Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?  (Přečteno 36282 krát)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #50 kdy: 13 Července 2019, 13:13:43 »
@West
Tady nejde o to jestli spustím třeba Blender a budu v něm cosi dělat. Ale o to jestli mi jde vůbec něco spustit externě mimo Bash. Respektive najít vysvětlení, proč se nechce spustit "poweroff" , když u JUWA2 to normálně funguje.

@JUWA2
Blbej dotaz. když budu chtít spustit skript ve skriptu, je na to nějaká speciální syntaxe (příkaz) nebo prostě napíšu skript s plnou cestou ?
Kód: [Vybrat]
$HOME/Install/Octane/Crontab/vypinac.sh
EDIT: OK zkusil jsem to v této syntaxi a NIC

Ještě mne napadlo. Co ten/ty skripty přesunout někam jinam ? Který umístění by pro ně bylo vhodné?
« Poslední změna: 13 Července 2019, 13:39:44 od panRajce »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #51 kdy: 13 Července 2019, 13:55:38 »
Syntaxi máš správnou. Přesun jinam nic neřeší.
Zkus do toho svého skriptu GPU-off.sh dát řádek
Kód: [Vybrat]
eval "export $(egrep -z DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS /proc/$(pgrep -u $LOGNAME gnome-session)/environ)"
Pokud máš jiné prostředí jak gnome, tak to tam změň (gnome-session --> mate-session atd.).

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #52 kdy: 13 Července 2019, 14:26:49 »
=> Respektive najít vysvětlení, proč se nechce spustit "poweroff" , když u JUWA2 to normálně funguje...
Tipujem, že keď napíšeš do skriptu iba ten jeden príkaz poweroff, tak bude fungovať aj tebe. Nejdem ťa ovšem presviedčať aby si to vyskúšal. To nieje tvojim cieľom.

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #53 kdy: 13 Července 2019, 15:01:39 »
Tipujem, že keď napíšeš do skriptu iba ten jeden príkaz poweroff, tak bude fungovať aj tebe. Nejdem ťa ovšem presviedčať aby si to vyskúšal. To nieje tvojim cieľom.
Naopak, je to mým cílem. Vypnout PC po dokončení sekvence. Ale ono to NEJDE. Respektive, a opakuji se znovu, při spuštění dvojklikem nebo v terminálu se vypne. Spustí li se script přes událost v Crontab, tak k vypnutí nedojde.

Napadá mne, existuje něco jiného než Cron na vytváření událostí? Že bych vyzkoušel i tuto cestu.

@JUWA2 ... jak zase budu mít příležitost, tak to zkusím ... hádám že mám GNOME :)
« Poslední změna: 13 Července 2019, 15:08:18 od panRajce »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #54 kdy: 13 Července 2019, 15:19:56 »
Daj si tú prácu a vytvor si druhý skript v ktorom si odskúšaš funkciu automatického vypnutia skriptom spusteným z Cron-u. Ak to nejde všetko naraz, treba ísť krok po kroku.
Neviem ako u teba, ale ja mám prikaz poweroff v umiestnení /sbin/poweroff, tudíž nestačí do toho skriptu napísať iba poweroff, ale treba to napísať s absolútnou cestou. Okrem toho myslím, že z Cron-u môže vypnúť počítač iba root. To bude potom pred ten príkaz dať ešte sudo a v sudoers nadefinovať oprávnenie pre spustenie poweroff pre konkrétneho užívateľa a rovnež by sa tam mali pridať oprávnenia pre spustenie toho konkrétneho skriptu v ktorom sú príkazy, ktoré vyžadujú root-a.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #55 kdy: 13 Července 2019, 15:46:23 »
Napadá mne, existuje něco jiného než Cron na vytváření událostí? Že bych vyzkoušel i tuto cestu.
V skripte vytvorit nekonecnu slucku v ktorej budu tie tvoje prikazy a prerusovat jej chod pomocou sleep. Toto si neskusal? Skript spustat pri starte systemu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #56 kdy: 13 Července 2019, 16:31:36 »
Napadá mne, existuje něco jiného než Cron na vytváření událostí? Že bych vyzkoušel i tuto cestu.

