Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne  (Přečteno 15213 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #50 kdy: 28 Listopadu 2018, 18:54:33 »
Supergrub klidně zkus, ale myslím si, že stejně neprojde security nastavením v biosu. Zásadní je povolit ty položky v biosu
viz heslo do biosu výše...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #51 kdy: 28 Listopadu 2018, 18:57:42 »
Jdu zkusit ten supergrub. Co s tím, jak se to rozjede?

Jak co s tím? Čtete vůbec to, co jsem už napsal, jiné související stránky, nebo si hledáte informace jinde?

Ve zkratce: to je prostě náhradní bootloader, který by měl najít všechny systémy instalované na HDD a nabídnout je ke spuštění...

No a než budu pokračovat, tak si přečtěte https://www.root.cz/texty/jak-se-spravne-ptat/ - zejména sekci Než se zeptáte...

romhaus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #52 kdy: 28 Listopadu 2018, 19:10:38 »
1. Biosu nerozumím
2. Pojmy jako GRUB, BOOT, a kdoví co - vůbec neznám
3. Obecně PC používám hlavně k práci
4. Linuxu nerozumím, ale chtěl jsem se ho naučit
5. U Ubuntu všude čtu o přátelské a snadné instalaci, proto jsem ho chtěl vyzkoušet
6. Od začátku jen trable a problémy
7. Celé hodiny neustále jak kretén instaluju, restartuju PC, čumím do biosu a kulový z toho
8. Tohle nejde bez trénigu. To je jako kdyby Vám Železný řekl, co je na tom hodit oštěp 80 metrů daleko

Už mě to nebaví. Ale i tak musím poděkovat za trpělivost a snahu.

Ještě sem mrknu, ale asi to nikam nepovede.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #53 kdy: 28 Listopadu 2018, 19:23:40 »
1. Biosu nerozumím
2. Pojmy jako GRUB, BOOT, a kdoví co - vůbec neznám
3. Obecně PC používám hlavně k práci
4. Linuxu nerozumím, ale chtěl jsem se ho naučit
5. U Ubuntu všude čtu o přátelské a snadné instalaci, proto jsem ho chtěl vyzkoušet
6. Od začátku jen trable a problémy
7. Celé hodiny neustále jak kretén instaluju, restartuju PC, čumím do biosu a kulový z toho
8. Tohle nejde bez trénigu. To je jako kdyby Vám Železný řekl, co je na tom hodit oštěp 80 metrů daleko

Už mě to nebaví. Ale i tak musím poděkovat za trpělivost a snahu.

Ještě sem mrknu, ale asi to nikam nepovede.

