Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace tiskarny HP a hplip [VYŘEŠENO]  (Přečteno 4449 krát)

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Instalace tiskarny HP a hplip [VYŘEŠENO]
« kdy: 30 Září 2019, 15:50:59 »
Ahoj,
Ubuntu používám od veze 12.04. V současnosti mi doma na něm jede několik počítačů od verze 18.04 do 19.04. Většinu věcí si dokážu nastavit a vyřešit sám. Ale dostal jsem se do situace, se kterou jsem zabil spoustu času zkoušením a hledáním přes různá fóra a už si nevím rady. Proto se obracím na zkušenější, kteří by mi s tím mohli pomoci přes teamviewer. Nechci to po nikom zadarmo.
Možná to bude práce na necelou hoďku, možná na tři. Ale minimálně zaplatím 200 Kč i kdyby to mělo být 30 minut, pak 200 Kč/h.
Tarif na mobilu mám neomezený, tak můžeme během toho volat.

Momentálně potřebuji:
Po čisté instalaci Ubuntu 19.04 se mi nepodařilo rozchodit tiskárnu HP LaserJet 1020. Na předchozích verzích to bylo bez problému přes hplip.
K tomu ještě jedna potíž u druhého počítače, ale to vysvětlím spíše po telefonu.
« Poslední změna: 16 Října 2019, 20:20:43 od vanad »
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #1 kdy: 30 Září 2019, 18:04:24 »
Teamviewer nemám, nechci.

HP LaserJet 1020 kromě standardního hplip potřebuje i proprietární plugin - instaloval jste ho?

Konzole:

Kód: [Vybrat]
hp-doctor
nebo

Kód: [Vybrat]
hp-diagnose_plugin
či

Kód: [Vybrat]
hp-plugin
atd.

Vidí systém tiskárnu na USB?

Konzole:

Kód: [Vybrat]
lsusb
Viz taky https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=83364.0 nebo https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84436.msg566276.html#msg566276 atd.

Místo hplip se dá použít i foo2zjs viz http://foo2zjs.rkkda.com .
« Poslední změna: 30 Září 2019, 18:31:11 od JirkaZ »

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #2 kdy: 01 Října 2019, 15:50:45 »
Díky za odpověď.
Zkusil jsem všechno a strávil s tím opět několik hodin času :-(

Stále stejný problém: No plug-in printers are configured.

Plug-in nejde stáhnout instalátorem a když ho stáhnu ručně do adresáře a snažím se nahrát, nepodaří se to.

Tiskárnu systém přes USB vidí.

Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #3 kdy: 01 Října 2019, 16:15:33 »
Citace
[Doplnene]
V poslednych verziach grafickeho instalatora hp-plugin konci instalacia na tom ze sa balik hp-lugin nenajde.
Stiahnite ho rucne z https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/plugins , pridajte mu priznak aby bol spustitelny a spustite ho cez terminal.
« Poslední změna: 01 Října 2019, 16:18:41 od vanad »
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #4 kdy: 01 Října 2019, 17:29:30 »
Dejte sem celý ten výpis z konzole (poslední obrázek) textově, ať to nemusím přepisovat...

Edit: protože zase budete reagovat kdovíkdy, tak jsem to přece jen trochu přepsal sám (pochopitelně proto, aby se dalo hledat podle vypsaných řetězců) a třeba tady https://h30434.www3.hp.com/t5/Printer-Software-and-Drivers/HPLIP-3-19-1-is-unable-to-install-plugin-on-Ubuntu-18-04/td-p/7029775 s něčím podobným taky zápasí.

Zdá se, že to vyřešili instalací starší verze hplip (po totálním odstranění té nainstalované předtím).
« Poslední změna: 01 Října 2019, 17:41:10 od JirkaZ »

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #5 kdy: 02 Října 2019, 10:20:46 »
Tady je celý výpis (problém je na Ubuntu 19.04):

Kód: [Vybrat]
karolina@karolina:~$ cd hplip
karolina@karolina:~/hplip$ sudo sh hplip-3.19.8-plugin.run
[sudo] heslo pro karolina:
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing HPLIP 3.19.8 Plugin Self Extracting Archive..............................................................

HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.8)
Plugin Installer ver. 3.0

Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP
This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
This is free software, and you are welcome to distribute it
under certain conditions. See COPYING file for more details.

Plug-in version: 3.19.8
Installed HPLIP version: 3.19.8
Number of files to install: 64

X Error: BadAccess (attempt to access private resource denied) 10
  Extension:    130 (MIT-SHM)
  Minor opcode: 1 (X_ShmAttach)
  Resource id:  0x145
X Error: BadShmSeg (invalid shared segment parameter) 128
  Extension:    130 (MIT-SHM)
  Minor opcode: 5 (X_ShmCreatePixmap)
  Resource id:  0x2e00011
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
X Error: BadDrawable (invalid Pixmap or Window parameter) 9
  Major opcode: 62 (X_CopyArea)
  Resource id:  0x2e00012
error: License agreement not accepted. Exiting.
karolina@karolina:~/hplip$
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #6 kdy: 02 Října 2019, 17:02:32 »
Když instalátor nemohl stáhnout klíč ze serveru, tak jste dal Yes nebo No? Matně se mi ze screenshotu (https://forum.ubuntu.cz/index.php?action=dlattach;topic=84596.0;attach=17206;image) zdá, že No...

