Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem  (Přečteno 2033 krát)

JanaV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Ahoj,

mám problém rozchodit spolehlivě spouštění sh skriptů ve VirtualBoxu, občas při dvojkliku zaberou, ale většinou ne, a otevřou se místo toho v textovém editoru. Mám u souboru zatrženou volbu "Povolit spouštění souboru jako programu" a i pomocí příkazu ls mi skript vyjíždí zeleně. Nefunguje to ani u mých souborů ani např. z CD VBOXAdditions (autorun.sh). V jednom případě autorun.sh zabral, a to když jsem se u vlastního skriptu pokoušela nastavit volbu "Otevřít pomocí: Spustit software", ale skript, který jsem takto označila nefungoval. Skripty jsou jinak v pořádku, protože při spuštění pomocí sh fungujou. Jenže já bych potřebovala to rozchodit přímo u skriptů na ploše.

Netušíte co by mohlo způsobovat, že to tahle blbne ?

Díky

Jana V.
Jana

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #1 kdy: 16 Března 2016, 07:08:17 »
1) Pouzivej "ls -la", pak ti vyjedou hned v prvnim sloupecku i prava ke kazdemu souboru - ne prava se neoznacuji barvickami ;)
Vic o pravech a jejich zapisu na wiki/internetech
2) Mas na zacatku (opravdu prvni radek) kazdeho scriptu "bang", tj:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bashnebo
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

JanaV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #2 kdy: 16 Března 2016, 08:27:05 »
Syntakticky jsou ty skripty v pořádku, zkoušela jsem je zpouštět příkazem sh a normálně fungovaly.
Jana

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #3 kdy: 16 Března 2016, 08:33:25 »
Pokud se spousti explicitne prikazem sh, tak tan bang nevyzaduji.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

JanaV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #4 kdy: 16 Března 2016, 10:35:48 »
S tím příkazem sh jsem si chtěla jenom ověřit, jestli jsou skripty správné. Ale potřebovala bych to rozchodit spíš na to dvojklik. Aby mi to fungovalo , tak tomu musím ještě přidělit nějaká práva? A jak to že to spolehlivě nechodí ani u toho disku s přídavky pro hosta ADDITINOS, ten by snad měl fungovat i bez práv.
Jana

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #5 kdy: 16 Března 2016, 11:17:27 »
Pokud se ti někdy spustí a někdy zase ne v právech potíž nebude. Jak to spouštíš? přímo dvojklik na texťák? Pokud jo otestuj spouštění pomocí spouštěče.
http://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #6 kdy: 16 Března 2016, 13:22:27 »
jako sleduju tenhle thread od zacatku a nestacim se divit .... rikal jsem si ze nebudu nijak zasahovat, ale neda mi to:

pokud Vam v ubuntu nejdou ani takovehle zakladni veci, tak ho proste nepouzivejte ...

Zkousel jsem u sebe, proste jde to naprosto out-of-the-box, nechapu, jak je mozne, ze ti nejde takovahle elementarni vec ...
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #7 kdy: 16 Března 2016, 13:42:25 »
Podle me si tam nekde neco prenastavila (nahodou, nejakym nesmyslem z internetu,...) a ted se nestacime divit.
Ale rovnou ji odrazovat, to mi prijde prehnane (z ostatnich jejich vlaken je jasne, ze ubuntu pouzivat chce).

Nicmene ntz ma pravdu v tom, ze bys mohla vyzkouset livecd, jestli to dela taky. A az pak pripadne vyzkouset treba Mint (ktery ma pridavky pro hosta integrovane i na livecd, takze netreba instalovat).
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #8 kdy: 17 Března 2016, 13:32:42 »
me to fakt funguje out-of-box ... zkousel jsem i v centosu 6 na starem gnome ... proste to jde
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #9 kdy: 17 Března 2016, 14:22:45 »
Ještě by bylo možné prověřit myšku, jestli správně fungují tlačítka. 
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

JanaV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #10 kdy: 17 Března 2016, 16:30:49 »
Vyzkoušela jsem livecd a chová se to stejně.

Na internet jsem nelezla, akorát jsem si nainstalovala pár věcí na zkoušení (např. mono) z Ubuntu Software cennter.
Jana

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #11 kdy: 17 Března 2016, 16:49:44 »
1. Co se bude dít se spustitelnými soubory po dvojkliku (spuštění) se nastavuje ve správci souborů. Jsou tam možnosti spustit, zeptat se nebo ukázat obsah.
2. Dvojklik (resp jeho citlivost) se dá nastavit v nastavení systému > myš.

