Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mizející WiFi  (Přečteno 8094 krát)

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Mizející WiFi
« kdy: 16 Srpna 2019, 17:55:51 »
Dobrý den,
mám takový problém: na notebooku jsem připojení ke svému WiFi routeru a stává se mi pravidelně, že se mi na notebooku WiFi odpojí, někdy za dvě hodiny, jindy za hodinu, někdy třeba za 20 minut. Stejné chování mám i na jiném notebooku, tam je to obvykle do nějakých deseti minut do odpojení.

To odpojení od WiFi vypadá tak, že zničeho nic, se ntb odpojí a zároveň dané WiFi zařízení zmizí. Prostě jako kdyby v tom ntb vůbec WiFi zařízení nebylo. (Stejné chování i na tom druhém ntb). Routerem to není, ten funguje dál, stejné chování i při připojení k jiným WiFi. Když pak po výpadku připojím nějaký USB Wifi dongle, wifi přes usb dongle naskočí a vše funguje, ale původní wifi zařízení v ntb není vidět. S tím wifi usb donglem to jede pak dlouho (nestalo se mi, že ten by se odpojil a zmizel). Pomůže až restart. Networkmanažer hlásí "zařízení není připraveno". Občas, tak jednou za měsíc se stane, že už od zapnutí ntb WiFi zařízení v ntb není k dispozici.

Dokázal by někdo poradit, co s tím? Ideálně, aby nedocházelo k odpojování (mizení zařízení), anebo aby bylo možné alespoň WiFi znovu nahodit (nějak v ntb znovu objevit a zprovoznit). Mám nastaveno při startu, aby se síťová zařízení pojmenovávala původními názvy, tj. třeba eth0, eth1 atd. a ne tím novějším způsobem, který názvy tvoří dle toho, o jaký typ připojení se jedná. Dělalo to ale i předtím, než jsem toto pojmenování vypnul (původně jsem si totiž myslel, že to může být tím).

Při výpadku ve výpisu ifconfig WiFi vůbec není, jen lo a eth, wlan zmizí.

Jde o (v případě prvního ntb):
Kód: [Vybrat]
Network controller: Intel Corporation Wireless 3165 (rev 81)
jádro 4.4.0-142-generic #168-Ubuntu

*-network
                description: Wireless interface
                product: Wireless 3165
                vendor: Intel Corporation
                physical id: 0
                bus info: pci@0000:02:00.0
                logical name: wlan0
                version: 81
                width: 64 bits
                clock: 33MHz
                capabilities: bus_master cap_list ethernet physical wireless
                configuration: broadcast=yes driver=iwlwifi driverversion=4.4.0-142-generic firmware=17.352738.0 latency=0 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11abgn


Doufám, že neduplikuji téma, ale nenašel jsem ho. Děkuji.






petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #1 kdy: 16 Srpna 2019, 18:50:27 »
skús upraviť parameter driveru :
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf
a vlož (dopíš na koniec) tam tento riadok:
Citace
options iwlwifi 11n_disable=1 swcrypto=1
a tiež sa odporúča vypnúť úsporu energie
Citace
options iwlwifi power_save=0 d0i3_disable=0 uapsd_disable=0
uložiť  a asi reboot (najjednoduchšie)
« Poslední změna: 16 Srpna 2019, 18:52:57 od petertomasy »

