Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu místo Window XP  (Přečteno 4219 krát)

cedic01@seznam.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Ubuntu místo Window XP
« kdy: 09 Září 2016, 11:56:43 »
Zdravím. Snažím se na svém starém PC instalovat operační systém Ubuntu místo Windows XP. Stáhl jsem si 32-bit verzi, v BIOSu povolil boot z DVD. To se při pokusu o instalaci načte. Ta se rozjede až do chvíle, kdy se pod logem a nápisem Ubuntu rozpohybuje 5 teček. Asi po 1 minutě se takhle rozjetá instalace sekne. Netušíte někdo, co s tím? Díky!!!
Sorry za moje IT vyjadřovací schopnosti, jsem total laik... :-)

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #1 kdy: 09 Září 2016, 12:38:06 »
Citace
na svém starém PC
RAM? CPU? Disk?
Citace
instalovat operační systém Ubuntu místo Windows XP
Najprv treba vyskúšať LiveDVD, nie hneď inštalovať.
Citace
Netušíte někdo, co s tím?
Môže to byť chyba v súbore, chyba počas napalovania atď.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #2 kdy: 09 Září 2016, 12:49:31 »
Alebo len detekuje HW a trva mu to. Na starom pc nic neobvykle. Ako dlho si cakal kym si to vypol? Na naozaj starsom pc moze byt minuta malo.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

cedic01@seznam.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #3 kdy: 09 Září 2016, 13:17:39 »
Zdravím. Procesor je Celeron M 370 (1,5GHz, 400 MZHz FSB, 1MB L2 cache), 60 GB disk, 512 MB DDR2.

cedic01@seznam.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #4 kdy: 09 Září 2016, 13:20:08 »
Zásek trval cca 30 min., pak jsem to vypnul...

Co je LiveDVD, vůbec netuším... :-). Stáhl jsem si Ubuntu instalaci v ISO a vypálil. Pak spustil inslaci přes F12 a dal "Nainstalovat Unbutu"...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #5 kdy: 09 Září 2016, 13:37:26 »
Zásek trval cca 30 min., pak jsem to vypnul...

Co je LiveDVD, vůbec netuším... :-). Stáhl jsem si Ubuntu instalaci v ISO a vypálil. Pak spustil inslaci přes F12 a dal "Nainstalovat Unbutu"...

30 min. tak to bol zasek. 512MB RAM je na ubuntu malo, mozno lubuntu ale mam dojem ze aj ten ma poziadavku aspon 1GB.
Kód: [Vybrat]
System Requirements

Lubuntu is a good operating system for many old computers, but not for all of them. Some computers have
too little horsepower or memory. A rule of thumb is that the computer should not pre-date 2000. The desktop
images for lubuntu 16.04 requires a DVD / USB device to write it to, the alternate images are for those with
have non-standard setups or Low RAM.

Memory (RAM)

For advanced internet services like Google+, YouTube, Google Docs and Facebook, your computer needs about 1 GB of RAM.

http://www.lubuntu.cz/o_lubuntu
« Poslední změna: 09 Září 2016, 13:42:26 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #6 kdy: 09 Září 2016, 13:46:18 »
LiveCD/DVD
A tiež nezaškodí si prečítať návod, inak budeš oberať o čas seba aj ostatných.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #7 kdy: 09 Září 2016, 13:58:36 »
Citace
mozno lubuntu ale mam dojem ze aj ten ma poziadavku aspon 1GB
jj, skúšal som Lubuntu 14.04 na 512M starom stroji. Lubuntu ako také bez problémov bootuje, otvorí aj apky, ale prvý nenažraný web (čo sú dnes takmer všetky) ho zabije  :(
Vrelo sa doporučuje aspoň 1G.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

cedic01@seznam.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #8 kdy: 09 Září 2016, 14:08:55 »
Děkuji. Netušíte, jestli existuje nějaká verze operačního systému LINUX, vyjma Lubuntu, která by fungovala na této specifikaci PC (procesor je Celeron M 370 (1,5GHz, 400 MZHz FSB, 1MB L2 cache), 60 GB disk, 512 MB DDR2.).

Rozhodně nechci někoho obírat o čas. Bral jsem to tak, že se v téhle oblasti nepohybuju a dost tápu i přes to, že si návody přečtu. Proto jsem se obracel na někoho, kdo tomu rozumí více, tedy na někoho, kdo mi pomůže zkrátit čas v mém tápání... Pokud to tady takhle nefunguje, děkuju za čas, který jste mi do teď věnovali...