Ano, existuje fcron (sám používám). http://fcron.free.fr/ Obsahuje oproti normálnímu cronu spousty užitečných možností (např. řeší situaci kdy není PC v době naplánované úlohy zrovna zapnutý). Fcron je potřeba si zkompilovat/nainstalovat ze zdrojáku, naštestí to není obtížné + nastavit autospouštění fcron-daemona.
Postup instalace je např. tu: http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/8.0/general/fcron.html nebo https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2057486
Úlohy do Fcronu se nastavují obdobně jako u cronu (příkazem fcrontab -e). V /etc/fcron.conf  je dobré si změnit defaultní editor na nano (/bin/nano).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně ještě určitě zkus co navrhuje Tibor - dej na konec skriptu GPU-off.sh  5 min pauzu a pak tam napiš cestu k tomuto skriptu (= skript se spustí znova od začátku):
Kód: [Vybrat]
sleep 300
/home/uzivatel/Install/Octane/Crontab/GPU-off.sh

Dopsáním těchto dvou řádků obejdeš nutnost spouštění skriptu cronem. Skriptu nastav autospouštění po přihlášení.
----
Po přihlášení se skript spustí a pak už vše pojede (ve smyčce) samo, i bez cronu... ;)
« Poslední změna: 13 Července 2019, 17:34:39 od juwa2 »

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #57 kdy: 13 Července 2019, 21:32:07 »
jo ...smyčka, to zní nadějně ....... pro začátek to zkusím 

fcron ... vypadá to také nadějně .. kdybych to svedl nainstalovat. Doufal jsem totiž že pomocí Cronu bych mohl script spouštět třeba i jen v určitou denní domu a nejenom v pětiminutové sekvenci.
např že by se spouštěl jen od 18:00 do 7:00 .... zajistil tak, aby PC neběželo zbytečně přes noc, ale přes den byl případně k dispozici bez toho aby se vypínal.

Ještě přidám poznatek z fóra ROOT:CZ
Citace
nicmene mas nejaky duvod PROC to poustit v user cronu a ne system cronu? tam by samozrejme poweroff bez sudo a bez nastaveni sudoers musel fungovat...

zkusil jsme ale podle JUWA2 tedy editovat tabulku přes sudo (jako system/root) .. bohužel i kdyý se v /var/log/syslog-u vidět, že došlo ke spuštění, tak nejeví známky jakékoliv funkčnosti == nezapisují se žádné hodnoty do mého logu.
« Poslední změna: 13 Července 2019, 21:45:01 od panRajce »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #58 kdy: 13 Července 2019, 22:00:24 »
Rootovským cronem má smysl spouštět pouze příkazy které obsahují "sudo" (nebo skripty s příkazy se "sudo").
Protože při jejich spuštění uživatelským cronem se pochopitelně nestane nic (příkaz nebo skript se nespustí).
Na všechny běžné příkazy stačí "obyčejný" cron.
A spouštět úlohu jen v určitém intervalu?  Žádný problém:
Kód: [Vybrat]
*/5 18-7 * * * příkaz(každých 5 minut mezi 18:00 a 7:00)  https://crontab.guru/
P.S. Víš, že ke cronu existuje grafické "klikátko"?  Viz obrázek.   ;)
« Poslední změna: 13 Července 2019, 23:13:59 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #59 kdy: 13 Července 2019, 23:01:42 »
=> Rootovským cronem má smysl spouštět pouze příkazy které obsahují "sudo" (nebo skripty s příkazy se "sudo"). Protože při jejich spuštění uživatelským cronem se pochopitelně nestane nic (příkaz nebo skript se nespustí).
Postupom, ktorý som opísal vyššie je možné spustiť príkazy obsahujúce sudo aj užívateľským Cron-om. Mám to tak spravené a poweroff funguje aj v užívateľskom Cron-e.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #60 kdy: 13 Července 2019, 23:19:17 »
=> Rootovským cronem má smysl spouštět pouze příkazy které obsahují "sudo" (nebo skripty s příkazy se "sudo"). Protože při jejich spuštění uživatelským cronem se pochopitelně nestane nic (příkaz nebo skript se nespustí).
Postupom, ktorý som opísal vyššie je možné spustiť príkazy obsahujúce sudo aj užívateľským Cron-om. Mám to tak spravené a poweroff funguje aj v užívateľskom Cron-e.

Příkaz poweroff nevyžaduje sudo.
A i kdyby ho vyžadoval, je zde od toho rootovský cron. Workaround se sudoers sice funguje, ale je to jenom taková "nouzovka".

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #61 kdy: 13 Července 2019, 23:48:28 »
=> Příkaz poweroff nevyžaduje sudo....
Z Cron-u sudo vyžaduje, samozrejme nevyžaduje ho vtedy, ak je ponížená bezpečnosť systému pre usera na ALL = ALL (spusti akýkoľvek príkaz). Ja teda nemám dojem, že sudoers je v tom systéme na ozdobu. Ak si to niekto myslí, tak nech si ho zo systému odstráni komplet.

