Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VLC seká video  (Přečteno 5658 krát)

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
VLC seká video
« kdy: 21 Září 2020, 17:35:22 »
Ahoj, lidi.
Prosím o radu mám ubuntu 20.04.1 LTS. po instalaci VLC a spuštění Bad Boys for Life.2020.1080p.HDRip.X264.AC3-EVO.mkv se mi zasekne obraz v okamžiku, kdy přejde z úvodních titulek do filmu. Když pak přeskakuji v čase tak mi to pustí jen desetinu vteřiny obrazu a ten se pak zase zasekne na jednom místě. Zvuk jinak vždy jede dál.
Po instalaci kodeků (návod na youtube :15 věcí které by jste měli udělat po instalaci 20.04 :D) jsem to rozchodil přes ten předinstalovaný přehrávač (fialová ikona Videa), ale noťas se dost hřeje. Rád bych ale využíval svůj oblíbený VLC player.
Poradíte někdo?

Acer Swift 1
Mám Intel® Pentium(R) Silver N5000 CPU @ 1.10GHz × 4, Mesa Intel® UHD Graphics 605 (GLK 3) 4g ram

jaroslav@jaroslav-Swift-SF114-32:~$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 8087:0aaa Intel Corp.
Bus 001 Device 003: ID 04f2:b5c5 Chicony Electronics Co., Ltd HD WebCam
Bus 001 Device 002: ID 1c7a:0570 LighTuning Technology Inc. EgisTec Touch Fingerprint Sensor
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Děkuji Jarda
Žijte dlouho a blaze.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:VLC seká video
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2020, 12:38:10 »
Podla mojej skusenosti ide VLC co sa kodekov tyka dost dole vodou. Navyse si svoje kodeky bundluje so sebou, takze nepouziva tie, ktore su v systeme. Ak ti mozem poradit, skus pouzit skvely maly prehravac mpv.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:VLC seká video
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2020, 13:01:44 »
Pěkný den, podobně se to občas stává.  Nástroje - nastavení - vstup/kodeky  z nastavení automaticky na dekodér videa VA-API skrze DRM nebo dekodér videa VA-API . Snad to pomůže  :)

Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:VLC seká video
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2020, 13:30:16 »
Take se priklanim k pouziti jineho prehravace. MPV je na vrcholu, co se tyce kvality obrazu, jinak je slusny SMPlayer. VLC je sice hodne univerzalni a na nejaky notebook s ne prilis kvalitnim displejem asi vhodny, ale potiz je v tom, jak bylo zmineno, ze posledni dobou s nim byvaji trable.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC seká video
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2020, 13:35:33 »
Vše závisí na tom, zda je podporovaná/funkční HW akcelerace daného kodeku. Pokud nikoli, přehrává se to čistě softwarově a v případě slabšího CPU tento nestíhá. Takže se to seká a hřeje.
Funkčnost HW akcelerace je záležitostí grafiky a driverů.
« Poslední změna: 22 Září 2020, 13:37:56 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC seká video
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2020, 13:45:57 »
Má tam Intel UHD, na to jsou ovladače snad přímo v jádře a akcelerace funguje tuším až do 10 bit HDR h265 4k. Sice Pentium je hodně slabý procesor, ale grafika jakékoliv video akceleruje naprosto bez problémů. Resp. umí to HW, jaká je podpora v Linuxu netuším, Intel už víc jako rok a čtvrt nemám (a notebook má HD 3000, tam to táhne procesor hrubou silou :D ).

