Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Poviem preco po rokoch Linux... alebo preco zeny nie su ako Linux  (Přečteno 4272 krát)

Gabo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
    • http://www.1job.sk
Prave som sem dorazil z www.linuxsoft.cz, kde som nasiel diskusiu ludi, preco je Linux dobry a preco zly. Nechcem a ani sa nebudem zaoberat s tym, v com je Linux lepsi a v com horsi ako Win, skor by som Vam chcel uprimne opisat moju cestu k Linuxu. Od malicka som mal vztah k PC. Jednoducho ma fascinovali, usi a lica sa mi zacervenali, ked za posadili za 286stku a mohol som v prikazovom riadku napisat co len AHOJ. Nakoniec som sa dozil aj svojej vlastnej 386. To bolo teda delo :) Win 3.11. Prve co som spustil bol antivir. Fascinoval ma, wau virus nieco cudzie v mojom milovanom pocitaci. Tak som sa dostal az k assembleru a pisaniu vlastnych virusov a antivirov na ne. Samozrejme vacsinou z toho bol len poriadne zavireny pocitac :) Asi v roku 1998 som sa dostal prvy krat k Linuxu. Myslim, ze vtedy to zazivalo boom, nieco nove pre experimentarov.. tak som si kupil knihu POUZIVAME LINUX (za strasnych 500 Sk :) ) A z netu som si zadarmo objednal distribuciu RED HAT. Asi tri dni som to len instaloval (rozdelenie particie, linux native, linux swap? co to jeeee? :) ). A nic z toho. Cierna obrazovka, prihlaseny ako root a koniec. Male experimenty, tazko rozchoditelne X-Window. Zaujimave sklamanie. Tak na dalsich 8 rokov som bol Win pozitivny. Samozrejme som sa o svoj OS staral. Spyware, antivir reg cleaner, vsetko. (Samozrejme vsetko ilegal s crackom - teraz sa uz mozem priznat :) ). Ale nejak ma to uz nenaplnalo. XP zralo pamat ci som registre cistil ci nie (rychly bol tak po reinstalle) a cim dalej som mal pocit, ze Win riadi mna a nie ja jeho (win update). Tak som pocas nudneho surfovania po nete natrafil na jednom fore na link, kde poslu UBUNTU zadarmo. Pisali ze do 6 tyzdnov. Ja som ho mal doma za necele dva tyzdne. Krasne cervene CD. Nesmelo som si ho pustil pod winom. Firefox.. to poznam co dalej? Naistalujem? preco nie? Pustil som partition magic, ze spravim si Linux native. Aj sa stalo. Linux fungoval, len EDGE modem (zadaco nie) PC bez internetu ? Naco... Skusam pustit XP - blue screen, zevraj critical error (vdaka partition magic). A vedel som, ze som tam kde som nechcel byt. Rozmyslam co teraz ? Reinstal winu.. Nejde. Este ze som si zalohoval diplomovku na CD. (Linux mi znicil komp ako uz velakrat predtym) Tak ostava tvrdy format cez windows installer. XP fici. Instalujem NOD antivir (bez toho sa predsa pripojit neda). Instalujem spyware doctor, register mechanic. Taham megabajty cez EDGE modem. Utrpenie. Chcem si citat PDFka. Ze mam tahat dalsich 20 MB na Adobre Reader. A to som sa k Office ani nedostal. Hovorim si, ze musi existovat alternativa. Linux? Ale nieeeee!!. Ale co ked. Volam mojmu kamosovi, IT (volam ho E.T) z mojho byvaleho zamestnania. Ako to rozchodit ? Mam si nahodit dalsi HDD. Dobra rada nad zlato. A uz mam aj Linux. Ale co s nim bez netu? Tak spustim ten zadaco modem aj keby ma malo roztrhnut. Postup: pokus-omyl. Stahujem html na CD a pod Linuxom skusam konfigurovat. Asi po tyzdni mi po zadani pppd call edge, zacne modem blikat. Znamena toto nieco ? Spustam Ohnivu lisku: www.ubuntu.com. Boze ono to ide a este rychlejsie ako pod XP. Verte ci nie, EDGE mi dava 22-25 KB :) A potom to uz islo. aptitude install. Nadherny pocit. Skoro po desiatioch rokoch som to dokazal. Mam plnohodnotny Linux OS nastaveny presne ako mi to vyhovuje. Milujem tento OS. A preco ? Dava mi opat ten pocit ako ked som bol male decko. Fascinuje ma. Je to ako zacinat uplne od zacaitku, kazdy den nieco objavim, opravim, nastavim (naposledy zvukovka VIA 8235 - to bola drina). Nebudem Vam klamat samozrejme mam naistalovane aj XP (este som nerozbehol cez Wine, moj pravnicky program :( ale win som nesputil vyse tyzdna), ale jedno viem uz teraz. Nikdy tento OS nevymenim. Mozno aj tymto som aspon z casti odpovedal preco Linux nie je tak rozsireny. Je uplne iny. Ked si zanho sadne niekto, kto vie max. pisat vo worde je v koncoch. Na to, aby si sa do Linuxu zalubil, musis byt vytrvaly, trpezlivy a zvedavy a ak toto zvladnes, odmeni sa ti tym najkrajsim sposobom. Bude len a len tvoj a taky aky ho potrebujes, aky ti vyhovuje. Bodaj by sa zeny dali takto nakonfigurovat :D Dakujem za moznost sa vyrozpravat... :)
« Poslední změna: 20 Října 2007, 00:57:43 od Anna Taliánová »
Software is like sex it's better when it's free...