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #62 kdy: 14 Července 2019, 13:24:47 »
Kvůli mě tu nemusíte být do půlnoci :)

Nevím jestli jsem to vše pobral, ale zkusil jsem si další test .... vybodl se na podmínky a prostě jsem použil jednoduchá script vypinac.sh s tímto zněním
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
echo $(date +"%T") >> $HOME/Install/Octane/Crontab/vypinac.log
sudo poweroff
echo "........................................................" >> $HOME/Install/Octane/Crontab/vypinac.log
a upravil tabulku Crontab ... dal jsem script spustit po jedné minutě

stalo se toto ....... počítač se nevypnul !! a v log souboru je zapsán čas i tečky .... takže ani sudo poweroff, ani poweroff mi to prostě nebere.

Vím že jsme se o tom už tady bavili, někdo to tu navrhoval, zavést plnou cestu k příkazu poweroff. Tak jsem zkusil vyhledat v Nautilusu "poweroff" ... našlo jich to spoustu .... některé i s příznakem spustitelné. Ale když je zkouším Spustit, tak to stejně nic neudělá. Takže z toho mi plyne další dotaz .... jaká by měla být správná plná cesta k tomu správnému poweroff ?

ještě dovětek co mi poradili na root.cz
Citace
poweroff &>$HOME/Install/Octane/Crontab/poweroff.log
v logu poweroff je pak napsáno
Citace
Failed to set wall message, ignoring: Interactive authentication required.
Failed to power off system via logind: Interactive authentication required.
Failed to open /dev/initctl: Operace zamítnuta
Failed to talk to init daemon.
a někdy naopak vypíše
Citace
/home/uzivatel/Install/Octane/Crontab/vypinac.sh: řádek 3: poweroff: příkaz nenalezen

P.S. Víš, že ke cronu existuje grafické "klikátko"?  Viz obrázek.   ;)
To je můj šálek kávy ... GUI :) Kde ho najdu ? Asi to budu muset doinstalovat  :-\ Já jsem nic u sebe takového nenašel.
« Poslední změna: 14 Července 2019, 14:43:55 od panRajce »

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #63 kdy: 14 Července 2019, 14:09:57 »
=> Příkaz poweroff nevyžaduje sudo....
Z Cron-u sudo vyžaduje, samozrejme nevyžaduje ho vtedy, ak je ponížená bezpečnosť systému pre usera na ALL = ALL (spusti akýkoľvek príkaz). Ja teda nemám dojem, že sudoers je v tom systéme na ozdobu. Ak si to niekto myslí, tak nech si ho zo systému odstráni komplet.
a co toto ??.. co mi poradili na root.cz
Citace
sudo visudo

a přidej si tam:
%sudo ALL = NOPASSWD: /sbin/shutdown, /sbin/poweroff, /sbin/halt, /sbin/reboot

VYŘEŠENO !!
viz k3dAR
nicmene mas nejaky duvod PROC to poustit v user cronu a ne system cronu? tam by samozrejme poweroff bez sudo a bez nastaveni sudoers musel fungovat...
zrušil jsem user crontab a zadal jsem úkol do sudo crontab
před poweroff ve skriptu jsem dal také sudo a už to maká !!!!
« Poslední změna: 14 Července 2019, 15:30:01 od panRajce »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #64 kdy: 14 Července 2019, 15:33:57 »
To je v poriadku. Poradili ti dobre. Je docela múdre si naštudovať ako upravovovať oprávnenia pomocou sudoers, aby sa z Linuxu nestal Windows čo sa týka bezpečnosti.

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #65 kdy: 14 Července 2019, 20:08:17 »
no ale v jednu chvíli to byl hučák .... s přístupem přes AnyDesk z domu, a já trotl si aktivoval sudo Cron po 1 minutě na script jen se sudo poweroff  ... a ono to fungovalo  ;D ... asi na sedmý pokus se mi podařilo tam v editoru vrazit 0 tak jsem to protáhl na 10min a byl klid  ::)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #66 kdy: 15 Července 2019, 19:56:21 »
Kód: [Vybrat]
*/5 18-7 * * * příkaz
Tak tohle nakonec nefunguje. Cron nezvládne první hodinu větší než druhou. Takže to musím zkusit rozdělit na dva joby, 18-23 a 0-7

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #67 kdy: 16 Července 2019, 01:02:37 »
Kód: [Vybrat]
*/5 18-7 * * * příkaz
Tak tohle nakonec nefunguje. Cron nezvládne první hodinu větší než druhou. Takže to musím zkusit rozdělit na dva joby, 18-23 a 0-7

Ano, je to tak - takže buď rozdělit do dvou jobů:
Kód: [Vybrat]
*/5 18-23 * * * příkaz
*/5 0-7 * * * příkaz

nebo raději mnohem elegantněji takto:
Kód: [Vybrat]
*/5 18-23,0-7 * * * příkaz
« Poslední změna: 16 Července 2019, 01:04:42 od juwa2 »

