Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)  (Přečteno 4105 krát)

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
 
Ahoj
Zkousel jsem z DVD instalovat lubuntu 18 na visionbook 2500LXM (rok vyroby kolem 2005, majici dosud nainstalovane uz nepodporovane ubuntu10)
Naskocila pouze jedna radka:
"isolinux 6.03 2017 1017......Peter Anvin et la"
pod nim blikajici kurzor a dal se nic nedelo.

Zkousel jsem to same na thinkpad T40 2373

naskocila ta sama hlaska a pod jeste dve radky, celkovy text tedy byl:

"isolinux 6.03 2017 1017......Peter Anvin et la

failed to load ldlinux.c32
boot failed..."
 
Sice se docitam, ze lubuntu prestava podporovat stare stroje, jenze tim maji na mysli mnohem starsi pocitace nez tyto zminovane.


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2019, 22:21:38 »
A proč hned instalovat??  :o
Zkrátka nabootuj live a pokud neběží, nemá přece instalace smysl.....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vytvoř si multiboot flešku, nahaž na ni 20+ různých dister (stará, nová) a postupně je zkoušej na daném PC bootovat.
A které se "chytí" to pak instaluj. Jenom tak se dobereš k rozumnému výsledku...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
A samozřejmě, pokud má ten PC CPU který podporuje pouze 32bit OS, tak 64bit distra rovnou vynechej, to je snad logické....

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2019, 22:51:32 »
Thinkpad T40 má CPU Pentium M (tzv. non PAE) a můžou tam být problémy se standardním jádrem, zejména v novějších verzích Ubuntu.

Viz třeba https://askubuntu.com/questions/415065/ubuntu-server-on-a-32-bit-non-pae-machine nebo https://help.ubuntu.com/community/PAE.

Osobně mám T42 a jede tam Kubuntu 14.04 úplně bez problémů, ale po pravdě už si nevzpomínám, jak jsem to instaloval. Kubuntu 18.04 jsem ještě nezkoušel.

O Visionbooku 2500LXM nevím nic bližšího, ale našel jsem, že může mít 32bit CPU Celeron M 410 nebo Core Duo T2050, což by neměl být problém (http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/18.04/release/lubuntu-18.04.2-desktop-i386.iso)...

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #3 kdy: 08 Března 2019, 10:00:34 »
Omlouvam se za nepresnou formulaci. Samozrejme slo v prvni fazi o bootovani(nikoliv instalaci) a vysledek byl prave ten jak jsem popsal. Thinkpad byl lepsi v tom ze aspon nahlasil neuspech, kdezto vision book zkratka nezobrazil nic dalsiho, tedy mohl vyvolavat plane nadeje, ze staci par hodin pockat a neco nastane.
Predpokladam, ze problem urcite neni v tom, ze by doslo k chybe pri vypalovani obrazu? (jeden znamy co pouziva linux toto nadhazoval)  Neuspesne jsem takto bootoval lubuntu18 samozrejme 32 bitove.
Notebooky maji stary bios, z flesh tedy neumeji bootovat, takze multiboot dvd. Tedy radis vyzkouset vsechny mozne podporovane verze lubuntu? nevim zda maji vyznam i jine radu od ubuntu jako kubuntu ci xubuntu...

Na obou pocitacich je ubuntu desitka, od dvanactky uz by pro ne ubuntu bylo moc narocne. Nemam ted ty pocitace po ruce na overeni, vision book ma tusim celeron  na 1,46.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #4 kdy: 08 Března 2019, 10:06:39 »
Citace
Naskocila pouze jedna radka:
"isolinux 6.03 2017 1017......Peter Anvin et la"
pod nim blikajici kurzor a dal se nic nedelo.

Zkousel jsem to same na thinkpad T40 2373

naskocila ta sama hlaska a pod jeste dve radky, celkovy text tedy byl:

"isolinux 6.03 2017 1017......Peter Anvin et la

failed to load ldlinux.c32
boot failed..."