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #2 kdy: 19 Srpna 2019, 14:31:02 »
Moc děkuji, vyzkouším.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #3 kdy: 19 Srpna 2019, 17:49:19 »
Odpájanie je normálna funkcia pri málo kvalitnom signáli. Všetky ovládače wifi sú tak naprogramované. To, čo sa dosť odlišuje je to, kedy sa to začne odpájať. Niektorým kartám vadia už malé odchylky a niektoré tolerujú aj veľké problémy s kvalitou signálu.
Doporučoval by som najprv kuknúť do logu či sa ti tam náhodou neobjavuje niečo podivné ako napríklad coredump v súvislosti s ovládačom wifi karty. To by znamenalo, že ovládač obsahuje nejakú chybu, ktorá sa prejavuje tak, že sa karta stratí zo systému.
Jeden z parametrov, ktorý ovlivňuje kedy sa to začne odpájať pri mizernej kvalite signálu je "beacon_loss_count" a je súčasťou bezdrátového API. Je možné sa s tým pohrať zadaním v konzole napríklad:
echo 15 > /sys/module/mac80211/parameters/beacon_loss_count
Defaultne je to nastavené na 7, čo znamená, že po 7 stratených Beaconoch od AP dôjde k odpojeniu. V časovom vyjadrení je to 700 milisekúnd pre defaultne nastavený Beacon timer na 100 milisekúnd.
Ja mám napríklad túto hodnotu nastavenú na 8000 ms, pretože aj 4000 ms je niekedy málo ak mám AP za troma stenami.

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #4 kdy: 19 Srpna 2019, 20:59:28 »
Odpojeni bych chapal, ale ne kdyz se to deje na dvou strojich a kazdy ma odlisny hw na wifi, na router je prima viditelnost, vzdalenost router - pc je cca 2 az 5 metru, bez prekazek, testovano samozrejme i na vice routerech a dokonce i ve vice prostredich (jine notebooky se v danych prostredich chovaji standardne), dokonce jsem sveho casu provadel i mereni signalu a mereni stability a vse ok, plny signal, zadny problem, zadne vypadky. Testoval jsem i na 5 ruznych pocitacich (notebooky) se stejnymi systemy (stejne distribuce a vydani) jako na tech dvou a bez problemu.

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #5 kdy: 19 Srpna 2019, 21:04:06 »
Ale diky za reakci a napad, samozrejme to taky vyzkousim a podivam se, jestli tam neni core dump.

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #6 kdy: 01 Září 2019, 15:22:33 »
Tak jsem zkusil obě dvě rady a nic, stále zařízení třeba za hodinu (plus mínus) zmizí a v systému už není vidět.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #7 kdy: 01 Září 2019, 16:55:07 »
Ak karta po strate zo sytému nieje vidieť na zbernici (príkaz lspci to ukáže), tak bude zrejme vypnutá, alebo je nejaký problém s jej uchytením na zbernici, prípadne napájaním, alebo s teplotou (možno je umiestná tak, že sa prehrieva). Existuje aj možnosť chyby v ovládači. Wifi karty v notebookoch je možné vypnúť/zapnúť minimálne dvoma spôsobmi.
1. Vypínačom, pričom v súčasnosti to je tlačidlo na klávesnici (FN+niečo) a je ovládané pomocou software. A až ten software vypína/zapína kartu. Na Linuxe je to software rfkill.
2. Príkazom z ovládača.
3. Naozajstným mechanickým vypínačom (tak to bolo v minulosti, už sa to nepoužíva)
Prvé dva spôsoby vyžadujú aby bola karta napájaná. Keď je napájaná (má energiu), tak je vidieť na zbernici, ovšem po strate zo zbernice sa stav zrejme neobnoví, pretože to nemá funkciu hot-swap kedy by mohli byť PCIe karty pridávané/odoberané na/zo zbernicu(e) za behu systému. Tudíž bude treba hladať príčinu prečo vypadne zo zbernice.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #8 kdy: 01 Září 2019, 20:12:43 »
Potvrzení/vyloučení HW příčiny se odjakživa řeší nabootováním jiného live OS.  Pokud se "závada" projeví i tam, je to HW vada a pak nemá smysl řešit drivery ap. V případě linuxu lze nabootovat DLC  http://dlcboot.com/ (je to v podstatě "live" W7/W10).


dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #9 kdy: 02 Září 2019, 17:01:02 »
West: díky moc, při výpadku se podívám, jestli karta je přes lspci vidět.
juwa2: testoval jsem dlouho ve Win10 a tam se nikdy nestalo, že by karta zmizela.

