Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu 16.04  (Přečteno 7138 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Instalace Ubuntu 16.04
« kdy: 05 Února 2017, 14:06:02 »
Ahojky, mám v PC 2x SSD určené pro Windows 10 (PC je primárně herní a sekundárně si na něm hraji s Linuxem :-) ) a pak tam je jeden HDD, kde je 100 GB vyhrazeno pro Fedoru a ráda bych dalších 100 GB dala Ubuntu. Ale potřebuji, aby se zavaděč nainstaloval POUZE na tento HDD a SSD se ani nedotkl. Vím, že nejbezpečnější je požadované disky prostě fyzicky odpojit, ale přiznám se, že se mi do toho moc nechce. Ale už jednou se mi stalo, že mi instalace Ubuntu 14.04 přepsala zavaděč na jiném disku, než bylo potřeba, tak se chci zeptat, když vyberu konkrétní disk pro instalaci zavaděče (resp. že se Ubuntu přidá k Fedoře), dodrží to instalátor? Nebo mám radši překonat pohodlnost a ty disky, kterých se Linux nesmí ani dotknout mám prostě odpojit? Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #1 kdy: 05 Února 2017, 16:11:00 »
Zavaděč se nainstaluje tam, kam určíš TY. Podmínkou je při instalaci zvolit "vlastní rozdělení..".
Dále je třeba vzít v potaz zda se instaluje v režimu UEFI nebo Legacy bios.
Ale pravdou je, že v případě, že se v této problematice dostatečně neorientuješ, raději použij "blbuvzdorné" odpojení ostatních disků. V to případě ale přijdeš o "pohodlí" vybírat systémy v Grubu.
PS: Dávat linuxovým OS 100GB je nesmyslné.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #2 kdy: 05 Února 2017, 16:47:17 »
Je to Kaby Lake, takže samozřejmě UEFI, není důvod v dnešní době používat zastaralé legacy. Mám akorát vypnutý secure boot a fast boot.


Systémy vybírám tak, že defaultně se spustí Windows 10 a pokud chci spustit Linux, tak stisknu F11 a vyberu ten HDD, kde už se spustí GRUB. Nechci, aby GRUB jakkoliv zasahoval do Windows.


Proč je 100 GB nesmyslné? Kolik bych tedy měla dát? Víc mi přijde zbytečné.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #3 kdy: 05 Února 2017, 17:09:29 »
Proč je 100 GB nesmyslné? Kolik bych tedy měla dát? Víc mi přijde zbytečné.
Je to zbytečně moc. Stačí 20-30 GB.
Uživatelská data patří na oddíl /home Ten si udělej velký jak chceš.

sekula925

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2017, 21:03:28 »
Proč je 100 GB nesmyslné? Kolik bych tedy měla dát? Víc mi přijde zbytečné.

mne napriklad ubuntu zabera na disku 6.5gb so vsetkymi aktualizaciami a asi 10timi programmi (gimp, darktable,bleachbit atd) a mam ho na 30gb particii, takze na ucenie ti uplne staci 10-15gb particia a este budes mat pomerne velku rezervu, pokial si teda do ubuntu nechces prenasat aj media ako hudba, filmy atd

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2017, 00:33:30 »
Je to zbytečně moc. Stačí 20-30 GB.
Uživatelská data patří na oddíl /home Ten si udělej velký jak chceš.


Těch 100 GB je celkem, dalo to asi 20 GB pro Fedoru, 2 GB swap (netuším proč s 16 GB RAM, ale budiž) a zbytek je /home. Ještě teda tam je /boot a /efi nebo tak nějak, ale ty mají pár set MB...


mne napriklad ubuntu zabera na disku 6.5gb so vsetkymi aktualizaciami a asi 10timi programmi (gimp, darktable,bleachbit atd) a mam ho na 30gb particii, takze na ucenie ti uplne staci 10-15gb particia a este budes mat pomerne velku rezervu, pokial si teda do ubuntu nechces prenasat aj media ako hudba, filmy atd


Media si přenášet nechci, hudba je v iTunes na Macu a tam zůstane navždy, protože nic lepšího není (samozřejmě myslím pro mě, jiní to můžou mít jinak, ale to není podstatné, tohle se týká mě) a filmy jsou na NAS a platí to co předtím :-) No a fotky jsou samozřejmě ve Fotkách na Macu a platí to co s iTunes.




