Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?  (Přečteno 22227 krát)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #50 kdy: 21 Března 2006, 01:52:01 »
Citace: PeHu
...Je to horší ve smyslu nefunkčností základních věcí...
Bohuzel Ubuntu neni urceno pro uzivatele vaseho typu. Radi bychom vam poradili, viz. moje prispevky vyse, pokud vsak neumite odpovedet na nekolik jednoduchych otazek, tezko vam nekdo muze pomoci najit kde je vas problem.

Rypani typu "snad se z toho distra za pár let vývoje něco užitečného vyklube" jste si mohl odpustit. Spis by se hodilo napsat "Jsem zvykly na jiny postup v Gentoo (i kdyz to je zrovna nesmysl, sam jako gentooista muzu potvrdit ze nastaveni site je v Ubuntu i v Gentoo zhruba stejne narocne), a zatim jsem neprisel na to jak se to nastavuje v Ubuntu."

Ovladace sitovych karet jsou v jadre tudiz nemaji s distribuci nic spolecneho. Ovsem pokud podobnost distribuci posuzujete podle toho, jestli jako zakladni WM pouzivaji KDE nebo Gnome, tak se nedivim nicemu.

P.S. V soucasne dobe ze vsech pocitacu s Linuxem na svete 25% bezi na Ubuntu ( http://lxer.com/module/newswire/view/56437/index.html ), coz je odhadem 2,5 milionu instalaci (nekde jsem cetl odhady ze na svete je cca 1 miliarda osobnich pocitacu, Linux celkem tvori asi 1%, tedy 10 milionu). Co vas vede k tomu se domnivat, ze tech 2,5 milionu uzivatelu jsou blbci kteri nepoznaji ze maji nainstalovany operacni system ktery postrada zakladni funkcnost, a prave vy jste ten jediny VyVoleny ktery pozna pravou kvalitu?

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #51 kdy: 21 Března 2006, 07:52:49 »
Citace: PeHu
Vážně jsem ještě nenarazil na horší distribuci. Ne horší ve smyslu chyb, i když se toho v updatu stahovalo taky požehnaně, ale beru to tak že Ubuntu 5.10 už něco pamatuje a že se nějaká ta chybka nebo dírka do systému za dobu od jeho vydání našla. Je to horší ve smyslu nefunkčností základních věcí
Píšete v množném čísle, ale uvedl jste jen jeden případ, který většina uživatelů stejně nebude provádět. Mimochodem, bezpečnostní aktualizace vydávají snad naprosto všechny linuxové distribuce a všechny z nich obsahují nějaké chyby jako jakýkoliv software.

Citace: PeHu
a vážně si nedokážu představit laika který když nechce krást widle, si někde sežene Ubuntu v domění že je to pro něho snadno nastavitelné disto
Vždy se dá řada věcí vylepšit, ale přístup *Ubuntu k začátečníkům je bezkonkurenční: Zdarma (včetně možnosti objednání), distribuce na 1 CD (od nové verze spustitelné a instalační CD v 1) pravidelný a předvídatelný vývojový cyklus, garance bezpečnostních aktualizací po dobu 18, resp. 36 měsíců (a kdykoliv v průběhu této doby je dostupná možnost aktualizace na novější vydání) rozsáhlé množství dostupného softwaru, důraz na dobrou použitelnost, rychlost a v neposlední řadě nezvykle obrovská a ochotná komunita. To jsou jen některé z mnoha faktorů, v nichž se *Ubuntu odlišuje od většiny nejpopulárnějších linuxových distribucí současnosti.

Bylo by zajímavé vědět, jakou distribuci byste osobně doporučil začátečníkům a porovnat modelový případ uživatelů té vámi doporučené distribuce a *Ubuntu. Je přirozené, že lidé mají různé požadavky a potřeby na operační systém, a že Ubuntu (a žádná jiná distribuce) nemůže být vhodná pro všechny uživatele, ale je dobré vědět, proč v konkrétních případech doporučovat či používat tu či onu distribuci.

