime řádně neodstranil bumblebee. Zkusil bych:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge bumblebee*
sudo apt-get remove --purge nvidia*
sudo apt-get autoremove
asi bych odstranil i zdroje:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository --remove ppa:bumblebee/stable
sudo add-apt-repository --remove ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
a pak nainstaloval prime
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 -y
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-prime prime-indicator -y
Prime mán na notebooku a zatím si nestěžuji.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #5 kdy: 14 Října 2014, 19:52:03 »
Ukomir: jestli nepřipojuješ k počítači další obrazovky, nvidia-prime jakž takž funguje. Více méně. Pokud se ti to nedaří rozběhnout, doporučím instalaci přímo z nvidia.com, jako jsem to dělal já. Ta ti to rozběhne spolehlivě: http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en

Na tvym místě bych zkusil stáhnout starší verzi ovladače, ne zrovna 340, ale třeba 331. Aby ti fungoval přepínač nvidia-indicator. Je to docela hukot, akcelerace funguje i pro wine. Počítej ale s tim, že když připojíš víc jak jeden monitor navíc, budou se objevovat chyby, obrazovky budou bugovat v umístění a když na některý z nich pustíš video, bude lagovat (tedy různé části videa se budou vykreslovat s různým spožděním), a to nezávisle na rozlišení, což je dost nepříjemné.

Je to zajímavé, ale moje integrovaná grafika od intelu zvládne 3x fullHD monitor a klidně na jednom z nich bez sekání nebo lagování přehraje fullHD video. Sice se u toho zapotí, ale zvládne. Bumblebee chci zpět kvůli úspoře energie na baterie nebo výjimečně občasnému hraní her přes Steam. Na to už je intel doopravdy krátký, ale na běžnou práci je o vesmír lepší než nvidia-prime.
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #6 kdy: 15 Října 2014, 00:11:10 »
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 -y
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-prime prime-indicator -y

Super,nvidia-prime mi už ide.Indikator zatial vyzerá,že nie.Nereštartuje X server a aj keď som si v nastaveniach Nvidia prepol grafiku,ikona ostáva stále šedá.Ale to nevadí.Možme testovať.Ono bol asi najskor problem s jadrom 3.17(skúšal som aj 3.16.5,tam to tiež nešlo)V nastaveniach Nvidia mi ukazovalo iba "Application profiles" a Nvidia settings Configuration.Teraz mám 3.13.0-24

Ono v LM17 už je v repozitároch nvidia-prime (prime indicator nie).Aj bumblebee je.

Zatial sa nechystám pripájať viac monitorov.Ovládače mi stiahlo 331.38.V správcovi ovládačov mi dáva na výber iba 331,331-updates a noveau.A z Nvidia.com(už aj tie som mal stiahnuté,ale som neskúšal),po update kernelu by sa museli preinštalovať a to sa mi nechce furt.Uvidíme v rámci testovania...

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #7 kdy: 15 Října 2014, 09:29:04 »
Jestli Vám skutečně funguje přímé vykreslování můžete zjistit třeba takto:
Kód: [Vybrat]
LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo | grep "direct render"
Jinak novější ovladače budou pravděpodobně v některých repozitářích, v oficiálních zatím asi ne. Koukal jsem na xorg-edgers, tam mají už i 343:
Kód: [Vybrat]
add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa -y
apt-get update
apt-get upgrade
reboot

Stále jsme ovšem nevyřešili otázku tohoto vláka: v čem je zakopaný pes při přechodu zpět na Bumblebee?
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #8 kdy: 15 Října 2014, 11:54:43 »
Ked som sa ja hral s bumblebee(alebo skor ono so mnou),najprv mi ho  nechcelo spustiť.V bumblebee.conf som nechal "driver= ",bez "nvidia" a vtedy mi ho spustilo,ale aj tak nechcelo zapnúť kartu.Ale tam bol problém,ako sa mi teraz potvrdil v jadre 3.17.Prepínanie Prime mi tu nefunguje.
Ja už s tým končím.Včera som to nejak rozchodil(3.13),aspoň sa mi podarilo otestovať grafiku,funguje,ale dnes mi už zase nejde.

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #9 kdy: 15 Října 2014, 12:32:10 »
Říkám, na Vašem místě bych stáhnul installer přímo z nvidia.com. Ten to prostě rozchodí. Dá dopořádku jádro, ovladač i dodatečné balíčky. Všechno správně nakonfiguruje sám. Akorát je nutné, abyste se lognul do konzole (ctrl+alt+f2) a tam vypnul grafický daemon - sudo service lightdm stop. A pak spustit instalaci - sudo sh /cesta/soubor.run. Pokud to bude chtít něco dalšího, snadno to vygooglíte. Při odinstalaci se taky vyskytne pár problémů - například grafické rozhraní bude ve fallback režimu. Všechno se dá ovšem velmi snadno vyřešit googlením.

