Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]  (Přečteno 5979 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #25 kdy: 19 Května 2020, 16:05:02 »
Regine: Ten ATI WD je aplikace pro Win nebo boot médium?

Pro win - po instalaci umožňuje vytvořit boot medium.
« Poslední změna: 19 Května 2020, 16:24:19 od juwa2 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #26 kdy: 19 Května 2020, 17:02:46 »
Takže koho zajímá porovnání DD, Clonezilla, Acronis True Image a AOMEI Backupper Linux Disk, tak se může podívat sem:
https://www.linux-mint-czech.cz/2020/05/klonovani-disku-porovnani-nastroju/

Hezký článek, ten "objev" s těmi sektory je logický.  :)
Prosím, pokud je to možné, tak tam ještě doplň informaci, že jak Acronis, tak Clonezilla umožňují jako cíl zálohy zvolit i ntfs oddíl bez ohledu na zálohovaný FS. To totiž až taková samozřejmost není a spousta uživatelů to jistě ocení - drtivá většina externích usb disků je totiž ntfs....

Ad. zarovnání: Schválně zkus příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
Pokud nejsou oddíly zarovnané, zobrazí se hláška že "Začátek oddílu nezačíná na hranici fyzického sektoru". To může snížit výkon/zvýšit opotřebení disku.
Naštěstí náprava je celkem snadná - na začátek oddílu přidat 1MB. Výsledek bude, že sice vznikne 1MB nepřiděleného místa, nicméně už to bude zarovnané.... ;)
« Poslední změna: 20 Května 2020, 21:37:32 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #27 kdy: 19 Května 2020, 18:41:39 »
Tak jsem prubnul tu 2020 a tam je to s ext4 v poradku. Akorat kdyz je clovek na domovske strance, tak nekolik minut to neco vehementne dela s hdd. Kdyz se prepne do nejake volby, tak to ustane, kdyz se vrati zpet na domovskou, tak zase zacne. Kdyz se to necha dobehnout na domovske strance a prepne se nekam a zpet, tak to take zacne na novo. Je to bud bug nebo nejaka zhovadelost.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #28 kdy: 19 Května 2020, 19:52:11 »
Mě Clonezilla jednou zklamala a tak ji nepoužívám >:( Měl jsem vytvořenou image třech partic. Při jejich vytvoření proběhlo vše bez chyb. Po čase jsem chtěl partice jednotlivě obnovit a u dvou jsem skončil s hláškou je je zálohy jsou poškozené. Nikdy mě nezklamal Fsarchiver který je snad všech livek (SRCF, Partedmagic i Clonezilla) Záloha/obnova z příkazového řádku velice jednoduchá a díky defaultní kompresi (možnost různých voleb) je záloha jeden soubor zhruba poloviční velikosti oproti Clonezille.
Používám UEFI a tak jsem mimo ext4 úspěšně zálohoval/obnovoval i fat32. Umí i další FS ale nikdy jsem to nezkoušel.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #29 kdy: 19 Května 2020, 20:01:00 »
Tak jsem prubnul tu 2020 a tam je to s ext4 v poradku. Akorat kdyz je clovek na domovske strance, tak nekolik minut to neco vehementne dela s hdd. Kdyz se prepne do nejake volby, tak to ustane, kdyz se vrati zpet na domovskou, tak zase zacne. Kdyz se to necha dobehnout na domovske strance a prepne se nekam a zpet, tak to take zacne na novo. Je to bud bug nebo nejaka zhovadelost.

Na jaké "domovské stránce", co tím myslíš?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #30 kdy: 19 Května 2020, 20:56:55 »
Hned ten prvni uvodni screen, kdyz to najede do GUI. Po chvili to zacne chroustat jak Win10 a pak zas a zas, jak jsem popsal. Zajimalo by me, co to vlastne dela s tim diskem. Zkusim najit, jestli ma Acronis nejakou bug report stranku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #31 kdy: 19 Května 2020, 21:27:29 »
Hned ten prvni uvodni screen, kdyz to najede do GUI. Po chvili to zacne chroustat jak Win10 a pak zas a zas, jak jsem popsal. Zajimalo by me, co to vlastne dela s tim diskem. Zkusim najit, jestli ma Acronis nejakou bug report stranku.

