Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]  (Přečteno 5692 krát)

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]
« kdy: 12 Listopadu 2018, 18:43:52 »
Zdravím vespolek. Jakožto linuxák jsem byl nucen manželce kvůli práci učitelky pořídit Windows. V tom bych problém neviděl. Problém je po instalacích systémů.
Pro každý systém mám SSD disk a obojí je instalováno pod UEFI.
Instalaci jsem prováděl separátně - vždy jsem připojil jen disk na který instalauju systém. Pokud jedou takhle každý zvlášť není problém. Pokud je ale připojím oba (respektive 3, tam jsou jen data), tak windows je v pohodě, ale Kubuntu se načte jakoby s nenainstalovanou grafikou v rozlišení 1200x800 a nejde změnit. Dokonce nejde přepnout ani jiný monitor nebo oba naráz (mám připojené dva)... Neví někdo jak to zprovoznit aby to šlo normálně?
Výchozím systémem je W10, linux si spouštím přes výběr bootovacího oddílu pomocí biosu. (pokud tedy chci tak u mě přes F8).
Díky za případné rady....
« Poslední změna: 16 Listopadu 2018, 18:41:24 od Rellik »
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #1 kdy: 12 Listopadu 2018, 19:09:18 »
Instaluj Kubuntu znova.
Oba disky měj připojené. Jediný rozdíl bude, že zavaděč (Grub) nainstaluješ nikoli na disk s Kubuntu, ale na disk s Windows do stávajícího EFI oddílu (tedy nikoli na disk jako celek).
Pak, pří bootu PC nebudeš volit mezi disky, ale vždy se ti zobrazí Grub menu kde vybereš který systém bude bootovat.

V případě potřeby lze Grub menu (později) editovat = změnit který systém bude výchozí, nastavit timeout atd...
Nejjednodušeji pomocí utilitky Grub customizer

Ve Windows vypni fastboot (rychlý start) protože se jinak se po rebootu windows neukončí, ale jenom hibernuje a to může dělat "neplechu"....
« Poslední změna: 12 Listopadu 2018, 20:32:52 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #2 kdy: 12 Listopadu 2018, 19:12:56 »
Teoreticky by to nemalo vadit. Ja by som skusil toto
1. zakazat vo win. fastboot.
2. zkontroloval by som oznacenie diskov v /etc/fstab. Ci sedi UUID aj ked podla mna by to nenabehlo vobec ak by v tom bol problem.
3. asi nauzitocnejsie, skus pozriet do /var/log/Xorg.0.log a hladaj riadky [EE] [WW] ktore oznacuju chybu. Niekde by tam malo byt preco to ide tak ako to ide.

P.s To co udporuca juwa2 je najrychlejsie riesenie. Tak sa rozhodni ci to chces skusit rozbehat alebo to takto rychlo vyriesis. Odporucam tiez rychlu volbu.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2018, 19:15:00 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #3 kdy: 12 Listopadu 2018, 19:27:24 »
Mám to podobně s tím rozdílem, že na jednom SSD je W7 a na druhém Kubuntu 14.04 LTS. Na disku s Kubuntu je zároveň grub2, ve kterém si volím, co chci bootovat, nebo PC nechám nabootovat výchozí systém. Funguje to bez problémů a nemusím do BIOSu, resp. UEFI (v něm je jako první bootovací nastaven právě zmíněný disk s Linuxem)...

Neleze PC náhodou při bootu s oběma připojenými disky taky do grubu (skrytého, tzn. že se nezobrazí jeho menu) a není v něm špatně definováno to rozlišení?

Předpokládám přitom, že PC úplně vypínáte a nezkoušíte to přes nějaký sleep či hibernate apod. mód. Mimochodem: právě v zázraku nazvaném Widlows 10 to není samo sebou, default je tzv. "fast startup" neboli rychlé spuštění a je třeba to ručně vypnout - viz třeba https://www.windowscentral.com/how-disable-windows-10-fast-startup .

Tato bejkárna je občas příčinou potíží právě v dual boot systémech apod.

Na okraj: není vhodné učitelku vést k Linuxu, aby ho následně vštěpovala právě dětem? Jo, jako něco navíc (když o tom nemůže rozhodnout sama), ale každá špetka boje proti rakovině M$ je užitečná...

