Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: při zavření víka se neuspi  (Přečteno 14377 krát)

vuva

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
při zavření víka se neuspi
« kdy: 24 Září 2017, 23:33:34 »
Zdravím,
po nedávné přeinstalaci Ubuntu 16.04 LTS se mi neuspává notebook při zaklapnutí displeje. Před přeinstalací to dělal normálně. Se samotným uspáním zřejmě problém není, pokud ho dám uspat manuálně, tak se uspí. Pokud ho po manuálním uspání zaklapnu a znovu otevřu, tak se probere a nabídne mi přihlášení.
Není to samozřejmě žádný obří problém, ale byl bych samozřejmě radši, kdyby to šlapalo.
Díky za návrhy
Notebook Asus K55V, procesor Intel core i7, grafika Nvidia GeForce GT 630M
Ubuntu 16.04

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #1 kdy: 25 Září 2017, 10:23:28 »
Do terminalu zadaj
Kód: [Vybrat]
gsettings get org.gnome.settings-daemon.plugins.power lid-close-ac-action
Kód: [Vybrat]
gsettings get org.gnome.settings-daemon.plugins.power lid-close-battery-actionVysledok kazdeho by mal byt "suspend", pokial niektory neda tento vysledok tak ho zmen
Kód: [Vybrat]
gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.power lid-close-ac-action "suspend"
Kód: [Vybrat]
gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.power lid-close-battery-action "suspend"Jedno nastavenie je pre chod na napajanie a jedno pre chod na bateriu.
Mozne nastavenia su este blank, suspend, shutdown, hibernate, interactive, nothing, logout.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vuva

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #2 kdy: 25 Září 2017, 22:24:19 »
Zdravím,
díky za návod. Jen takový detail. Jak se to nastavení předpokládá změnit?
Ty první dva příkazy opravdu vypsaly "suspend".
Jak v těch spodních dvou cokoliv změnit? Pokud to zadám jako celek (i s tím "suspend" na konci), tak to neudělá vůbec nic. Když jsem to zadával bez toho, tak mi tam vyběhl jakýsi návod a dotaz na další akci. Zadání samotného příkazu například hibernate vypsalo, že to musím zadat jako root. Což když jsem udělal, tak se mi rozsypal celej počítač.
V tuhle chvíli první příkaz dává "shutdown" - nevím proč, ja tam psal příkaz hibernate a druhý příkaz dává "suspend"
Notebook Asus K55V, procesor Intel core i7, grafika Nvidia GeForce GT 630M
Ubuntu 16.04

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #3 kdy: 25 Září 2017, 22:42:47 »
Tie prve dva vypisuju nastavenu hodnotu a tie druhe dva menia nastavenu hodnotu na to co je na konci. ("suspend")
Ovsem kedze ty si ten suspend uz mal nastaveny tak tie druhe dva prikazy nic nezmenili. To bola kontrola ci to mas v nastaveniach spravne nastavene. Cize problem nemas v zle nastavenej akcii na zatvorenie ntb ale niekde inde.
To sudo je divne pretoze tieto prikazy funguju bez neho. To by mohlo znamenat ze mas hlbsi problem v systeme alebo s pravami.
Pri tej nedavnej preinstalacii si nekopiroval povodny /home do noveho systemu? Inak povedane mas v /home spravne prava ako maju byt? Tieto nastavenia sa zapisuju do databazy v /home/meno/.config/dconf/user .
« Poslední změna: 25 Září 2017, 22:46:05 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vuva

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #4 kdy: 25 Září 2017, 23:00:03 »
Nic jsem nekopíroval. Udělal jsem čistou instalaci 16.04 staženou z těchhle stránek a udělal instalaci jako jediný systém na disku. Pouze jsem si nainstaloval několik programů (adaucius, vlc, boxy, ...)
Notebook Asus K55V, procesor Intel core i7, grafika Nvidia GeForce GT 630M
Ubuntu 16.04

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #5 kdy: 25 Září 2017, 23:10:40 »
Divne, pokial tam este nemas vela svojich dat a mozes preinstalovat skus to este raz. Pred instalaciou premaz dobre data na particiach.
Ine k tomu neviem poradit.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vuva

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #6 kdy: 25 Září 2017, 23:16:46 »
Přeinstalace se mi teď zdá nutná. Zapnout to teď jde pouze přes recovery systému, která beztak nic nenapraví, jen to trvá asi tak pět minut do najetí (graficky) rozhozeného systému.
Zítra udělám novou instalaci.
Uzavírat to tu ale ještě nebudu, problém jsme zatím neobjevili.
Tobě ale samozřejmě děkuji za snahu.
Notebook Asus K55V, procesor Intel core i7, grafika Nvidia GeForce GT 630M
Ubuntu 16.04

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #7 kdy: 26 Září 2017, 00:20:01 »
Přeinstalace se mi teď zdá nutná. Zapnout to teď jde pouze přes recovery systému, která beztak nic nenapraví, jen to trvá asi tak pět minut do najetí (graficky) rozhozeného systému.
Zítra udělám novou instalaci.
Uzavírat to tu ale ještě nebudu, problém jsme zatím neobjevili.
Tobě ale samozřejmě děkuji za snahu.
Slyšels někdy o zálohování systému? O snapshotech? Ne? Tak si o tom něco najdi, jinak z tebe bude notorický "přeinstalovávač" kvůli každé podobné věci.
http://tipsonubuntu.com/2016/07/30/create-system-restore-points-ubuntu-16-04/

