Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Metamorfóza MS produktu sedmiček  (Přečteno 4895 krát)

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Metamorfóza MS produktu sedmiček
« kdy: 06 Června 2019, 08:54:26 »
K napsání příspěvku mne vedl pohled na řešení úskalí, jak nadále užívat SW (drahý, kvalitní, nenahraditelný...), který není stvořitelem poskytován pro distra Linuxu. Nyní k tomu přibývá ukončení podpor pro 32bit-SW.
Ve svém okolí, a i u mne, došlo k metamorfóze sedmiček. Legálnost neřeším, mají v tom nejasno i právníci. Na spoustě kompů v mém okolí běží ve virtualizovaném okně sedmičky. Fakt kralují sedmičky, nevím o XP, Vista, 8 (jedna vyjímka) a 10. Díky SSD a dostatku operační paměti - pohoda.
Z praxe v mém okolí: speciální překladače textů, Photoshop, výuky angličtiny, náhrada driverů/ovladačů (+ přidaný spec. SW) pro periferní jednotky jako office-tiskárny a skenery, tužkové skenery, grafické tablety, speciální SW pro podnikání (evidence pozemků s HW klíčem, účetnictví).
Pokud nezáživný výplod, omlouvám se.
PLS, napište vlastní zkušenost.
« Poslední změna: 06 Června 2019, 10:26:17 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Metamorfóza MS produktu sedmiček
« Odpověď #1 kdy: 08 Listopadu 2019, 17:11:31 »
Mám Windows 7 ve VirtualBoxu, legálně (koupil/a jsem si licenci, aktivoval/a, licence provozování ve virtuálním počítači dovoluje). Říkal/a jsem si, že je budu používat na windowsovské programy, ke kterým v Linuxu nebude náhrada, a nakonec je skoro nepoužívám a mám tam jen jeden překladač, všechno ostatní mi buď funguje přes Wine, nebo jsem to nahradil/a linuxovými programy, nebo přestal/a používat (to je hlavně time tracker − KTimeTracker má málo funkcí a CharmTimeTracker je zase úděsně nepraktický).

Vzhledem k blížícímu se konci podpory jsem jim smazal/a síťový adaptér, aby se do nich nedostalo něco škaredého z internetu. To jsou zatím všechny moje zkušenosti.

Ukončení podpory pro 32-bitové knihovny bych se tolik nebál/a. Ukončení oficiální firemní podpory na Linuxu neznamená, že to ze dne na den přestane fungovat. Dokud tu bude komunita programátorů, která o to, aby to fungovalo, bude stát natolik, že to zprovozní, to, co jednou zprovoznit šlo, vždy nějak zprovoznit půjde. (Minimálně 16-bitové programy by mělo jít nadále spouštět třeba přes DosBOX, i když jsem to nezkoušel/a.) Větší riziko vidím u novějších nesvobodných programů ze strany jejich tvůrců, ale ty jsou zpravidla 64-bitové.

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re:Metamorfóza MS produktu sedmiček
« Odpověď #2 kdy: 09 Listopadu 2019, 21:37:58 »
Osobně ukončení podpory pro 32bit-SW mě donutilo zakoupit si krabicovku s Win 10. Ze zaměstnání vím o dalších dvou lidech kteří to také zvažují. To že skončilo vydávání 32 bit instalačních disků je v dnešní době hw správný krok, ale konec podpory 32 bit sw/knihoven je podle mě šlápnutí do... Aby Canonical uklidnil komunitu tak slíbil, že nějaká podpora bude naposledy i v LTS 20.04. Potom ztratí např. Wine smysl pokud bude podporovat pouze 64 bit win aplikace. Nejde mi ani tak hry které neprovozuji, ale velká spousta menšího 32bit sw nemající v Linuxu absolutně žádnou náhradu bude nepoužitelná. Navíc je nejméně polovina různých utilit pro Win vydávaná i nyní pouze v 32bit verzích. Zbláznili se hoši v Canonicalu...