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #4 kdy: 12 Listopadu 2018, 19:55:27 »
Díky za reakce. Zkusím teda odpojit jen ten datový disk a přeinstalovat linux. Jinak moje pančitelka umí dobře na linuxu (co jsme spolu, cca 13 let, tak byl jen linux a win měla jen v práci), na win nicméně nadává, že to nefunguje jak v linuxu - jednoduše a rychle. Bohužel ale mají aplikace pro windowsy (státní zakázky) a ne všechny jsem na linuxu rozchodil. Navíc i tak nejdou dobře jak na win.
Nicméně jí asi na tuto práci pořídím notebook a v PC nechám jen linux... Naštěstí už ten win nestojí majlant a tak mi těch necelých 1700,- za W10PRO nebude ani líto... Nicméně první vyzkouším tu přeinstalaci. :)
Ale stejně je to divné, že se ten linux spustí jakoby v nouzovém režimu...
Jinak ten win se celkem posunul od dob kdy jsem používal ještě WXP. Kdyby tam jelo všechno jako v LIN (jednoduše a spolehlivě), tak by se to dalo i používat... :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #5 kdy: 12 Listopadu 2018, 20:10:04 »
Jinak ten win se celkem posunul od dob kdy jsem používal ještě WXP. Kdyby tam jelo všechno jako v LIN (jednoduše a spolehlivě), tak by se to dalo i používat... :)

To je pouze první dojem...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #6 kdy: 12 Listopadu 2018, 20:32:28 »
Jinak ten win se celkem posunul od dob kdy jsem používal ještě WXP. Kdyby tam jelo všechno jako v LIN (jednoduše a spolehlivě), tak by se to dalo i používat... :)

To je pouze první dojem...

Já bych taky řekl, že se W posunuly... Lišíme se ovšem v názoru kam. Moje přesvědčení je, že do (I) a to tak, že velmi hluboko...

Začínal jsem na DOSu a W se mnou vydržely až do XP včetně, teď (pro případ nutné potřeby) mám ty zmíněné W7. No a řekl bych, že sedmičky jsou poslední použitelná okna, co se nuceně každou chvíli nemění, nežijí svým vlastním životem, nefízlují (nebo alespoň ne tak intenzivně) atd.

Poslední opravdu použitelná a celkem podařená verze jsou WXP.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2018, 20:48:19 od JirkaZ »

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #7 kdy: 12 Listopadu 2018, 20:50:30 »
Taky jsem na PC od DOSu po WXP a pak linux. Je tam vidět, že se snaží kopírovat věci z linuxu, protože to co vydají jako novinky, tak v linuxu už funguje dávno. Alespoň co jsem tak plus mínus sledoval... Nicméně ten W10 mám nainstalovaný už cca 2 měsíce. pokud se tomu vypnout určité funkce, tak je to celkem svižné a nenáročné. Pokud chci ale třeba jen zmenšit několik fotek pro vložení na web, tak si musím doinstalovat nějaký program nebo to dělat složitě po jedné. Stejně tak i kopírování ze složky (disku) do složky (disku). V linuxu si dám rozdělit dolphin na dvě poloviny (podobně jako MC - TC) a vesele kopíruju. PRTSCN je kapitola sama o sobě... A to jsou ty jedny z nejzákladnějších věcí....

No nicméně k aplikacím do školy. Jako hlavní by byla aplikace pro komunikaci s interaktivní tabulí - smartboard. Respektive program pro přípravu interaktivních šablon pro tuto tabuli. MS office není nutný, na to celkem dostačuje Libre office. Pak jsou to nějaké aplikace pro hodnocení prospěchu a pod. To bych ale musel zjistit co to je zač. Zatím mě to moc nezajímalo... Tak zatím asi tak no...
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #8 kdy: 12 Listopadu 2018, 21:07:21 »
...No nicméně k aplikacím do školy. Jako hlavní by byla aplikace pro komunikaci s interaktivní tabulí - smartboard. Respektive program pro přípravu interaktivních šablon pro tuto tabuli. ...

Na http://www.smarttech.com/en/kb/083728 je SMART Board Software for Linux User's Guide (i když - pravda - z roku 2006) a na https://www.smarttech.com/search#q=linux&first=10&t=All jsou různé dotazy k Linuxu a na https://www.linuxexpres.cz/software/interaktivni-tabule-smart-board-v-linuxu pan Ott popisuje nějakou starší verzi pro Linux.