Vojtin

  • Host
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #52 kdy: 21 Března 2006, 08:48:57 »
2 lukas.svoboda: chtel jsem napsat neco v tomto smyslu, ale takhle bych to fakt nedokazal, naprosto se s vasim prispevkem ztotoznuji. :)
Prijde mi, ze pan PeHu pouze prudi.

wentura

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #53 kdy: 21 Března 2006, 09:44:21 »
Citace: PeHu
Tak jsem vzteky Ubuntu smáznul a nainstaloval jsem Vidalinux. Nic jiného momentálně doma nemám. VLOS vychází z Gentoo a má GNOME jako Ubuntu, čili celkem vzato dost podobná distribuce s Ubuntu, až na ten Gentoo příbuzenský vztah. Po instalaci ric pic - sesíťované obě mašiny odhadem během asi 5-ti minut a to nejdéle trvala konfigurace firewallu. Tak mi vysvětlete proč to v jednom distru jde nahned a v druhém to nejde vůbec, když se od sebe teoreticky moc neodlišují ? A nebo radši nic nevysvětlujte. Nepsal jsem to proto abych se hádal, ale proto že jsem po tolika zbytečně ztracených hodinách laborování s Ubuntu už přišel o nervy. To distro mě prostě nesedí. Přeju Vám hodně štěstí a snad se z toho distra za pár let vývoje něco užitečného vyklube. Rozhodně ho ale ode dneška nebudu doporučovat začátečníkům pro které to distro není nejlepším začátkem.
1) Jaky to je linuxovy postup? Kdyz mi neco nejde a je to prkotina, tak to smazu a nesnazim se.....

2) Posuzovat ditra podle toho jaky WM pouzivaji je nejaky novy zpusob? myslel jsem si, ze WM neni vazena na ditro a muzu si tam dat jaky chci. Kazdopadne to je jako porovnavat win95 s winXP, protoze to vypada podobne (kdyz to slovek jen preklikne)

3) podle toho co tu ctu, tak mi PeHu prijde jako windowsackej user, kterej si vsechno naklika :-) a myslim ze nejsem sam

4) par let vyvoje? neco uzitecneho? asi se nechapeme!

Souhlasim s lukasem a Vojtinem

wentura

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #54 kdy: 24 Března 2006, 10:42:42 »
Jen poznamka k CNR myslim, ze to neni spatny napad, ale samozrejme musi zustat i dosavadni zpusob jen aby tu byla i moznost volby a tak bych mohl volit mezi PLF nebo CNR a stejne main restricted universe multiverse mi prijde spravne, protoze pokud mluvime o systemu, ktery se ma pohybovat i jinde nez na stole nadsencu ve sklepe, ale mel by se dostat i na stoly firem, melo by byt jasne jaky software a s jakou licenci obsahuje a bohuzel vse neni tak open a tak free a treba pokud bude dost vyvojaru a uzivatelu open formatu tak jednou nastane doba kdy nebudem potrebovat jine nez main a restricted zdroje.

Linuxfan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #55 kdy: 24 Března 2006, 16:45:31 »
Citace: wentura
podle toho co tu ctu, tak mi PeHu prijde jako windowsackej user
Myslim si to iste. Ja som uz vyskusal rozne distra a podla mna je Ubuntu jednoznacne najlepsie. Instalacia, detekcia HW, aktualnost SW...
Intel 2x2,8GHz; 1GB RAM; ATI Radeon X1300; 2xSATA Seagate; Kubuntu 9.04

PeHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #56 kdy: 24 Března 2006, 18:17:35 »
Kecat Vám pánové jde celkem dobře. Ale ještě jsem tady ve foru nenašel rozumný návod na to nastavení sdílení internetu mezi Ubuntu a Win XP. S takovou se moc lidi do linuxu nepohrnou. Tam na tohle mají průvodce který jim počítače sesíťuje na pár kliknutí sám a pak to šlape jako po drátkách.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #57 kdy: 24 Března 2006, 18:24:04 »
Citace: PeHu
Kecat Vám pánové jde celkem dobře. Ale ještě jsem tady ve foru nenašel rozumný návod na to nastavení sdílení internetu mezi Ubuntu a Win XP.
http://www.google.com/search?q=ubuntu+internet+connection+share

