Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: obnova súborového systému  (Přečteno 1994 krát)

joriga

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
obnova súborového systému
« kdy: 04 Května 2019, 21:00:40 »
Dobrý deň,

V krátkom čase som prišiel o dáta na disku s filmami a obrázkami a aj o dáta na disku so zálohou. Gparted mi oznámil, že mám poškodený súborový systém. Oba disky mali na celom disku 1 oddiel a boli naformátované na ext4.
Kedže nemám skúsenosti s obnovou súborového systému a na oboch diskoch som mal rovnaké súbory, vytvoril som nový oddiel na väčšom disku a pomocou ddrescue som urobil naň obraz menšieho disku. Obraz mi urobilo bez zistenia chyby na disku. Pomocou testdisku som zistil, že mám vadný hlavný superblok. Pokúsil som sa to opraviť podľa postupu uvedeného v manuáli. Fsck mi to automaricky nevedel opraviť, predo som ho spustil
s parametrom -y, pri ktorom na každú požiadavku na opravu odpovedal "yes". Po ukončení opravy som spustil znovu fsck a ten mi oznámil, že je to
v poriadku. Aplikácie gparted a disky mi ukázali, ze disk je v poriadku a obsadené miesto na disku zodpovedalo množstvu uložených dát. Po otvorení disku, som však na ňom nenašiel nič. S druhý diskom zatiaľ nerobím nič, pretože dúfam, že sa mi podarí dáta zachrániť. Našiel som na fórach príspevky
o záchrane dát, ovšem všade bolo len uvedené, že súborový systém bol obnovený pomocou testdisku, ale nebolo uvedené ako.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:obnova súborového systému
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2019, 21:41:23 »
Spusť Testdisk (z live systému) a obnov FS
návod zde https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

joriga

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:obnova súborového systému
« Odpověď #2 kdy: 13 Května 2019, 20:42:00 »
Všetky moje stratené dáta som našiel v adresári lost+found, odkiaľ som ich skopíroval na iný disk.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.