Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu  (Přečteno 2217 krát)

WeeHool

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 51
Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« kdy: 24 Října 2016, 20:22:49 »
Dobrý den.
Po upgradeu Woken 10 se mi vytvořil půl gigovej oddíl něco s bodem obnovy, ale díky tomu, je to všecko nějaký posunutý a mám zvlášť oddíly pro home var a temp a teď to hází chybu.. tak bych potřeboval nějakej příkaz, kterým by se aktualizovali informace o oddílech, protože mě jen napadlo posunout čísla ve fstab jako když to bylo /dev/mapper/pciiblabla3 4 5 (mám to totiž na raidu), tak sem to zkusil dát na 4 5 6 a už se mi neukazuje, že oddíl tři není ext, ale zase se ukazuje, že pětka neexistuje bo co..
tak kdo mě chápe.. umí mi pomoci?? :-)
předem děkuji za jakoukoliv odpověď

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2016, 22:06:11 »
V fstab musíš změnit přípojné body (podle toho jak se "přejmenovaly" oddíly). Např. jestliže byl původně
příp. bod oddílu /dev/sda4  /boot   tak nyní, když se stal z oddílu /dev/sda4  oddíl  /dev/sda5  musí být
příp. bod /boot vztažen k /dev/sda5

WeeHool

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 51
Re:Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 25 Října 2016, 15:57:12 »
Citace
mě jen napadlo posunout čísla ve fstab jako když to bylo /dev/mapper/pciiblabla3 4 5 (mám to totiž na raidu), tak sem to zkusil dát na 4 5 6 a už se mi neukazuje, že oddíl tři není ext, ale zase se ukazuje, že pětka neexistuje bo co..
tudíž to nejde..

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 25 Října 2016, 19:32:50 »
Základ je, zjistit jaké oddíly tam máš či nemáš nyní (sda). A podle toho změnit přípojné body. Je jasné, že nelze přiřadit přípojný bod k oddílu který neexistuje.

WeeHool

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 51
Re:Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 25 Října 2016, 22:02:32 »
tak když to předtím bylo /dev/maper/pciidfdfad3 a po té před tento oddíl přidal windows nový, tak logicky by to mělo pak být /dev/maper/pcidfdfad4
a jestli zjistím oddíly příkazem fdisk -l tak sem zmatenej, proč mi to tam ukazuje pciidfdfad-part4

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 25 Října 2016, 22:42:24 »
tak když to předtím bylo /dev/maper/pciidfdfad3 a po té před tento oddíl přidal windows nový, tak logicky by to mělo pak být /dev/maper/pcidfdfad4
a jestli zjistím oddíly příkazem fdisk -l tak sem zmatenej, proč mi to tam ukazuje pciidfdfad-part4
Vycházej prosím ze skutečného stavu, nikoli z toho, jak by to teoreticky (podle tebe) mělo být.
S tím se nikam nedostaneš. Zkrátka - máš tam teď nejaké oddíly, tak si je namapuj...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 26 Října 2016, 09:19:04 »
... tak logicky by to mělo pak být /dev/maper/pcidfdfad4 ...

nic ve zlém, ale nejsi student?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Změna oddílu, nenabootuje Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 26 Října 2016, 10:13:46 »
tak když to předtím bylo /dev/maper/pciidfdfad3 a po té před tento oddíl přidal windows nový, tak logicky by to mělo pak být /dev/maper/pcidfdfad4
a jestli zjistím oddíly příkazem fdisk -l tak sem zmatenej, proč mi to tam ukazuje pciidfdfad-part4
Tak najlepsie by asi bolo keby si sem dal vypis fstab, idealne ten povodny ako to bolo.
Vypis
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -la
Kód: [Vybrat]
ls -l /dev/disk/by-uuidJa sa teda do RAID nerozumiem ale snad to pomoze niekomu co sa vyzna.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.