Bohužel jste stále nepochopil organizaci tohoto (a vlastně i jakéhokoliv jiného internetového fóra), protože dotazy byste měl pokládat do relevantích témat, příp. takové téma vytvořit a nezamořovat nesouvisející téma fóra.

PeHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #58 kdy: 24 Března 2006, 18:37:49 »
Ne že bych něco nepochopil, jen nemůžu posloužit údaji o nefunkční síti, když už jsem Ubuntu smazal jak jsem psal.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #59 kdy: 24 Března 2006, 18:39:29 »
Citace: PeHu
Ne že bych něco nepochopil, jen nemůžu posloužit údaji o nefunkční síti, když už jsem Ubuntu smazal jak jsem psal.
Tak proč se dožadujete návodu, když vám k ničemu není?

PeHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #60 kdy: 24 Března 2006, 18:46:15 »
Pouze jsem komentoval Linuxfanův výrok mistře.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #61 kdy: 24 Března 2006, 18:49:59 »
Citace: PeHu
Pouze jsem komentoval Linuxfanův výrok mistře.
Sdílení sítě a internetu v Ubuntu samozřejmě funguje (viz mnou uvedený odkaz výše). Všechny prosím o další neřešení této záležitosti v rámci tohoto tématu, protože k tomu není důvod.

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653

PeHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #63 kdy: 24 Března 2006, 19:41:05 »
Jistě, ono není co řešit tak nemá cenu o tom tady zbytečně psát. Jen laskavě nikde nelžete o tom že je Ubuntu distro vhodné pro nováčky přecházející z Windows. To určitě není pravda. Za dvě hodiny s tím takový nováček praští a o linuxu už nechce slyšet. Dokud nebudou základní věci někde aspoň popsané tak aby byly srozumitelné i lidem mimo IT, není to pro normálního člověka distro k ničemu. Ono je už 3. tisíciletí pánové, takže lidé nemají čas na prolézání diskusí aby našli něco co si ve Windowsech vždycky naklikají a ono to potom funguje :-))

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #64 kdy: 24 Března 2006, 20:14:20 »
Citace: PeHu
Jistě, ono není co řešit tak nemá cenu o tom tady zbytečně psát. Jen laskavě nikde nelžete o tom že je Ubuntu distro vhodné pro nováčky přecházející z Windows. To určitě není pravda. Za dvě hodiny s tím takový nováček praští a o linuxu už nechce slyšet. Dokud nebudou základní věci někde aspoň popsané tak aby byly srozumitelné i lidem mimo IT, není to pro normálního člověka distro k ničemu. Ono je už 3. tisíciletí pánové, takže lidé nemají čas na prolézání diskusí aby našli něco co si ve Windowsech vždycky naklikají a ono to potom funguje :-))
Na základě jedné věci posuzujete celou distribuci? Mohli bychom se bavit o tom, jak snadné je možné zíksat Ubuntu (a sa jakými náklady), za jak rychle a jak snadno se nainstaluje (a co vše bude již obsahovat po isntalaci, ne pouze holý systém), instalace tisíců dalších programů dostupná na několik kliknutí myši, srozumitelné prostředí apod. Jenže samozřejmě již z existují nějaké rozdíly a vy když narazíte na jeden, tak je podle vás distribuce k ničemu. Podle mě je taková úvaha špatná. Nehledě na to, že se ptáte v tuto chvíli na něco, co vám k ničemu není, když jste Ubuntu odinstaloval, a jen mrháte časem a ochotou osttních lidí vám poradit. Více na toto téma nebudu reagovat, vše podstatné jsem napsal.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #65 kdy: 24 Března 2006, 20:18:45 »
Citace: Petr Tomeš
Citace: PeHu
Pouze jsem komentoval Linuxfanův výrok mistře.
Sdílení sítě a internetu v Ubuntu samozřejmě funguje (viz mnou uvedený odkaz výše). Všechny prosím o další neřešení této záležitosti v rámci tohoto tématu, protože k tomu není důvod.
Petře už ho nechte, jemu o to vůbec nejde. Vím, že je to pro vás těžké. Nebo to sklouzne přesně tam, kam on chce. Jeden za to nestojí.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

PeHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #66 kdy: 24 Března 2006, 21:21:21 »
Víte pane Tomeši, to je všecko proto, že všude po internetu trousíte kydy o dokonalosti Ubuntu a o tom že je to vhodné distro pro nováčky a jak je vidět, ona není legrace v tom nastavit bez pročítání X stránek návodů ani pitomé sdílení internetu s druhým PC na kterém běží XPčka. Pravda je že jsem Ubuntu omrknul a klidně bych o něm prohlásil že je fajn. Ale neudělám to právě proto jak je zbytečně složitá konfigurace té distribuce a tím pádem to podle mého názoru nováčkové nemůžou zvládnout. I tady ve Vašem foru jsem na ten problém narazil hned několikrát a tak bych čekal že zdejší guru někde napíše srozumitelný návod. Nic takového jsem nenašel, zato jsem měl možnost přečíst hned několik navzájem si odporujících polotovarů, podle kterých by se to dalo nastavit jen zázrakem nebo nějakým nedopatřením.

Zrušte moji registraci. Jen by zbytečně hnila v databázi stránek. Sem totiž nemá význam chodit a ani nemá význam zajímat se o distro, ve kterém nejde dělat nic víc než psát nebo v lepším případě poslouchat muziku. To lze i v Mandrivě která kupodivu bez větších potíží zvládá také nastavení sítě na pár kliknutí myši. Asi někomu u Mandrivy došlo že už je rok 2006 a že jsme oslavili 35 výročí od vynálezu myši :-))

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #67 kdy: 24 Března 2006, 21:37:35 »
PeHu, tak si ma ukludnil a potvrdil moju domnienku :)

ad zaciatocnik -> Moj svokor bol bagrista, prehlboval rieku Moravu, od tych pak v bagri mal take vymakane ruky, ze sa nemohol trafit so svojimi hrubymi prstami do jednej klavesy, preto prehlasil, ze tie pocitace su uplna blbost, kedze ich nerobia pre normalnych ludi :)) Bagrista to bol dobry, odvtedy co zomrel, nikto to tak nedokaze ako on...

Teda co som tym chcel povedat? Kazdy ma ine predispozicie na urcite ukony, sposob prace a podobne, a nic nezarucuje, ze moj alebo tvoj nazor je objektivny. Aby sme sa k tej objektivite nejako dopracovali, na to sluzia rozne prieskumy a rebricky, s ktorymi nemusis suhlasit, ale to je asi tak vsetko, co mozes urobit - vyjadrit nesuhlas, tak ako si to urobil v tomto threade. Ak chces presvedcit, musis podat padne dokazy o svojej pravde a nezostavat len v teoretickej rovine...

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #68 kdy: 24 Března 2006, 21:48:25 »
Nádhera Juraj :D :D :D
» Linux Mint on mini-ITX boards «

luposovs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 149
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #69 kdy: 25 Března 2006, 22:22:50 »
Pehu alias PetrII-forom Zive :)
OS Ubuntu Edgy Eft-Window manager Beryl,komunikator Google Talk a Gajim.