Ale to neřeší mou otázku. Jak tedy s tou instalací a zavaděčem? Nechci, aby Linux věděl o Windows a Windows věděly o Linuxu, prostě každý je na svém disku a to co není jeho ignoruje. Tedy GRUB nebude na SSD a Windows loader (nebo jak se to jmenuje) nebude na HDD. Dá se spolehnout, že instalátor Ubuntu použije pouze ten "svůj" vyhrazený disk nebo chyba ze 14.04 přetrvává?
« Poslední změna: 06 Února 2017, 00:38:41 od Abby »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2017, 07:24:37 »
Jaka chyba? Vse by mela byt otazka nastaveni ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #7 kdy: 06 Února 2017, 10:22:36 »
Chyba v tom, že jsem nastavila ve 14.04 instalaci zavaděče na sdb a on se nainstaloval na sda a přepsal mi výchozí zavaděč. A ne, nebyla to moje chyba, tento problém se totiž dá snadno reprodukovat.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #8 kdy: 06 Února 2017, 12:09:55 »
Tak to je docela drsna chyba - je fajn o ni vedet. To te tolik nastve, ze se nekdo zepta o co jde?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #9 kdy: 06 Února 2017, 18:15:51 »
Nenaštvalo mě to, že se někdo zeptal, kde jsi získal ten pocit? Mě spíš naštvalo, že někdo pochybuje o mých slovech. Chápu, že to tady je jen anonymní diskusní fórum, takže se někteří lidé chovají jinak než ve skutečném světě, ale nikdo tady nemá důvod si něco vymýšlet. Já tedy rozhodně ne, já se jen snažím pochopit nepříliš pochopitelný systém.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #10 kdy: 06 Února 2017, 19:06:34 »
Chyba v tom, že jsem nastavila ve 14.04 instalaci zavaděče na sdb a on se nainstaloval na sda a přepsal mi výchozí zavaděč. A ne, nebyla to moje chyba, tento problém se totiž dá snadno reprodukovat.
Tak jsem se to pokusil reprodukovat. Použil jsem .iso 14.04.5 Zavaděč se nainstaloval tam kam jsem zvolil já.
Uveď prosím přesnou verzi ve které se ti to stalo (nejlépe s odkazem). Dále bych rád věděl, zda u stažených .iso ověřuješ
hash...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #11 kdy: 06 Února 2017, 20:09:59 »
Nenaštvalo mě to, že se někdo zeptal, kde jsi získal ten pocit? Mě spíš naštvalo, že někdo pochybuje o mých slovech...

Z tve reakce.Kde jsi vzala ten pocit, ze nekdo pochybuje o tvych slovech ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #12 kdy: 06 Února 2017, 22:44:58 »
Ti co reagují ať si přečtou vlákno od začátku a už nepíší. Takže to uzavřeme jedinou věcnou reakcí, psala si že máš uefi oddíl tedy nemusí se probírat kraviny kolem instalace zavaděče na různé disky.

Odesláno z mého Passport pomocí Tapatalk
« Poslední změna: 06 Února 2017, 22:58:29 od Cuore »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #13 kdy: 08 Února 2017, 22:18:33 »
Ano, mám EFI oddíl, dokonce dvakrát, jednou na SSD, na kterém jsou Windows a je a bude tam pouze zavaděč Windows. Druhý EFI oddíl je na HDD, kde je Linux a je a bude tam pouze zavaděč Linuxu, tedy GRUB. Jak už jsem psala minimálně jednou, chci si při startu PC vybrat klávesou F11, ze kterého disku se spustí systém a opravdu nechci, aby se mi GRUB pletl do Windows. Každopádně jsem to nakonec vyřešila tak, že jsem fyzicky odpojila ta dvě SSD, aby si Linux zase náhodou nedělal co chce a po instalaci jsem je zase zapojila zpět a mám to tak, jak chci. Akorát mě hodně naštvalo, že z nějakého neznámého důvodu po instalaci a nastavení Ubuntu začala zlobit síť ve Windows, v pravidelných intervalech je síť dostupná a funkční a následně nedostupná. Každý cyklus trvá tři minuty a během doby, kdy je nefunkční, je u síťového připojení ikonka vykřičníku, nefunguje ani domácí skupina ani internet, Google Drive se odpojí s hláškou, že se nelze připojit a prostě nic nefunguje. A po třech minutách to najednou zase začne fungovat a funguje všechno další tři minuty, aby se to opakovalo. Musím říct, že mě tyto hloupé dětské chyby už dost štvou a nechápu, jak si někdo může dovolit, byť v systému zadarmo, něco takového pustit...


