Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [VYŘEŠENO] Spuštění skeneru selhalo Chyba během V/V zařízení  (Přečteno 3829 krát)

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Na 18.04 v programu XSANE nelze skenovat. Program se sice spustí, ale při pokusu o zahájení skenování po určité době oznámí "Spuštění skeneru selhalo Chyba během V/V zařízení". Ovladače tiskárny (ta tiskne perfektně) i skeneru jsou originální, na distribuci 16.04 skener stále s těmito ovladači funguje. Pokud XSANE spustím jako root, závada je stejná, čili ani
Kód: [Vybrat]
sudo chmod a+w nepomohl,
Kód: [Vybrat]
lsusb skener sice najde, ale
Kód: [Vybrat]
scanimage -L již ne (No scanners were identified.).
Kód: [Vybrat]
strace xsane dává výstup

Citace
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/001", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/002", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/004", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/005", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/006", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/008", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/021", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/022", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/002/001", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/002/002", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/002/003", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/port", O_RDWR|O_NOCTTY) = -1 EACCES (Permission denied)
jenomže skener je podle lsusb na Bus 001 Device 010, čili problém s oprávněními asi nebude. Napadá někoho ještě neco jiného?

Díky.
« Poslední změna: 17 Prosince 2018, 21:53:11 od Kaktus »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
zkusil bych

odpojit ostatní USB zařízení (myš a klávesnici atd.) a zkusit
vyměnit USB kabely
mezitím restartovat

mně jedna blbá usb klávesnice rušila všechna usb, flešky se odpojovaly, skener se ztrácel, myš mrzla atd...

dále to zkusit z LiveCD
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Co to je za scanner?

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Tak jsem si s tím ještě hrál, a dosáhl jsem toho, že
Kód: [Vybrat]
scanimage -L po zapnutí počítače, nebo po prvním vysunutí/zasunutí USB kabelu tiskárny (před spuštěním programu xsane) dává odpověď
Citace
device `xerox_mfp:libusb:001:017' is a SAMSUNG ORION multi-function peripheral
Jakmile týž příkaz spustím za okamžik ihned znovu, už hlásí
Citace
No scanners were identified.
ale lsusb ho už vidí pořád. Vypadá to, že jakmile si nějaký (jakýkoliv) program na skenr "hrábne", zařízení zmizí (kromě lsusb). Tady to bude někde zakopané  ;D Jinak je to laserové multifunkční zařízení Samsung, které na jiném počítači po pouhém přepojení USB tak jak to je, ale s s 16.04, funguje.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Samsung multifunkcie/tlaciarne tusim presli pod HP. Skusil by som pozriet ci na strankach HP nebudu ovladace.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Přidám pouze tip, co podobnou věc může způsobovat (proto jsem se ptal na výrobce):

https://www.linuxexpres.cz/hardware/skenery-epson-v-linuxu#post28667

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Přidám pouze tip, co podobnou věc může způsobovat (proto jsem se ptal na výrobce):

https://www.linuxexpres.cz/hardware/skenery-epson-v-linuxu#post28667
Daný postup u mě vede k vytvoření "další" tiskárny, jenomže ani jedna nefunguje
ta správná je ten SAMSUNG ORION, na  16.04 zcela funkční.

Pobavila mě ovšem diskuse z odkazu, jak je 18.04 moderní systém a že za všechno můžou "korporáty". Zkušenost přitom říká, že podpora v Ubuntu již jednou funkčních věcí je čím dál tím horší (např. IrDa) a Canonical sám to táhne spíše směrem někam k Microsoftu. Viz. odrazování od instalace LTS verzí upgradem (skoro nic nefunguje) a doporučováním koupě nového HW (když starší "pouze" nelze zprovoznit). Stesky zapálených uhrovatých kóderů pak vyznívají poněkud komicky.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Přidám pouze tip, co podobnou věc může způsobovat (proto jsem se ptal na výrobce):

https://www.linuxexpres.cz/hardware/skenery-epson-v-linuxu#post28667
Daný postup u mě vede k vytvoření "další" tiskárny, jenomže ani jedna nefunguje
ta správná je ten SAMSUNG ORION, na  16.04 zcela funkční.

Pobavila mě ovšem diskuse z odkazu, jak je 18.04 moderní systém a že za všechno můžou "korporáty". Zkušenost přitom říká, že podpora v Ubuntu již jednou funkčních věcí je čím dál tím horší (např. IrDa) a Canonical sám to táhne spíše směrem někam k Microsoftu. Viz. odrazování od instalace LTS verzí upgradem (skoro nic nefunguje) a doporučováním koupě nového HW (když starší "pouze" nelze zprovoznit). Stesky zapálených uhrovatých kóderů pak vyznívají poněkud komicky.

Věcně a postupně nejen k té stupidní poznámce na konci:

1) daný postup je výhradně pro Epson, stačí pořádně číst a odkaz jsem dal pouze pro ilustraci, co se může stát

2) když to v tam uvedeném proprietárním ovladači podělal právě programátor z korporátu (tedy nikoliv Ubuntu), tak to budeme tiše zamlčovat a zcela v korporátním duchu lhát a mlžit?

3) kdo a kde tam doporučuje koupi nového HW?

4) kdo má být ten zapálený uhrovatý kodér?

Člověče, než se někde vyzvracíte, tak si to několikrát rozmyslete.

A jen na okraj: jsem pravicový, nicméně korporace nemají s pravicí nic společného. Jde o novou formu bolševismu.

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:[VYŘEŠENO] Spuštění skeneru selhalo Chyba během V/V zařízení
« Odpověď #8 kdy: 17 Prosince 2018, 22:01:18 »
Závada se odstraní standardní instalací ovladačů (nyní ke stažení na stránkách HP) a vytvořením symbolického linku:
Kód: [Vybrat]
cd /usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane
sudo ln -s /opt/smfp-common/scanner/lib/libsane-smfp.so.1.0.1 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane/libsane-smfp.so.1

Návod pochází z příspěvku uživatele kris z https://askubuntu.com/questions/969238/samsung-m2070w-scanner-no-longer-working-in-17-10 a lze použít na více modelů starších tiskáren Samsung. Problém se týká 64bitové distribuce.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.