Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dotaz ohledně DD  (Přečteno 3057 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Dotaz ohledně DD
« kdy: 12 Května 2016, 19:06:42 »
Zdravím komunitu.

Trochu si hraju s různými variantami multibootů a řetězení zavaděčů a dostal jsem - paradoxně - na Microsoft fóru zajímavý linuxový tip. Jedná se o vytvoření bitové kopie lokálního zavaděče pomocí:

"dd if=/dev/sda2 of=nejakysoubor.bin bs=512 count=1"

Chtěl bych toto aplikovat na CD/DVD a myslím si, že by to šlo, ale že tam asi budou jiné dva koncové parametry.

Poradíte? Díky.

PS: Omluva, že nepoužívám "code", ale pro Edge nefungují žádné editační prvky. Kdyžtak se na to někdo mrkněte ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #1 kdy: 12 Května 2016, 19:31:55 »
Zdravím komunitu.

Trochu si hraju s různými variantami multibootů a řetězení zavaděčů a dostal jsem - paradoxně - na Microsoft fóru zajímavý linuxový tip. Jedná se o vytvoření bitové kopie lokálního zavaděče pomocí:

"dd if=/dev/sda2 of=nejakysoubor.bin bs=512 count=1"

Chtěl bych toto aplikovat na CD/DVD a myslím si, že by to šlo, ale že tam asi budou jiné dva koncové parametry.

Poradíte? Díky.

PS: Omluva, že nepoužívám "code", ale pro Edge nefungují žádné editační prvky. Kdyžtak se na to někdo mrkněte ...
Rychlé šťouchnutí k vlastnímu vyhledání: ISO 9660, El-Torito a boot catalog, ISOLINUX + isolinux.bin
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #2 kdy: 12 Května 2016, 19:58:39 »
Neviem ako na CD/DVD ale na disku je zavadzac na /sda nie na particii /sda2. Cize bez cisla.
http://blog.valiska.sk/ako-zalohovat-diskove-oddiely-a-mbr-pomocou-programov-fsarchiver-a-dd/
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #3 kdy: 12 Května 2016, 20:25:16 »
Neviem ako na CD/DVD ale na disku je zavadzac na /sda nie na particii /sda2. Cize bez cisla.
http://blog.valiska.sk/ako-zalohovat-diskove-oddiely-a-mbr-pomocou-programov-fsarchiver-a-dd/
Jestliže to bylo z webu Microsoftu tak to mohlo být úmyslně - zálohovat Windows zavaděč ve VBR.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #4 kdy: 12 Května 2016, 20:38:05 »
Zdravím komunitu.

Trochu si hraju s různými variantami multibootů a řetězení zavaděčů a dostal jsem - paradoxně - na Microsoft fóru zajímavý linuxový tip. Jedná se o vytvoření bitové kopie lokálního zavaděče pomocí:

"dd if=/dev/sda2 of=nejakysoubor.bin bs=512 count=1"

Chtěl bych toto aplikovat na CD/DVD a myslím si, že by to šlo, ale že tam asi budou jiné dva koncové parametry.

Poradíte? Díky.

PS: Omluva, že nepoužívám "code", ale pro Edge nefungují žádné editační prvky. Kdyžtak se na to někdo mrkněte ...
Rychlé šťouchnutí k vlastnímu vyhledání: ISO 9660, El-Torito a boot catalog, ISOLINUX + isolinux.bin
Už se mi povedlo něco najít: http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=16&t=308491
EDIT: http://will.tip.dhappy.org/resume/.../projects/unsorted/xp_cds/eltorito_extraction.html
EDIT 2: aha, tak je to docela jednoduché, stačí použít program geteltorito
« Poslední změna: 12 Května 2016, 20:44:11 od Jakub Vaněk »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #5 kdy: 12 Května 2016, 21:23:02 »
Díky za reakce. Zítra prostuduji odkazy.

Ten příklad je konkrétně, když by se chtěl řetězit z bootmgr Grub2 v partišně. A já chci takto vypreparovat originální zavaděč z CD/DVD kvůli plnohodnotnému originálnímu menu a také kvůli vlastním kompilacím ISO.