Tohle je typický "windows syndrom". MS Windows používá 98% lidí, protože je pro blbé a 2% lidí používá Linux/Unix, protože je pro inteligentní - stejné procento je i v IQ - cca 98% lidí má IQ průměrné nebo pod průměrem a cca 2% má IQ vysoko nad průměrem... Více na Wikipedii, heslo Inteligence...
Pokud chci něco poznat, tak se to musím naučit a mnoho si o tom přečíst, říct něco jako: "Biosu nerozumím, Pojmy jako GRUB, BOOT, a kdoví co - vůbec neznám nebo Linuxu nerozumím, ale chtěl jsem se ho naučit" ukazuje na lenost, nic víc. Pokud Linuxu nerozumíš, tak se nejprve musíš naučit Linux a stejně tak věci jako BIOS, Grub, Boot a spousty dalšího. Pak můžeš pokročit o krok blíž ke svobodě. Nebo se na to můžeš vykašlat, vyplakat se na linuxovém fóru a na windows fóru linux pomluvit a pak se vrátit ke skvělým Windows 10. Pochopils?
« Poslední změna: 28 Listopadu 2018, 19:25:41 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #54 kdy: 28 Listopadu 2018, 19:46:16 »
Ale, no. zasa ho tak netrapte.
Jednoducho mas smolu ze si natrafil na ntb ktori sa snazi tak chranit uzivatela az mu robi problemy. Inak povedane potrebujes specialny postup na instalaciu GRUB. Bez toho sa nepohnes.
S inym ntb by si si uz ubuntu davno uzival.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #55 kdy: 28 Listopadu 2018, 19:50:52 »
Ale, no. zasa ho tak netrapte.
Jednoducho mas smolu ze si natrafil na ntb ktori sa snazi tak chranit uzivatela az mu robi problemy. Inak povedane potrebujes specialny postup na instalaciu GRUB. Bez toho sa nepohnes.
S inym ntb by si si uz ubuntu davno uzival.
Tak jo  ;) ale stejně se musí ještě hodně učit, páč žádný učený z nebe nespadl, jak se říká...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #56 kdy: 28 Listopadu 2018, 20:41:28 »
Myslím, že celkem snahu má (docela nadprůměrnou)  :)   
Ale je fakt, že některé (UEFI (biosy)) ve snaze ochránit uživatele zašly až příliš daleko.. Smůlu má, že jeho HW je zrovna tento případ....
Vyřešilo by to přepnutí biosu na Legacy, ale to by zase musel v tomto režimu (znova od píky) nainstalovat i W10 - a to by se mu asi nechtělo...
A ano, docela chápu jeho (naprosto oprávněnou) "frustraci", zejména když všude čte, jak je ten linux přátelský a instalace Ubuntu pohodová. Ale za tohle Ubuntu opravdu nemůže, jenomže jak to vysvětlit (takovému) zklamanému uživateli - začátečníkovi? 
-------------------------------------------------------------------------------
Nicméně stále věřím, že pokud tímto "UEFI peklem" úspěšně projde, bude z něj "příkladný linuxák" neboť další "výzvy" (a je jisté, že budou) po tom všem zvládne "levou zadní"...
------------------------------------------------------------------------------
Závěrem si neodpustím poznámku, že jsem vcelku vděčný, že ve všech svých PC (pravda, většinou postarších) mám klasický BIOS  L.P. 2010....
« Poslední změna: 28 Listopadu 2018, 20:55:18 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #57 kdy: 28 Listopadu 2018, 21:20:15 »
...
Vyřešilo by to přepnutí biosu na Legacy...

Ale vždyť on dle screenshotů (a i toho, co píše) přepnuto na legacy má, nebo ne?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #58 kdy: 28 Listopadu 2018, 22:00:20 »
...
Vyřešilo by to přepnutí biosu na Legacy...

Ale vždyť on dle screenshotů (a i toho, co píše) přepnuto na legacy má, nebo ne?

To právě že nemá - W10 má nainstalované klasicky (pro mašinu s UEFI biosem) v režimu UEFI a na disk GPT. Jak je vidno i z layoutu disku (existence oddílu EFI)....

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #59 kdy: 28 Listopadu 2018, 22:24:09 »
...
Vyřešilo by to přepnutí biosu na Legacy...

Ale vždyť on dle screenshotů (a i toho, co píše) přepnuto na legacy má, nebo ne?

To právě že nemá - W10 má nainstalované klasicky (pro mašinu s UEFI biosem) v režimu UEFI a na disk GPT. Jak je vidno i z layoutu disku (existence oddílu EFI)....

O instalaci na jednotlivé partitions nemluvím - mám na mysli režim UEFI, kdy je (podle mě) volbou "Secure boot disable" zakázáno klasické UEFI a je použit legacy mód. UEFI je tam de facto stále, jen ten legacy BIOS emuluje...

Ale třeba se pletu, PC s UEFI (aktivním secure bootem) mám jen jedno a instalace Linuxu byla bez problémů...

Abych ještě vysvětlil ten Super Grub: chtěl jsem ho přimět, aby jím zjistil, zda na ext4 má ve skutečnosti tu instalaci OK a problém je "jen" v chybné či žádné instalaci Grubu z Ubuntu. Ale myslím, že to bylo jasné (nikoliv jemu).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #60 kdy: 28 Listopadu 2018, 22:44:25 »
...
Vyřešilo by to přepnutí biosu na Legacy...

Ale vždyť on dle screenshotů (a i toho, co píše) přepnuto na legacy má, nebo ne?

To právě že nemá - W10 má nainstalované klasicky (pro mašinu s UEFI biosem) v režimu UEFI a na disk GPT. Jak je vidno i z layoutu disku (existence oddílu EFI)....

O instalaci na jednotlivé partitions nemluvím - mám na mysli režim UEFI, kdy je (podle mě) volbou "Secure boot disable" zakázáno klasické UEFI a je použit legacy mód. UEFI je tam de facto stále, jen ten legacy BIOS emuluje...