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:VLC seká video
« Odpověď #6 kdy: 22 Září 2020, 21:16:30 »
A vítězem se stává "kočkopejsek".
Díky moc.
1. Jinak tedy po instalaci "sudo apt ubuntu-restricted-extras" jsem to rozchodil v tom fialovým přehrávači "Videa", ale během pár vteřin se mi ten pasivně chlazený noťas rozpálil jak kamínka a úplná plynulost také nic moc.
2. Pak jsem zkoušel ten SMPlayer. Jelo to ale trhaně - obraz dělal zlomy na obrazovce.
3.VLC na instalaci restricted-extras nijak nereagoval, takže asi opravdu používá své balíky.
Pomohl návod:  od kočkopejska: Nástroje - nastavení - vstup/kodeky  z nastavení automaticky na dekodér videa VA-API skrze DRM nebo dekodér videa VA-API .
První jsem zkoušel skrze DMR ale funguje i to druhé bez DMR. Jede to úplně plynule a noťas se nějak nepřirozeně nezahřívá. A to mám display 1920 x 1080.
Téma beru za vyřešené.

Zajímalo by mě jaký je rozdíl s DMR a bez? Nevíte?
Jinak díky všem co se zapojily.
Jarda

P.S.: Ventero sháněl nějaké tiché PC s wifi i BT, pokud ti nevadí forma note/netbooku, tak jsem s tímhle pasivním swiftem s ubuntu moooc spokojen.
Žijte dlouho a blaze.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:VLC seká video
« Odpověď #7 kdy: 23 Září 2020, 20:34:52 »
Jojo - jak jsem cetl tvuj prispevek, tak jsem o tom zacal uvazovat, ale jeste chvili pockam, az bude neco pasivniho s AMD ...
Je to zvlastni - procaky uz na to 2 rooy maji, ale vyrobci HW jsou jaksi pozadu nebo maji nekale podmaznute smlouvy s Intelem - nic noveho a neobvykleho by to nebylo - kdo zna trochu historii, tak vi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:VLC seká video
« Odpověď #8 kdy: 23 Září 2020, 21:01:55 »
Bral jsem ho jako nejlevnější celokovový noťas s pasivním chlazením na trhu.  Nechci už nikdy nic čistit..  A to ticho...  8)   Ale to už patří jinam.  :-X ;D
Žijte dlouho a blaze.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:VLC seká video
« Odpověď #9 kdy: 25 Září 2020, 06:48:20 »
Jojo - jak jsem cetl tvuj prispevek, tak jsem o tom zacal uvazovat, ale jeste chvili pockam, az bude neco pasivniho s AMD ...
Je to zvlastni - procaky uz na to 2 rooy maji, ale vyrobci HW jsou jaksi pozadu nebo maji nekale podmaznute smlouvy s Intelem - nic noveho a neobvykleho by to nebylo - kdo zna trochu historii, tak vi ...

AFAIK, nejde tam o to, ze by to vyrobcovia nechceli od AMD brat, ale ze AMD (respektive TSMC) to nestiha vyrabat a dodavat. My sme teraz zrovna frajerke kupovali upgrade laptopu (prechadzala s 10 rocneho lacneho ASUSu) na Asus Zenbook 14 s Ryzen 3500u a napriek pouzitiu 1. generacii zastaraleho procaku je to celkom fajn. Mali ho na stranke zeleneho zmrda bez OS a za celkom prijemnych 550 euro (R5 3500u, Vega8 iGPU, 8GB RAM, 512GB NVME SSD, FullHD matny displej, hlinikove sasi a pekne vyriesene chladenie)
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:VLC seká video
« Odpověď #10 kdy: 25 Září 2020, 09:33:15 »
Ten vsak nejspise pasivni nebude - nicmene pises o dobre resenem chlazeni - tedy, ze bude hodne tichy? Jenze i velmi tiche chlazeni casem zhlucni ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:VLC seká video
« Odpověď #11 kdy: 25 Září 2020, 09:36:05 »
Ten vsak nejspise pasivni nebude - nicmene pises o dobre resenem chlazeni - tedy, ze bude hodne tichy? Jenze i velmi tiche chlazeni casem zhlucni ...
Tak potom by som si na tvojom mieste kupil Pinebook Pro, alebo pockal, ci po ArmMacoch nezacnu vychadzat aj ine pasivne chladene armbooky
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.