Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Základní informace o Ubuntu  (Přečteno 1228 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Základní informace o Ubuntu
« kdy: 15 Června 2016, 14:51:02 »
Ahojky, včera večer jsem tak přemýšlela před usnutím a kromě jiného mě napadlo i, jak vlastně se má počítač připravit před instalací Ubuntu (nebo jiné distribuce), jak správně vytvořit instalační flashdisk, jak správně rozdělit disk/y a jaký použít formát, jestli instalovat s připojenými nebo odpojenými periferiemi (tiskárna, externí HDD, webkamera atd). Už více než rok používám Linux na notebooku a desktopu jako hlavní systém (a na notebooku jako jediný) a vlastně nevím, jestli to mám nastavené správně nebo špatně a nikde jsem se aktuální informace nedočetla, všude jsou informace minimálně několik let staré.

Takže, jak to mám já. V notebooku (Dell Vostro V130, Core i3 U 380, 4 GB RAM, Intel HD Graphics) mám obyčejný HDD 320 GB, který jsem rozdělila na čtyři partition, všechny jako primární (notebook nemá EFI, jen obyčejný starý BIOS, takže mi dalo práci ho donutit, aby to bylo takhle) a mám tam 500 MB /boot, 15 GB /, 1 GB swap a zbytek je /home. Formát disků jsem použila ext4 a nemám zapnuté šifrování (přemýšlím ale, že bych ho zapnula, jen si říkám, jestli to má smysl, jestli se to na obyčejném HDD moc nezpomalí).

V desktopu (Intel NUC 5i3RYH, Core i3 5010U, 16 GB RAM, Intel HD 5500) mám dva disky, pro Linux je to Intel 540s 120 GB m.2 a pro Windows 10 je to SATA3 2.5" OCZ Arc 100 240 GB a přes USB 3.0 jsou připojeny další dva disky, 1 TB 3.5" ve formátu ExFAT pro data (hudba, torrenty a odkladiště třeba pro dočasné zálohy) a 500 GB 2.5" ve formátu NTFS, primárně pro Windows hry, také na něm mám virtuální počítače pro VirtualBox. Linuxový SSD se hlásí jako sdb, disk pro Windows je sda a nemám nejmenší tušení, jestli to jde přehodit a jak. Každopádně nainstalované to je tak, že na sda je kromě Windows 10 i oddíl EFI a na sdb jsem vytvořila 500 MB /boot, 15 GB / a zbytek /home, swap mi se 16 GB RAM přišel zbytečný. Formát je ext4 pro /boot a xfs pro zbytek. Před instalací jsem odpojila externí disky.

Na obou počítačích mám momentálně Kubuntu 16.04 (původně Mint 17.3 Cinnamon, tam ale nefunguje natural scrolling pro myš, jde to pouze pro touchpad a opravit to nejde, Cinnamon to prostě neumí a ani v Mintu 18 to nefunguje, v Ubuntu 16.04 Gnome a Unity pro změnu není možné přidat síťovou tiskárnu připojenou k Windows Server).

Externí disky se mi připojují do /media/abby/ pod názvem své partition, potřebovala bych ale automatické připojení, to se mi zatím nepodařilo vyřešit, takže po spuštění počítače musím ručně disky připojit, což je silně otravné. Data mám vytvořené odkazy na hudbu a stažené, takže v /home je odkaz Hudba, který vede na externí disk, to samé Stažené a ve Windows to mám stejně (proto formát ExFat, ten funguje úplně všude včetně OS X, akorát v Linuxu se musí jeho podpora doinstalovat).

No a zajímalo by mne, jestli jsem to udělala dobře nebo jestli jsem někde udělala chybu a bylo by lepší to udělat jinak, hlavně rozdělení disků a jejich formát.

Díky moc za komentáře a rady :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.