Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problem s instalaciou  (Přečteno 15486 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #25 kdy: 14 Prosince 2018, 21:11:50 »
Čili Linux je samostatně neschopen existence a pouze parazituje na Windowsu. Jak ubohé.

... a mohl bych citovat i další. Prosím o věcnou debatu bez narážek a urážek.

Mimochodem: unetbootin, etcher, gddrescue, usb-creator-gtk
Těch programů je celá řada.

Sumarizace : usb-creator-gtk tam mám a generuje ty nepoužitelné flashky, zbylé tři vypíše "Nelze najít balík ...etcher/unetbootin/gdd...
 
A co třeba použít google....
https://www.balena.io/etcher/
Zdaleka ne všechno se instaluje přes repozitáře - a mnoho aplikací se dokonce nemusí instalovat vůbec - stačí stáhnout a spustit...

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #26 kdy: 15 Prosince 2018, 08:41:31 »
Ma asus eee secureboot?

To by dávalo smysl. Je to starý notebook, pro XP, tady píšou, že secureboot je spíše záležitostí UEFI.

https://www.root.cz/clanky/secure-boot-nepodepsanym-systemum-vstup-zakazan/

Lze to vypnout?

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #27 kdy: 16 Prosince 2018, 18:10:23 »
tak si vytvoč fleshku z bashe nebo shelu  pomocí

$:cp mojeinstalace.iso /dev/sdx
(musíš bát v adresáři se souborem)
x - zjisti si jak se ti hlásí fleska v systému

$:sudo fdisk -l

 (NESMÍŠ napast  sdb1 ale MUSÍŠ to nacpat na sdb)
dloho se nic dít nebude(pokud nemáš flashku s LEDkou) ale jen to tak vypadá vytváří se bootovací medium
až Ti zas naskočí $ tak >

$:sync
a vyndej flashku a nainstaluj.

pokud ti tohle nepude tak máš blbý ISO.


NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #28 kdy: 16 Prosince 2018, 18:14:38 »

Čili Linux je samostatně neschopen existence a pouze parazituje na Windowsu. Jak ubohé.

Takovýhle věty si rozmysli. Většinou akorát nasereš lidi a nikdo Ti neporadí. Ale já to chápu, jsem taky cholerik.........

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #29 kdy: 16 Prosince 2018, 22:41:56 »
Já nejsem cholerik, ale dost mě překvapuje, že když je potřeba něco řešit, sklouzne se to na pomoc od pomlouvaného Microsoftu. Až pochopím tvůj návod, zkusím ho. Děkuji

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #30 kdy: 17 Prosince 2018, 09:39:46 »
tak si vytvoč fleshku z bashe nebo shelu  pomocí

$:cp mojeinstalace.iso /dev/sdx
(musíš bát v adresáři se souborem)
x - zjisti si jak se ti hlásí fleska v systému

$:sudo fdisk -l

 (NESMÍŠ napast  sdb1 ale MUSÍŠ to nacpat na sdb)
dloho se nic dít nebude(pokud nemáš flashku s LEDkou) ale jen to tak vypadá vytváří se bootovací medium
až Ti zas naskočí $ tak >

$:sync
a vyndej flashku a nainstaluj.

pokud ti tohle nepude tak máš blbý ISO.


cp je copy, cize nakopiruje to iso na tu flash. Nechcel si pouzit dd?
Kód: [Vybrat]
dd if=/cesta/k/iso/subor.iso of=/dev/sdx status=progress
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #31 kdy: 17 Prosince 2018, 15:15:59 »
Čili Linux je samostatně neschopen existence a pouze parazituje na Windowsu. Jak ubohé.

... a mohl bych citovat i další. Prosím o věcnou debatu bez narážek a urážek.

Mimochodem: unetbootin, etcher, gddrescue, usb-creator-gtk
Těch programů je celá řada.

Sumarizace : usb-creator-gtk tam mám a generuje ty nepoužitelné flashky, zbylé tři vypíše "Nelze najít balík ...etcher/unetbootin/gdd...

