Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Připojení externího disku  (Přečteno 10898 krát)

Malder

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Připojení externího disku
« kdy: 02 Října 2019, 15:42:21 »
Ahoj lidi.
Nainstaloval jsem ubuntu server 18.04.3 arm64 na Raspberry Pi 3 a potřebuji, aby při bootování automaticky připojil USB externí disk, kde poté zprovozním mimo jiné NextCloud.
Před časem jsem tu samou věc dělal na Raspbianu podle tohoto návodu na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=BeqD6W7f2H4&t=317s a vše fungovalo, jak mělo.
Nyní se mi ale ani jednou nepodařilo disk připojit.

Jedná se o disk sda:
Kód: [Vybrat]
root@ubuntu:/home/ubuntu# sudo blkid
/dev/mmcblk0p1: LABEL="system-boot" UUID="E497-1FDF" TYPE="vfat" PARTUUID="f65c7036-01"
/dev/mmcblk0p2: LABEL="writable" UUID="bfa0733b-bdb9-4846-914a-45160bac3ed0" TYPE="ext4" PARTUUID="f65c7036-02"
/dev/sda1: LABEL="nextdata" UUID="fe18c36a-309c-4678-ab64-d634b9ce1531" TYPE="ext4" PARTUUID="1eb4b2b3-01"
/dev/mmcblk0: PTUUID="f65c7036" PTTYPE="dos"

nejdřív byla vytvořena složka nexdata:
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/nextdata
sudo chown ubuntu -hR /media/nextdata/

následně sudo nano /etc/ftsab:
Kód: [Vybrat]
UUID=fe18c36a-309c-4678-ab64-d634b9ce1531       /media/nextdata  auto    defaults        0       2
sudo mount -a ani reboot nic nepřipojili. Reintsall Ubuntu ani přeformátování disku nepomohlo. V ftsab místo UUID změnit na /dev/sda1 také nepomohlo, stejně jako nahrazení "defaults" za "nosuid,nodev,nofail" nebo "auto" za "ext4" nebo pokus připojit disk přímo do složky /media/. Už se s tím trápím možná týden a vygooglil jsem spoustu návodů, ale stále nemohu přijít na to, kde dělám chybu. Za jakoukoli radu budu moc vděčný.
« Poslední změna: 02 Října 2019, 15:45:05 od Malder »

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2019, 20:07:41 »
Vyskúšaj utilitu ntfs-3g a ntfs-config https://www.howtoforge.com/ntfs_3g_ubuntu_feisty
Mala by doplniť správny zápis do fstab.

Malder

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #2 kdy: 02 Října 2019, 20:24:05 »
Vyskúšaj utilitu ntfs-3g a ntfs-config https://www.howtoforge.com/ntfs_3g_ubuntu_feisty
Mala by doplniť správny zápis do fstab.
Nejsem si jistý, jestli mi tohle pomůže. Jak už název napovídá a co sem z googlu pochopil, tak ntfs-3g řeší připojení ntfs oddílů, jenže jak je napsáno v mém dotazu, disk je v ext4.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2019, 20:46:15 »
Máš pravdu, nejako som prehliadol to ext4, vyskúšaj disk-manager, napr https://www.linuxuprising.com/2018/12/how-to-auto-mount-partitions-on-startup.html

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #4 kdy: 02 Října 2019, 20:51:59 »
Zásada je nejprve (úspěšně) připojit disk ručně (příkazem z Terminálu).
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/nextdata
sudo mount /dev/sda1 /media/nextdata

Teprve až se toto bez problému povede (Terminál vypíše případné chyby), má smysl to zapsat do souboru /etc/fstab kvůli automatickému připojení po rebootu.
Takže otevři Terminál a připojuj. Případné chybové hlášení postni sem.  ;)
« Poslední změna: 02 Října 2019, 21:08:54 od juwa2 »

Malder

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #5 kdy: 02 Října 2019, 21:18:44 »
Máš pravdu, nejako som prehliadol to ext4, vyskúšaj disk-manager, napr https://www.linuxuprising.com/2018/12/how-to-auto-mount-partitions-on-startup.html
disk-manager samozřejmě znám a vím že s ním to není žádný problém, jenže ten vyžaduje grafické prostředí. A to na Ubuntu serveru není a instalovat ho v žádném případě nechci, protože jen zbytečně zatěžuje. Právě proto mám teď Ubuntu server a ne Raspbian nebo Ubuntu Mate.
Furt mi nejde do hlavy, kde je problém. Ftsab jsem již nastavoval mnohokrát a nikdy nebyl žádný problém. Tohle musí být buď nějaká moje blbost co přehlížím nebo nějaké specifikum Ubuntu serveru.

