Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zavaděč  (Přečteno 7040 krát)

suprafly

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Zavaděč
« kdy: 25 Července 2019, 11:44:44 »
Ahoj, jsem nováček a moc toho zatím o Linuxu nevím. Mám PC s nainstalovanými Win10 a potřeboval bych druhý OS třeba UBUNTU společně na jednom HDD. Rád bych, aby při spuštění PC naběhl zavaděč Win a pokud budu chtít, aby se spustil zavaděč GRUB, tak ho iniciovat při startu třeba stisknutím některé funkční klávesy, nebo aby se GRUB objevil na monitoru jen na velice krátkou dobu třeba 1-2 sec. Chci to z toho důvodu, aby nikdo kromě mne, kdo spustí PC, na první pohled nevěděl, že tam mám ještě druhý OS. Existuje řešení?

Dík P.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zavaděč
« Odpověď #1 kdy: 25 Července 2019, 13:22:42 »
Bylo to tady a jinde x-krát, stačí hledat.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Zavaděč
« Odpověď #2 kdy: 25 Července 2019, 15:51:09 »
To je jednoduché, nainstaluje se Linux (Ubuntu) a potom v souboru /etc/default/grub se nastaví délka trvání zobrazení grubu na 1 sekundu (a dá update-grub). Taky to mám tak ve svém počítači. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

suprafly

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Zavaděč
« Odpověď #3 kdy: 26 Července 2019, 11:54:44 »
Díky moc za odpověď. Mohu mít ještě jednu všetečnou otázku? Vím že existeje live - CD s Linuxem, i s UBUNTU a taky že live distro lze mít i na USB flash disku. Bylo by možné kdyby se na flash disk zaznamenávala i historie, záložky, hesla atd. ve Firefoxu? Prostě, že bych měl takový osobní přenosný OS. 
« Poslední změna: 26 Července 2019, 11:57:42 od suprafly »

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Zavaděč
« Odpověď #4 kdy: 26 Července 2019, 12:08:21 »
Myslím, že to možné je. Nikdy jsem to nepotřeboval, ale bootovací USB disk jsem si dělal hodněkrát (nejvíce se mi osvědčilo přes příkazovou řádku a příkaz dd). Takže ohledně toho ukládání doporučuju hledat na internetu. ;) Z hlavy to nevím a hledat se mi to nechce. :D
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Zavaděč
« Odpověď #5 kdy: 26 Července 2019, 12:12:00 »
Vyrobit flashku s tzv. persistenci - spoustu programu to umi. Taky snadno poguglis. Nekdy s tim vsak byvaji potize, tak by asi tez slo - jedna-li se jen o nastaveni firefoxu a jiz v live integrovanych programu -   si vzdy remountnout nactene usbflash livemedium na RW a vzdy tam odzalohovat ekvivalent slozky home. A pri dalsim nacteni tou slozkou z flash nahradit tu puvodni.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zavaděč
« Odpověď #6 kdy: 26 Července 2019, 17:48:50 »
Fleška s persistent souborem vytvořit jde (např. pomocí Rufus). Vzhledem k omezení FAT32 může být pouze max. 4GB velký. Ano, na základní nastavení, pár vlastních aplikací nebo profil prohlížeče to stačí...
Použij ale co nejrychlejší flešku, nebo to bude pomalé "jako šnek"...

h.giuseppe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 321
Re:Zavaděč
« Odpověď #7 kdy: 06 Srpna 2019, 11:57:31 »
Pomocí příkazu
Kód: [Vybrat]
dd if=/cesta_k_iso of=/dev/sdx sice jde udělat live usb, ale udělá se jen bitová kopie - takže na se na ni neuloží změny po vypnutí.
Pokud chceš live systém, který pojede na flashce s ext4 (větší než 4 GB) - řešením je třeba slax.
Debian Stretch 64bit - Gmone; Intel HD Graphics 620 (Kabylake GT2); Inntel core I5 7200U @ 2.5GHz; 8GB RAM......