Pokud balík nelze najít, buď se jmenuje jinak, nebo nejsou povolené zdroje, ze kterých se balík dá instalovat.
Unetbootin: https://unetbootin.github.io/linux_download.html
Etcher: https://www.balena.io/etcher/

Zkus hledat ... google je sice velký bratr, ale i kámoš
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #32 kdy: 17 Prosince 2018, 22:52:47 »
tak si vytvoč fleshku z bashe nebo shelu  pomocí

$:cp mojeinstalace.iso /dev/sdx
(musíš bát v adresáři se souborem)
x - zjisti si jak se ti hlásí fleska v systému

$:sudo fdisk -l

 (NESMÍŠ napast  sdb1 ale MUSÍŠ to nacpat na sdb)
dloho se nic dít nebude(pokud nemáš flashku s LEDkou) ale jen to tak vypadá vytváří se bootovací medium
až Ti zas naskočí $ tak >

$:sync
a vyndej flashku a nainstaluj.

pokud ti tohle nepude tak máš blbý ISO.


cp je copy, cize nakopiruje to iso na tu flash. Nechcel si pouzit dd?
Kód: [Vybrat]
dd if=/cesta/k/iso/subor.iso of=/dev/sdx status=progress



cp provede přesnou kopii na disk flash ne na oddíl sdb1 ale na sdb, a proto je zbytek disku nepoužitelný. Používám tenhle postup. Je z návodu pro debian, nikoli z mé hlavy. Takhle vytvořená klíčenka funguje vždycky. Akorát se složitěji opravuje do původního stavu. Mám jednu a na ní si vždycky nahraju iso jaký potřebuju.

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #33 kdy: 17 Prosince 2018, 23:01:54 »
Já nejsem cholerik, ale dost mě překvapuje, že když je potřeba něco řešit, sklouzne se to na pomoc od pomlouvaného Microsoftu. Až pochopím tvůj návod, zkusím ho. Děkuji
Tahle rivalita systémů nic neřeší. Každej ví že když je problém s počítačem je potřeba ho vyhodit z vokna, nebo wokna z počítače  ;D

Prosím tě co nechápeš? Je to návod, jak udělat bootovací flashku z příkazového řádku v Linuxu bez použití jakéhokoli programu, jen napsáním třech příkazů.
 Co ti vypíše
sudo fdisk -l
měl bys vidět něco takovádleho
Kód: [Vybrat]
Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 91 201, celkem 1 465 149 168 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů
Identifikátor disku: 0x47eedc52

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *        2048    78125055    39061504   83  Linux
/dev/sda2        78140160   156264254    39062047+  83  Linux
/dev/sda3       156264255  1465144064   654439905   83  Linux
Oddíl 3 nezačíná na hranici fyzického sektoru.

pokud zasuneš flashku uvidíš i informace i o  ní.
« Poslední změna: 17 Prosince 2018, 23:05:19 od NZM23 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #34 kdy: 17 Prosince 2018, 23:03:30 »
Hmm, tak to nepoznam. Vzdy som si myslel ze cp kopiruje iba na vytvorenom suborovom systeme, cize klasicke kopirovanie. Pozriem sa na to.
Inak ja mam vytvorene toto
https://wiki.archlinux.org/index.php/Multiboot_USB_drive
Na usb hdd mam asi 15 iso obrazov a ked vyjde novy len tam nakopirujem iso subor a upravym menu. Ma to len jednu nevyhodu a to ze sa ti nespusti startovacie menu na iso ale hned to bootuje do live, ale zatial s tym nebol problem. Bootuje to aj v MBR aj UEFI. Ak potrebujes parametre upravys menu.