PS: pro pochybovače, není nutné o tom diskutovat jestli to tak skutečně je nebo není. Fakt je ten, že to je přesně tak, jak jsem popsala a nehodlám o tom diskutovat ani to dokazovat. Pokud někdo má řešení problému se sítí, budu ráda, když se podělí. Na pochybnosti a vůbec cokoliv mimo téma nebudu reagovat. Děkuji za pochopení.

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #14 kdy: 10 Února 2017, 13:16:49 »
Odpojenie diskov je najlepsie riesenie, stalo sa mi presne to iste tiez. Instaloval som system zalozeny na debian a grub nainstalovalo na iny disk ako som zvolil. data aj system sa nainstaloval na spravny disk avsak grub na druhy. Cize ja ti verim :D

Potom ta siet, nema preco byt linuxom. Je na uplne inom disku a neni ani aktivny. Hladal by som pricinu vo win 10.

Dalsia moznost je, ze ti niekto kradne wifi handshakes a crackuje to zatial co sa o tom bavime :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #15 kdy: 10 Února 2017, 15:17:31 »
Odpojenie diskov je najlepsie riesenie, stalo sa mi presne to iste tiez. Instaloval som system zalozeny na debian a grub nainstalovalo na iny disk ako som zvolil. data aj system sa nainstaloval na spravny disk avsak grub na druhy. Cize ja ti verim :D 

Děkuji, aspoň někdo :-)

Potom ta siet, nema preco byt linuxom. Je na uplne inom disku a neni ani aktivny. Hladal by som pricinu vo win 10.

Dalsia moznost je, ze ti niekto kradne wifi handshakes a crackuje to zatial co sa o tom bavime :)


Nevím proč se to stalo, každopádně před instalací Ubuntu to bylo v pořádku, po instalaci Ubuntu to začalo dělat tyhle problémy. Několikrát jsem restartovala modem a odinstalovala jsem i síťovou kartu a po několika restartech Windows to bylo zase v pořádku. Ubuntu jsem od té doby nespustila a síť funguje absolutně bez problémů. V ten moment, kdy byl tento problém ve Windows to na Macu běželo bez sebemenšího problému, prostě jako jindy. Během řešení problému jsem spustila i Ubuntu a tam to také bylo v naprostém pořádku. Spíš mi to přišlo, jako že se síťovka nějak napevno svázala s Ubuntu, ale nevím jak by to mohlo být vůbec možné. Mám nicméně trochu obavu to Ubuntu znova spustit, aby se to nestalo znovu. Jinak Fedora na tom samém disku ve vlastních oddílech je nainstalovaná stejně dlouho jako Windows 10 a problémy nedělá. Nevím v čem by mohl být problém, ale ten problém tu byl.


Jinak mám nastavenou v modemu rezervaci síťové adresy podle MAC, aby stejné počítače měly vždy stejnou adresu i v různých OS, tak jestli tohle nezpůsobilo problém. Ale kombinace macOS+Windows 10 na MBP, macOS+Fedora 25+Windows 7 na Mac Mini ani Windows 10+Fedora na PC nikdy žádné problémy neměly, až to Ubuntu...

