Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak vytvořit ODKAZ na libovolný soubor nebo složku v Ubuntu 18.04 LTS ?  (Přečteno 2564 krát)

IceMan.Ubuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Zdravím všechny a prosím o radu.  :)

Tak jsem 24.11.2018 úspěšně nainstaloval Ubuntu 18.04.1 LTS a dojmy jsou rozporuplné. Vše je poněkud překopané a bude chvíli trvat, než si na ty změny zvyknu. Co jsem ale opravdu nečekal je fakt, že nebudu schopen ani udělat zástupce souboru nebo složky na plochu. V předchozích verzích Ubuntu se to prostě dělalo tak, že jsem kliknul "pravou myší" na libovolný soubor nebo složku a z kontextového menu vybral položku "Vytvořit odkaz" a bylo to. V U18.04LTS ale toto nefunguje. Kliknu "pravou myší" na libovolný soubor nebo složku a EJHLE, položka "Vytvořit odkaz" tam prostě není !!!

Moje otázka tedy zní:
Jak vytvořit ODKAZ na libovolný soubor nebo složku v Ubuntu 18.04 LTS ?

Předem děkuji za odpovědi.
« Poslední změna: 25 Listopadu 2018, 04:19:34 od IceMan.Ubuntu »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak vytvořit ODKAZ na libovolný soubor nebo složku v Ubuntu 18.04 LTS ?
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2018, 10:55:34 »
Chyt subor/adresar a tahaj ho kam potrebujes. Pri tahani stlac alt, pri kurzore sa ti ukaze otaznik. Ked subor/adresar pustis zobrazi sa ti menu presunut/kopirovat/odkaz/zrusit presun.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Jak vytvořit ODKAZ na libovolný soubor nebo složku v Ubuntu 18.04 LTS ?
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2018, 14:14:42 »
No já bych řekl, že stačí soubor nebo složku prostě chytit a přetáhnout. Po jejím puštění vyskočí nabídka co se má provést... ;) Pokud u přetahování držím ALT, tak posunuju celé okno dolphinu...
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak vytvořit ODKAZ na libovolný soubor nebo složku v Ubuntu 18.04 LTS ?
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2018, 14:47:44 »
1. A nepleteš si náhodou odkaz (symlink) se spouštěčem?
2. Jinak odkaz se odjakživa vytváří příkazem:
Kód: [Vybrat]
ln -s cíl odkaz
příklad:
Kód: [Vybrat]
sudo ln -s /usr/bin/gedit /home/franta/Dokumenty/odkaz_na_gedit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.