Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD  (Přečteno 3282 krát)

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« kdy: 22 Února 2007, 21:19:40 »
Zdravicko,

precetl jsem si tady kdesi v nejakem FAQ ze uzivatele Ubuntu jsou mili, stricni a trpelivi s nami BFU, takze doufam, ze mi pomuzete. Jeste predesilam, ze jsem pouzil SEARCH co jsem mohl a po prohlednuti hromady temat jsem nenasel nic co by me pomohlo (dost mozna neumim spravne vyspecifikovat klicova slova, ale proste nenasel). Tolik k uvodu, zde je muj problem.

Po porizeni noveho pocitace (iP Core2 CPU 6300 - 1.86GHz, 2GB RAM) s tedy s novou deskou se mi nedari nainstalovat nebo nacist ZADNOU Linuxovou distribuci. Jde o to, ze jakmile po baootovani prevezme vladu nad systemem Linux tak nevidi DVD-ROMku ze ktere ma jet instalace. Je to pravdepodobne proto (to neni z me hlavy, konzuktace s kolegou) ze diky nove desce jsou vsechny HDD na SATA ale DVDcko na klasicke EIDE na radici JMICRON. Kolega si mysli nasledujici:

Citace
Nemaji tam zapnutou podporu pro jmicron radic
co se  pouzivaji na novejch deskach s intel G965 cipsetem pro klasicky IDE
(nez zmizi z desek uplne).  Ono to zacne bootovat (to jeste obstarava BIOS),
ale jakmile se to zinicializuje a ovladani HW prevezme linux, tak prestane
videt mechaniku.
Prekvapuje me ze Ubuntu ani ostatni systemy ani ve svych novych instalacich (zkousel sjem 6.10 live/install DVD) nemaji zapnutpou podporu pro EIDE  radic jednoho z nejbeznejsich novych chipsetu. Je to mozny ?

A aniz bych chtel vyvolavat flame na tema Linux vs. Win jak je mozny, ze ten proklinany vsudypritomny system s timhle nemam problem a to ani ve 4 roky stare verzi s SP1 ?

A ted konstruktivni dotazy: da se to nejak vyresit nebo budu muset cekat s instalaci jakehokoliv linuxu nez nejaky komunitni programator bude mit po praci odpoledne volno a  doprogramuje podporu tohohle radice ?

SRRY za delsi prispevek ... a dik za pripadnou pomoc.


donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2007, 21:52:17 »
Relevantni utrzek z http://www.abclinuxu.cz/blog/tucnakovo_putovani/2006/11/4/156535
ATA řadič

První problém, na který nejspíš v současných distribucích narazíte. Projevuje se pouze, pokud máte CD/DVD mechaniku na PATA řadiči. Chipset desky má dva southbridge. Jejich výpis lspci vypadá takhle:
Kód: [Vybrat]
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation SATA Controller 1 IDE (rev 02)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation SATA Controller 2 IDE (rev 02)
03:00.0 SATA controller: JMicron Technologies, Inc. JMicron 20360/20363 AHCI Controller (rev 02)
03:00.1 IDE interface: JMicron Technologies, Inc. JMicron 20360/20363 AHCI Controller (rev 02)
Problém v současných distribucích je jádro. Distribuce mají relativně stará jádra, ve kterých ještě není patch na podporu southbridge JMicron, který ovládá PATA mechaniky. Proto vám nenaběhne ani jakékoliv live CD ani instalace u distribucí, které mají starší jádra.

Řešení:
sehnat si distribuci s novejším jádrem. V mém případě Ubuntu daily release někdy z konce října. Je v tom jádro 2.6.17-10-generic. Novější by také měly fungovat
u některých distribucí pomáhá při startu z cd zadat jako parametr bootování all-generic-ide. Jak zadat parametr při bootu z CD najdete většinou při stisku F3 po naběhnutí uvítací obrazovky CD
sehnat si redukci PATA => SATA a mechaniku zapojit jako SATA
Tip:
Pokud si plánujete zkompilovat vlastní kernel, tohle jsou moje PATA/SATA parametry (jádro 2.6.18.1 vanilla s "home-made" patchem na VGA):
Kód: [Vybrat]
#
# IDE chipset support/bugfixes
#
CONFIG_IDE_GENERIC=y
CONFIG_BLK_DEV_IDEPCI=y
CONFIG_BLK_DEV_GENERIC=y
CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA_PCI=y
CONFIG_IDEDMA_PCI_AUTO=y
CONFIG_BLK_DEV_PIIX=y
CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA=y
CONFIG_IDEDMA_AUTO=y

#
# SCSI device support
#
CONFIG_SCSI=y
CONFIG_SCSI_PROC_FS=y

#
# SCSI support type (disk, tape, CD-ROM)
#
CONFIG_BLK_DEV_SD=y
CONFIG_BLK_DEV_SR=y
CONFIG_CHR_DEV_SG=y

#
# Some SCSI devices (e.g. CD jukebox) support multiple LUNs
#
CONFIG_SCSI_MULTI_LUN=y

#
# SCSI Transport Attributes
#
CONFIG_SCSI_SPI_ATTRS=m
CONFIG_SCSI_FC_ATTRS=m
CONFIG_SCSI_SAS_ATTRS=m

#
# SCSI low-level drivers
#
CONFIG_SCSI_SATA=y
CONFIG_SCSI_SATA_AHCI=y
CONFIG_SCSI_ATA_PIIX=y
CONFIG_SCSI_SATA_INTEL_COMBINED=y
---
Snad to k necemu bude.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2007, 22:05:36 »
Mimochodem, Edgy ma jadro 2.6.17, na tom by to podle tohohle clanku melo bezet...
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2007, 22:07:42 »
Citace: donny
Mimochodem, Edgy ma jadro 2.6.17, na tom by to podle tohohle clanku melo bezet...
... mmno melo, ale bohuzel fotografie jsou dukazem ze nebezi ;-( .