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #1 kdy: 22 Března 2007, 01:04:41 »
Jo, uplne rozumim a chapu. Moje prvni zkusenost s Linuxem se jmenovala WinLinux 2000 - a fungovalo to tak, ze se filesystem vytvoril do souboru a bootovalo se kliknutim na ikonku v nabidce start. Jenze jsem neumel vubec nic, ani po tydnu. Internet jsem nemel, tak jsem se na to vykaslal - k cemu system se kterym neumim pracovat.

Pote dlouho nic a pak MandrakeLinux - koupil jsem pocitac bez Windows, po spusteni nenakonfigurovana konzole a prilozena 3CD tohoto distra. To uz jsem mel internet dlouhou dobu a bez neho jsem si pocitac nedokazal predstavit (ani nedokazu). Instalace OK, vsechno jakz-takz slapalo (nejakou 3D akceleraci jsem neresil), clovek si mohl vybrat mezi KDE a Gnome, i kdyz to bylo takove namichane... ale bez netu. Sagem F@st, klasickej modrej, u nas dost rozsirenej - aby ne, kdyz byl od Telecomu nejlevnejsi. Proste jsem nemel sanci ho rozchodit. A porad jsem se v Linuxu citil tak nejak cize.

Tak jsem to vzdal a vratil se k nelegalnim WinXP. Pote, co mi po instalaci Wifi karty Windows spadly a i po odebrani se proste nenastartovaly, jsem se nastval a druhy den mi spoluzak prinesl DVD s Debianem. Instaloval jsem ho snad desetkrat, nez se mi to podarilo tak, jak jsem chtel. Modem opet nesel. Linux bez netu je nanic. Tak jsem doinstaloval Windows XP na dualboot a na netu jsem hledal, jak modem nainstalovat. Stahoval jsem balicky, palil je na CDRW a prenasel takto do Linuxu (od te doby znam presny vyznam pojmu "dependency hell").

Asi po mesici a pul se mi podarilo nejakym zahadnym zpusobem ten modem nainstalovat a nakonfigurovat tak, aby chodil. Bylo to nadherny, kdyz se na me poprve z Linuxu usmal Google. Nejakou dobu jsem na Debianu vydrzel a pak jsem si koupil ADSL router (LAN) -tim odpadl problem s modemem. Tak jsem si rekl, ze bych se mohl porozhlednout po nejake jine distribuci.