A pokud budete trvat na ověření přes klíč, tak třeba viz https://duckduckgo.com/?q=hplip+keyserver&t=h_&ia=web => https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/hplipDigitalCertificate.html
« Poslední změna: 02 Října 2019, 17:08:41 od JirkaZ »

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #7 kdy: 02 Října 2019, 17:24:37 »
Zkoušel jsem to nejprve s No, ale ukončila se instalace. Když jsem dal Yes, vyhodilo to chybu, kterou jsem okopíroval v předešlém příspěvku.
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #8 kdy: 02 Října 2019, 20:48:32 »
No a zkusil jste postup s instalací starší verze, jak uvádím výše?

Tady https://askubuntu.com/questions/1056077/how-to-install-latest-hplip-on-my-ubuntu-to-support-my-hp-printer-and-or-scanner a http://manpages.ubuntu.com/manpages/trusty/man1/hp-plugin.1.html máte další materiál ke studiu problematiky hplip.

Pozor na to, že ne vždy se instalace hp(něco) spouští pod rootem (sudo), někdy je třeba ji spustit jako normální uživatel a instalátor si následně heslo superusera (roota) vyžádá. Může to nějak souviset s tím, co ve Vašem případě vzniká za chyby (souvisejí totiž většinou s nemožností spustit X server, resp. GUI aplikace  jako root, což je i zde víckrát probíraná "feature")...
« Poslední změna: 02 Října 2019, 21:07:01 od JirkaZ »

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #9 kdy: 04 Října 2019, 11:40:04 »
Už se mi to podařilo a funguje to. Díky moc!
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím
« Odpověď #10 kdy: 04 Října 2019, 18:38:15 »
Už se mi to podařilo a funguje to. Díky moc!

No a že byste napsal jak, tedy přesně step-by-step a v čem byl problém?

Víte, prachy jsou důležité, ale tady jsme v open source a odvděčit se můžete právě třeba tak, že sdělíte svoje zkušenosti... Jiní pak ušetří čas/nervy/nevímco, což jsou či mohou být transformované peníze.

Prostě trh, jen bez oběživa.
« Poslední změna: 04 Října 2019, 18:40:37 od JirkaZ »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím [VYŘEŠENO]
« Odpověď #11 kdy: 05 Října 2019, 07:29:47 »
Jak píše vanad zde, použil pro instalaci příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo sh hplip-3.19.8-plugin.run.
Řešením je: Pri instalaci HP-LIP a HP-PLUGIN nepoužívat SUDO !

Další možná řešení:
Gmisiycsův problém, popis a řešení: https://linux.helltracker.cz/wiki/Instalace-HPLIP-Ubuntu-18-04-funkcni-tiskarna-i-scaner.html.
TIBORův  návod: INSTALACIA TLACIARNE HP[NAVOD].
TIBORův  problém a řešení: ručně stahovat verze HP-PLUGIN odsud, až se některá verze chytí. Výběr verze je na vás; podle Gůgla nebo tipovat.
juwa2: Používejte LTS verze Ubuntu. Non-LTS verze jsou pro odborníky a sebevrahy.

No a že byste napsal jak, tedy přesně step-by-step a v čem byl problém?
Přestože řešení problémů s instalací produktů HP znám, přestože vím, že problém s instalací je vždy u vás a nikdy u HP, přidávám se k JirkaZ s toutéž výzvou!

A Vám JirkoZ děkuji za další výborný rozbor problému, a to nejen za sebe, ale i za jistý lenivý legující chemický prvek (případně i za zbytek Periodické mendělejevovy tabulky  ;) ).
« Poslední změna: 05 Října 2019, 07:32:15 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím [VYŘEŠENO]
« Odpověď #12 kdy: 06 Října 2019, 23:12:27 »
JirkoZ, momentálně jsem několik dní na pracovní cestě. Jakmile se vrátím, určitě rád popíšu podrobné řešení problému.
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vzdálená pomoc přes teamviewer - zaplatím [VYŘEŠENO]
« Odpověď #13 kdy: 07 Října 2019, 15:19:23 »
Pro lepsi dohledatelnost a relevanci navrhuji prejmenovat tema (hlavne uvodni prispevek) na "Instalace tiskarny HP a hplip" nebotakneco.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Instalace tiskarny HP a hplip [VYŘEŠENO]
« Odpověď #14 kdy: 16 Října 2019, 20:32:04 »
Děkuji JirkoZ za ochotu, ale je to příliš komplikované a sám bych si asi neporadil. Pomohl mi s tím kamarád. Poprosil jsem ho, aby postup sepsal. Zde ho přeposílám:
Problém byl v tom, že linuxový ovladač stažený přes stránky HP z nějakého důvodu nemohl do tiskárny nahrát korektně firmware. Při stažení pluginu přes příkaz hp-doctor vyskočila chyba, že firmware se nepodařilo nahrát do zařízení a tiskárna poté začala při startu vždy oranžově blikat, a to i při opětovném zapnutí, přičemž při pokusu o tisk se sice vytvořila tisková uloha, ale zůstala ve stavu Zpracovávám a nic se nevytisklo. Pomohlo nakonec odinstalovat HP ovladač přes hp-uninstaller, z oficiálního repozitáře Ubuntu stáhnout balíček printer-driver-foo2zjs a knihovnu hplip. Poté připojit tiskárnu a přidat ji standardně v Ubuntu přes aplikaci Tiskárny s ovladačem foo2zjs.
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.