Nikdo po mě nemůže chtít abych čekal že to někdy zaříznou. Řešení je buď přejít na Debian nebo MX Linux kde se o zrušení podpory 32 bit v nejbližších deseti letech neuvažuje, nebo použít Windows 10 a tam ve virtuálu spouštět těch doslova pár programů, která nemají a nebudou mít náhradu ve Win. Je zajímavé že taková kravina s 32 bity MS nenapadla a naví se Linux snaží dostat Linux do svého OS.
 Zatím mám na disku pouze 19.10 a po Vánočním volnu asi bude Linux jenom ve virtuálu.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Metamorfóza MS produktu sedmiček
« Odpověď #3 kdy: 13 Listopadu 2019, 18:38:51 »
nebo použít Windows 10 a tam ve virtuálu spouštět těch doslova pár programů, která nemají a nebudou mít náhradu ve Win. Je zajímavé že taková kravina s 32 bity MS nenapadla a naví se Linux snaží dostat Linux do svého OS.
 Zatím mám na disku pouze 19.10 a po Vánočním volnu asi bude Linux jenom ve virtuálu.
Dát si do virtuálu ty Windows 10 a spouštět v nich těch pár programů, které zatím nemají náhradu na Linuxu, je také řešení...

V čem je problém? Copak uživatele, který se pokusí použít nepodporovanou knihovnu, sežehne blesk a zemře strašlivou smrtí? Vždyť Windows XP už nejsou podporované hodně dlouho, a přesto je spousta uživatelů dodnes spokojeně používá. Pokud by v Ubuntu 20.10 už něco nešlo zprovoznit, na virtuálním počítači s Ubuntu 20.04 by to mělo celkem spolehlivě fungovat minimálně tak do roku 2035 a do té doby se snad objeví nějaká open source náhrada nebo specializovaný emulátor.

(Nemluvě o tom, že těm Windows 7, kterými tento topic začal, už brzy také skončí podpora, takže na tom budou úplně stejně jako ty 32-bitové knihovny v Ubuntu...)
« Poslední změna: 13 Listopadu 2019, 18:40:36 od singularis »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Metamorfóza MS produktu sedmiček
« Odpověď #4 kdy: 13 Listopadu 2019, 20:46:40 »
Osobně ukončení podpory pro 32bit-SW mě donutilo zakoupit si krabicovku s Win 10. Ze zaměstnání vím o dalších dvou lidech kteří to také zvažují. To že skončilo vydávání 32 bit instalačních disků je v dnešní době hw správný krok, ale konec podpory 32 bit sw/knihoven je podle mě šlápnutí do... Aby Canonical uklidnil komunitu tak slíbil, že nějaká podpora bude naposledy i v LTS 20.04. Potom ztratí např. Wine smysl pokud bude podporovat pouze 64 bit win aplikace. Nejde mi ani tak hry které neprovozuji, ale velká spousta menšího 32bit sw nemající v Linuxu absolutně žádnou náhradu bude nepoužitelná. Navíc je nejméně polovina různých utilit pro Win vydávaná i nyní pouze v 32bit verzích. Zbláznili se hoši v Canonicalu...

Nikdo po mě nemůže chtít abych čekal že to někdy zaříznou. Řešení je buď přejít na Debian nebo MX Linux kde se o zrušení podpory 32 bit v nejbližších deseti letech neuvažuje, nebo použít Windows 10 a tam ve virtuálu spouštět těch doslova pár programů, která nemají a nebudou mít náhradu ve Win. Je zajímavé že taková kravina s 32 bity MS nenapadla a naví se Linux snaží dostat Linux do svého OS.
 Zatím mám na disku pouze 19.10 a po Vánočním volnu asi bude Linux jenom ve virtuálu.

1. Ono to nebude takové horké.... (ale nápad je to teda blbej).
2. Než mít ve virtuálu W10, to raději U18.04 "navěky" buď jako dualboot příp. rovněž ve virtuálu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.