Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: U 16.04 při startu shazuje nastavené rozlišení s NVIDIA [vyřešeno]  (Přečteno 4193 krát)

alhexth

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Dobrý den,
mám 64b stroj s kartou GeForce 210/PCIe/SSE2 a monitor Acer K22HQLbd a instaloval jsem čistou 16.04. Sice by mělo jít nastavit rozlišení dnes již klasické, tj. 1920x1080, to jsem ale nikde nabízené nenašel, takže zatím zůstávám u 1360x768, které nabízí jak ovládací panel Displej, tak i doinstalovaný Nvidia Server Settings. Přepnutí funguje, dokonce se i uloží do /etc/X11/xorg.conf, ale jen do vypnutí. Při startu naskočí přihlašovací obrazovka ve správném rozlišení, vteřinu na to zhasne a za okamžik se znovu ukáže, ale v úplně špatném rozlišení, a to už zůstane i po naběhnutí systému - dokud ho zas ručně nepřepíšu.
Vyzkoušel jsem všechny 4 ovladače, co mi Software&Aktualizace nabízí (NVIDIA binary 340.96, NVIDIA legacy binary 304.131 (304 i 304-updates) i X.org.X. Nic z toho nedrží. Zkusil jsem ručně přepsat řádku v xorg.conf na Option         "metamodes" "1360x768 +0+0; 1360x768 +0+0", jenže po novém startu jí najdu "zaREMovanou" pomocí # a místo druhého rozlišení v platném nastavení  je přepsán nvidia-autodetect. Autodetect se pak objeví i v nvidia settingu jako kybych ho tam nastavil.
Jak by se dalo systému zakázat, aby v xorg.conf přepisoval moje nastavení? Nebo nějaké jiné řešení, které mě uniká?
Děkuji.
« Poslední změna: 07 Května 2016, 12:32:29 od alhexth »

alhexth

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re:U 16.04 při startu shazuje nastavené rozlišení s NVIDIA
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2016, 12:32:06 »
Ze zvědavosti jsem přinesl a připojil starý počítač, se systémem 11.04 s ovladačem verze 270.41.06 (!!). Co byste řekli: ten monitor zvládá v pohodě nastavit a držet.
Ale včera proběhla na 16.04 "nějaká" aktualizace, krom jiného se tam mihlo i slovo Nvidia, a ejhle, situace je rázem jiná: přihlašovací obrazovka je najednou jakoby výřez z celkového rozměru displeje, ale nechá se pohybem kurzoru posunout. A po přihlášení už normálně naběhne aspoň tedy těch 1360x768. Milá aktualizace; jen doufám, že nějaká další tu schopnost zas nezruší. Ono jak vidno, kráčet mimo wokenní mainstream je i po těch letech stále jen sázka do loterie :-)
Pokud to tak zůstane, tak pro mě již [vyřešeno].
edit: děkuji za poznámku od jmp. Moje původní formulace byla nepřesná, ačli myšlená v rovině "život s linuxem, tudíž i s věcmi a jevy, jež to přináší". Přeformuloval jsem to, snad již lépe  :-)
« Poslední změna: 07 Května 2016, 21:31:41 od alhexth »

jmp

  • Host
Re:U 16.04 při startu shazuje nastavené rozlišení s NVIDIA [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 07 Května 2016, 12:39:57 »
mezi "linux" a proprietární ovladače od nvidie lze těžko dávat rovnítko...
tak ať vám to funguje

alhexth

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re:U 16.04 při startu shazuje nastavené rozlišení s NVIDIA [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 14 Srpna 2019, 20:08:38 »
Takže ještě malý dodatek.
Dnes jsem navštívil spřátelenou osobu v comp bazaru, a ta mi sdělila zajímavou věc, totiž že běžně jsou k dostání HDMI-VGA konvertory. Tj. kablík co se vrazí jedním koncem do HDMI zástrčky v compu a na druhé straně má klasický "modrý" VGA konec pro "běžný" monitor. Použil jsem tuto zajímavost u monitoru Acer K222HQL, a v NVIDIA verze 340.107 změnil Selection na HDMI-0, Configuration na Xscreen 0, a najednou v Resolution byla přístupná i 1920x1080. Zapnul jsem, a drží.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.