Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po pádu win7 na Ubuntu  (Přečteno 1628 krát)

Fibril

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Po pádu win7 na Ubuntu
« kdy: 14 Října 2016, 10:08:02 »
Dobrý den,
spadli mi win 7 a tak jsem se rozhodl, že je prostě vyměním za , již vyzkoušné, Ubuntu. Ubuntu se mi podařilo nainstalovat i po prvním restartu. Ovšem po druhém restartu mi naběhne obrazovka, kde mám na výběr Ubuntu, Advanced options for Ubuntu, Memorytest..Memtest jsem udělal a vše v pořádku. Po několika kliknutích přes Advanced options for Ubuntu se dostanu do Ubuntu. Po dalším zapnutí notebooku se problém objeví znova. Live USB se straší verzí Ubuntu a Debianem mi nenaběhl ani BIOS.
Prosím poraďte.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Po pádu win7 na Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 14 Října 2016, 10:43:19 »
Při instalaci jsi udělal chybu. Nevyčistil jsi celý disk na kterém ti zůstal bootloader z win. Přesto by možnost "Ubuntu" v možnostech které ti zobrazí grub měla Ubuntu spustit. Takže by nemělo být nutné
vybírat "Advanced options.."
Zkus v Ubuntu příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubRovněž si můžeš nainstalovat Grub customizer ve kterém si lze možnosti upravit (např. timeout dát na nulu).

Fibril

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Po pádu win7 na Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 14 Října 2016, 11:49:06 »
Flešku i soubor s grub-customizer mi to načetlo, ale když kliknu na instalovat nic se neděje.
Příkazový řádek myslíš přesně který? Možností kam napsat sudo update-grub mám mnoho.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Po pádu win7 na Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 14 Října 2016, 11:56:32 »
Příkazový řádek myslíš přesně který? Možností kam napsat sudo update-grub mám mnoho.
http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1_%C5%99%C3%A1dka

Instalacia grub-customizer
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/04/install-grub-customizer-ubuntu-16-04-lts/
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install grub-customizer
« Poslední změna: 14 Října 2016, 12:00:02 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Fibril

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Po pádu win7 na Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2016, 12:02:26 »
Díky, vypadá to ,že problém je vyřešen.

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Po pádu win7 na Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 14 Října 2016, 18:30:55 »
Ovšem po druhém restartu mi naběhne obrazovka, kde mám na výběr Ubuntu, Advanced options for Ubuntu, Memorytest

To je přece normální obrazovka grubu. Pak stačí dát enter na první položce a spustí se ubuntu. Advanced options spuštění recovery módu, nebo na zobrazení všech nainstalovaných jader -  když nějaké jádro nejede jak by mělo, je tam možnost nabootovat do dalšího. A memtest můžeš použít pro otestování ram.

V /etc/default/grub je možné nastavit, po jaké době se spustí první volba (Ubuntu), já mám nastaveno na 2 vteřiny.


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.