Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Najlepsie distro [vyřešeno]  (Přečteno 22736 krát)

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Najlepsie distro...
« Odpověď #50 kdy: 17 Června 2007, 17:48:30 »
2 snup .... když jsi takový odborník a vadí Ti to, tak si to instaluj z alternate CD bez hovadin =) NO PROBLEM

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Najlepsie distro...
« Odpověď #51 kdy: 17 Června 2007, 18:14:58 »
No dostal jsem s toho:
Fedora
Suse
Ubuntu
Mandriva
Kubuntu
Debian
...docela zajimave vyhodnoceni :)
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

Pavelp

  • Host
Najlepsie distro...
« Odpověď #52 kdy: 17 Června 2007, 21:32:37 »
Jestli ten thread jeste po pul roce pokracuje, i ja prileju svou kapku oleje..
Neni zadne nejlepsi, jsou jen spatna, horsi a nejhorsi. Vzhledem k tomu, ze vubec nejhorsi je zadne, dojde obvykle k tomu, ze si nejake nainstalujete.
A muzete po milionte první zacit flame: "Ktere distro je nejlepsi?"

Pavel Půlpán

Najlepsie distro...
« Odpověď #53 kdy: 22 Června 2007, 14:55:55 »
Nevim cim to je... ale at sem zkousel jakoukoliv kombinaci... dycky bylo ve trech nejlepsich Ubuntu. To je asi nejaka nemoc ne? :D

Pavel Půlpán

Najlepsie distro...
« Odpověď #54 kdy: 22 Června 2007, 14:56:46 »
Citace: Pavelp
A muzete po milionte první zacit flame: "Ktere distro je nejlepsi?"
Tak jo... hlasuju pro Debian. :D

allcon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 78
Najlepsie distro...
« Odpověď #55 kdy: 22 Června 2007, 16:15:24 »
hlas: KUBUNTU.....:) ale zatim jen 6.10

7.04 se mi zda lina a narocna....jak gnome i kde...a je to hlavne poznat na pc. na notebooku se mi zda ze to jede rychlejs
Kubuntu 8.04

Pavel Půlpán

Najlepsie distro...
« Odpověď #56 kdy: 22 Června 2007, 17:20:39 »
Citace: allcon
hlas: KUBUNTU.....:) ale zatim jen 6.10

7.04 se mi zda lina a narocna....jak gnome i kde...a je to hlavne poznat na pc. na notebooku se mi zda ze to jede rychlejs
To chce asi jenom trosicku poladit... jinak rychlostne se mi zdaj na stejny urovni. S 6.10 sem mel drobnejsi problemy na nbooku, se 7.04 uz vsechno slape. :-)

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Najlepsie distro...
« Odpověď #57 kdy: 22 Června 2007, 17:44:28 »
Citace: allcon
hlas: KUBUNTU.....:) ale zatim jen 6.10

7.04 se mi zda lina a narocna....jak gnome i kde...a je to hlavne poznat na pc. na notebooku se mi zda ze to jede rychlejs
Mám opačnou zkušenost. Na notebooku i PC.