Tak nevím, třeba existuje aktuální verze toho softu pro Linux... A nebo se firma též posunula, tentokrát přímo do análu M$ ;-)

Edit: jo, posunula (https://smarttech.uservoice.com/forums/444595-smart-notebook/suggestions/18831280-linux-is-missing)... Poslední možná verze pro Linux je 11 (https://education.smarttech.com/products/notebook/download#admin a tam volba v roletce, ale je to nejspíš jen trial).
« Poslední změna: 12 Listopadu 2018, 21:15:31 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #9 kdy: 13 Listopadu 2018, 09:21:42 »
Poslední opravdu použitelná a celkem podařená verze jsou WXP.

Pro mě Win 3.11 workgroup.
Co člověk, to názor.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #10 kdy: 14 Listopadu 2018, 15:38:44 »
Nazdar. Tak jsem chtěl přeinstalovat ten linux. Odpojil jsem datový disk abych případně nepřišel o data a nechal jen dva SSD disky (250Gb Win10 a 128Gb Kubuntu) No nicméně při výběru disku kam nainstalovat ten linux mám dostupný jen jeden disk a to ten s W10. Nevím teda jak můj PC přiřazuje disky, ale i když jsem nechal ten datový (1Tb), tak to vybralo jen jeho a další vidět nebyly. To tak vypadá jako by to za každou cenu chtělo instalovat na ten největší disk... Dá se to nějak obejít? Třeba v UEFI nastavit BOOT jen na ten disk co chci aby se na něj instalovalo? To si myslím moc nepomůžu když pak budu vybírat stejně bootovací oddíl pomocí F8, ne?...  :-\

No a ještě mě napadla jedna věc: Pokud nebudu ten linux instalovat s UEFI ale klasickým zaváděním systému, tak by to mělo pak jít normálně bez toho aby se to mezi sebou nějak ovlivnilo. Aspoň teda moje doměnka... :)
Co vy na to?
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #11 kdy: 14 Listopadu 2018, 20:25:52 »
Tvoje neštěstí je, že se spoléháš na idiotskou "automatiku" instalátoru.
Takže hezky zvol "Ruční". Pak si můžeš instalovat co chceš a kam chceš - to určíš ty. Instalovat budeš samozř. na ten druhý disk.
------------------------------------------------
Zavaděč (Grub) instaluj na ten první disk kde máš Win. do stávajícího oddílu EFI.  Potom už při bootu nebudeš vybírat disky pomocí F8, ale zobrazí se ti nabídka zavaděče (Grubu) kde si zvolíš který systém bude bootovat. Ale toto už jsem ti jednou (12 Listopad 2018, 19:09:18) psal.... :-\  Takže znova a tentokrát lépe....

P.S.  Pokud bys chtěl instalovat ne pod UEFI, ale pod Legacy biosem, byla by situace obdobná, až na umístění zavaděče který bys instaloval nikoli do EFI oddílu (neexistoval by), ale na (první) disk s windows jako celek (do jeho mbr).
Ale: Nelze míchat hrušky s jabkama, takže oba OS musí být instalovány stejným způsobem (oba UEFI nebo oba LEGACY).
To by znamenalo, že pokud máš nyní Windows nainstalované pod UEFI, musel bys ho nainstalovat znova, ale pod LEGACY (abys pak mohl instalovat Ubuntu rovněž pod LEGACY)...
A aby to nebylo takové jednoduché, UEFI vyžaduje disky GPT, zatímco Legacy disky MBR. Takže v případě potřeby zkonvertovat (diskpart).

Proč si nejprve o instalaci něco nepřečteš, návodů zrovna na tohle je přece na netu bambilion, + tisíce videí na YT...
« Poslední změna: 15 Listopadu 2018, 05:00:06 od juwa2 »

