Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Uživatelské jméno obsahující tečku  (Přečteno 1710 krát)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Uživatelské jméno obsahující tečku
« kdy: 01 Prosince 2015, 07:47:52 »
Jde uživatelské jméno, obsahující (pro Ubuntu) nestandardní znak, vytvořit již při instalaci systému?
Pokud mám systém nainstalovaný, tak k tomu používám zde uvedený postup.
Zajímá mě to pro Ubuntu, a chtěl bych to určitě použít až vyjde další LTS.

Děkuji za, všechny tipy a odpovědi.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #1 kdy: 01 Prosince 2015, 19:36:51 »
Vše sice chápu a máš to i na stránkách hezky popsáno ale napadá mě zatím jen jedna otázka.
Proč bych měl chtít v uživatelském jménu tečku?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #2 kdy: 01 Prosince 2015, 22:31:25 »
Kvůli práci, kde jsem v active directory a pokud budu mít v Ubuntu stejné jméno, jako v active directory, bude spolupráce se sítí jednodušší. I když například v postgresql takové jméno nejde (nebo nevím jak) použít...
Prostě to chci zkusit. A pak uvidím, bude-li to mít smysl použít.
Cestu nainstalovat systém se standardním jménem a vytvořením nového uživatele s nestandardním jménem už zkouším, ale moc mě nenadchla. (Například přidělit mu stejná práva jako výchozímu uživateli mi dalo dost práce.)
Nebo pokud by byla schůdná cesta přejmenovat výchozího uživatele, by se také mohlo hodit.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #3 kdy: 02 Prosince 2015, 07:09:51 »
(Například přidělit mu stejná práva jako výchozímu uživateli mi dalo dost práce.)

Ja bych na to sel od lesa:
Kód: [Vybrat]
# cp /etc/group /etc/group.old
# cat /etc/group.old | sed 's/user1/user1,user2/g' > /etc/group

Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2015, 08:20:56 »
To vypadá dobře... Ale raději bych měl toho usera s ID 1000 a ne 1001 či jiné...
Prostě kdyby to šlo rovnou při instalaci. Napadá mě cesta s úpravou instalačního DVD, kde by se upravila proměnná NAME_REGEX="^[a-z][-a-z0-9_]*\.[-a-z0-9_]+$" v obdobě  /etc/adduser.conf na instalačním médiu.
Zatím však netuším jak na to a jestli to vůbec jde... A jestli práce s tím není náhodou tak složitá že se to nevyplatí.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #5 kdy: 02 Prosince 2015, 09:49:29 »
To vypadá dobře... Ale raději bych měl toho usera s ID 1000 a ne 1001 či jiné...

Na UIDu by nemelo zalezet, ale reseni je uplne stejne (prohozeni roli):
Kód: [Vybrat]
# cp /etc/passwd /etc/passwd.old
# cat /etc/passwd.old | sed 's/user1/user1saltuser2/g' | sed 's/user2/user1/g' | sed 's/user1saltuser2/user2/g' > /etc/passwd

Akorat nevim co na to /etc/shadow, a vubec, takove opicarny bych radsi nedelal v bezicim systemu :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #6 kdy: 02 Prosince 2015, 10:14:12 »
Je to potenciální zdroj problémů takhle prasit login name. Každopádně všechny manipulace s uživatelem zvládneš přes příkaz usermod, nejlépe z recovery módu. A jaké problémy jsi měl s právy nového uživatele? Mělo by ho snad stačit přiřadit do těch samých skupin, co vypíše groups původní_uživatel.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #7 kdy: 02 Prosince 2015, 13:53:15 »
Je to potenciální zdroj problémů takhle prasit login name. Každopádně všechny manipulace s uživatelem zvládneš přes příkaz usermod, nejlépe z recovery módu. A jaké problémy jsi měl s právy nového uživatele? Mělo by ho snad stačit přiřadit do těch samých skupin, co vypíše groups původní_uživatel.
Sorry, ale login name obsahující tečku se používají až příliš často a zcela oprávněně nato, aby na ně Unix (linux) nemyslel. To spíše považuji za chybu. Mnohde se jako login name používají i přímo emailové adresy nebo uživatelská jména používající stejný formát. Dokonce jsem kdesi zahlédl i předpis který specifikoval znaky použitelné v uživatelském jméně a byla mezi nimi tečka i ampersand. Bohužel nevím, kde jsem ho viděl a  jakou měl působnost.
První co jsem nastavil v právech nového uživatele bylo nastavení členství ve všech skupinách shodně s výchozím uživatelem. Měl jsem kromě toho ještě nějaké problémy, ale už je to dlouho co jsem to dělal a nevybavuji si jaké. To se objeví při další instalaci systému :-). Tu budu určitě konzultovat i s vámi všemi na fóru ;-).
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #8 kdy: 02 Prosince 2015, 14:29:02 »
Potenciální problémy samozřejmě způsobují autoři různých aplikací, když blbě parsují řetězce s uživatelským jménem ;)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #9 kdy: 02 Prosince 2015, 15:08:08 »
Potenciální problémy samozřejmě způsobují autoři různých aplikací, když blbě parsují řetězce s uživatelským jménem ;)

Z urciteho uhlu pohledu problemy samozrejme zpusobuji autori ruznych aplikaci, kdyz blbe parsuji retezce s uzivatelskym jmenem ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Uživatelské jméno obsahující tečku
« Odpověď #10 kdy: 02 Prosince 2015, 17:19:10 »
Potenciální problémy samozřejmě způsobují autoři různých aplikací, když blbě parsují řetězce s uživatelským jménem ;)

Z urciteho uhlu pohledu problemy samozrejme zpusobuji autori ruznych aplikaci, kdyz blbe parsuji retezce s uzivatelskym jmenem ;)
Bohužel řetězce obsahující username se musí parsovat a to z nich extrahovat.
Např: ssh://username@pcname/
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.