To nebude bug, nýbrž feature ve stylu "let's make the world better" a podobných humáčů. Ten soft scanuje obsah HDD a posílá ho Velkému Bratrovi...

Jaké znění má EULA?
« Poslední změna: 19 Května 2020, 21:32:09 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #32 kdy: 19 Května 2020, 22:24:15 »
To me napadlo jako prvni, takze jsem nabootoval znovu s vytazenym lan-kabelem. Stejne to chrousta jak o zivot.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Acronis
« Odpověď #33 kdy: 19 Května 2020, 22:36:19 »
K Windows - Po instalaci jakéhokoliv SW kontroluji, zda se natahuje rezident do paměti po startu. ATI WD samozřejmě ano, odstranil jsem ihned.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #34 kdy: 19 Května 2020, 22:42:06 »
To me napadlo jako prvni, takze jsem nabootoval znovu s vytazenym lan-kabelem. Stejne to chrousta jak o zivot.

No to pere někam do cache a tu vyflushne směrem V. B. hned po připojení kabelu ;-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #35 kdy: 19 Května 2020, 22:44:58 »
Hned ten prvni uvodni screen, kdyz to najede do GUI. Po chvili to zacne chroustat jak Win10 a pak zas a zas, jak jsem popsal. Zajimalo by me, co to vlastne dela s tim diskem. Zkusim najit, jestli ma Acronis nejakou bug report stranku.

Aha, takže na té hlavní stránce Acronisu...
To ti řeknu rovnou, to není žádný bug, ale to Acronis (dělají to všechny verze, u té nainstalované to lze zakázat v nastavení) prohledává všechny disky v dosahu jestli na nich nejsou zálohy (= soubory .tib) které pak načte do GUI seznamu.  ;)
« Poslední změna: 19 Května 2020, 22:47:39 od juwa2 »

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
zarovnání partition
« Odpověď #36 kdy: 19 Května 2020, 22:58:19 »
zarovnání partition - Pradávno jsem řešil a na netu uvedli (z těch nejjednodušších):
- Gparted - označit oblast s Partition table entries are not in disk order.
- zrušit zatržení Round to Cylinder (zaokrouhlování)
dále - buď
- hranice číselně mají být dělitelné 8 beze zbytku
a nebo, jak uvedl již juwa2
- Free space preceding nastavit na 1 MiB
Samozřejmě radili, předem zálohovat.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #37 kdy: 20 Května 2020, 09:49:58 »
Hned ten prvni uvodni screen, kdyz to najede do GUI. Po chvili to zacne chroustat jak Win10 a pak zas a zas, jak jsem popsal. Zajimalo by me, co to vlastne dela s tim diskem. Zkusim najit, jestli ma Acronis nejakou bug report stranku.

Aha, takže na té hlavní stránce Acronisu...
To ti řeknu rovnou, to není žádný bug, ale to Acronis (dělají to všechny verze, u té nainstalované to lze zakázat v nastavení) prohledává všechny disky v dosahu jestli na nich nejsou zálohy (= soubory .tib) které pak načte do GUI seznamu.  ;)

To bych chapal, ale ze to dela i po dokonceni hledani po zpetnem prepnutj zas a znovu - to uz je spatne napsane - tedy za me bug. U verze 2016 jsem to nezaznamenal - je tam prece volba pro vyhledani zalohy. Takze opravdu nesmyslna feature ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Klonování disků HDD -> SSD s Clonezilla? [Vyřešeno]
« Odpověď #38 kdy: 20 Května 2020, 09:54:44 »
To me napadlo jako prvni, takze jsem nabootoval znovu s vytazenym lan-kabelem. Stejne to chrousta jak o zivot.
No to pere někam do cache a tu vyflushne směrem V. B. hned po připojení kabelu ;-)
To by moc neslo v pripade bootmedia - pokud tam ten kabel pripojim az po vypnuti, tak uz zadna cache nebude.Ale to, co psal Juwa dava smysl i kdyz je to nesmysl ;-)
« Poslední změna: 20 Května 2020, 09:57:13 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.