Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows z jiného oddílu v Linuxu  (Přečteno 1638 krát)

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Windows z jiného oddílu v Linuxu
« kdy: 26 Srpna 2015, 14:37:55 »
Zdravím místní komunitu. Dovolil bych si Vás zatížit s jedním dotazem a tím je: "je možné spustit v Linuxu Windows, které mám na jiném oddílu již nainstalovány?".

Snažil jsem se o tom někde dočíst, ale možná špatně hledám protože jsem odpověď nikde nenašel. Narazil jsem pouze na články, kde se vytváří virtuální PC formou nové instalace Widlí ve virtualboxu.

A ještě otázka. Který virtualizační nástroj by jste doporučovali a proč.

Předem děkuji za rady a postřehy...
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 26 Srpna 2015, 14:42:49 »
Ve VBoxu se da poustet OS z oddilu pomoci upraveneho VMDK souboru. Vic v dokumentaci k VBoxu.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 26 Srpna 2015, 15:13:50 »
Díky za radu. Ale jak tak koukám na to, tak jsem z toho trošku mimo. Až se divím, že nějaké jednoduché návody k sehnání nejsou. No pokusím se hledat dále. Kdyby náhodou někdo o něčem věděl, tak prosím hoďte sem url ...díky ;-)
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 26 Srpna 2015, 15:24:30 »
Netuším jak le na tom VBox nyní, ale já tam nemohl rozběhat USB. Takže jsem přešel na VmWare player a spokojenost.

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 27 Srpna 2015, 05:30:54 »
Tak zatím se mě to neporařilo rozjet :-(

By možná nebylo špatné přidat nějaký návod a zkušenosti s napojením oddílu s již nainstalovanýma Widlema i na http://wiki.ubuntu.cz/virtualizace/virtualbox
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

jmp

  • Host
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 27 Srpna 2015, 06:47:02 »
jenže to co chcete je nesmysl - pokud máte normálně instalované windows na disku a pak to chcete spustit jako virtuálku, tak takto to opravdu nefunguje ...

pokud chcete používat os původně instalovaný na fyzický hw ve virtuálce, tak musíte ten fyzický stroj nejprve zvirtualizovat a pak půjde používat již jen jako virtuál

hledejte P2V (coby physical to virtual)

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 27 Srpna 2015, 08:17:49 »

Díky za informaci. Zřejmě jsem to zcela špatně pochopil a myslel jsem si, že to jde.

Nicméně práve se snažím instalovat Windowr 8.1 (32bit) ve virtualboxu, ale nebere mě to :-(  ...a spouštěcí USB prostě nějak do toho dostat nemůžu :-(


Virtualbox:


Hláška:
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

jmp

  • Host
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 27 Srpna 2015, 08:29:29 »
podle té hlášky chtějí windows PAE, tak jej zapněte (u stroje / virtualizace) a instalujte znovu

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 27 Srpna 2015, 08:33:02 »
Jojo to mám nastaveno, ale skončím s další chybou:



Tak fakt už nevím. Hledám kde se dá, ale zatím co jsem našel diskuse, tak u tohodle stejného problému se vlákna zastavilu :-/ ...musím hledat dál
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

jmp

  • Host
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 27 Srpna 2015, 08:37:17 »
povolte hw podporu virtualizace a PAE (pokud ji váš stroj obsahuje)

pravděpodobně to bude někde v BIOSu/(U)EFI

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 27 Srpna 2015, 08:42:20 »
V BIOSU jsem to již povoloval
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 27 Srpna 2015, 08:57:37 »
jenže to co chcete je nesmysl - pokud máte normálně instalované windows na disku a pak to chcete spustit jako virtuálku, tak takto to opravdu nefunguje ...

pokud chcete používat os původně instalovaný na fyzický hw ve virtuálce, tak musíte ten fyzický stroj nejprve zvirtualizovat a pak půjde používat již jen jako virtuál

hledejte P2V (coby physical to virtual)

Ale to vis ze to jde. VMDK soubor s nastavenim virtualu umi pouzit oddily na fyzickem disku jako uloziste pro data. jak jsem psal, staci se podivat do dokumentace, konkretne "9.9.1. Using a raw host hard disk from a guest". Internety jsou plne praktickych ukazek...

To, ze specielne widle budou nadavat, je jiny problem.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Avogadrus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 27 Srpna 2015, 08:58:36 »
jenže to co chcete je nesmysl - pokud máte normálně instalované windows na disku a pak to chcete spustit jako virtuálku, tak takto to opravdu nefunguje ...


Není, svého času sem tak provozol XP. Při běhu na hw tam nacpeš ovladače pro potřebná zařízení a ve virtuále nabootuješ. Používám KVM.
U12.04; jádro neznámé; XFCE 4.10

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 28 Srpna 2015, 17:34:50 »
Tak ve VirtualBoxu se mě to podařilo rozjet. Ale rozjet Widle, které jsou na jiném oddílu by bylo fakt zajímavé. Něco jsem pročítal, ale moc chytrý z toho nejsem. Ta dokumentace pro mě moc není ...jsem rád, že si naklikám co potřebuji nebo udělám něco podle návodu "pro blblé". Tam je na mě nějak moc informací bez obrázků :D
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 28 Srpna 2015, 18:09:40 »
A jen tak mimochodem rozšířit ve virtualboxu (VDI) asi už nejde, že? Dal jsem tam 30GB, myslel jsem, že to bude stačit a nestačí :-(
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Windows z jiného oddílu v Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 28 Srpna 2015, 18:14:46 »
FrantaB: jde, ale ne vzdy: https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=35&t=50661 Jeden dotaz na google by ti to zodpovedel ;)
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.