Pablos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
  • Linux Mint 17.3 MATE
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #12 kdy: 20 Března 2016, 12:36:22 »
Mám podobný problém s čerstvo nainštalovaným a aktualizovaním ubuntu, pričom v Minte mi tie skripty fungujú bez problémov.
V Minte 2x kliknem a systém sa opýta či chcem skript spustiť, spustiť v terminály, zrušiť.
V ubuntu po 2x kliku sa to otvorí v gedite, skúšal som aj pravý klik a možnosti otvoriť v ... ale bez zmeny.
Skript je na ploche a nastavení ako spustiteľný, všetko čo ten skript potrebuje je nainštalované v systéme a aj pripojené k počítaču.
Ak by niekto vedel riešenie tak píšte.

Tu je skript (skúšal som zmeniť bash za sh, ale bez zmeny):
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
adb backup -all -f ~/Zaloha/Mobil/Zaloha_vsetkeho.ab

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #13 kdy: 20 Března 2016, 13:41:51 »
Spusťte nautilus, v menu nahoře upravit → předvolby → záložka chování → spustitelné textové soubory → spouštět spustitelné textové soubory při otevření / vždy se ptát → zavřít

Voilá! Už to psal Juwa2
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pablos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
  • Linux Mint 17.3 MATE
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #14 kdy: 20 Března 2016, 16:23:56 »
Dík už to funguje, ale mohly to povoliť už v základe keď to dokážu iné odnože ubuntu ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #15 kdy: 20 Března 2016, 17:57:38 »
Dík už to funguje, ale mohly to povoliť už v základe keď to dokážu iné odnože ubuntu ...

Já bych trochu tušil bezpečnostní pojistku, aby BFU nespouštěli scripty z Internetu na počkání ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

JanaV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #16 kdy: 21 Března 2016, 11:24:34 »
Díky,

ale v mém případě to funguje tak napůl. Sice se mi u skriptu objevilo v nabídce "Spustit", ale skript mi neprovede (mám v tom mountování disku). Že by tam chtělo nastavit ještě nějaké práva? Přes příkazový řádek to sice zafunguje, ale je to nepohodlné spouštět kvůli tomu terminál.

Jelikož mám na začátku skriptu "sudo mount", tak jsem zkoušela přidat uživatele do skupiny "sudo", ale ani to nepomohlo. Když spustím skript pomocí "sudo sh ~/Plocha/mount.sh" tak funguje, ale když ho spustím přímo, tak nefunguje.

Problém bude asi v hesle. Nevšimla jsem si, že to heslo při "sudo sh" v terminálu nevyžaduje až při dalších spuštěních. Myslela jsem si že to bude fungovat kdykoliv bez hesla. Stejný problém bude i s tím "sudo mount" uvnitř. Neznáte nějaký jinou konstrukci, která by fungovala i bez hesla?
« Poslední změna: 21 Března 2016, 14:24:27 od JanaV »
Jana

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #17 kdy: 21 Března 2016, 15:01:20 »
Aby ti skript fungoval bez hesla, musíš ho dát do výjímek v souboru sudoers.
Otevři si soubor sudoers
Kód: [Vybrat]
sudo visudoa na konec připiš řádek
Kód: [Vybrat]
myusername ALL=(ALL) NOPASSWD: /path/to/executablea ulož (ctrl+O > enter > ctrl+x)
Od této chvíle bude tento skript (obsahující "sudo") fungovat bez toho aby bylo třeba zadávat heslo.
Pokud ale změníš jeho umístění, musíš také v souboru sudoers upravit cestu k němu.
Tento postup lze použít na libovolný skript.
« Poslední změna: 21 Března 2016, 15:16:48 od juwa2 »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Občasné fugování SH skriptů při spouštění dvojklikem / Entrem
« Odpověď #18 kdy: 21 Března 2016, 17:57:43 »
Ale to si nám měla říct hned, že script obsahuje sudo, takovou podstatnou věc. Ještě bych doplnil, že jediná schůdná věc je pokud to nelze řešit bez sudo právě uváděné sudoers. To by se mělo editovat pouze pomocí "visudo" Ale pro větší bezpečnost by se měl script nacházet v adresáři, který vlastní root - pokud má root soubor v adresáři uživatele, tak uživatel může ten soubor smazat a nahradit ho vlastním. Nemělo by to být ani v adresáři, na který má uživatel právo zápisu (pokud není na adresáři nastavený restricted deletion flag). A na konec ukázka prasárny, kterou nikdy nepoužívat!
Kód: [Vybrat]
echo tvoje_heslo | sudo -S tvůj_script_nebo příkazale někdy se to hodí pro otestování apod.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.