Pavelp

  • Host
Najlepsie distro...
« Odpověď #58 kdy: 22 Června 2007, 18:54:32 »
Tak jsem vyzkousel PClinuxOS. - A musim uznale pokyvat hlavou. Je to sakra dobre udelana distribuce. Zkousel jsem instalaci ve Virtualboxu. Jak Live CD, tak z LiveCD prostredi spustena instalace a nasledny start z disku ve Virtualboxu probehly naprosto bezproblemove. Coz o nekterych jinych, nedavno zkousenych distrech rict nemuzu. Jednoduchy instalator, par dobre volenych otazek ve spravny cas, vse se spravne a rychle zkonfiguruje bez padu a varovnych hlasek. Pekny je i program na deleni disku, jen pokud chce uzivatel pouzit jiny filesystem, nez doporuceny, musi trochu vic premyslet. Ma primou volbu pro me oblibene Lilo /stobodou/. Zatim jsem nezkousel akcelerovanou grafiku, jde to jen v upne instalaci. Kdyz jsem instalatoru predhodil Virtualboxuv standartni 2 GB disk, nasypal se tam system za chvilicku a bez ptani, jestli je to malo, nebo moc a po "rebootu" normalne nabehl. Instalacni system je apt-get, zase stobodou a HLAVNE, implicitne se instaluje MC commander, dotretice stobodou. Jedna vada na krase by se prece jen nasla, instalace neni lokalizovana, i kdyz volba jazyka na zacatku je, vsechny otazky instalatoru jsou anglicky. To muze nektere mene zbehle uzivatele odradit, nebo trochu potrapit. I celkova lokalizace prostredi je zatim tak na 3/4 cesty. Ale je to urcite dano "novosti" distribuce a doufejme, ze se to brzy spravi.
Takze prvni dojmy velmi priznive, zda se, ze to texasti cowboys maji docela promyslene a jestli se nevykaslou na tu lokalizaci, ma tady Ubuntu (a jini) velmi zdatneho soupere.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Najlepsie distro...
« Odpověď #59 kdy: 22 Června 2007, 18:58:57 »
Soutěživost u Linuxu/BSD/Unixů je zdravá a posyktuje možnost volby. U Windows žádná není.

slamozrout

Najlepsie distro...
« Odpověď #60 kdy: 25 Června 2007, 16:23:34 »
Taky jsem testoval PClinuxOS a muzu jenom potvrdit co rikal Pavelp.Velmi povedene distro.Akcelerovana grafika jela uplne v poho.
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Najlepsie distro...
« Odpověď #61 kdy: 25 Června 2007, 16:44:56 »
Citace: slamozrout
Taky jsem testoval PClinuxOS a muzu jenom potvrdit co rikal Pavelp.Velmi povedene distro.Akcelerovana grafika jela uplne v poho.
Mě jde bezproblémů i v Ubuntu.

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Najlepsie distro...
« Odpověď #62 kdy: 25 Června 2007, 16:52:45 »
Bylo mi trochu proti srsti na Ubuntím fóru "propagovat" jíné distro, ale souhlasím jak s PavlemP, tak se Slamozroutem výše. Mám PCLOS jako primární distro 3 měsíce a ke Kubuntu se na 100% nevrátím, nechám si ho jen jako testovací a srovnávací. Tomu, kdo má s Kubuntu problémy, vřele doporučuji PCLOS vyzkoušet. Pro ostatní to asi velký význam mít nebude, maximálně zapracuje zvědavost a VMWare/VirtualBox ;)
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Najlepsie distro...
« Odpověď #63 kdy: 25 Června 2007, 17:07:38 »
Citace: filo
Bylo mi trochu proti srsti na Ubuntím fóru "propagovat" jíné distro, ale souhlasím jak s PavlemP, tak se Slamozroutem výše. Mám PCLOS jako primární distro 3 měsíce a ke Kubuntu se na 100% nevrátím, nechám si ho jen jako testovací a srovnávací. Tomu, kdo má s Kubuntu problémy, vřele doporučuji PCLOS vyzkoušet. Pro ostatní to asi velký význam mít nebude, maximálně zapracuje zvědavost a VMWare/VirtualBox ;)
Soutěživost je zdravá a vše má výhody a nevýhody. PCLOS 2007 vyšlo později než Kubuntu, takže má některé novější programy a vlastnosti. Kubuntu 7.10 bude v mnoha ohledech vylepšeno, kdežto u PCLOS ani nevím, kdy vyjde...

Pavelp

  • Host
Najlepsie distro...
« Odpověď #64 kdy: 25 Června 2007, 18:35:24 »
Nebylo mym umyslem pokracovat v celku neprinosne diskusi, ktera distribuce je nejlepsi. Jen v souvislosti s nekterymi dotazy na foru me napadlo, ze PCLOS a z nej odvozeny SAM linux bude resenim prihodnejsim pro nektere uzivatele, kteri se tezko prokousavaji Ubuntu. Velka cast tazajicich totiz odmita pracovat v konzoli. Je to pochopitelne, nejsou na to zvykli, neumi to a boji se, aby neco nezkonili. Pripadne mi, ze Ubuntu v tomtom smeru prece jen ma jeste, receno manazersky "znacne rezervy".
Viz napriklad pomerne caste dostazy na nefunkcnost site. Kdyz odmyslime hrube chyby uzivatelu, jichz je taky dost, maloktery odpovidajici se odvazi tazateli poradit nastaveni site pres GUI. Vsichni radi/me nastaveni v konzoli.

