Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunguje zápis na USB flešku  (Přečteno 15512 krát)

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #25 kdy: 21 Listopadu 2018, 10:43:57 »
Zkusil jsem ještě tento postup:

„Otevři GParted/Editor diskových oddílů, odpoj (ne fyzicky, ale pomocí Oddíl → Odpojit) flešku, a zkus ji opravit (Oddíl → Zkontrolovat).“

ale nepodařilo se to:

GParted 0.25.0 --enable-libparted-dmraid –enable-online-resize
Libparted 3.2
Zkontrolovat a opravit souborový systém (fat32) na /dev/sdb1  00:00:00    ( CHYBA )
    
kalibruje se /dev/sdb1  00:00:00    ( ÚSPĚCH )
    
cesta: /dev/sdb1 (oddíl)
začátek oddílu: 2048
konec oddílu: 125042687
velikost: 125040640 (59.62 GiB)

kontrolují se chyby souborového systému na /dev/sdb1 a (podle možností) se opraví  00:00:00    ( CHYBA )
    
fsck.fat -a -w -v /dev/sdb1  00:00:00    ( CHYBA )
    
fsck.fat 3.0.28 (2015-05-16)
open: Systém souborů je pouze pro čtení

hlášení libparted    ( INFO )
    
Nemohu otevřít /dev/sdb pro čtení/zápis (Systém souborů je pouze pro čtení). /dev/sdb bylo otevřeno jen pro čtení.






karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #26 kdy: 21 Listopadu 2018, 10:47:22 »
Dal bych sem výpis  DiskDebug ale neporozuměl jsem jakým příkazem ho získám?
http://wiki.ubuntu.cz/DiskDebug

Nebo jiná rada zní:
"To vypadá, že nemáš práva pro zápis. Počítám že na ni nemůžeš ani zapisovat ani nic mazat.
Zkus to přes roota zformátovat to by mělo pomoc. "

To zformátování jako root se provádí předpokládám v terminálu nějakými postupnými příkazy?

Nicméně stále si říkám, že řešení toho problému přece nemůže být tak složité.  Jen vědět kde čím a jak změnit atribut "ro" na "rw". Tak se jdu sebevzdělávat a hledat dál....

Zde ještě obsah "fstab":
-------------
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=92bd3198-e000-4eae-a57f-22284dace229 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/sda2 during installation
UUID=4CC1-332A  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=5ec72171-cfb1-4468-aa1a-9a434aaf17b9 none            swap    sw              0       0
----------------
 
Tu SD kartu tam vůbec nemám vypsanou (je připojena jako sdb1  v /media/ekolog/501C-08DC).  Jak je to možné?
« Poslední změna: 21 Listopadu 2018, 11:54:47 od karel_m »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #27 kdy: 02 Prosince 2018, 01:54:20 »



  Snažím se tím zabývat delší dobu. Zjistil jsem, že by mi asi pomohl rychle a lehce ChipGenius. Ten ale jede jen pod WIN, na Debian/Plasma se mi jej nepodařilo rozjet. Kvůli tomu si WIN domů nepustím. Pokouším se o nemožné dál, a sice v Linuxu. --- NENÍ BOHA, ABY TO NEŠLO ---
  Posledně jsem narazil na sbírku forensics-full ve standardních repozitářích Debianu. Prý je i v repozitářích Ubuntu a dalších (nechce se mi to ověřovat). Ještě jsem to nespustil. Teď se věnuji překladu, jehož rozpracovaná verze je průběžně tady (obsauje Unicode BOM). Snad to tento týden dokončím. Nemám na to moc času k dispozici.
  Vám by to mohlo pomoci.



Kód: [Vybrat]
Tento metabalík instaluje forensics-all, forensics-extra a forensics-extra-gui
balíčky, které zpřístupňují všechny významné nástroje pro forenzní aktivity
poskytované Debianem.

Chcete-li pracovní plochu jako forenzní stanici, tento balíček je pro vás.

Tento balíček je také užitečný pro pentestery, etické hackery a odborníky.


Velmi slušně se mi to instalovalo přes Synaptic, díky kterému jsem narazil i na další lahůdky, jako např. Gwyddion a mnoho dalších. Již brzy tyto fičury vyzkouším na fleškách i na routeru a na serveru atd. Myslím, že díky forensics-full mám zase rok co dělat.
« Poslední změna: 02 Prosince 2018, 02:02:04 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #28 kdy: 02 Prosince 2018, 11:57:48 »
Pokud ti není známo, tak většina "umírajících" flešek se přepne (nevratně) do módu pouze pro čtení. A vlastně je to dobře - lze alespoň zkopírovat/zachránit data. Pak je nanejvýš rozumné takovou fešku vyhodit a dále se jí nezabývat - je to jenom ztráta času protože jakékoli pokusy softwarově zvrátit tento stav nemají už z principu věci sebemenší šanci na úspěch...
« Poslední změna: 02 Prosince 2018, 12:03:17 od juwa2 »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #29 kdy: 02 Prosince 2018, 21:56:06 »

To je právě ta sranda, že mne nezajímá, zda to má smysl, ale zda to jde.
Vzhledem k tomu, že flašky obecně nemají ochranu před změnou firmware, nemusí být tento stav nezvratný, resp. není nezvratný. Problém je v tom, že sofistikované a multinástroje jsem zatím našel jen pro WIN.

Ještě poznámka k části o poškození a vyhození:
Zakoupím-li deset flašek (shodných a najednou), na 5 budu vypalovat OS IMAGE a na 5 libovolná data, a sice stylem 1x vypálím-1xpoužiji, a totéž budu dělat dokola, ty flašky s vypáleným OS zdechnou diametrálně dříve, než ty s libovolnými daty.

To je věc kterou jsem ověřil osobně na levných a-data flaškách. A tomuto především chci přijít na kloub. Také bych rád přišel na to, proč některé kusy chcípnou již po prvním vypálení IMAGE, zatímco s běžnými daty chcípla flaška (ta NEJ!) až po 87. kompletním přepsání (průměr (u mne) je 1324x).

Zná-li někdo odpovědi, teprve pak mi ušetří životní čas.

Pro běžné uživatele pak platí samozřejmě to, co jste psal. Při první chybě dat se zbavit záznamového média.

EDIT:
Dodatek: Vzhledem k počtu poškozených flašek v mém šuplíku, tedy vzhledem k dostatku testovacího matroše, by byl hřích je vyhazovat. Lama už jsem byl, do budoucna již nechci.
A dále: Představte si, že by jste se přímo Vy nevěnoval často celé týdny "zbytečnostem". Dokázal by jste dnes poradit?
Vědecký dodatek: I negativní výsledek je výsledek, a je důležitý! ... a nikdy není zbytečný. Že něco 'nejde' mohu tvrdit, nebo potvrdit.
« Poslední změna: 02 Prosince 2018, 22:16:52 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #30 kdy: 02 Prosince 2018, 22:43:26 »
V tom případě zkoušej, testuj atd. - snad se ti lidstvo jednou odvděčí (výrobci/prodejci flešek určitě ne, to je jisté)... 
Myslím si ale, že uznání stejně nedojdeš, historie je plná takovýchto smutných hrdinů.  Měl by ses proto raději zaměřit na jiný cíl, odhodlání evidentně máš. To je ale pouze můj osobní názor, klidně si dělej co libo. Odvahu!   :-X
« Poslední změna: 02 Prosince 2018, 23:05:44 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.