Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zkusenosti s grafickymi kartami  (Přečteno 5483 krát)

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Zkusenosti s grafickymi kartami
« kdy: 17 Března 2007, 20:23:43 »
Chci koupit novou grafickou kartu (deska ASUS A8N-VM, Athlon64 3000+, 1G RAM). Ted mam integrovanou GeForce6100/128MB. Kdybych chtel high-end, tak rozhodne nepouzivam tuhle integrovanou.
Rad bych se vas zeptal na zkusenosti s grafickymi kartami ruznych znacek, co se podpory v Linuxu tyce (zajimaji me predevsim akrty AMD ATi). Zacnu u sebe:

GeForce 6100, 128MB @ feisty+KDE
Proprietarni ovladace jsou k dispozici, kdyz je instaluju z repoz. ubuntu, musim s nima nainstalovat -386 kernel a bootovat do nej. glxgears pri velikosti okna 306x327 (velikost jsem po spusteni nemenil) hlasi pres 2190 FPS. Akcelerovane prostredi bezi bez problemu, beryl se se vsema moznyma efektama neseka.
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:03:33 od Anna Taliánová »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2007, 20:45:07 »
Geforce 6600 128 MB Feisty + KDE
Pro instalaci ovladačů mi stačí tyto dva příkiazy : sudo apt-get install nvidia-glx
                                                                        sudo nvidia-xconfig
GLxgears mi vyhazuje 4000-4500 fps ,beryl se mi sem tam drobně sekne, ale to je spiš procesorem.

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #2 kdy: 17 Března 2007, 22:43:35 »
Citace: eStar
GLxgears mi vyhazuje 4000-4500 fps za 5 sekund, beryl se mi sem tam drobně sekne, ale to je spiš procesorem.
Ty máš procesor Athlon 2800+ a seká se ti to kvůli procesoru? No to potěš ... jaký procesor je potřeba, aby se to nesekalo?? Nebude to spíš kvůli 512 RAM?
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #3 kdy: 18 Března 2007, 03:47:46 »
Citace: Kačer
Ty máš procesor Athlon 2800+ a seká se ti to kvůli procesoru? No to potěš ... jaký procesor je potřeba, aby se to nesekalo?? Nebude to spíš kvůli 512 RAM?
Kdepak Athlon, Semprony sou takový lehčí verze Athlonů. ( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=32714 ). Ramkama to určitě nebude protože i s dlouhodobě zapnutým berylem + aplikace mám vytížení kolem 330 MB.

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #4 kdy: 18 Března 2007, 07:38:22 »
To donny: Jestli ti mohu poradit, raději na karty od ATI zapomeň. Pokud chceš mít bezproblémovou grafiku v linuxu, zůstaň u nvidie. Vlastil jsem ati 9200, na té nešel proprietární ovladač rozchodit vůbec, a pak 9600 XT, která chodila. Ale na rozdíl od karet od nvidie to stálo více úsilí. Je známým faktem, že ATI na rozdíl od nvidie, nevěnuje linuxovým ovladačům pro své karty takovou pozornost. Píšeš, že akcelerované prostředí ti běží bez problémů. Předpokládám, že máš nainstalovaný jen proprietární ovladač nvidie, beryl a nic víc. U karet od ATI na to zapomeň. S proprietárním ovladačem rozchodíš akcelerované prostředí pouze pod Xgl, kde ale zase nechodí jiné akcelerované záležitosti, např. hry. A chceš-li akceleraci desktopu pod Xorg, zase zapomeň na proprietární ovladač, protože AIGLX chodí jen pod oss drivery. Už ATI nechci. Koupil jsem 7600GS a jsem maximálně spokojený. A mimochodem, nemusíš instalovat jádro 386 pro proprietární ovladače od nvidie. Stačí nejdřív nainstalovat metabalík linux-generic, pak se vše instaluje, jak má. Můžeš používat i poslední ovladače 1.0-9755. Nepíšeš, co máš za verzi ubuntu, ale jestli Dappera nebo Edgy, podívej se po utilitě envy (už jsem tu o ní psal). Jestli máš Feisty stačí doinstalovat balíky build-essential pkg-config a xserver-xorg-dev, z konzole (Control + alt + F2) vypni gdm/kdm (sudo /etc/init.d/gdm stop ev. sudo /etc/init.d/kdm stop - druhá možnost je pro Kubuntu) a nainstaluj ovladač stažený ze stránek Nvidie NVIDIA-Linux-x86-1.0-9755-pkg1.run
Kód: [Vybrat]
sudo sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-9755-pkg1.runPoté restartuješ počítač. Nevýhodou takto nainstalovaných ovladačů (proti těm z repozitářů) je nutnost zopakování instalace (poslední krok) po každé aktualizaci jádra.