Prvni jmeno, ktere me napadlo, bylo Ubuntu - nekde jsem tyden zpatky na netu zahlidl ikonku nebo banner nebo tak neco. Stahnul jsem tehdy noveho Dappera a jak to dopadlo...

(Mimochodem, je to asi 14 dni, co jsem otevrel pocitac a do volneho slotu vpravil tu wifi kartu, kvuli ktere jsem mi pretekly nervy s Win. Hned po spusteni uz vyhledavala dostupne site.)

Edit: odstavce ;)
« Poslední změna: 20 Října 2007, 00:59:47 od Anna Taliánová »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Pavelp

  • Host
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #2 kdy: 22 Března 2007, 08:35:00 »
Milovat peknou babu? Samozrejme. Peknyho chlapa? pochopim, ale....
Operacni system ?  Hm....

Gabo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
    • http://www.1job.sk
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #3 kdy: 22 Března 2007, 12:15:26 »
Ked milovat tak rozumnu babu.. Vsak aj z peknej ale blbej bude casom len blba zena. Presne ako s OS, ked milovat tak dobry OS :)
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:00:08 od Anna Taliánová »
Software is like sex it's better when it's free...

Vojtin

  • Host
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #4 kdy: 22 Března 2007, 13:17:36 »
Jenom si trochu rýpnu, používejte odstavce, takhle se to nedá číst a člověk se ztratí hned na čtvrtym řádku, díky :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #5 kdy: 22 Března 2007, 14:51:50 »
Milovat je jako mít vztah. Mít vztah je jisté úsilí a bez úsilí stojí vztah za houby. Možná proto se dá mluvit o lásce k čemukoli, co nás nutí vynaložit úsilí...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #6 kdy: 22 Března 2007, 20:15:05 »
dakujem gaboz, myslim, ze si opisal cestu k Linuxu vela ludi a ja som medzi nimi. tiez som pri instalacii Ubuntu naformatoval disk a tiez som diplomovku obnovoval z pofidernej zalohy :).
ale ano, presne system, kde mozem robit co chcem, ktory ma neriadi a neotravuje, ktory je genialny vo svojej jednoduchosti a ktory tiez asi trochu milujem, bo mi priatelka stale vycita, ze sa stale venujem Linuxu a nie jej. :)
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:00:49 od Anna Taliánová »
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

romi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 711
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #7 kdy: 22 Března 2007, 20:28:20 »
hh ... ja som plne presiel na Linux pred zacatim pisania diplomky :))
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:01:08 od Anna Taliánová »
randy [HP nc6320 -- Ubuntu Gutsy Gibbon with KDE]
== linuxove minimum ==

Engi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #8 kdy: 22 Března 2007, 21:09:18 »
A ja som presiel na Linux ked este som nevedel co je diplomovka ... heh ked ja som este stredoskolak :D
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:01:20 od Anna Taliánová »
Intel Pentium 4 1700 Hz 640 DDR Nvidia GeForce FX 5200 128 RAM
OS: Kubuntu 6.10 + moje nesikovne ruky ktore ho casto d****u :D ... kazdy sa raz uci :D

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
Poviem preco po rokoch linux... alebo preco zeny nie su ako Linux
« Odpověď #9 kdy: 22 Března 2007, 22:12:10 »
Tie pocity poznám. Tiež som koncom 90-tych rokov si kúpil CD s RedHat 5. Inštalácia mi vyšla, monitor blikal na 60Hz. Hodinku som sa pohral s nejakými aplikáciami čo tam boli a koniec. Znova som sa vrátil k Linuxu pred vyše rokom a bola to dobrá voľba. Je to presne ten istý pocit, ako ked som si v Didaktiku M napíslal:

10 CLS
20 PRINT "Ahoj"
30 PAUSE 0

Je to pocit objavovania niečoho nového čo ma vtahuje dnu stále viac a viac.
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.