Mohla by to být chyba na DVD - špatný nosič nebo vypalovačka - proběhla kontrola média ?
To live si zkusil? - předpokládám, že by se to mohlo chovat stejně, podle chybového hlášení.
Příp ještě zkus ten parametr pro non pae, ale to si pamatuji, že byla jiná chybová hláška ...
Zkusil bych raději připravit flashku. Lubuntu občas v některých subverzích mívá s instalací problémy - viz třeba 14.04.5 - kde instalace proběhla "v pořádku" , ale po rebootu vše pak skončilo na černé obrazovce kdesi zamrzlé .. Proto vždy radím instalovat verzi 14.04.3, která je celkem odladěná.
A to je další možnost, selže-li vše - zkus starší LTS verzi. No a nakonec, jak radí Juwa - jiné distro. Třeba LXLE - to je vlastně modifikované Lubuntu. Popř zkusit něco z xfce - Xubuntu, MX, Mint-xfce, Gallium OS např.

Edit: Že by opravdu neuměly bootovat z flashky? - Není to jen otázka přípravy? Instaloval jsem z flashky již dosti strojů s podobnými parametry, které byly zmíněny ...

PS: Na tyhle plečky žádné Kubuntu (To absolutně ne!) či nic jiného běžného - a na exotická prostředí tě navádět nebudu ...
« Poslední změna: 08 Března 2019, 10:11:35 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2019, 22:50:53 »
Poslední dobou se těm zmetkům (fleškám) hodně věnuji. Mohu odpovědně prohlásit, že některé se nedají zapsat tak, aby z nich mohla být provedena instalace.

Mám za sebou testy cca 20 flašek a 3 z nich mají tento problém potvrzen. Dvě z flašky z těch tří jsou od značky RIDATA a tímto bych značce rád udělal negativní reklamu.


Netvrdím, že Váš problém je ve flašce, jen tento problém flašek zmiňuji, jako možnou příčinu.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #6 kdy: 10 Března 2019, 09:09:23 »
I to je mozne. Nejsem si fakt jist, zda je to zapricineno kvalitou flashky. Mam napr. jednu opravdu slusnou od Transcend a cela leta jsem ji, bez problemu pouzival jako boot pro instalaci Win. No a pak jsem ji jednou predelaval v linuxu - format atd, pak znovu ve Win zavadec a od te doby bootuje jen na strojich od HP a Dell a zadny jiny bezny PC z ni nebootuje. Nepomohlo pak ani mnoho pokusu ji predelat pomoci ruznych programu jak v Lin tak ve Win. Moje teorie je, ze v kombinaci s kodem biosu bude tim faktorem nejspis zarovnani oddilu ci tak neco ... A nebo na te flashce odesel nejaky nulty sektor ci co ... Jenze to by se zase melo chovat tak, ze se blokne flashka proti zapisu.
No proste tak trochu ducharina :D ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #7 kdy: 10 Března 2019, 09:55:53 »
I to je mozne. Nejsem si fakt jist, zda je to zapricineno kvalitou flashky. Mam napr. jednu opravdu slusnou od Transcend a cela leta jsem ji, bez problemu pouzival jako boot pro instalaci Win. No a pak jsem ji jednou predelaval v linuxu - format atd, pak znovu ve Win zavadec a od te doby bootuje jen na strojich od HP a Dell a zadny jiny bezny PC z ni nebootuje. Nepomohlo pak ani mnoho pokusu ji predelat pomoci ruznych programu jak v Lin tak ve Win. Moje teorie je, ze v kombinaci s kodem biosu bude tim faktorem nejspis zarovnani oddilu ci tak neco ... A nebo na te flashce odesel nejaky nulty sektor ci co ... Jenze to by se zase melo chovat tak, ze se blokne flashka proti zapisu.
No proste tak trochu ducharina :D ...

Na takovéto "zatvrzelé" flešky platí https://www.rmprepusb.com/documents/rmprepusb-beta-versions

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #8 kdy: 10 Března 2019, 12:59:10 »
Tenhle projekt znám léta - nevím, jestli je pro linux, spíš ne  - na téhle flash jsem ho nezkoušel. Ale na jiné flash záhadně udělal nějaký prostor pro druhý zavaděč či co s odpočtem ? ? ? - takže buď čekat nebo skipovat. Ale je to jen kosmetika a flash s G4D funguje ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #9 kdy: 10 Března 2019, 18:15:25 »
Mám za sebou testy cca 20 flašek a 3 z nich mají tento problém potvrzen. Dvě z flašky z těch tří jsou od značky RIDATA a tímto bych značce rád udělal negativní reklamu.