Ale třeba se pletu, PC s UEFI (aktivním secure bootem) mám jen jedno a instalace Linuxu byla bez problémů...

Abych ještě vysvětlil ten Super Grub: chtěl jsem ho přimět, aby jím zjistil, zda na ext4 má ve skutečnosti tu instalaci OK a problém je "jen" v chybné či žádné instalaci Grubu z Ubuntu. Ale myslím, že to bylo jasné (nikoliv jemu).

Ano, chápu čeho jsi chtěl docílit -  "přimět ho" (chudáka - už nyní zmateného naprosto ultimátně, ale vůbec se mu nedivím, tu "šišku" už musí mít zamotanou totálně), zkusit supergrub, ale věř mi, že tam problém nebude - a instalací jiného zavaděče se to nevyřeší.   Problém je stále to "idiotské UEFI" na jeho PC.   To musí "překonat".
Potom už k instalaci Ubuntu plně postačí zcela běžný klasický postup...
« Poslední změna: 28 Listopadu 2018, 23:03:58 od juwa2 »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #61 kdy: 28 Listopadu 2018, 23:03:31 »
no jak se tak koukám, tak ty Acery jsou tímto pověstné...

už je pozdě a nemám čas se tím zaobírat, ale projdi si tyhle videa:

https://www.youtube.com/watch?v=XtXnQpv5Zqw
https://www.youtube.com/watch?v=KgKjipEYRGs

Jestli něco z toho bude fungovat, netuším, ale stojí to za zkoušku...

Pak jsem vygooglil tohle, ale za tohle ruku do ohně nedám....čínštině nerozumím a nevzbuzuje to ve mně zrovna důvěru, ale je to na tvém zvážení, zda to stojí za vyzkoušení či raději ne

http://ja.fileerrors.com/aspire-z3-705-no-dual-boot-uefi-internal-hdd.html
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #62 kdy: 28 Listopadu 2018, 23:09:23 »
ACER + UEFI + UBUNTU (od roku cca 2014) = smrtící kombo  :-[
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně překonat to (s jistýmy zkušenostmi) lze.
Na druhou stranu - pokud zájemce (začátečník) o linux (Ubuntu) v počátcích narazí zrovna na tohle - to je potom jako "repelent" na linux....  Bohužel... 
Jsem proto rád, že mě totéž před lety nepotkalo.
I pro to se snažím s tímto  pomáhat.
Nicméně v určitých situacích bývá fyzická přítomnost zkušeného člověka u PC nezbytná, a i ten se může v určitých situacích "docela zapotit". Domnívám se, že toto je zrovna  ten případ...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Takže pokud bys (tazateli) byl náhodou z BM nebo okolí, v zájmu vlastní presiže, zdarma a ve vlastním volném čase by byla možnost ti to "rozchodit"... :)
« Poslední změna: 28 Listopadu 2018, 23:36:51 od juwa2 »

romhaus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #63 kdy: 29 Listopadu 2018, 08:13:44 »
Škoda, že jsi nenapsal BK, jsem od Blanska.

Petr Dvořák.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #64 kdy: 29 Listopadu 2018, 12:17:00 »
Škoda, že jsi nenapsal BK, jsem od Blanska.

Jsem kousek od Tebe, no kapku větší. Nevěřím že bych to zprovoznil ale aspoň se mohu pokusit. Svůj ntb zapínám podobně takto: https://forum.debian-linux.cz/index.php?topic=1746.0 Ale asi to bude zcela odlišná situace. Vzít třeba ntb na sraz Opelnalt https://www.openalt.org/ určitě rádi pomohou dříve Linux v Brně teď se sloučily s touto organizací. Fakultě informačních technologií VUT v Brně mají nějaké podobné akce. Tedy bych to nevzdával.