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2007, 22:16:39 »
Ani toto nepomaha?
Citace
u některých distribucí pomáhá při startu z cd zadat jako parametr bootování all-generic-ide. Jak zadat parametr při bootu z CD najdete většinou při stisku F3 po naběhnutí uvítací obrazovky CD
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2007, 22:20:29 »
pak me jeste napada vyzkouset nektery alternativni postup instalace - bez cdromu. Viz http://help.ubuntu.com/community/Installation , sekce Advanced.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #7 kdy: 23 Února 2007, 00:10:44 »
tak popsany postup pres F3 nepomohl, pruvodni projevy stale stejne. Nicmene ... jsem skutecne BFU cili si nejsem jist zda jsem to po F3 zadaval do prikazovy radky spravne. Muzete prosim upresnit jak to presne a syntakticky spravne zadat ? Ja jsem daval: linux all-generic-ide

Pri dlasim spousteni to tusim i vypisovalo ze spousti tuhle vec (knihovnu?) ... ale stejne to moji DVD mechaniku nenaslo ... projev stejny jako na obrazku.


safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #8 kdy: 01 Března 2007, 09:45:39 »
... hmmm tak koukam tady veskera slava Linuxu konci ;-( . Jeste ze mam ty Windows ! Tak zas za pul roku ... hmmmm

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #9 kdy: 01 Března 2007, 10:38:48 »
Zkoušel jste Edgy Eft, že? Proč čekat 1/2 roku? Již dnes je Feisty dobře použitelný a finál vyjde za 1 a 1/2 měsíce.
A pokud chce instalace zadat ručně modul, tak do přík.řádky s admin právy:
Citace
modprobe cdrom
Nemám vyzkoušeno, takže uvidíte. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #10 kdy: 01 Března 2007, 10:48:50 »
Citace: safa
...precetl jsem si tady kdesi v nejakem FAQ ze uzivatele Ubuntu jsou mili, stricni a trpelivi s nami BFU...
To je lez jako vez. Jsme arogantni, neochotni a protivni.

Ted k problemu s Marvell PATA radicem: jadro na instalacnim CD bohuzel jeste neobsahuje prislusny modul, ktery tento chip podporuje. Vanilla jadro tento modul obsahuje az od verze 2.6.18, v Edgy je 2.6.17. Vysla ale aktualizace pro Ubuntu kernel, tento modul je backportovan do jader pro Edgy i Dapper. Uz jsem nekolik takovych pocitacu instaloval, je to resitelne

1/ Misto Dapper nebo Edgy pouzit Feisty s jadrem 2.6.20, kde je prislusny modul jiz obsazeny.
2/ Instalovat Dapper nebo Edgy z externi USB CD/DVD mechaniky, z internetu se pak automaticky stahne aktualizace jadra, cimz se PATA radic zprovozni.
3/ Instalovat po siti z minimal CD, cimz se rovnou stahuji aktualni verze balicku vcetne podpory pro vasi desku.

Mam vyzkousene a overene vsechny tri metody.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #11 kdy: 01 Března 2007, 11:06:19 »
Stejně bych to všechno chtěl umět takhle jako Lukáš. :) Jo, to si na to Svět ještě počká. :D

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #12 kdy: 01 Března 2007, 13:08:57 »
Diky moc, hlavne Lukasi. Kde najdu tu FEISTY (co to vlastne vubec je) ? Nebo pockat mesic asi nebude problem ... cekal jsem to horsi ;-) .

Takze jeste jednou diky ... snad se dilo podari (ted musim koncit, jedu na dovolenou a deti uz me honej ;-))) )

ped

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Problemy s pokracovanim instalace po mabootovani z DVD
« Odpověď #13 kdy: 01 Března 2007, 14:30:50 »
safa: [k,x]ubuntu vychazi kazdych 6 mesicu, cislo verze je typu rok.mesic a kazda verze ma jeste "nazev", t.j. Edgy Eft = 6.10 a vysel v desatem mesici 2006.

Dalsi verze bude 7.04 = Feisty Fawn, ktera je jiz ted ve fazi finalniho testovani, lze stahnout testovaci liveCD.
(u kubuntu treba tady: https://wiki.kubuntu.org/FeistyFawn/Herd4/Kubuntu
pro ubuntu prosim dohledejte sam, to kubu mam poznacene protoze mne zajima)

Ono vetsinou to co je jiz *ted* udelano v jadre od Linuse se objevi v instalackach (v upgradech driv kdyz uz je system nainstalovan) stabilnich distribucich tak nejdriv za 6-12 mesicu, u vetsiny distribuci spis pozdeji, takze jestli nakupujete takovy moderni HW, tak je dobre se naucit o linuxu trochu vic aby jste si zvladl udelat treba sitovou instalaci nebo si na nejake liveCD doplnil pred napalenim novejsi jadro, etc...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.