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #68 kdy: 17 Července 2019, 19:45:54 »
No, já nakonec přistoupil k první variantě, kterou jsem byl schopen vyplodit i sám ;)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #69 kdy: 17 Července 2019, 23:21:25 »
No, já nakonec přistoupil k první variantě, kterou jsem byl schopen vyplodit i sám ;)

Neděje se to sice příliš často, ale chtěl bych vyjádřit uživateli "panRajče" uznání, jak si (nakonec) samozřejmě za přispění uživatelů tohoto fóra poradil s vyřešením svého problému.
Kéž by bylo více takovýchto "samostatných" tazatelů.
Kteří nejenže spoléhají na cizí řešení (inspirace je OK), ale zároveň se snaží i "po vlasní ose".
A ano, další "problémy" v budoucnu určitě nějaké nastanou (jak jinak, sám je řeším denně), ale ve tvém případě už obavy rozhodně nemám.
No a kdyby náhodou, už víš kam se obrátit, rádi pomůžeme.... ;)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #70 kdy: 18 Července 2019, 10:18:23 »
Neděje se to sice příliš často, ale chtěl bych vyjádřit uživateli "panRajče" uznání, jak si (nakonec) samozřejmě za přispění uživatelů tohoto fóra poradil s vyřešením svého problému.
Kéž by bylo více takovýchto "samostatných" tazatelů.
Kteří nejenže spoléhají na cizí řešení (inspirace je OK), ale zároveň se snaží i "po vlasní ose".
A ano, další "problémy" v budoucnu určitě nějaké nastanou (jak jinak, sám je řeším denně), ale ve tvém případě už obavy rozhodně nemám.
No a kdyby náhodou, už víš kam se obrátit, rádi pomůžeme.... ;)
Ažž se červenám :-* Díky.
No momentálně mám vyřešené všechny požadavky, které jsem na konkrétním stroji s Ubuntu chtěl udělat. Teď už bude záležet i na vedení firmy, aby toho využily na plno.
Ale třeba až se definitivně rozhodnu doma přejít z Widlí na Ubuntu, tak mne tu máte zase  :P

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #71 kdy: 18 Července 2019, 23:25:14 »
Ale třeba až se definitivně rozhodnu doma přejít z Widlí na Ubuntu, tak mne tu máte zase  :P

Proč definitivně - udělej to jako ostatní. Řešením je dualboot. Můžeš spokojeně provozovat oba systémy zároveň.
P.S. To bys nevěřil, jak se zkušenosti nabyté na linuxu "hodí" i ve Windows....
A do W7 jsem si přidal https://sourceforge.net/projects/win-bash/ takže ve Windows teď v pohodě používám sed, tea, cat, awk a další v linuxu běžné věci. Dokonce jsem si "zprovoznil" aliasy, další v linuxu běžnou věc...
---------------------------------------------
Na přístup (z Windows) na linuxové partition používám (raději pouze read-only) https://sourceforge.net/projects/ext2fsd/
Odvahu!

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #72 kdy: 19 Července 2019, 19:55:21 »
To není ani tak o odvaze, ale spíše času. Sotva se dostanu na jeden systém :D

Ale máš pravdu, že začínám uvažovat také, jestli by něco z toho šlo aplikovat na W7. V práci bych na nich rád využil to vypínání přes parametry GPU. Jestli by šel nějak využít, modifikovat, ten Bash script.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #73 kdy: 19 Července 2019, 20:17:51 »
To není ani tak o odvaze, ale spíše času. Sotva se dostanu na jeden systém :D

Ale máš pravdu, že začínám uvažovat také, jestli by něco z toho šlo aplikovat na W7. V práci bych na nich rád využil to vypínání přes parametry GPU. Jestli by šel nějak využít, modifikovat, ten Bash script.

Pokud si do win "nasadíš" linux prostředí (Cygwin), můžeš bash scripty používat přímo. Jinak jdou samozřejmě upravit/převést na .cmd skripty, celkem nic na tom není.  A pokud to nevíš, Conky existuje i pro windows...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:skript pro vypnutí PC - v Conky nebo jinak ?
« Odpověď #74 kdy: 20 Července 2019, 12:01:33 »
No zatím jsem si nastudoval, že Nvidia-smi je v ovladačích  pro Widle také a lze jí spustit klasický v cmd.
Takže jak říkáš, buď aplikovat Linux ve W7 (ty máme v práci primárně, i když se uvažuje i o upgradu na W10, které dávají trochu větší výkon i v Octane). A nebo nastudovat převod toho mého scriptu na cmd.
Conky asi není nutné, na to mě běží MSI Afterburner v systray. Ale něco jednoduchého jako Cron by se šiklo. Ten Plánovač úloh ve Widlich je naprosto a ti-user-friendly  8)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.