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #16 kdy: 10 Února 2017, 18:37:51 »
Uprimne, neviem :/ Len daj pozor aby si Ubuntu lahkovazne nekrivdila :P

Ja osobne tam stale nevidim problem, preco by to malo robit Ubuntu, no mozno by si mala prekonat strach, a to Ubuntu predsa len spustit nech vies ci sa to stane znovu. Kazdopadne win 10 ma az az dovodov na zle fungovanie wifi :)) hladal by som pricinu urcite tam.
BTW skus napr ubuntu derivat Zorin OS, ma to vsetko v sebe, netreba doinstalovat absolutne nic od driverov cez wine az po blabla, a vyzera a sprava sa krajsie :) (ano, nemam rad Unity a co :) )

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #17 kdy: 10 Února 2017, 21:21:53 »
Jen drobná oprava, nejde o wifi, ale o připojení kabelem, je to totiž desktop. A jsem si Bohužel jistá, že Ubuntu nekřivdím. Zkusila jsem ho spustit a situace se opakovala. Naštěstí teď byla náprava rychlá, když jsem věděla jak na to. Takže jsem Ubuntu pro jistotu odstranila a nechám si holt jen Fedoru, která to nedělá.
Unity také nemám ráda, proto mám verzi s Gnome :-)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #18 kdy: 10 Února 2017, 22:29:23 »
Neviem ale nemohla by byt chyba s tym grub ze len jeden disk je oznaceny ako bootovaci? Dokaze ubuntu nainstalovat grub aj na disk ktori nema flag boot ak to oznacenie ma iny disk?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #19 kdy: 10 Února 2017, 22:33:43 »
Tibor, asi ti nerozumím. Bootovací je jak SSD s Windows tak HDD s Linuxem. UEFI normálně vidí dva bootovací záznamy a umožňuje vybrat výchozí (ten mám Windows a Linux si vyberu stisknutím F11 při startu počítače).

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #20 kdy: 10 Února 2017, 22:49:08 »
Niekedy sa tak oznacovali disky ako bootovacie ale pozeral som to teraz na wikipedii a je to hlavne pre windows a u linuxu je to vraj nepotrebne. Takze to asi nebude tym. Ale musim povedat ze mne sa to tiez este nestalo aby isiel grub inam ako som mu nastavil.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace Ubuntu 16.04
« Odpověď #21 kdy: 12 Února 2017, 09:28:58 »

Citace Abby z SZ:
Citace
To samé oddíl EFI. Zjistila jsem, že mám oddíl EFI na KAŽDÉM svém disku včetně flashdisků a všechny jsou GPT. MacOS prostě takhle disky vytváří a Windows 10 zjevně také. Takže tvrdit, že je EFI oddíl jen jeden je buď hloupost nebo neznalost. A celkově mi to přišlo, že si tam lidé myslí, že si vymýšlím.

Bez pochybnosti o tvych slovech mozna pricina: EFI oddil je defacto maly oddil fat32. Tento format se drive znacil a indikoval jako msdos. Dnes uz se tento souborovy system pouziva vlastne jen pro zavadeni OS pod EFI, nebot ma limitovanou velikost souboru 4GB. A tak je mozne, ze novejsi SW jakykoliv oddil fat32 muze indikovat jako efi a take defaultne disky pripravovat v gpt a tak rovnou logicky tvorit dale potrebny efi oddil. Toto je vsak, alespon ve slusnych aplikacich, mozne upravit nastavenim.

Jinak pro zajimavost: Dost stroju dokaze bootovat pod EFI, aniz by bylo treba mit medium s gpt tabulkou oddilu. Muzes mit flashku ci HDD normalne MBR, ale nutne ve fat32 , a lokalizaci zavadeciho efi souboru dojde k bootu.

Dalsi zajimavost je, ze jeden z hlavnich duvodu proc efi - tedy bezpecnost nacitaneho systemu - se nakonec jaksi zvratil do sebe a ukazalo se, ze v tomto ohledu ma efi jeste vetsi slabinu, nez jsou rootkity a podobne veci pod mbr. To dalo minimalne na pul za pravdu tem, co po case tvrdili, ze se jedna o zbytecnou komplikovanost, ktera neni prinosy a uz vubec ne domelymi prinosy tohoto stylu vebec vyvazena ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.