Testuji také. U noname flešek z Číny je poměr cca 50 na 50.
Na boot vždy značkovou rychlou flešku. Na multiboot ještě kvalitnější.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2019, 10:09:57 »
tak se opet hlasim.  DIky za prispevky.
1/ s kontrolou media nemam zkusenosti, tak jsem se podival na toto tema, mate na mysli pouziti aplikaci jako kprobe nebo nero cd-dvd speed s tim ze musi vyjit prijatelne hodnoty PIE a PIF chyb? Predpokladam, ze nezdareny vysledek by pak byla souhra vice faktoru a s dalsim DVD-tackem si muze vypalovacka poradit lepe.
2/ Objevil jsem, ze visionbook prece jen umoznuje boot z USB-KEY a z nej instalace probehla uspesne. Zasadni vada je NÍZKÉ ROZLIŠENÍ MONITORU. Zatimco v live CD bylo 1024x768,  tak po instalaci je 640x480 a v nastaveni monituru to lze smenit jedina na "automaticke", ale tim se nic nezmeni. Nepouzitelne, domnivam se ze to dokonce i skodi zraku.

3/Odmlcel jsem se na dele, nebot instalaci doprovazely jeste jine peripetie: nainstalovany system si hned pote vyzadal stazeni aktualizaci a pote nereagoval na odkliknuti restartu, bylo nutne ho natvrdo vypnout a od te doby se choval nestabilne. V nekterych pripadech odmitl najet, zdravidla dosel do faze automatickeho zadani hesla a pak se sam vypnul, nekdy se vypnul i drive, malokdy system najel.
Notebook ma nefunkcni cmos baterii, takze dalsi den je vzdy treba prenastavovat datum. Predpokladam, ze s tim ale zminene problemy nesouviseji, ale spisemohou souviset s tou mene doladenou LU18.
Ted jsem ho preinstaloval tou samou verzi i aktualizace probehla hladce a pusobi to svizneji. Kazdopadne rozliseni obrazovky je nepouzitelne.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #11 kdy: 28 Března 2019, 10:27:00 »
1. Kontrola média po vypálení - umí každý slušný vypalovací program. Porovnají se data na vypáleném médiu se zdrojovými daty, pokud to sedí, je médium vypáleno korektně. Programy typ Nero-speed slouží k něčemu jinému...

2. Za nízké rozlišení může driver grafiky. Zkus jiný kernel.

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #12 kdy: 28 Března 2019, 11:18:58 »
2/jakoze starsi verzi lubuntu?  Cim to, že v live verzi systemu bylo OK? puvodni ubuntu mel na tomto  pocitaci tez potrebne..

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #13 kdy: 28 Března 2019, 11:39:51 »
2/jakoze starsi verzi lubuntu?  Cim to, že v live verzi systemu bylo OK? puvodni ubuntu mel na tomto  pocitaci tez potrebne..

Ty nevíš co je to kernel? Právě ten obsahuje drivery. Různé kernely obsahují různé drivery. Různá distra obsahují různé (jiné) kernely. Live verze zřejmě obsahuje jiný kernel než ta nainstalovaná (stahuje se během instalace).
Takže vyzkoušej jiný kernel starší/novější a se kterým ti to bude fungovat, na tom zůstaň.
https://wiki.ubuntu.com/Kernel/MainlineBuilds
stahuj zde
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/?C=N;O=D
nebo použij ukuu

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #14 kdy: 29 Března 2019, 08:56:51 »
Pokud je toto vysvetleni, potom live verze se ve skutecnosti jen tvari, ze je totozna s tim systemem, ktery se ma nasledne nainstalovat.
Obecne vedet, ze linux ma jadro, nepredstavuje automaticky vědění, zda na urovni jednoho release ubuntu muze byt vice jader. Takze samotne lubuntu 18 beha s ruznymi jadry a evidentne(rozdil mezi live verzi a nainstalovanou verzi) pouze nektera z techto jader maji potrebne ovladace...

nejsrozumitelnejsi se mi jevi zkusit nainstalovat ukuu a pak metodou pokus-omyl vzdy provest udate na jine jadro, pak restartovat a overit, zda system konecne  nabehl se zadoucim rozlisenim.
popis je napr tady: https://ubuntoid.com/install-latest-ubuntu-kernel-ukuu/
« Poslední změna: 29 Března 2019, 09:07:17 od rzekotka drzewna »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #15 kdy: 29 Března 2019, 12:54:24 »
V rámci jednoho distra se pochopitelně kernel průběžně aktualizuje, tj. není stále stejný jako byl těsně po instalaci nebo v live verzi.
Můžeš mít nainstalovaných kernelů kolik chceš současně a přepínat mezi nimi.
Logicky, pokud ti to v live chodí, zjisti si na jakém to běží kernelu a stejný si pak dej do nainstalované verze. Nebo pomocí ukuu vyzkoušej kernely jiné. Kernel nainstalovaný ručně se neaktualizuje.

