Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...  (Přečteno 4502 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Používáme PROFIT účetní soft pod wine od www.lpsoft.cz.

Běží svižně a spolehlivě, ale má pod wine drobná omezení. Jedním z nich je, že se u zadávání datumů, poklepáním na šipku nerozbalí kalendář, kde je možno zvolit den. Viz obrázek. Jak na to? Možná by pomohla nějaká knihovna, ale která a jak na to?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #1 kdy: 20 Ledna 2019, 22:18:59 »
http://www.lpsoft.cz/kontakt.htm
Podpora



Ing. Jan Javůrek

V rámci uživatelské podpory Vám pomohu při potížích s PROFITem nebo s jeho nastavením. Upozorňuji, že neposkytujeme ekonomické nebo daňové poradenství.

Před kontaktováním podpory si připravte výstižný a srozumitelný popis Vašeho problému, vhodné je zaslat e-mailem otisk obrazovky.



Telefon: 728 201 276



E-mail: podpora@lpsoft.cz
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #2 kdy: 21 Ledna 2019, 09:30:43 »
http://www.lpsoft.cz/kontakt.htm
Podpora

Díky. S pane Javůrkem už jsme si několikrát psali.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #3 kdy: 21 Ledna 2019, 13:39:51 »
Jj. To je fajn.
Nějaký ten výsledek (pana Javůrka) by snad mohl napovědět, co s tím.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #4 kdy: 21 Ledna 2019, 16:30:17 »
Bolo by dobré spýtať sa toho pána, aký súbor sa spúšťa a kde sa nachádza, keď klikneš na šipku.
V adresári programu asi nieje, možno je to nejaká zdieľaná funkcia systému windows.

fioler2

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2019, 13:23:28 »
Hádám, že je celkem risk provozovat účetní systém po wine, pokud vám ovšem nejde o vystavení 5 faktur za rok. Troufám si tvrdit, že to bude pomalé a chybové. Jako optimálnější bych viděl, máte-li nějakou licenci, instalaci widlí do virtualboxu.

Pro zajímavost. V češtině opravdu moc nejsou k dispozici levná účetní řešení pro linux, ale jeden terminálový zdarma program je opravdu super, jmenuje se ledger.

Citace
sudo apt install ledger

Chce to chvíli studovat manuál, ale umí to celkem hodně. Na nějaké domácí účetnictví nebo malou firmu to úplně stačí. terminálová verze nepotřebuje k životu žádnou sql databázi, funguje to přes textový parser. De facto si účtujete růčo v txt souboru, ale vtip je v tom, že to má v sobě umělou inteligenci a příkazy z terminálů se z toho dají tvořit různé požadované výstupy. Bleskurychlé, jednoduché, efektivní, scriptovatelné.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2019, 15:34:26 »
Hádám, že je celkem risk provozovat účetní systém po wine, pokud vám ovšem nejde o vystavení 5 faktur za rok. Troufám si tvrdit, že to bude pomalé a chybové. Jako optimálnější bych viděl, máte-li nějakou licenci, instalaci widlí do virtualboxu.

Dělám to řadu let a PROFIT funguje svižně a spolehlivě. Windows nemáme, nechci je ani ve virtuálu.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #7 kdy: 24 Ledna 2019, 00:10:42 »
Hádám, že je celkem risk provozovat účetní systém po wine, pokud vám ovšem nejde o vystavení 5 faktur za rok. Troufám si tvrdit, že to bude pomalé a chybové.

MRP Vizuální účetní systém (https://www.mrp.cz/software/ucetnictvi/vizualni/) používám už léta a větší dobu z toho pod Wine (napřed openSuse 32bit, pak Kubuntu 64bit). Funguje naprosto bez problémů...

Viz i https://www.linuxexpres.cz/forum/diskuze-ke-clankum/ucetnictvi-v-linuxu-v-roce#post27722

Virtualizace je děs, děs, děs. Pravda je, že jsem ji zkoušel jen krátce, ale (ne)propojení virtualizovaného OS s hostitelským je kapitola sama pro sebe. Chápu, že někdy je to oddělení výhodné, ale pro mě jako uživatele je "bezešvost" používání aplikací ve Wine zásadní.

Kromě toho Wine neubírá (nemusí mít rezervované) systémové prostředky. Na mém současném PC by to sice nemuselo vadit, ale viz předchozí řádky.

Jo a ještě jedna "maličkost": Wine nepotřebují nákup licence od M$. Pro mě opět nedůležité (koupil jsem jich dostatek), ale jde o princip...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #8 kdy: 24 Ledna 2019, 10:13:29 »
Jo a ještě jedna "maličkost": Wine nepotřebují nákup licence od M$. Pro mě opět nedůležité (koupil jsem jich dostatek), ale jde o princip...