romhaus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #66 kdy: 30 Listopadu 2018, 13:01:25 »
Tak jsem zkoušel snad všechny postupy co tu jsou. Dokonce mi přestali jet i Windowsy. Tak jsem se poptal a je tu u nás kluk, co do linuxu dělá. Prý to běžně instaluje na servery nebo i na domácí PC. Tak se na to koukal, zkoušel snad všechno možný a nic. Prý není na linux tak dobrý jak si myslel a má jisté rezervy, nebo to nikdy spolu makat nebude. Říkal mi, že je tento PC spolu s linuxem smrtící kombinace že jsou tyto počítače šité na míru pro Windows.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #67 kdy: 30 Listopadu 2018, 15:52:31 »
Tak jsem zkoušel snad všechny postupy co tu jsou. Dokonce mi přestali jet i Windowsy. Tak jsem se poptal a je tu u nás kluk, co do linuxu dělá. Prý to běžně instaluje na servery nebo i na domácí PC. Tak se na to koukal, zkoušel snad všechno možný a nic. Prý není na linux tak dobrý jak si myslel a má jisté rezervy, nebo to nikdy spolu makat nebude. Říkal mi, že je tento PC spolu s linuxem smrtící kombinace že jsou tyto počítače šité na míru pro Windows.

PC určený pouze "pro Windows" (nebo pouze "pro jiný OS) je nesmysl.  Ano, některé Acery mají takovýto "idiotský" BIOS.   Ti lidé z těch postupů to ale rozchodili, takže to jde. Není to přece "stavba cukrovaru"....
------------------------------------------------------------------------------
Nejprimitivnější postup který zvládne úplně každý, je přepnout bios na Legacy, převést disk na MBR a nainstalovat W10 (v Legacy režimu) znova a potom k němu doinstalovat Ubuntu.
Jediná nevýhoda je nutnost nainstalovat Windows znova.
------------------------------------------------------------------------------
Komu se W10 instalovat znova nechce (a má ho nainstalovaný v uefi režimu na disk GPT), musí použít postup z odkazů výše. A že jsi vyzkoušel všechny postupy z těch odkazů ti příliš nevěřím....
Pokud po "pokusech" nenaběhnou W10, opravit to lze snadno pomocí boot-repair-disk.
------------------------------------------------------------------------------
P.S. Nedávno tu podobný dotaz byl (taky Acer). Uživatel to vyřešil aktualizací biosu kterou si stáhl ze stránek výrobce.
Pak se instalace Ubuntu k Windows povedla bez dalšího hned napoprvé - až se tomu po všech těch potížích ani nechtělo věřit.....
« Poslední změna: 30 Listopadu 2018, 16:27:29 od juwa2 »

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #68 kdy: 09 Prosince 2018, 19:34:54 »
Mám ACER aspire 5750ZG kam se bezprloblému linuxy nainstalujou, ale nedávno se mi dostal do ruky ACER -(už nevim typ)  a měl v BIOSU windows boot protection a ať jsem dělal co jsem dělal, linuxy jsem tam nenacpal. Vytrvale bootovali widle ( i když byl boot protection vypnutej a disk s widlema v biosu zakázanej :-( ). Nakonec mi kamarád přehrál BIOS a instalace proběhla bez problémů a oba systémy žijou vedle sebe.

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Čerstvě nainstalované UBUNTU nenaběhne
« Odpověď #69 kdy: 09 Prosince 2018, 19:55:24 »
1. Biosu nerozumím
2. Pojmy jako GRUB, BOOT, a kdoví co - vůbec neznám
3. Obecně PC používám hlavně k práci
4. Linuxu nerozumím, ale chtěl jsem se ho naučit
5. U Ubuntu všude čtu o přátelské a snadné instalaci, proto jsem ho chtěl vyzkoušet
6. Od začátku jen trable a problémy
7. Celé hodiny neustále jak kretén instaluju, restartuju PC, čumím do biosu a kulový z toho
8. Tohle nejde bez trénigu. To je jako kdyby Vám Železný řekl, co je na tom hodit oštěp 80 metrů daleko

Už mě to nebaví. Ale i tak musím poděkovat za trpělivost a snahu.

Ještě sem mrknu, ale asi to nikam nepovede.

 Tohle jsem si říkal asi 150x, ale nesmyslnost widláckýho přístupu mě nutila najít jinej systém. Mám ozkoušeno něco kolem 10ti distribucí linuxu a už vim kterej mi vyhovuje nejvíc.  Linux tě prostě poslechne na správný slovo......
 Doporučuji knihu Příkazový řádek v Linuxu od Pavla Kameníka. Tam píše o více distribucích, jak instalovat softwear přes různé správce, vysvětlí co je Zavděč GRUB a LILO..... že příkazových řádků je hned několik a .....  no prostě důležité základy a terminologi. Nejlpší knížka o Linuxu a je za 300,- k nezaplacení.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.