No a nieje to postup pre zaciatocnika. :D
« Poslední změna: 17 Prosince 2018, 23:05:01 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #35 kdy: 17 Prosince 2018, 23:09:02 »
ArchLinux vůbec neni pro začátečníka, za kterýho se považuju. Zkoušel jsem ho a nějak se neshodnem  ;D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #36 kdy: 17 Prosince 2018, 23:18:46 »
Ten, kdo někdy zkoušel tvořit bootflešky (zvláště na dualboot win10/linux) a pro mašinu která má UEFI, ví, že to není zdaleka tak triviální jak se to může někomu (kdo to v životě nedělal) jevit.
A takoví jedinci mají právě tendenci plácat a plácat..... :-\
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuhle smutnou skutečnost bohužel dokresluje (dodnes - 12/2018) neexistence kloudného návodu na instalaci (Ubuntu/uefi/secureboot/gpt) a to nejen na českých, ale ani na anglických fórech!
Pak se ani nelze divit novým zájemcům o linux (kteří vzhledem k situaci s W10 valem přibývají), že jsou z toho (právem) roztrpčeni - když všude čtou (pravda, v článcích cca 10 let starých), jak je ten linux uživatelsky přívětivý, že stačí nabootovat instalačku a zvolit "nainstalovat vedle windows". Ale pokud to takto udělají, čeká je zpravidla poměrně drsné "probuzení".
Mají li náhodou na blízku kámoše který linuxu rozumí, tak jim s tím pomůže - ale jinak budou na linux do konce života pouze nadávat. Jako na podvod. Bohužel je to tak....
« Poslední změna: 17 Prosince 2018, 23:34:24 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #37 kdy: 17 Prosince 2018, 23:40:19 »
Ten, kdo někdy zkoušel tvořit bootflešky (zvláště na dualboot win10/linux) a pro mašinu která má UEFI, ví, že to není zdaleka tak triviální jak se to může někomu (kdo to v životě nedělal) jevit.
A takoví jedinci mají právě tendenci plácat a plácat..... :-\
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuhle smutnou skutečnost bohužel dokresluje (dodnes - 12/2018) neexistence kloudného návodu na instalaci (Ubuntu/uefi/secureboot/gpt) a to nejen na českých, ale ani na anglických fórech!
Pak se ani nelze divit novým zájemcům o linux (kteří vzhledem k situaci s W10 valem přibývají), že jsou z toho (právem) roztrpčeni - když všude čtou (pravda, v článcích cca 10 let starých), jak je ten linux uživatelsky přívětivý, že stačí nabootovat instalačku a zvolit "nainstalovat vedle windows". Ale pokud to takto udělají, čeká je zpravidla poměrně drsné "probuzení".
Mají li náhodou na blízku kámoše který linuxu rozumí, tak jim s tím pomůže - ale jinak budou na linux do konce života pouze nadávat. Jako na podvod. Bohužel je to tak....

Tohle není můj případ. Já mám na obou strojích pouze Linux. Akorát na tom Eee mi nejde vyměnit neaktuální ač dobře pracující Zorin za Xubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #38 kdy: 18 Prosince 2018, 09:09:07 »
Nezrusila sa nedavno podpora pre starsie stroje? Neviem presne co ale tusim ze nove ubuntu a jeho odvodeniny potrebuju pre chod SSE2 alebo SSE1. Nepamata si to niekto? Nieje ten atom v tom EEE tak osekany ze sa pre system javy ako stary nepodporovany procesor, aj ked v tom pripade by som cakal jasnu hlasku o tomto fakte.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #39 kdy: 18 Prosince 2018, 16:08:58 »
Ahoj,
Citace
Nezrušila sa nedávno podpora pre staršie stroje?
Mám HP Compaq nc 6320 z roku 2005, chodil na ňom MX17, teraz mám nainštalované Xubuntu 18.04 32b a všetko chodí ako má. Vycvičiť však vedia nové stroje s Uefi, tam väčšinou čerstvý inštalatér rovno z Win nemá šancu.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #40 kdy: 18 Prosince 2018, 16:12:13 »
Tibor: Tuhle variantu bych zatím vyloučil. Celé moje přes rok trvající trápení slinuxem zapříčiňoval HDD. Když jsem PC zaměstnal, vypnul se. Po instalaci PSensor jsem zjistil, že se hřeje i na 120°C. Měnil jsem procesor, chladič, distra, protože se zde objevil i názor, že některé distra nejsou pro některé procesory. Pak jsem úplnou náhodou vyměnil disk za větší a problém se vypařil. Chvalabohu. Teď Mám Mate 18 a jede to. Má to mouchy, ale jede to. Ku příkladu v té tlapičce vlevo nahoru nemám všechny programy, které mám nainstalované, po probuzení z režimu spánku to mrzne a nechce to instalovat přes příkazy. Ale jede to. To jsem psal o stolním X264.
Na Asus EEE byl problém najít distro, které by zacentrovalo plochu na lcd, nikoli mimo. S připojeným externím monitorem na něm šlo všechno, přes LCD pouze Ubuntu 12, Lubuntu 14 a Xubuntu 16. Pak jsem zkusil Zorin 11 a ten jde nejlepe, avšak ve firefoxu mám řádek pro www bílým písmem na bílém pozadí, aškoli v nastavení mám černé na bílém. Příkazem to chromium nenainstaluje a jinak to neumím. Proto chci změnit distro. Avšak ani Zorin, ani Mate nedokáže vytvořit použitelnou boot flešku, juwa doporučuje Win, ten ale nemám.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #41 kdy: 18 Prosince 2018, 16:55:13 »
Tibor: Tuhle variantu bych zatím vyloučil. Celé moje přes rok trvající trápení slinuxem zapříčiňoval HDD. Když jsem PC zaměstnal, vypnul se. Po instalaci PSensor jsem zjistil, že se hřeje i na 120°C. Měnil jsem procesor, chladič, distra, protože se zde objevil i názor, že některé distra nejsou pro některé procesory. Pak jsem úplnou náhodou vyměnil disk za větší a problém se vypařil. Chvalabohu. Teď Mám Mate 18 a jede to. Má to mouchy, ale jede to. Ku příkladu v té tlapičce vlevo nahoru nemám všechny programy, které mám nainstalované, po probuzení z režimu spánku to mrzne a nechce to instalovat přes příkazy. Ale jede to. To jsem psal o stolním X264.
Na Asus EEE byl problém najít distro, které by zacentrovalo plochu na lcd, nikoli mimo. S připojeným externím monitorem na něm šlo všechno, přes LCD pouze Ubuntu 12, Lubuntu 14 a Xubuntu 16. Pak jsem zkusil Zorin 11 a ten jde nejlepe, avšak ve firefoxu mám řádek pro www bílým písmem na bílém pozadí, aškoli v nastavení mám černé na bílém. Příkazem to chromium nenainstaluje a jinak to neumím. Proto chci změnit distro. Avšak ani Zorin, ani Mate nedokáže vytvořit použitelnou boot flešku, juwa doporučuje Win, ten ale nemám.