mates

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
    • http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xpilch00/
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #70 kdy: 26 Března 2006, 09:43:18 »
Citace: PeHu
Kecat Vám pánové jde celkem dobře. Ale ještě jsem tady ve foru nenašel rozumný návod na to nastavení sdílení internetu mezi Ubuntu a Win XP. S takovou se moc lidi do linuxu nepohrnou. Tam na tohle mají průvodce který jim počítače sesíťuje na pár kliknutí sám a pak to šlape jako po drátkách.
no ja nastavil na winxp pocitaci,ktery je pripojen k internetu sdileni tohoto pripojeni a ubuntu nemelo zadny problem,narozdil od winXP jsem nemusel VUBEC nic nastavovat!
jak rika jedno stare prislovi: "problem je vetsinou mezi zidli a klavesnici!"
UMAX 5000CSX, PENTIUM M 740,Intel 915PM chipset,1024 MB RAM,ATI X700 128MB,80 GB HDD,UBUNTU 7.04,stále linuxovy zacatecnik :)

gert

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #71 kdy: 26 Března 2006, 20:13:50 »
nedá mi to nereagovat na tuhle diskusi, protože si myslím, že postoj PeHu je takový hlavně díky osobní averzi a potřebě pořádně ubuntu "shodit". nemám na to, abych řešil sdílení internetu mezi linuxem a win. není to ani pro mně aktuální.
O linuxu jsem prvně slyšel v roce 2000 někde na ICQ a měl jsem chuť se něco naučit a vyzkoušet. koupil jsem si mandrake (tuším sedmičku), sehnal Partition magic a natáhl si ho na počítač. je fakt, že jako začátečník jsem na to dost zíral, byl jsem schopen používat jen to, co bylo součástí distribuce a ani rady znalců na ICQ mi moc nedaly. Po letech pauzy jsem se vrátil k mandrake a při hledání aktualizace jsem nalezl ubuntu - provedl jsem výměnu a najednou to jde - nejenže mi hned funguje veškerý hardware, ale díky synapticu a apt- není problém instalace nových programů. V konzoli stále nejsem moc doma a pro své potřeby si vystačím s tím, co se dočtu tady na fóru. A to si myslím, že je úplně úžasná věc. nevím, jestli jiné distribuce mají taková fóra.
tím vlastně chci jen demonstrovat, že ubuntu může začátečníkovi (nebo spíše neexpertovi v IT) nabídnout docela hodně. V mandrake jsem se moc nevyznal, nemůžu ale proto říci, že je to distribuce k ničemu a od nynějška od ní budu všechny jen odrazovat.
za tohleto fórum děkuji
emachines E627, Athlon64, RAM2GB a Ubuntu

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #72 kdy: 27 Března 2006, 20:30:13 »
Citace: gert
za tohleto fórum děkuji
Děkujeme za Váš zájem o Ubuntu i za věcný příspěvek se zkušenostmi. Těší nás, že je toto fórum užitečné.

Martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
    • http://www.koxx.fr
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #73 kdy: 28 Července 2006, 08:08:19 »
Citace: PeHu
Jen laskavě nikde nelžete o tom že je Ubuntu distro vhodné pro nová
Navštivte konferenci o UBUNTU na Jabberu (JID: ubuntu@conf.netlab.cz)
Návod , Archiv, Webový přístup

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Ubuntu - nejpopularnejsi distribuce?
« Odpověď #74 kdy: 28 Července 2006, 10:36:48 »
Citace: havarka
Citace: PeHu
Jen laskavě nikde nelžete o tom že je Ubuntu distro vhodné pro nová� ky přecházející z Windows. To ur� itě není pravda. Za dvě hodiny s tím takový nová� ek praští a o linuxu už nechce slyšet. Dokud nebudou základní věci někde aspoň popsané tak aby byly srozumitelné i lidem mimo IT.
No ja som si ubuntu nainštaloval a po 24 hodinách, � o mi tam samozrejme všetko fungoval, pravda je že som nenáro� ný user, som vymazal windows, bol som jednoducho nadšený, ubuntu už mám asi mesiac, a za ni�  iného by som ho nemenil, funguje super :-)
No me funguje super, ale u tebe vydim v textu nejake otazniky misto znaku. Mozna by to chtelo trosicku pocolichat. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.