100% souhlas. Gatesovi už ani korunu.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

fioler2

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #9 kdy: 24 Ledna 2019, 10:40:12 »
Já se s vámi nechci hádat, asi před 10 lety jsem zkoušel program Profesional http://www.pfsw.net/ a MRP Slušovice na wine a fungovalo to, tedy až na problémy s tiskem, zvukem, kódování, nekompatibilní vzhled, apod. Ale to se asi dá vymáknout, pozn. ještě existují jiné emulátory, např. cenega. Ale ne všechno pod tím běží, např. Pohoda Storware už mi po wine nešla.

A tak jsem tenkrát přešel na virtualbox http://wiki.ubuntu.cz/virtualizace/virtualbox, což kupodivu běželo rychleji než na widlích. V té době se dalo win XP šířit na až 5 PC a tak jsem si jen použil licenci z PC, co jsem měl pro děti na hry.

Dnes bych asi doporučil něco účetního, co běhá přímo pod linuxem nebo v cloudu.
« Poslední změna: 24 Ledna 2019, 10:45:58 od fioler2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #10 kdy: 24 Ledna 2019, 14:07:25 »
Dnes bych asi doporučil něco účetního, co běhá přímo pod linuxem nebo v cloudu.

Vracím se k původnímu dotazu.

Nehledám jiný účetní software.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #11 kdy: 24 Ledna 2019, 15:01:35 »
Dnes bych asi doporučil něco účetního, co běhá přímo pod linuxem nebo v cloudu.

Vracím se k původnímu dotazu.

Nehledám jiný účetní software.

Měl bys konečně pochopit, že v jistém okamžiku se to "láme"...
Čas a úsilí věnované ke zprovoznění zdarma aplikace (navíc není jisté jestli se to vůbec povede, a pokud ano, tak jak to bude fungovat (do jaké míry - kompatibilita) a jak dlouho vlastně) může být kontraproduktivní.
Pokud si s tím někdo pouze doma "hraje", tak budiž.
Jestli to ale máš jako zdroj příjmu (což vyplývá z kontextu dotazu), není udržitelné tímto nadále ztrácet čas...
A ano, taky nemám rád M$, ale to nic neřeší  :-\

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #12 kdy: 24 Ledna 2019, 15:20:42 »
Dnes bych asi doporučil něco účetního, co běhá přímo pod linuxem nebo v cloudu.

Vracím se k původnímu dotazu.

Nehledám jiný účetní software.

Měl bys konečně pochopit, že v jistém okamžiku se to "láme"...
Čas a úsilí věnované ke zprovoznění zdarma aplikace (navíc není jisté jestli se to vůbec povede, a pokud ano, tak jak to bude fungovat (do jaké míry - kompatibilita) a jak dlouho vlastně) může být kontraproduktivní.
Pokud si s tím někdo pouze doma "hraje", tak budiž.
Jestli to ale máš jako zdroj příjmu (což vyplývá z kontextu dotazu), není udržitelné tímto nadále ztrácet čas...
A ano, taky nemám rád M$, ale to nic neřeší  :-\

Nechápu, PROFIT používám  (jen pod wine/Ubuntu) doma i ve firmě již několik let a funguje dobře. PROFIT není zdarma, koupil jsem si ho. Nechce mi radit změnit to, že ne... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #13 kdy: 24 Ledna 2019, 15:27:00 »
Zkusil bych různé verze Wine, místo Wine Playonlinux, lze zkoušet různé verze emulovaných Windows....atd. Taky by byla užitečná informace, v čem je to účetnictví napsané, resp. v čem běží (myslím tím typ databáze) - na základě toho lze hledat dál (funkčnost či chyby jiných aplikací pracujících se stejnou databází).

Informaci může poskytnout i výpis reakce systému po spuštění účetnictví z konzole

Kód: [Vybrat]
wine ten_program.exe
Pokud trvám na alternativě (Wine apod. místo woken), musím holt počítat s tím, že můžou být problémy.  Ale neviděl bych to černě, zejména v případě, že přímo výrobce zmiňuje možnost provozu pod Wine. To dělá fakt málokdo a třeba MRP to oficiálně vůbec nepíše - funkčnost je tam výsledkem mých vlastních testů.
« Poslední změna: 28 Ledna 2019, 15:50:30 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #14 kdy: 24 Ledna 2019, 15:33:27 »
Pokud trvám na alternativě (Wine apod. místo woken), musím holt počítat s tím, že můžou být problémy. 