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #10 kdy: 03 Září 2019, 09:14:34 »
Po výpadku wifi je zařízení ve výpisu příkazu lspci vidět, rfkill hlásí, že soft i hard blocked no. Přes rfkill jsem zkoušel wifi vypnout a zapnout (tzn. blocked na yes a pak zpět na no), to bez problémů jde, ale zařízení stále není vidět.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #11 kdy: 03 Září 2019, 16:49:52 »
Tak aspoň, že ti to nevypadne zo zbernice. Ešte vyskúšaj príkaz iwconfig. Adaptér by mal byť normálne vidieť. Príkazom ifconfig adaptér nieje vidieť vtedy, ak príde k jeho odpojeniu.
Odpojenie môže byť vyvolané niekoľkými spôsobmi:
- manuálne užívateľom cez NetworkManager => "Disconnect", alebo
- nejakým skriptom, ktorá volá príkaz ifconfig (ifconfig wlan0 down), alebo príkaz ip (ip link set wlan0 down), to budeš musieť pozisťovať sám, či tam nemáš niečo naplánované napríklad
- udalosťou zo siete (router môže iniciovať odpojenie konkrétnej MAC v zaávislosti na nastavení, napadá ma roaming, ale neviem či tvoj router nemá aj nejaké iné špecialne nastavenia)
- zo strany ovládača ak nevyhovujú niektoré sledované parametre.
Existuje jedna nepríjemnosť, ktorá tiež spôsobuje odpojenie:
Z nejakého dôvodu, niektoré karty robia pravidelný scanning pásma v intervaloch 60 sekúnd až 5 minút. Je to možné zaregistrovať zvýšeným pingom presne v týchto intervaloch.
Tak ma napadlo, či tvoja karta nerobí rovnakú vec.

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #12 kdy: 04 Září 2019, 18:39:25 »
Díky za další rady. Vyzkouším. Když dojde k výpadku, tak NetworkManager kartu vůbec nevidí, píše něco jako "zařízení není připraveno", přitom když je karta vidět, ale je odpojena, tak je normálně viditelná (NetworkManager píše něco ve smyslu "Wifi adaptér ten a ten typ odpojeno"). Skript žádný nemám a i když manuálně přes ifconfig down wifi vypnu, stále je zařízení vidět. Zkoušeno na více routerech, dokonce i jeden mobilní LTE modem, dělá na všech. A jak jsem psal, dělá mi to ještě na jednom ntb, stejné potíže, jiná karta. iwconfig jsem při výpadku ještě nezkoušel, ale třeba ifconfig kartu při výpadku nevidí vůbec. K výpadku dojde někdy do pěti minut (ten druhý ntb), obvykle ale do cca jedné hodiny.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #13 kdy: 05 Září 2019, 12:37:58 »
Vyzerá to tak, že v tom ovládači, ktorý aktuálne používaš je chyba (bug) a bude to spojené s odpojením, ktoré vyvolal samotný ovládač.
Vyskúšaj ešte takýto test:
Keď si prihlásený normálne na AP, tak napíš v konzole príkaz:
rfkill list (zapamätaj si stav, malo by byť pre WLAN všetko NO)
ifconfig wlan0 down
rfkill list (pozri či má WLAN stále obidva stavy NO)
ifconfig wlan0 up
V prípade existujúceho profilu siete by sa mal WLAN adaptér zapnúť a normálne prihlásiť do siete, alebo cez NetworkManager by mal ísť nakonfigurovať na zvolenú sieť.
Pri zhodení linky do stavu DOWN pomocou príkazu 'ifconfig wlan0 down' ani u mňa nieje vidieť WLAN adaptér. Pomocou príkazu iwconfig, alebo 'ip addr show' je vidieť. Mne ale NetworkManager hlási disconnect, t.j. normálne odhlásenie zo siete keď som dal v konzole príkaz 'ifconfig wlan0 down'.
Tiež sa dá ešte preskú mať log a hladať záznamy od NetworkManager, alebo wpa_supplicant.
Po odoslaní príkazu 'ifconfig wlan0 down' by sa malo objaviť v logu niečo takéto:
wpa_supplicant[1914]: wlan0: CTRL-EVENT-DISCONNECTED bssid=00:d8:2f:19:85:c6 reason=3 locally_generated=1
Dôležitý je ten 'reason code'. kód 3 je normálne odhlásenie zo siete. Zoznam možných kódov a ich význam je tu:
https://blogs.arubanetworks.com/industries/802-11-reason-codes-and-status-codes/