Pokud budete hrát hry, je to ideální. Akcelerace bude fungovat pro Steam, Wine i virtualizované Windowsy. Jestli nepřipojujete další obrazovky a stačí Vám poloviční výdrž baterky, je to ideální řešení. Řekl bych, že to funguje lépe, než staré grafiky a ovladače.

Navíc že u mě to funguje špatně neznamená, že to nutně musí špatně fungovat i jinde. Třeba patřím do exceptions. Tam ale patřím i svými nároky na počítač i jeho používáním.
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #10 kdy: 15 Října 2014, 17:01:19 »
Tak som skúšal aj ovládače s Nvidia.com.Na 3.13 to išlo(pokial som nepreinštaloval nvidia-prime),ale na 3.17 nešli inštalovať.Po tom preinštalovaní nvidia-prime(už ani neviem,čo som chcel s tým skúsiť),mi nešlo ani jedno(nvidia),ani druhé(intel).Nepomohlo ani odinštalovanie nvidia ovladačov,ani zapnutie na Novueau.Vymazal som xorg.conf a odstránil a znovu inštaloval 3.17 a je to zas OK.

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #11 kdy: 15 Října 2014, 20:00:11 »
No jo, co na to říct...

Spíš mi vrtá hlavou, co s tím mojím bumblebee. Ke kloudné odpovědi se tu nikdo nemá  :-[
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad


xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #13 kdy: 22 Října 2014, 17:24:37 »
Děkuji za odkazy, zajímavé čtení. Bohužel také nepomohly. Pomohl až úplný reinstall. Poté jsem zkusil nejdříve nvidia-prime, podle návodu. Ano, fungoval hned, nemusel jsem to sáhodlouze řešit, ale lagy se nevyřešily. Dokonce i když nejsou žádné obrazovky připojeny, obraz prostě laguje. A opět nešlo přejít na bumblebee, takže znovu reinstall a pak rovnou bumblebee.

Můj závěr: Bumblebee je mnohem vychytanější než nvidia-prime - nepozoruji žádné lagy ať se snažím jak se snažím jich dosáhnout, baterka vydrží opět velmi dlouho, akcelerovat se dají snadno i programy pod wine. Takže já jsem plně spokojený. Bumblebee nabízí vše, co nvidia-prime nabídnout neumí, snad kromě samotné akcelerace.

Fakt by mě zajímalo, proč není bumblebee pro 14.04 doporučeno. Po reinstallu jsem přešel na 14.10 a funguje to skutečně velmi spolehlivě. Což se o nvidia-prime říci nedá.

Nechci být hnidopich, ale když se položí otázka jak přejít na bumblebee, rady jak přejít na nvidia-prime nejsou odpověďmi. Nikoho ale nehaním, vím že problematika není jednoduchá a jsem za stálé členy na fóru rád.
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #14 kdy: 01 Dubna 2015, 01:03:38 »
Tak som sa až dnes(včera) dopracoval k sprevozneniu bamblbee.Neviem,či už Xerno
vyriešil problém,ale hádam budem niekomu nápomocný.
Pri pokusoch sprevoznit Nvidia GK cez Bumblebee,optirun glxspheres mi vyhadzovalo error:je bumblebee spustené
a pod.Nepomohli,žiadne zásahy do bumblebee.conf ani inde.Nedali sa mi ani nainštalovat ručne ovládače z Nvidia.com
(346).run(correctly disable Noveau driver)Možno bolo treba odinštalovat xserver-xorg-video-nouveau,ja už neviem.Ale,
pridal som si nové zdroje..

Kód: [Vybrat]
$ sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa -y
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

ctrl+alt+f1

Kód: [Vybrat]
#v ubuntu asi lightdm nie mdm
sudo service mdm stop
sudo apt-get install nvidia-346
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia -y
sudo service mdm start

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #15 kdy: 01 Dubna 2015, 08:48:26 »
Beze srandy nvidia-346 ?? mě se kupodivu podařilo zprovoznit bumblebee nedávno, ale první aktualizace jádra ho opět rozbila :)
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Přechod z nvidia-prime na bumblebee
« Odpověď #16 kdy: 01 Dubna 2015, 11:21:37 »
nvidia-346.47.Predtým som skúšal s 331,304,current(304),a nič.Som chcel potom zase vyskúšat ručnú inštaláciu
ovládačov,ale už mi nešli inštalovat.Nedal sa vypnút ovládač nouveau (mdm stop),tak som hladal veci okolo toho,našiel som stránku http://www.binarytides.com/install-nvidia-drivers-ubuntu-14-04/ ,pridal xorg-edgers ppa a postupoval podla predchádzajúceho uvedenia.Kernel mám posledný 3.19.3,tak zatial neviem čo to spraví po aktualizacii na novší.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.