Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vytvoření instalátoru pro Windows  (Přečteno 9196 krát)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Vytvoření instalátoru pro Windows
« kdy: 06 Května 2019, 08:16:38 »
Ahoj,

Ráda bych se zeptala zda v Linuxu existuje program pomocí kterého lze vytvořit instalátor pro OS Windows. Na Windows jsem používala Null­soft Scriptable In­stall Sys­tem a nebo Inno Setup a hledám něco podobného.

A pak mám dotaz ohledně Linuxu. Snažím se vytvořit instalátor pro vložení určitých souborů do hry. Pokud bych chtěla vytvořit automatickou instalaci (aby to uživatel nemusel kopírovat ručně) tak na to bych musela jít cestou deb balíčku? Jsem v tomhle nová tak nevím jaké jsou možnosti.

Děkuji :-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Vytvoření instalátoru pro Windows
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2019, 08:52:46 »
Ahoj,

Ráda bych se zeptala zda v Linuxu existuje program pomocí kterého lze vytvořit instalátor pro OS Windows. Na Windows jsem používala Null­soft Scriptable In­stall Sys­tem a nebo Inno Setup a hledám něco podobného.

A pak mám dotaz ohledně Linuxu. Snažím se vytvořit instalátor pro vložení určitých souborů do hry. Pokud bych chtěla vytvořit automatickou instalaci (aby to uživatel nemusel kopírovat ručně) tak na to bych musela jít cestou deb balíčku? Jsem v tomhle nová tak nevím jaké jsou možnosti.

Děkuji :-)

1.) Na "hraní si" se soubory .exe/.dll pod linuxem zapomeň. S tím si můžeš dostatečně vyhrát ve Windows....
Existuje sice (teoretická) možnost s nimi pracovat pomocí wine, ale na takto vytvořené soubory bych raději vůbec nespoléhal, pokud by to snad vůbec náhodou šlo, o čemž silně pochybuji.... :(

2.) Vložení určitých souborů někam = nakopírování. Na to stačí skript + příslušné soubory zabalené v nějakém archivu.
Nicméně pokud vytvoříš (standardní) balíček .deb který bude obsahovat příslušné soubory, bude to ještě jednodušší (princip je stejný, .deb se při instalaci rozbalí (je to taky archiv) a příslušné soubory se nakopírují kam mají)......
« Poslední změna: 06 Května 2019, 08:59:46 od juwa2 »

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Vytvoření instalátoru pro Windows
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2019, 11:31:20 »
Takže v Linuxu tedy cestou deb balíčku. A na tvorbu deb balíčku existuje nějaký program? Nebo nemáš tip na nějaký návod? V podstatě potřebuji jenom nakopírování souborů do určitého (případně uživatelem definivaného adresáře - pokud je toto možné), vytvoření zálohy pro soubory (pokud bude docházet k přepisu původních souborů) a vytvoření položky v nabídce aplikací.

S tím Windows je to škoda. Takže jediná cesta jak vytvořit instalátor pro OS Windows je mít přímo OS Windows třeba ve Virtualboxu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Vytvoření instalátoru pro Windows
« Odpověď #3 kdy: 06 Května 2019, 12:43:44 »
Ona odpověď je ještě složitější, než nedokončená otázka z úvodu. V zásadě jde všechno. Jediné co na světě nejde, je zabouchnout otáčivé dveře. Ve WIN i LIN na to existují nástroje. Ve WIN jsou více komplexní, takže jsou pro začátečníka vhodnější. LIN funguje na principu malých jednoduchých a plně funkčních vzájemně se doplňujících či navazujících balíčků. Takže v LIN při tvorbě jakékoliv instalačky si musíte "nastřádat" soubory k sobě, do jednoho adresáře/archivu/ISO, doplnit spouštěcím scriptem a  pak vytvořit DEB, nebo třeba to ISO vhodné k vypálení na CD/DVD/Flash. Takže v LIN je k tomu zapotřebí nejméně: správce souborů + správce archivů + textový editor + vypalovací program.

Pochybuji, že se celý proces bude někomu chtít vysvětlovat tady, když jsou na to na netu návody. Nejen obecně na netu, ale i na https://wiki.ubuntu.cz ..... kupříkladu Vytvoření DEB balíčku, instalace software, kompilace,  vytvoření zaváděcího disku....
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vytvoření instalátoru pro Windows
« Odpověď #4 kdy: 06 Května 2019, 13:11:51 »
V zásadě jde všechno. Jediné co na světě nejde, je zabouchnout otáčivé dveře.

Nikoliv. Nenatažené hodiny taky nejdou.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Vytvoření instalátoru pro Windows
« Odpověď #5 kdy: 06 Května 2019, 13:15:25 »
Hluboce se omlouvám, ještě nejde nahrát na kazeťák, když někomu rachotí v mozku závity (vím že původní verze je úžasně peprnější).
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Vytvoření instalátoru pro Windows
« Odpověď #6 kdy: 07 Května 2019, 12:39:21 »
Děkuji, teď už tu tvorbu deb balíčku chápu více. :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.