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #5 kdy: 18 Března 2007, 08:31:35 »
Jak píše nikola, pro Linux je nVidia rozhodně lepší volba než ATI. Také mám 7600GS, pasívně chlazenou a vrním blahem, vše krásně šlape, instalace triviální.
Kubuntu forever :-)

Skeletonix

  • Host
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #6 kdy: 18 Března 2007, 09:46:00 »
Vřele můžu doporučit Nvidia 7600GST(od GT se liší jen nepatrně nižší frekvencí jádra,jinak je stejná ... jste-li příznivec taktování  není problém to dohnat!), nové hry na tom letí jak šíp a je za milou cenu. Jsem sní spokojen. Jen trošku záleží jaký má chladič ... dělaj se ve dvou provedení a špatně se to ovlivňuje. Mám tu s tím horším a musím říct že tichá není, ale hlučná také NE! Na Ubuntu stačí nainstalovat standardně ovladače pro Nvidii a běží. .. bohužel na Feistym je nějaký za bugovaný nvidia driver a tak glxgears nejednou úplně jak mají, ale:
Kód: [Vybrat]
skeletonix@Kosmik-1:~$ glxgears
26325 frames in 5.0 seconds = 5261.563 FPS
30958 frames in 5.0 seconds = 6186.854 FPS
30892 frames in 5.0 seconds = 6178.267 FPS
Mohu jen doporučit !!!

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #7 kdy: 18 Března 2007, 11:59:47 »
Díky všem.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

skull

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #8 kdy: 20 Března 2007, 10:04:25 »
Zdravim,

mam dotaz, tez chci koupit levnejsi 3d kartu od nVidia. Rozhodl jsem se pro 7600 GS. Mam Sempron 2600+, motherboard Asus k8v-x se s AGP 4x/8x slotem. Behem vybirani jsem narazil na problem od jakeho vyrobce kartu zakoupit a dale zda-li aktivne ci pasivne chlazenou. Maji vyrobci vliv na ovladace v linuxu, nebo to neni dulezite? A je aktivni chlazeni lepsi nez pasivni?

predem dik za odpoved a ma-li nekdo z vas podobnou desku a nVidii 7600 GS at prosim napise, jestli funguje vse bez problemu...

nojvirt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 286
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #9 kdy: 20 Března 2007, 10:40:01 »
prave budu na Barton 2600+ kupovat 7600GS GS
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42839

vyrobce s ovladaci nesouvisi
chlazeni - to zalezi... nekdy pasivni staci, nekdy je treba aktivni, ale zase muze byt hlucny.... Jestli mas dobre stavenou skrin s dobrou cirkulaci vzduchu, tak ti bude mozna stacit pasivne chlazena
Ubuntu od 5.04...

"My howercraft is full of eels!!"

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #10 kdy: 20 Března 2007, 11:27:47 »
Navíc se pasivní chladič nerozbije. Na rozdíl od větráku, který to má dřív nebo později spočítané.:D

skull

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #11 kdy: 20 Března 2007, 12:52:53 »
Diky moc,

moje skrin je perfektne stavena ve stole  a na pocitaci obcas smazim omelety, takze radeji pujdu do aktivniho chlazeni (vetracky na mem pc 486 stale funguji po 10 letech, takze neco preci jen vydrzi), Gainward 8286-Bliss 7600GS Golden Sample 256MB je typ ktery mam taktez vyhlidnuty... tak dekuju moc.

nojvirt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 286
Zkusenosti s grafickymi kartami?
« Odpověď #12 kdy: 20 Března 2007, 15:37:16 »
dneska jsem si uvedomil, ze KVULI Linuxu kupuju novou grafarnu a potesila me predstava, ze radsi koupim nVidii, nez abych vyhodil prachy za neco od M$ ;);)
Ubuntu od 5.04...

"My howercraft is full of eels!!"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.