Takže je mi jasné, že musím použít jiné označení média. A pak jsem myslel, že se max. změní pouze ty dva poslední parametry, které tuším určují přesný úsek kopírování. Tedy jde mi o to, jestli pro optické médium také platí, že je zavaděč v prvních 512 bajtech ? ? ?

Ten zavaděč se dá z ISO dostat pomocí 7zip, ale je ve formátu "bootnoemul.img" , který se  mi opravdu ničím, co jsem zkoušel nepodařilo rozbalit-rozložit. A tohle by mohla být cesta, jak to získat z optického média a možná je v těch odkazech cesta, jak to dostat rovnou z ISO ...

EDIT: Podle rychlého zkouknutí odkazů to bude prvních 2048 ...

Každý podnět a upřesnění vítám ...
« Poslední změna: 12 Května 2016, 21:36:22 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #6 kdy: 12 Května 2016, 21:45:07 »
Ten příklad je konkrétně, když by se chtěl řetězit z bootmgr Grub2 v partišně. A já chci takto vypreparovat originální zavaděč z CD/DVD kvůli plnohodnotnému originálnímu menu a také kvůli vlastním kompilacím ISO.
Spíš to udělej rovnou, viz. https://www.raymond.cc/blog/boot-an-iso-directly-from-the-windows-boot-manager/
Takže je mi jasné, že musím použít jiné označení média. A pak jsem myslel, že se max. změní pouze ty dva poslední parametry, které tuším určují přesný úsek kopírování. Tedy jde mi o to, jestli pro optické médium také platí, že je zavaděč v prvních 512 bajtech ? ? ?
Ne.
Ten zavaděč se dá z ISO dostat pomocí 7zip, ale je ve formátu "bootnoemul.img" , který se  mi opravdu ničím, co jsem zkoušel nepodařilo rozbalit-rozložit. A tohle by mohla být cesta, jak to získat z optického média a možná je v těch odkazech cesta, jak to dostat rovnou z ISO ...
To protože ten už se rozložit nedá. geteltorito by mělo vrátit ten stejný soubor. Je to přímo ten spustitelný kód, do kterého BIOS předává kontrolu po načtení CD a info o možnostech bootování z El-Torita.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #7 kdy: 12 Května 2016, 21:47:58 »
Ilustrace toho, že bootloader není v prvních 512 bytech:
Kód: [Vybrat]
$ geteltorito -o image.bin xubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso
Booting catalog starts at sector: 178
Manufacturer of CD:
Image architecture: x86
Boot media type is: no emulation
El Torito image starts at sector 1849 and has 4 sector(s) of 512 Bytes

Image has been written to file "image.bin".
Ilustrace spouštěcího kódu:
Kód: [Vybrat]
$ file image.bin
image.bin: isolinux Loader (version 4.05)
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #8 kdy: 12 Května 2016, 21:55:02 »
Takže nejjednodušší bude nainstalovat tu aplikaci "geteltorito" a pomocí příkazu z tvého příkladu se to vypreparuje a uloží jednoduše bez složitého zjišťování a definování parametrů pro DD.

Rozumím tomu dobře, nebo mi něco uniká?

Díky moc chlapi ...

Kód: [Vybrat]
Spíš to udělej rovnou, viz. https://www.raymond.cc/blog/boot-an-iso-directly-from-the-windows-boot-manager/
Obávám se, že bych se dostal do stejné pasti jako via G4D grldr.mbr, že je to nepřenosné do EFI ...

« Poslední změna: 12 Května 2016, 22:03:42 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #9 kdy: 12 Května 2016, 21:58:50 »
Ano, akorát je to v balíku genisoimage.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Dotaz ohledně DD
« Odpověď #10 kdy: 12 Května 2016, 22:04:57 »
Díky moc. Ještě jsem editoval a jsou tam i jiná omezení i pod MBR módem ... Ale to už není podstatné ...
« Poslední změna: 12 Května 2016, 22:07:34 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.