Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: připojení NAS  (Přečteno 14804 krát)

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:připojení NAS
« Odpověď #25 kdy: 28 Května 2020, 16:07:49 »
Zrejme už zostáva len pripájať NAS manuálne, alebo skriptom po prihlásení sa do účtu. Tiež to tak robím.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:připojení NAS
« Odpověď #26 kdy: 28 Května 2020, 17:36:08 »
Možná je to blbost, ale napadá mě, jestli v rámci novodobé bezpečnostní politiky, ať už úmyslně nebo je to bug, nemá třeba fstab dostatečná oprávnění pro připojení síťových disků. Popř, jestli k tomu teď není ještě nějaké další bezpečnostní nastavení ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:připojení NAS
« Odpověď #27 kdy: 29 Května 2020, 13:42:25 »
Já používám na desktopu následující příkaz do /etc/fstab

Kód: [Vybrat]
//192.168.0.10/series      /run/media/abby/series cifs user=user,pass=pass,_netdev,uid=1000 0 0
a normálně mi to funguje.

Akorát je potřeba mít nainstalované balíčky cifs a samba a cokoliv s tím související.

Mount point je stejná cesta jako se připojují flashdisky a v Dolphinu mám vytvořený odkaz.
« Poslední změna: 29 Května 2020, 13:44:16 od Abby »

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:připojení NAS
« Odpověď #28 kdy: 02 Června 2020, 09:27:51 »
Zrejme už zostáva len pripájať NAS manuálne, alebo skriptom po prihlásení sa do účtu. Tiež to tak robím.

Vidím to stejně ... nejprve zkusím zapsat skript do autostartu  ;) ..... a nebo si jako čuňátko dám spouštěč na plochu ... ake cio, stejně už mám desktop posetý jinými fujtajblíky.

Kód: [Vybrat]
//192.168.0.10/series      /run/media/abby/series cifs user=user,pass=pass,_netdev,uid=1000 0 0a normálně mi to funguje.

Zkusím i tvůj zápis .. i když v něm nevidím zásadní rozdíly. Kromě pár parametrů navíc a nahrazení user a pass souborem credentials. Ale na začátku i přímým zápisem už.jm. a hesla do fstab jsem to zkoušel, se stejnými výsledky.

Kód: [Vybrat]
//192.168.1.110/public /home/uzivatel/Hudba/QNAP  cifs  users,credentials=/etc/QNAP-credentials,vers=3.0,uid=1000,iocharset=utf8 0 0
Nemohu ani trdit, že je to QNAPem. Když zkusím stejně mountnout složku na NAS od Synology, tak dopadnu stejně.

Fakt mě to točí. Všem to tu funguje, jen já jsem trol, který prudí.  :o

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:připojení NAS
« Odpověď #29 kdy: 21 Července 2020, 12:13:23 »
Ahoj,
tak jsem to nakonec vyřešil ..... sice asi ne úplně ideální cestou, ale v mém případě fungovalo

vytvoření skriptu

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
while true;
do
  ping -q -c1 192.168.1.110
  if [ $? -eq 0 ]
  then
    sudo mount.cifs //192.168.1.110/public /home/vizualizace/Hudba/QNAP -o user=Viz20168,password=Vizual2017,rw,nounix,iocharset=utf8,file_mode=0777,dir_mode=0777
  exit 0
  fi
done
(Podmínka převzata z jiného vlákna jako test, zda je uskutečněno síťové spojení)

Poté přidat tento skript do Aplikace po spuštění

Pak bylo ještě nutné udělit vyjímku sudo mount.cifs, aby se věčně nedotazoval na heslo. V /etc/sudoers.d přidat soubor s kodem
Kód: [Vybrat]
uzivatel ALL=(ALL) NOPASSWD:/usr/sbin/mount.cifs

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.