Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Odstranění starého systému - kernels [vyřešeno]  (Přečteno 1702 krát)

auswood

• Aktivní člen
  • *
    • Akce Úštěk
Odstranění starého systému - kernels [vyřešeno]
« kdy: 21 Března 2007, 21:46:38 »
Nazdárek. Po aktualizacích systému mi zůstavaj jádra dál na disku. Já ale mám už odladěné to nové a nepřebuju abych jich tam měl hafo. Chci ho normálně přes Adept Manager odebrat, ale bojím se aby mi to pak nespadlo vše. Můžu je odebrat bez rizika pádu systému?
Ubuntu 10.04 Noťas Asus K50AB

donny

• Závislák
« Odpověď #1 kdy: 21 Března 2007, 22:04:11 »
Ano. Pokud mate nabootovano do noveho jadra, tak ostatni jadra, ktera nechcete pouzivat, muzete v Adeptu bez problemu odebrat. Pokud jste predtim rucne upravoval /boot/grub/menu.lst, doporucuju si ho jeste projit, zda tam stara jadra nezustala uvedena (to je moje zkusenost).
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

vadimo

• Stálý člen
  • **
    • Linux Tips & How to
« Odpověď #2 kdy: 21 Března 2007, 22:06:46 »
A moja dalsia skusenosť je odoberať staršie jadrá až po reštarte s novým jadrom.
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

Marp

• Moderátor
  • Závislák
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2007, 22:23:16 »
Citace: donny
Ano. Pokud mate nabootovano do noveho jadra, tak ostatni jadra, ktera nechcete pouzivat, muzete v Adeptu bez problemu odebrat. Pokud jste predtim rucne upravoval /boot/grub/menu.lst, doporucuju si ho jeste projit, zda tam stara jadra nezustala uvedena (to je moje zkusenost).
Mám podobný problém - při bootování mi to dá na výběr ze dvou "jader"
a) 2.6.17-11-generic - nové, do kteréh nyní normálně bootuji a vše funguje
b) 2.6.17-10-generic - které jsem po upgradu jádra nepoužil

Mohu tedy v Synapticu toto jádro odebrat? A současně upravit /boot/grub/menu.lst tím, že odstraním či zakomentuji řádky s jádrem 2.6.17-10-generic?
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

donny

• Závislák
« Odpověď #4 kdy: 21 Března 2007, 22:49:35 »
Pokud bootujete pouze do noveho jadra (2.6.17-11-generic) a starsi nepotrebujete, tak standardne nabootujte do toho noveho (2.6.17-11-generic) a v Synapticu starsi jadra (ve vasem pripade 2.6.17-10-generic) odinstalujte.
Pote si otevrete gksu gedit /boot/grub/menu.lst a pokud jsou tam radky patrici ke starsim jadrum (2.6.17-10-generic), tak je bud zakomentujte (#) nebo odstrante.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi

donny

• Závislák
« Odpověď #5 kdy: 21 Března 2007, 22:53:28 »
Jeste jedna vec, ale tim si nejsem tak jisty. Pokud mate nainstalovany meta-balicek linux-generic, melo by to novejsi jadra a vse k nim instalovat automaticky. Ale nejsem si uplne jisty, zda se do nich pote hned bootuje, nebo je potreba upravit menu.lst. Pak by se snad staly prebytecnymi a mely by se dat odebrat prikazem sudo apt-get autoremove. Ale jak rikam, nevim, zda to takhle opravdu funguje.

auswood

• Aktivní člen
  • *
    • Akce Úštěk
« Odpověď #6 kdy: 21 Března 2007, 23:07:26 »
Díky jdu na to, odstraním to a zase ušetřím nějakých 200MB.
Ubuntu 10.04 Noťas Asus K50AB

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.