PROFIT jede dobře a spolehlivě. Jediné co nefunguje je rozbalení kalendáře, ale datum se dá vepsat ručně a export reportu přímo do emailu jedním klikem (vytvoření emailové zprávy pro Thunderbird rovnou s přílohou musí se uložit a ručně přidat jako přílohu), což mi nevadí. Ve Windows by byly problémy jiné a myslím, že by jich bylo i více. :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

fioler2

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #15 kdy: 28 Ledna 2019, 08:56:00 »
Hádám, že ten rozklik kalendáře by se mohl vyřešit doinstalací nebo upgradem javy do wine. S tím emailem to bude obdobné, thunderbird je třeba nainstalovat do wine. Samozřejmě jak píše někdo přede mnou, je třeba si nastudovat účetní program v čem je napsán, co využívá, doplnit knihovny .dll, apod. Také je třeba odzkoušet verze widlí ve wine, nastavit plochu, disky, apod (winecfg).

Naprosto chápu návyk na widlácký účetní program, taky jsem to řešil asi před 10 lety, ale v době, kdy je celkem dost online nástrojů nezávislých na OS, na faktury např. https://www.fakturyonline.eu/ (zdarma) mi to také přijde jako ztráta času. Myslím, že dnešní nároky elektronických zasílání datovkou, EET, sdílení účetnictví na serveru, dálkový přístup, apod. dokonce využívání účetního software v emulátoru vylučuje. Dneska jsou firmy, které přechází na linux z důvodu bezpečnosti, ale vzhledem ke komerčnímu využívání tuším, že ty účetní produkty v češtině nejsou zadarmo a nejsou ani levné.  Tím nechci říci, že profit není dobrou volbou, jen se na linux asi nehodí.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #16 kdy: 28 Ledna 2019, 09:00:35 »
Hádám, že ten rozklik kalendáře by se mohl vyřešit doinstalací nebo upgradem javy do wine. S tím emailem to bude obdobné, thunderbird je třeba nainstalovat do wine. Samozřejmě jak píše někdo přede mnou, je třeba si nastudovat účetní program v čem je napsán, co využívá, doplnit knihovny .dll, apod. Také je třeba odzkoušet verze widlí ve wine, nastavit plochu, disky, apod (winecfg).

Naprosto chápu návyk na widlácký účetní program, taky jsem to řešil asi před 10 lety, ale v době, kdy je celkem dost online nástrojů nezávislých na OS, na faktury např. https://www.fakturyonline.eu/ (zdarma) mi to také přijde jako ztráta času. Myslím, že dnešní nároky elektronických zasílání datovkou, EET, sdílení účetnictví na serveru, dálkový přístup, apod. dokonce využívání účetního software v emulátoru vylučuje. Dneska jsou firmy, které přechází na linux z důvodu bezpečnosti, ale vzhledem ke komerčnímu využívání tuším, že ty účetní produkty v češtině nejsou zadarmo a nejsou ani levné.  Tím nechci říci, že profit není dobrou volbou, jen se na linux asi nehodí.

Díky, online služby většinou neumí dávkové zpracování výpisů (import) a příkazů (export) a další věci. S PROFITem pod wine jsem leta spokojen. Řeším jen "kosmetiku", i protože mě to baví.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

fioler2

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #17 kdy: 28 Ledna 2019, 14:56:10 »
Citace
Díky, online služby většinou neumí dávkové zpracování výpisů (import) a příkazů (export) a další věci. S PROFITem pod wine jsem leta spokojen. Řeším jen "kosmetiku", i protože mě to baví.

V zásadě pokud to využívá např. sql lite DB, tak už ty výstupy můžete na linuxu zpracovávat (a následně scriptovat i ty dávky) i bez toho programu nebo to nahrát do nějakého linuxového programu, např. http://www.sql-ledger-network.com/dokuwiki/doku.php?id=step_by_step_installation:ubuntu.

Co je ale na tom vašem programu sympatické, že to údajně běží i pod DOSem a v šablonách má formát rtf. Podle snapshotů to vypadá, že to utáhnout i XP (je to 32b), takže to asi bude nenáročné na technické prostředky. Ceny za program minimální. Dokonce nabízí licenci free. Takže pod tím wine asi dobrá volba.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PROFIT, účetní systém pod wine, bez problémů, ale...
« Odpověď #18 kdy: 28 Ledna 2019, 15:00:05 »
Takže pod tím wine asi dobrá volba.

Kdyby to nebyla dobrá volby, tak bych to nedělal. Nehledám jiné řešení. Strávil jsem testování různých účetních systémů desítky hodin.  Účetnictví (nějaké) používám na PC (téměř denně) od roku 1992. Jedno jsem si dokonce v devadesátkách postavil v Accessu.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.