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Najlepsie distro...
« Odpověď #65 kdy: 25 Června 2007, 20:33:24 »
to Pavelp: Líp bych to nenapsal ;)
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Najlepsie distro...
« Odpověď #66 kdy: 25 Června 2007, 21:45:16 »
Pavelp: Asi PCLOS vyzkouším, když ho tak chválíte. :) Ale nezaměňovat prosím Ubuntu s Kubuntu, to je rozdíl jako mraky... Pokud jde o rady, leckdy je asi pro odpovídajícícho snazší a rychlejší odpovědět postupem v konzoli, než vysvtělovat grafický způsob, nicméně pro noého uživatele ta konzole je jako zaklínadlo a pak bude všude chodit a nadávat, jak se v Linuxu bez konzole nejde, když to většinou bez té konzole v současnosti již LZE.

Nemám nic proti tomu doporučovat dle svých zkušeností cokoliv si myslíte, že uživateli pomůže nebo ho to může zajímat. Vždyť je to přece dobře. Jen by se neměly psát nesmysly a vést nesmyslné hádky.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Najlepsie distro...
« Odpověď #67 kdy: 25 Června 2007, 23:09:12 »
Taky mě to docela láká, když tu o tom tak básníte :-), ale vzhledem k tomu, že od nastavování přes grafická "klikátka" vesele přecházím na vše v konsoli, tak si nejsem jist, jestli to bude zrovna můj šálek čaje... Ale zase chápu, že pro začátečníka to může být to nejlepší, ale na druhou stranu myslím, že Ubuntu má pořád jednu velkou výhodu - tohle fórum a wiki.

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Najlepsie distro...
« Odpověď #68 kdy: 26 Června 2007, 07:13:33 »
Citace: Petr Tomeš
Pavelp: Asi PCLOS vyzkouším, když ho tak chválíte. :)
Joj, to bych byl velice rád, kdyby se ti do toho chtělo. Zkušeností s *ubuntu máš habaděj, o to víc se těším na nějakou srovnávačku ;)
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Najlepsie distro...
« Odpověď #69 kdy: 26 Června 2007, 07:15:42 »
Citace: vojtech.t
ale vzhledem k tomu, že od nastavování přes grafická "klikátka" vesele přecházím na vše v konsoli, tak si nejsem jist, jestli to bude zrovna můj šálek čaje
Obávám se, že právě ze zmíněného důvodu nebude ;), ale stejně jako u Petra Tomeše bych si rád přečetl tvoje názory.
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Pavelp

  • Host
Najlepsie distro...
« Odpověď #70 kdy: 26 Června 2007, 07:48:38 »
Jen tak... Myslim, ze nebasnim, nebo aspon nechci. Ve svem hodnoceni jsem se chtel zachovat spise racionalne, i kdyz tam nektere subjektivni pocity taky jsou (lilo, mc). Nejde o nejakou recenzi prece, jsou to moje _prvni_dojmy_ z te distribuce a ty mam, jak jsem popsal. A v te souvislosti me napadlo tech par myslenek, ktere jsem tu uvedl. Pripadne mi totiz toto forum jaxi trosku schizofrenni, myslenkove rozpolcene. Na jedne strane "Ubuntu pro lidi", vsechno je "happy&easy", ale cim dal tim vice se "sklouzava" k radam vse resit a konfigurovat v konzoli. PT ma plnou pravdu v tom,  ze je snadnejsi pro radiciho popsat  konfiguraci z konzoly nez z GUI. I ja to tak vidim a hlavne delam!!  Napriklad dnesni posty, kdy na dotaz o vycisteni instalace nekdo odpovida, jak to udelat v gui, a ihned je opraven, ze rychlejsi je to v konzoli tak a tak. Aby nebylo mylky, ja ty rady nekritizuju, jen se nad nima tak zamýšlím...