Už jsi zkoušel ten Etcher? Tím by to mělo jít...

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #42 kdy: 18 Prosince 2018, 17:20:48 »
juwa2

Ty etchery jsem stáhnul 2
Jeden je exe, čili asi pro Win?
Druhý je archiv zip s názvem linux, ale když ho rozbalím nic se nedeje. Co dělám špatně?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #43 kdy: 18 Prosince 2018, 17:36:47 »
Z této stránky https://www.balena.io/etcher/ stáhneš Etcher pro linux (buď 64 nebo 32bit podle toho co máš za linux).
Je to archiv .zip
Ten archiv rozbalíš a uvnitř najdeš soubor "balena-etcher-electron-1.4.8-x86_64.AppImage"
Ten spustíš, to je vše (možná mu bude třeba nastavit spustitelnost)....
Nevím, proč zápasíš s takovou základní věcí...
« Poslední změna: 18 Prosince 2018, 17:39:00 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #44 kdy: 18 Prosince 2018, 18:30:26 »
Nejde to spustit

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #45 kdy: 18 Prosince 2018, 18:38:34 »
Nejde to spustit
tak si nastav spustitelnost jak Ti radí juwa

sudo chmod a+x jmenotohospustitelnýhosouboru

furt se pereš s něčim co je jednoduše řešitelný. návod jsem ti napsal nahoře.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #46 kdy: 18 Prosince 2018, 18:49:40 »
Nejde to spustit

Máš správnou verzi (32/64bit)?
Máš nastavenou spustitelnost toho souboru?
Co to vypíše pokud to spustíš z Terminálu?

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #47 kdy: 18 Prosince 2018, 20:28:46 »
Vypíše, že to nelze najít.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #48 kdy: 18 Prosince 2018, 20:48:09 »
Vypíše, že to nelze najít.

A jak to zadáváš? Leze to z tebe jako z chlupaté deky. Přece logicky pokud tam ten soubor máš, a hlásí to, že ho nemůže najít, tak to znamená, že máš v příkazu špatně zadanou cestu nebo název souboru - to tě nenapadlo??
Nevíš ani jak spustit z Terminálu obyčejný soubor, to je pak těžké, co potom chceš dělat dalšího... :-\

Jak spustit soubor z Terminálu. Otevřít Terminál a zadat:
Kód: [Vybrat]
cd /cesta/ke/složka_kde_je_soubor
./název_souboru
« Poslední změna: 18 Prosince 2018, 21:00:07 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Problem s instalaciou
« Odpověď #49 kdy: 18 Prosince 2018, 22:50:40 »
to jako tam fakt napíšu česky "cesta" lomítko "ke" lomítko a třeba u mě složka "stažené"tečka lomítko balena_etcher_electron ???

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.