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #9 kdy: 09 Září 2016, 14:38:42 »
Citace
tedy na někoho, kdo mi pomůže zkrátit čas v mém tápání
to je úple v poriadku, tým návodom som len chcel naznačiť, že omnoho efektívnejšie sa ukazuje cesta niekomu, kto sa predtým pozre do mapy. Nemysel som to nijako urážlivo ;)
Citace
která by fungovala na této specifikaci PC
Distribúcia, ktorá používa desktop LXDE, LXQt a podobne. Preto sa pre začiatočníkov so staršími strojmi doporučuje Lubuntu. Ako bolo spomenuté, na 512MB Lubuntu chodiť bude ok, len pokial chceš používať napr. Youtube na prehrávanie videa, bude to pomalé a bude to sekať.
Skús sa pozreť, či sa dá na tom stroji dokúpiť (trebárs na interát) ešte aspoň 512M. Ja som tak upgradoval 11 ročný notebokk z 512M na 1G a chodí celkom obstojne. Žial taká je doba, nenažraná RAM-ky  :-[
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

cedic01@seznam.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #10 kdy: 09 Září 2016, 14:59:51 »
Citace
tedy na někoho, kdo mi pomůže zkrátit čas v mém tápání
to je úple v poriadku, tým návodom som len chcel naznačiť, že omnoho efektívnejšie sa ukazuje cesta niekomu, kto sa predtým pozre do mapy. Nemysel som to nijako urážlivo ;)
Citace
která by fungovala na této specifikaci PC
Distribúcia, ktorá používa desktop LXDE, LXQt a podobne. Preto sa pre začiatočníkov so staršími strojmi doporučuje Lubuntu. Ako bolo spomenuté, na 512MB Lubuntu chodiť bude ok, len pokial chceš používať napr. Youtube na prehrávanie videa, bude to pomalé a bude to sekať.
Skús sa pozreť, či sa dá na tom stroji dokúpiť (trebárs na interát) ešte aspoň 512M. Ja som tak upgradoval 11 ročný notebokk z 512M na 1G a chodí celkom obstojne. Žial taká je doba, nenažraná RAM-ky  :-[


Super - zkusím - díky moc!!!
Lubuntu stáhnu tady: http://www.lubuntu.cz/ziskejte - verzi 32-bit a projedu instalací?

Co Debian, ten by šel?

Díky!!!

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #11 kdy: 09 Září 2016, 15:14:33 »
Lubuntu radšej verziu lubuntu-14.04-desktop-i386.iso odtialto. Je podporovaná do apríla 2017, to na rozkukanie stačí, medzitým zháňaj RAM-ku  :)
Citace
Co Debian, ten by šel?
Určitě, len ti nebude fungovať WiFi (ak máš), lebo neslobodný ovladač je treba doinštalovať. Len sa musíš zorientovať na ich stránke  :-X
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #12 kdy: 09 Září 2016, 15:15:47 »
Ubuntu je v podstate vylepseny debian, cize debian by isiel tiez ale na ten sa uz odporuca mat trochu skusenosti. Na ubuntu a jeho odvodeniny najdes najviac navodov.

Co sa tyka toho HW. Rozbehnes na nom vela distribucii ale problem nastane ked na nom budes chciet robit. Ako bolo pisane najnenazranejsi je dnes web a hry. No a predpokladam ze na to ten pc chces. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

cedic01@seznam.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #13 kdy: 09 Září 2016, 15:20:52 »
Super chlapi - díky moc! Zkusím!!! Díky za čas!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #14 kdy: 09 Září 2016, 20:43:55 »
A nebo stenatko - Puppy Linux (Tahrpup) postaveny na ubuntu 14.04 ultralehke prostredi - jdou instalovat deb-baliky  :) Ten stroj je docela slaby i na Lubuntu. Tak mozna jeste 12.04 ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JohnCenaWWE

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #15 kdy: 10 Září 2016, 09:44:31 »
HP Compaq nx-6325 Mobile AMD Sempron(tm)Processor3500+
Memory 896MB
Operating System Lubuntu 14.04'Trusty Tahr'+WinXP

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Ubuntu místo Window XP
« Odpověď #16 kdy: 12 Září 2016, 15:19:55 »
Na tenhle stroj jedině LXLE, nebo pupppy, Porteus apod. Nemá cenu ho a hlavně sebe trápit.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.