Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: GRUB rescue  (Přečteno 3705 krát)

Martini

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
GRUB rescue
« kdy: 19 Listopadu 2016, 23:36:07 »
Dobry vecer, stala se mi takova zla nepekna vec, pohnojil jsem GRUB a uz ho nedokazu zprovoznit. Mam jeden disk (500GB), mel jsem ho rozdeleny na 2 oddily, na jednom Windows 10, na druhem Ubuntu, v dual Bootu, instalovano klasicky pres Live CD. Dneska jsem ale smazal (z Windows Disk Utility) oddil s Ubuntu, jiz jsem ho nepotreboval, a to se ani nezalibilo GRUBu a od te doby nemohu nastartovat system.

Co jsem zkousel:
http://wiki.ubuntu.cz/grub2#obnovení_grub2_pomocí_livecd
 - po restartu mi nabehne Grub rescue,
https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
 - Advanced Repair - zda se, ze vse v poradku, ale po restartu mi vyjede opet Grub rescue s hlaskou "error: file '/grub/i386-pc/normal.mod' not found".

Zde je log z Boot Repair:
http://paste2.org/AfGJMhgd

V logu na konci vidim ze to naslo 1 Windows, ale grub se nenacte.
sda - HDD disk, prvni oddil je rezervovany systemem, druhy oddil je samotny system
sdb - flashdisk, z ktereho bezi live linux

Dokaze mi nekdo poradit? Uz nevim, jak to zprovoznit... Dekuji.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2016, 23:58:48 od Martini »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:GRUB rescue
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2016, 23:48:13 »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martini

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:GRUB rescue
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2016, 23:56:00 »
Uf! Pomohlo, diky moc!  ;D

Kód: [Vybrat]
ms-sys --mbr7 /dev/sda
« Poslední změna: 19 Listopadu 2016, 23:58:28 od Martini »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:GRUB rescue
« Odpověď #3 kdy: 20 Listopadu 2016, 10:32:23 »
Ja len doplnim ze ak odstranis linux a chces bootovat len windows tak nemozes obnovovat linuxovy zavadzac(o co si sa snazil) ale musis obnovit windowsacky zavadzac. Bud nastrojom pre linux na toto urcenym alebo instalacnym cd windows.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:GRUB rescue
« Odpověď #4 kdy: 20 Listopadu 2016, 11:09:44 »
Ja len doplnim ze ak odstranis linux a chces bootovat len windows tak nemozes obnovovat linuxovy zavadzac(o co si sa snazil) ale musis obnovit windowsacky zavadzac. Bud nastrojom pre linux na toto urcenym alebo instalacnym cd windows.
Přesně tak - a už byl přitom blízko - v tom nástroji Boot-repair stačilo kliknout na "Recommended repair" a tím by to bylo vyřešeno. Ale on šel místo toho do "Advanced-repair" a snažil se obnovovat Grub který k ničemu nepotřebuje...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:GRUB rescue
« Odpověď #5 kdy: 20 Listopadu 2016, 11:17:59 »
Citace
ak odstranis linux a chces bootovat len windows tak nemozes obnovovat linuxovy zavadzac(o co si sa snazil) ale musis obnovit windowsacky zavadzac

Ne, že by nemohl a nešlo by to, ale je to asi zbytečné, aby si tím komplikoval život   :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Martini

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:GRUB rescue
« Odpověď #6 kdy: 20 Listopadu 2016, 14:10:56 »
Ja len doplnim ze ak odstranis linux a chces bootovat len windows tak nemozes obnovovat linuxovy zavadzac(o co si sa snazil) ale musis obnovit windowsacky zavadzac. Bud nastrojom pre linux na toto urcenym alebo instalacnym cd windows.
Přesně tak - a už byl přitom blízko - v tom nástroji Boot-repair stačilo kliknout na "Recommended repair" a tím by to bylo vyřešeno. Ale on šel místo toho do "Advanced-repair" a snažil se obnovovat Grub který k ničemu nepotřebuje...

Spatne napsano, melo tam byt 'Recommended repair' - ten jsem zkusil nekolikrat. 'Advanced repair' jsem taky zkusil, ale chtel jsem k tomu jen napsat, ze tam mam vetsinu zalozek neaktivnich (zasedlych), ale popletl jsem ty nazvy dohromady :)

Kazdopadne ze obnovuju linuxovy radic jsem nevedel, jak funguje presne GRUB netusim, ale cekal jsem, ze ten Boot repair prohledne jednotlive oddily a podle toho nastavi GRUB (co se ma a jak se ma dany system spoustet). Ted na hlavnim PC jsem mel taky v dual bootu jak Ubuntu, tak i Windows, ale tentokrat jsem to delal naopak (Winy sly pryc, Ubuntu zustava) a stacilo udelat ten Boot repair - recommended repair :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.