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #14 kdy: 14 Září 2019, 18:47:30 »
Moc diky za rady! Vyzkousim.

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #15 kdy: 28 Září 2019, 17:10:07 »
Tak stále žádná změna. První nb beze změny. U druhého nb změna nastala, a to taková, že když dojde ke ztrátě wifi zařízení, tak se celý systém zasekne (nereaguje nic a nelze použít ani funkci SysRQ, musí se natvrdo vypnout nb).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #16 kdy: 28 Září 2019, 17:32:05 »
Zkus jiný kernel (různé kernely obsahují různé drivery).
« Poslední změna: 28 Září 2019, 17:35:59 od juwa2 »

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #17 kdy: 04 Prosince 2019, 18:55:14 »
Tak jsem prováděl nějaké testy a došel jsem k tomu, že před výpadkem příkaz rfkill list vypíše
0: hci0: Bluetooth
   Soft blocked: yes
   Hard blocked: no
1: phy0: Wireless LAN
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no
2: hp-wireless: Wireless LAN
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no

Po výpadku wifi zařízení 1: phy0 zmizí z výpisu rfkill list (zůstane jen BT a 2: hp...).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #18 kdy: 04 Prosince 2019, 20:09:36 »
Tak jsem prováděl nějaké testy a došel jsem k tomu, že před výpadkem příkaz rfkill list vypíše
0: hci0: Bluetooth
   Soft blocked: yes
   Hard blocked: no
1: phy0: Wireless LAN
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no
2: hp-wireless: Wireless LAN
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no

Po výpadku wifi zařízení 1: phy0 zmizí z výpisu rfkill list (zůstane jen BT a 2: hp...).

No a co jako?  To znamená, že ten wi-fi adaptér přestane být dostupný, ale to přeci víš i tak (wi-fi přestane fungovat).
Dělej co ti bylo řečeno, nebo to snad vyřešit nechceš?  :-\

P.S. Výstupy příkazů se sem vkládají pomocí "Vložit kód" (ikonka #).    Nevkládej to jako běžný text....
« Poslední změna: 04 Prosince 2019, 20:54:33 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #19 kdy: 06 Prosince 2019, 13:03:11 »
To, že sú v ovládačoch chyby nieje až tak neobvyklé. Skôr by bolo neobvyklé ak by tam chyby vôbec neboli. Tiež som mal problém s rfkill aj keď iný ako popisuješ. Vyriešil som ho opravením ovládača na úrovni zdrojového kódu. To sa dá ak k tomu máš predpoklady, vieš ako a máš zdrojový kód. Bez toho je nutné čakať na výrobcu kedy to opraví, čo môže byť aj nikdy.

dec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Mizející WiFi
« Odpověď #20 kdy: 08 Prosince 2019, 18:28:40 »
Ano, zmizi. Me spis zaujalo, ze tam ty adaptery jsou dva a jeden z nich zmizi...a k cemu je tam pak ten druhy. Vice jader jsem samozrejme vyzkousel, stejny vysledek (nekdy i horsi, protoze prestalo chodit vic veci, napriklad ovladani podsviceni obrazovky a podobne).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.