Zásada je nejprve (úspěšně) připojit disk ručně (příkazem z Terminálu).
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/nextdata
sudo mount /dev/sda1 /media/nextdata

Teprve až se toto bez problému povede (Terminál vypíše případné chyby), má smysl to zapsat do souboru /etc/fstab kvůli automatickému připojení po rebootu.
Takže otevři Terminál a připojuj. Případné chybové hlášení postni sem.  ;)
Vyzkoušeno, ručně disk připojí, žádné chyby. Ale po rebootu pořád nic, disk se nepřipojí.  :(

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #6 kdy: 02 Října 2019, 21:45:09 »
To znamená chybné zadání do /etc/fstab
Zreviduj je...
------------------
Alternativně můžeš ten disk připojovat "po přihlášení" skriptem (se stejným) příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sda1 /media/nextdata
Pouze je nutno "ošetřit" potřebu root práv (pomocí sudoers).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nebo využít root-cron (se stejným příkazem) a parametrem "@reboot":
Kód: [Vybrat]
sudo crontab -e
a zadat:
Kód: [Vybrat]
@reboot (sleep 20; sudo mount /dev/sda1 /media/nextdata)
Rozhodně to tedy není věc která by nešla jednoduše řešit. Podle mě je hlavní problém v tom, že se (fstab) snaží ten disk připojit ihned (= dříve než je inicializováno připojení externích jednotek.  Řeší to postup viz výše, kde můžeš nastavit i zpoždění (připojení)... ;)
« Poslední změna: 02 Října 2019, 22:20:13 od juwa2 »

Malder

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #7 kdy: 02 Října 2019, 23:03:12 »
To znamená chybné zadání do /etc/fstab
Zreviduj je...
------------------
Alternativně můžeš ten disk připojovat "po přihlášení" skriptem (se stejným) příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sda1 /media/nextdata
Pouze je nutno "ošetřit" potřebu root práv (pomocí sudoers).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nebo využít root-cron (se stejným příkazem) a parametrem "@reboot":
Kód: [Vybrat]
sudo crontab -e
a zadat:
Kód: [Vybrat]
@reboot (sleep 20; sudo mount /dev/sda1 /media/nextdata)
Rozhodně to tedy není věc která by nešla jednoduše řešit. Podle mě je hlavní problém v tom, že se (fstab) snaží ten disk připojit ihned (= dříve než je inicializováno připojení externích jednotek.  Řeší to postup viz výše, kde můžeš nastavit i zpoždění (připojení)... ;)
root-cron funguje, disk se při rebootu připojil. Díky juwa2, tuhle metodu si zapamatuji. :)
Stále mi vrtá hlavou fstab. Podle mě brzká snaha připojení disku při bootování není ten problém. Příkaz sudo mount /dev/sda1 /media/nextdata fungoval, ale příkaz sudo mount -a, jenž by měl projet fstab bez nutnosti rebootu, disk nepřipojil. Nikdy. Ať sem vyzkoušel všechny možné změny v fstab co mě napadly nebo sem našel v návodech na internetu. Ještě se v tom ve volných chvílích zkusím pohrabat a případně napíšu, v čem byl zakopaný pes.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Připojení externího disku
« Odpověď #8 kdy: 02 Října 2019, 23:47:35 »
Jo, zkoušej klidně dál (třeba změna kernelu = jiné drivery), ale podle mě jde především o to, že se jedná o externí usb disk.
Pokud by to byl klasický disk připojený do SATA, zápis v /etc/fstab (nebo příkaz sudo mount -a) by k jeho připojení plně postačil....

Nicméně funkční řešení (přes root-cron) už máš  :), já osobně už bych se tedy v tom dále "nenimral" = ztráta času...
« Poslední změna: 03 Října 2019, 00:02:35 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.