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Zavaděč
« Odpověď #8 kdy: 07 Srpna 2019, 18:10:35 »
Je pravda, ze slax tusim umi v normalnim live (zadna instalace na flesku - jen klasicka bootflash) ulozit do souboru konfiguraci a tu pak pri dalsim nacteni nacist (nejedna se tedy o klasickou, dle mnohych nespolehlivou persistenci). Myslim vsak, ze Slax uz je davno mrtev - aktualne by toto mel na bazi podporovanych dister umet Puppy.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Zavaděč
« Odpověď #9 kdy: 07 Srpna 2019, 18:13:19 »
Nie, slax sa stale vyvija.
https://www.slax.org/changelog.php
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zavaděč
« Odpověď #10 kdy: 07 Srpna 2019, 20:47:03 »
Je pravda, ze slax tusim umi v normalnim live (zadna instalace na flesku - jen klasicka bootflash) ulozit do souboru konfiguraci a tu pak pri dalsim nacteni nacist (nejedna se tedy o klasickou, dle mnohych nespolehlivou persistenci). Myslim vsak, ze Slax uz je davno mrtev - aktualne by toto mel na bazi podporovanych dister umet Puppy.

Persistence není v žádném případě nespolehlivá - pouze je i na relativně rychlých fleškách pomalá, zápisy/čtení do souboru casper.rw zkrátka "trvají věčnost". Má to velkou systémovou (filesystem) režii.
Je to podobné jako klasický swap oddíl vs. swapfile na klasickém HDD.
(Na SSD je situace vzhledem k rychlosti/výkonu disku odlišná, tam je naopak použití swapfile na místě)....
« Poslední změna: 07 Srpna 2019, 21:37:12 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Zavaděč
« Odpověď #11 kdy: 10 Srpna 2019, 11:29:39 »
Nie, slax sa stale vyvija.
https://www.slax.org/changelog.php
Tak to je překvapení pro mě.
Jsem už před drahnou dobou četl rozhovor s Matějíčkem, že to na tuty zařízl a kašle na to, ale koukám, že je dole stále podepsán ...
A taky jsem mu měl za zlé, že minidistro pro slabé počítače někde kolem verze 6  stavěl na KDE - na těch slabších PC třeba s Celeronem sc478 skutečně prakticky nepoužitelné. Tenkrát jsem mu psal ohledně toho i kritiku do emailu, že by bylo vhodnější něco lehčího a na to mi tehdy odepsal, že už na další vývoj nemá čas :D
Tož by mě zajímalo, co tam má za graf. nadstavbu teď. Soudě podle souborového správce by to mohlo být LXDE.
Jinak jsem koukal -  a to mu zase fandím - že se vykašlal na Slackware a staví to na Debianu.

Aha - tak takhle to s tou persistencí je - to je ten háček, který jsem si matně vybavoval, ale nevzpomněl přesně ...
Ale mám pocit, že byly dost zmiňované problémy s flashkama, které byly vytvořeny s persistencí, právě ohledně spolehlivosti ...
« Poslední změna: 10 Srpna 2019, 11:45:28 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Zavaděč
« Odpověď #12 kdy: 11 Srpna 2019, 01:18:22 »
Jen pozn.:
Flašky rády umírají na přemíru zápisů. Právě instalační (live) média s vyhrazeným prostorem pro zápis systémových dat dokážou umřít již během týdne.

Vypadá to tak, že vše bezproblémově jede a zničehožnic je flaška dobrá pouze pro čtení.

Tento systém použití operáku umělo i Ubuntu 16.4. Na 18.4 jsem to nezkoušel.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zavaděč
« Odpověď #13 kdy: 11 Srpna 2019, 14:48:58 »
Jen pozn.:
Flašky rády umírají na přemíru zápisů. Právě instalační (live) média s vyhrazeným prostorem pro zápis systémových dat dokážou umřít již během týdne.

Vypadá to tak, že vše bezproblémově jede a zničehožnic je flaška dobrá pouze pro čtení.

Tento systém použití operáku umělo i Ubuntu 16.4. Na 18.4 jsem to nezkoušel.

Obecně je to sice pravda (že flešky nejsou k tomuto způsobu provozu vhodné). Nicméně používám tímto způsobem U 18.04  na SD kartě Kingston 8GB již několik let. Je totiž pohodlné mít po každém bootu zase vše nastavené/nainstalované jako předtím, na rozdíl od obyčejného live.  Ale:
1.) Je to v podstatě "servisní" fleška, bootuju ji jen párkrát do roka cca na hodinu při různých opravách/údržbách jiných OS.
2.) Je to celé poměrně pomalé (zejména instalace SW).  S rychlejší fleškou je to však viditelně lepší.
3.) Při tomto způsobu užití lze nastavit podle potřeby systém, doinstalovat některé programy. Celkové místo je omezeno právě max. možnou velikostí persistent souboru (4GB pro FAT32).
Proto nikdy neprovádíme celkovou aktualizaci systému, upgrade kernelu byť se to třeba nabízí. To by dobře nedopadlo... :-\

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.