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Najlepsie distro...
« Odpověď #71 kdy: 26 Června 2007, 09:03:33 »
Pavelp: Opravdu nechci nikterak snižovat vaše subjektivní dojmy a zkušenosti, ale přeci jen mi to nedá se zeptat: Opravdu je kvůli standardně používanému mc a lilu PCLOS lepší distribuce? V Ubuntu lze používat (snadno a rychle doinstalovat - je to otázkou několika desítek vteřin) obojí. Pokud neinstalujete systém více než třikrát denně, pak mi to opravdu připadá jako takový spíše přehnaný důvod ve stylu hledání hole na psa za každou cenu. :) Na druhou stranu chápu, že vás to potěší, když vám to tak vyhovuje a máte to rovnou a nemusíte se tomu věnovat. Pak jsou zde věci jako množství software, jeho aktuálnost, předvídatelnost a pravidelnost vydávání, délka podpory, dlouhodobě podporovaná vydání, velikost komunity, nějaká historie a tradice...

Pro mně osobně je asi největším zklamáním nepřítomnost GNOME, a proto zvažuji, zda to vůbec zkoušet. Znám velmi dobře oboje prostředí, umím pracovat v každém, ale trochu více se mi líbí a vyhovuje filoofie GNOME. Ubuntu mi nabízí možnost volby instalace oficiálně podporovaných CD/DVD obrazů s GNOME, KDE, XFCE... a možnost je jednoduše přidat jedno vedle druhého, a příp. zase odstranit. Na druhou stranu když chci sledovat situaci a zkouším pravidelně Fedoru, OpenSUSE i Mandrivu coby nejvýznamnější zástupce hlavních proudů, pak určitě budu muset vzoušet brzy během léta i PCLOS, protože je fakt, že nějaký důvod jeho popularita mít musí a nelze uvařit jen tak z vody přes sebelepší marketing, pokud ten produkt není dobrý, jelikož ta možnost volby je ohromná (stovky dalších distribucí, většina za nichdostupná ve více prostředích, ve více prodejných verzích, a to i časových).

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Najlepsie distro...
« Odpověď #72 kdy: 26 Června 2007, 09:08:14 »
Tady jsem našel konkrétí ukázku problémů, kterých se obávám: Uživatel PCLOS nemůže používat Banshee tak, jak je zvyklý v Ubuntu. S tím množství softwaru na tom není PCLOS asi moc dobře.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Najlepsie distro...
« Odpověď #73 kdy: 26 Června 2007, 12:16:08 »
Pod pojmem "nejlepsi" si kazdy predstavuje neco jineho, tudiz nelze obecne rict, jake distro je nejlepsi.

Nejlepsi distribuce muze znamenat (v zavorce muj nazor):
1/ nejjedodussi na instalaci (Ubuntu)
2/ nejjednodussi na konfiguraci a spravu (Ubuntu, SUSE)
3/ vybavena nejvetsim mnozstvim balicku (Debian, Gentoo)
4/ nejlepe prizpusobitelna (zalezi na uhlu pohledu - LFS, Gentoo)
5/ nejmensi (tuhle oblast moc nesleduji, ae asi DSL?)
6/ nejstabilnejsi, nejspolehlivejsi (Slackware, Debian stable, ruzne enterprise distribuce)
7/ nejbezpecnejsi (*BSD?)
8/ nejrychlejsi (Gentoo?)

podle kazdeho kriteria to muze vyhrat uplne jine distro

Pavel Půlpán

Najlepsie distro...
« Odpověď #74 kdy: 26 Června 2007, 12:29:35 »
K bodu 2/ ... na pojmy konfigurace a sprava lze taky koukat ze dvou stran. Graficky udelatka sou sice pekny, ale na konfiguraky distra ArchLinux nebo nektereho BSD-like to este nema. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.