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #16 kdy: 30 Března 2019, 12:46:21 »
Diky, vypada to ze jsem blizko cile. Jadra jsem zjistil, UKUU mam nainstalovane a zjistil jsem ze jsou nainstalovana 3 radra. bezi to co nema potrebne ovladace a jedno z dalsich nainstalovanych je zarucene to se zadoucimi ovladacemi.

Jen nevim jak na nej prepnout. na gugleni  "prepnuti mezi kernely jsem nic relevantniho nenasel. Zrejme je to tak samozrejme, ze se o tom ani nepise, nebo se ten proces nazyva zcela jinak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #17 kdy: 30 Března 2019, 13:33:22 »
Jen nevim jak na nej prepnout. na gugleni  "prepnuti mezi kernely jsem nic relevantniho nenasel. Zrejme je to tak samozrejme, ze se o tom ani nepise, nebo se ten proces nazyva zcela jinak.

Ano, je to základní věc.
Mezi nainstalovanými kernely se přepíná při restartu na obrazovce Grubu (Advanced options)
Grub (pokud se ti nezobrazuje) zobrazíš podržením klávesy pravý shift během bootu. Příklady obrazovky Grubu:





Položky v grub menu můžeš upravovat buď editací souboru /etc/default/grub
Nebo pohodlněji v aplikaci grub-customizer:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Tam si můžeš nastavit aby se grub vždy zobrazoval (timeout např. 10s) + pořadí položek (kernel ze kterého se bude vždy bootovat dáš na první místo).
« Poslední změna: 30 Března 2019, 13:50:26 od juwa2 »

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #18 kdy: 01 Dubna 2019, 12:03:44 »
Diky za podrobny popis.
 V Grub customizeru jsem prenastavil, nabootoval linux na tom spravnem jadru- Prikazem uname -a jsem si overil, ze je to do pismene to same jadro jako na live verzi, kde to bezelo se spravnym rozlisenim obrazovky. Takze to vypada, ze problem nemusi byt v jadru....

pro zajimavost: i kdyz jsem zaskrtnul zobrazeni nabidky, presto se to nezobrazuje a musim to donutit pravym shiftem. V nekterych pripadech byl ignorovan i ten shift.

V souboru pro grub mne zaujala radka #GRUB_GFXMODE="640x480"  ale ta urcite neni zodpovedna za totozne rozliseni systemu.

Testovani ponekud komplikuje skutecnost, ze prichazeji obdobi, kdy mi lubuntu uspesne najizdi cca na kazdy treti pokus. Nekdy konci tim zpusobem, ze na vterinku problikne terminalova vyzva k prihlaseni uctu, pak blikajici vodorovna carka na radce terminalu a hned nato se pocitac vypne.(???)
V jinych pripadech po teto terminalove vyzve a carce naskoci kurzor mysi a nasledne se objevi graficke rozhrani pro prihlaseni. (to je ten pripad uspesneho nabootovani)

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #19 kdy: 15 Dubna 2019, 10:12:50 »
posleze instalace lubuntu 14, vedla k uspechu. live verze sice mela mouchy (ctverec okolo kurzoru mysi), ale finalni instalace perfektni. Jesze zkousim dalsi moznosti, ale vim k cemu se vratit.  diky

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:lubuntu neslo nainstalovat na visionbook 2500LXM (rok vyroby 2005)
« Odpověď #20 kdy: 18 Dubna 2019, 11:59:42 »
Tento topic se mi líbí. Skoro dostávám chuť to zpracovat "pro nováčky". Efektivně díky juwa2 & Ventero, ovšem i Szlonzok rzekotka drzewna přidává své.

No nic. Nemám práva na WIKI = jdu na jedno.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.