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #8 kdy: 26 Září 2017, 10:31:14 »
Jj, timeshift mozem tiez len odporucit. Zatial som ho este neskusal obnovit z liveusb ale pri bezne nabehnutom systeme to funguje dobre.
vuva este pred preinstalaciou by som odporucil zkontrolovat ISO ci nieje poskodene.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vuva

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #9 kdy: 26 Září 2017, 11:57:13 »
Návrhy na zálohovaní si nastuduji,
přeinstalace proběhla v pořádku (flash-ku) jsem před započetím kontroloval.
Problém co se týče zavírání víka přetrvává. Čili uspat to lze, ale ne prostým zavřením víka, to to maximálně probudí z ručně nastaveného spánku.
Oprávnění například dokumentů mám Vlastník "Já" a skupina vuva. Oprávnění pro "Počítač" je v obou příadech "root".
Není to tedy ten možný původce problému jak jsi (TIBOR-e) říkal?
Notebook Asus K55V, procesor Intel core i7, grafika Nvidia GeForce GT 630M
Ubuntu 16.04

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #10 kdy: 26 Září 2017, 12:25:09 »
Nie, to by nemalo vadit. Skus este doinstalovat vsetky aktualizacie a neslobodne ovladace co ti ponukne. Ten prikaz
Kód: [Vybrat]
gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.power lid-close-ac-action "suspend"stale vyzaduje sudo?(samozrejme nespustaj ho s nim)

Pripadne po vsetkych aktualizaciach a restarte zadaj
Kód: [Vybrat]
uname -ra ak ti vypise cislo jadra mensie ako 4.10 tak spusti rucne povysenie jadra
Kód: [Vybrat]
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-16.04 xserver-xorg-hwe-16.04Ale musis mat nainstalovane vsetky predchadzajuce aktualizacie. Skor to nespustaj.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vuva

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #11 kdy: 26 Září 2017, 13:14:56 »
Jen tak pro jistotu, příkaz se sudo jež to po mě chce zadat můžu ne?

Kód: [Vybrat]
vuva@vuva-K55VM:~$ gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.power lid-close-ac-action
Použití:
  gsettings [--schemadir SLOŽKA_SCHÉMAT] set SCHÉMA[:CESTA] KLÍČ HODNOTA

Nastaví hodnotu KLÍČE k HODNOTĚ

Argumenty:
  SLOŽKA_SCHÉMAT Složka, ve které se mají hledat dodatečná schémata
  SCHÉMA    Název schématu
  CESTA     Cesta, pro přemístitelná schémata
  KLÍČ      Klíč uvnitř schématu
  HODNOTA   Hodnota, která má být nastavena


vuva@vuva-K55VM:~$ hibernate
Program 'hibernate' v současnosti není nainstalován. Můžete jej nainstalovat napsáním:
sudo apt install hibernate
Notebook Asus K55V, procesor Intel core i7, grafika Nvidia GeForce GT 630M
Ubuntu 16.04

vuva

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #12 kdy: 26 Září 2017, 18:42:30 »
Dobrá, takže pomocí toho příkazu co mi navrhla příkazovka, jsem doinstaloval hibernate script. Když teď zadám do příkazové řádky hibernate, tak to po mě chce abych to spustil jako root.
a jádro je toto
Kód: [Vybrat]
vuva@vuva-K55VM:~$ uname -r
4.10.0-35-generic
« Poslední změna: 26 Září 2017, 18:45:04 od vuva »
Notebook Asus K55V, procesor Intel core i7, grafika Nvidia GeForce GT 630M
Ubuntu 16.04

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #13 kdy: 26 Září 2017, 20:17:14 »
A proč vůbec instaluješ balík hibernate? Ty máš nyní v systému povolenou hibernaci? Víš vůbec co to je?
------------------------
Akorát se do toho čím dál víc zamotáváš, děláš kroky o kterých nevíš co přesně znamenají a které pak ani neumíš vzít zpět = záruka znefunkčnění celého systému. Koleduješ si o reinstall.... :-\

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:při zavření víka se neuspi
« Odpověď #14 kdy: 26 Září 2017, 22:54:56 »
To gsettings rozlisuj. Ked je za nim "get" tak vypise hodnotu na ktoru je nastaveny. Ked je za nim "set" tak prikaz musi koncit parametrom napr. "suspend".
Ty si pouzil set bez parametru preto ti to ponuklo napovedu
vuva@vuva-K55VM:~$ gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.power lid-close-ac-action
Použití:
  gsettings [--schemadir SLOŽKA_SCHÉMAT] set SCHÉMA[:CESTA] KLÍČ HODNOTA

Nastaví hodnotu KLÍČE k HODNOTĚ

Argumenty:
  SLOŽKA_SCHÉMAT Složka, ve které se mají hledat dodatečná schémata
  SCHÉMA    Název schématu
  CESTA     Cesta, pro přemístitelná schémata
  KLÍČ      Klíč uvnitř schématu
  HODNOTA   Hodnota, která má být nastavena
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.