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #12 kdy: 16 Listopadu 2018, 18:41:05 »
juwa2: jo sorry, já jsem předtím zkoušel i to ruční rozdělení, ale podle výchozího disku, jsem usoudil, že to prostě jen ručně rozdělím na patřičné oddíly. Až když jsem to zkusil znova a pořádně to prohlédl, tak jsem zjistil, že jsou tam všechny disky a stačí vybrat ten kam se to má nainstalovat. Takže jsem odstranil všechny oddíly na tom 128Gb disku, kde bylo původní Kubuntu a vybral jako onstalační disk. Na disku 250Gb, kde je w10 jsem zvolil EFI pro instalaci zavaděče. Instalace proběhla během pár minut a při startu systému je "boot nabídka"... Zatím supr. Pak jsem v Kubuntu dal instalovat ovladač GK (ASUS nVidia GT730) co mi nabídl systém (recommended). Chtělo to heslo do secure boot, tak jsem ho vyplnil. No po restartu PC opět jela grafika v "nouzovém režimu" jako předtím... Restartoval jsem PC a šel do nastavení UEFI (bios), tam resetoval hesla k UEFI a grafika  (rozlišení) i se všemi nastaveními je ok. To je podle mě trochu krkolomné řešení... Možná by tedy šlo i původní spuštění, kde jsem používal tu F8 pro výběr systému. Možná taky stačilo smazat jen ty klíče a šlo by to v pohodě... No teď už je to jedno.
Teď mi zbývá nastavit jen ten Boot loader aby byl výchozí W10 a dle potřeby si já během třeba 3s spustím Kubuntu.
Linux naplno (bez win v PC) používám už od roku 2004, přičemž s ním už laboroval i dřív, nicméně kloubit dohromady dva různé systémy jsem zatím neměl zapotřebí. Proto tady ty mé "začátečnické" dotazy...
Teď mě ještě napadlo, že jsem možná tu  W10 měl dát jen do Virtualboxu a nejspíš by to vyšlo nastejno...
Nicméně co se pak týká toho Smartboardu, někde mám původní CD i s klíčem, které manželka donesla ze školy před cca 8 lety. To jsem tehdy stáhl verzi pro linux a všechno fungovalo. Nicméně to byla tehdy ještě 32bit Mageia (nebo Mandriva, už nevím). Nicméně, teď když už mi jednou oba systémy, tak už to řešit nebudu...
Takže všem zúčastněným díky za rady... :) 
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu)
« Odpověď #13 kdy: 17 Listopadu 2018, 00:19:46 »
Teď mi zbývá nastavit jen ten Boot loader aby byl výchozí W10 a dle potřeby si já během třeba 3s spustím Kubuntu.

Grub menu (ta bootovací nabídka) se upravuje ruční editací souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/default/grub
Nicméně ti doporučuji raději použít "grafické klikátko" Grub Customizer ve kterém si vše pohodlně nastavíš.
Takže si ho nainstaluj:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Jo, a ten secureboot jsi měl vypnout, ale pokud ti to teď jede, už to nechej tak...
Ve virtuálce zbytečně ztratíš výkon protože jedou dva systémy naráz, dualboot je lepší řešení...







« Poslední změna: 17 Listopadu 2018, 00:23:14 od juwa2 »

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 17 Listopadu 2018, 17:55:52 »
No... Takže po nastavení všeho potřebného jsem zjistil, že v linuxu nemůžu zapisovat na "Datový" disk, ale jen z něho číst. Zkoušel jsem nastavit práva přes chmod, vytvořit přípojný bod v fstab, ale nic nepomohlo... Co jsem hledal, tak by za to měl být zodpovědný secure boot. Ten ovšem v UEFI (bios) vypnout nejde a ve W10 jsem se to bál provést... Tak jsem udělal to samé jak to bylo předtím... Na jednom disku W10 se zavaděčem EFI a na druhém disku Kubuntu taky se zavaděčem EFI. Bootování bude výchozí pro manželku W10 (i když na to nadává, protože je taky několik let zvyknutá na linux) a linux si já budu bootovat přes F8. Grafika funguje správně, na disk (ntfs) se zapisovat dá, takže dál už to řešit nebudu... :)
Stálo mě to pár instalací, ale jelikož nemám krom webserveru nic o co bych nemohl přijít, tak mi to nějak nevadilo... W10 i Kubuntu se instalují cca stejnou dobu (+-10 minut), takže pohoda...
Ještě jednou dík za rady. :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 18 Listopadu 2018, 00:24:32 »
To akoze na disk s ext4?
Kód: [Vybrat]
pkexec nautiluspreklikat sa na adresar kde sa ti ten disk pripaja. Pravym klik na ten adresar, vlastnosti, opravnenia a nastavit ich pre seba citanie, zapis ostatnym iba citanie.
Ak je to ntfs co pises ze na ten ti ide(ak je datovy) tak vypnut vo win fastboot pokial sa jedna o systemovy.
Ale lepsie by bolo napisat chybu aku to pise.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 18 Listopadu 2018, 08:18:37 »
TIBOR:
pokud jsem měl nainstalovaný WIN10 na jednom disku, kde byl i zavaděč a přiinstaloval Kubundu na jiný disk a zavaděč dal k tomu w10. Tak na třetí disk, kde ukládám jen data (ntfs aby ho uměl použít win), nešlo z linuxu zapisovat jen číst. Proto jsem psal, že jsem zkoušel nastavit práva pomocí chmod a zapsat pevné připojení disku s právy "rw" do fastabu. Nefungovalo ani jedno. Stále na ten datový disk nešlo zapisovat.
Teď když jsem nainstaloval w10 + zavaděč na jeden disk a kubuntu na druhý disk + zavaděč, tak zapisovat na ten "datový" disk jde zapisovat z obou systémů. Jen nemám nabídku GRUB s výběrem systému, který chci zavést. Což mi nevadí.
V podstatě mám v PC 3 disky:
SSD 250Gb - w10 + zavaděč
SSD 128Gb - Kubuntu + zavaděč
Hybridní disk Seagate FireCuda 2.5" 1TB na ukládání veškerých ostatních souborů (dokumenty, fotky, videa...)
No a na ten třetí jsem potřeboval zapisovat z obou systémů, což při instalaci s jedním zavaděčem (na disku s W10) nešlo. Proto jsem udělal dvě instalace zvlášť na každý disk. U této dvojí instalace mi předtím zase zlobila grafika, že jela v nouzovém režimu, ale to jsem zjistil, že stačí vymazat klíče od Secure boot v UEFI.

Takže tímto je mé "laborování" u konce. Má to výhodu i toho, že pokud by se některý ze systémových disků pokazil, tak stále půjde spustit systém druhý...   
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 26 Listopadu 2018, 11:04:33 »
Ještě dodatek, pro ty co by řešili něco podobného.  Jak jsem psal. instaloval jsem W10 i Kubuntu vždy sólo s připojeným diskem, na který šel systém.
Měl jsem výchozí bootování s diskem W10 a Linux jsem si pouštěl přes F8 (nabídka výběru zaváděcího disku). No nicméně já i manželka víc používáme linux, protože je prostě lepší. Tak  jsem nastavil bootvání první z linuxového disku. S tím že naopak budu přes F8 pouštět W10. No nemusím. Linux je chytrý a sám při startu poznal, že je v PC i jiný systém tak po spuštění PC najede Grub, kde si vyberu, který systém chci spustit, případně po časovém intervalu zavede ten výchozí. Tím pádem mám v PC dva odlišné systémy na dvou discích a přitom mezi sebou nebyli nijak ovlivněné. Takže pokud jeden z nich odpojím, systém který zůstal připojený normálně najede... :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 26 Listopadu 2018, 13:58:39 »
Citace
Hybridní disk Seagate FireCuda 2.5" 1TB na ukládání veškerých ostatních souborů
Ak je ten disk ntfs a je zdieľaný aj s Win aj s Linuxom, podstupuješ riziko, že ti ho pri nejakej aktualizácii Win proste zmáznou. Takéto zdieľanie dát sa na tej uzavretej Win šmejďárne neodporúča.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Dva disky, dva systémy (win 10 a kubuntu) [Vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 26 Listopadu 2018, 14:27:30 »
Taky mě to napadlo, ale veškeré data na tom sdíleném disku mám zálohované na jednom externím disku a na jednom interním, který připojuju pouze při zálohování. Ale jelikož pracuju s tvorbou webu a díky nemožnosti nastavování práv na tom NTFS disku, tak zvažuju, že přidám další disk, který bude EXT4 a bude výchozí na data. Případně předělám ten NTFS na EXT4 a W10 nechám jen ten 250Gb SSD na kterém jsou nainstalované... Soubory pak budu asi sdílet přes smbu do "školního" notebooku, kde je taky w10 a hotovo... Tohle ještě pořeším... No a i kdyby mi ty W10 smazaly celý ten disk, tak se nijak moc nestane... Za prvé mám dvě zálohy (+ zálohu těch opravdu "důležitých" věcí mám na virtuálním datadisku u poskytovatele webhostingu). Navíc by šlo max o domácí fotky a nějaké videa. Fotky pravidelně dávám na papír, takže ani o ně by moc nešlo. Nebyly by sice všechny, ale ty "důležité" ano a videa jsou vesměs z mobilu, tudíž na online google aplikaci "fotky"... :) V pc nemám opravdu nic o co bych nemohl přijít... Tož asi tak no... :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.