Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Cloud pro Ubuntu  (Přečteno 2937 krát)

milda81

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Cloud pro Ubuntu
« kdy: 22 Října 2019, 20:28:21 »
Doporučíte mi prosím cloud (aplikaci) pro Ubuntu? Na Win používám klasicky OneDrive, tak něco na ten způsob. Když to pojede i na mobilu (Android), bylo by to úplně super. Prostoru využívám tak max. 20 GB. Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22 Října 2019, 21:15:27 »
Po zralé úvaze bych ti doporučil tohle. 50GB zdarma, end to end šifrování, klienti (aplikace) na win, linux i android, rozšíření do prohlížečů.  Sám používám.  Ano, na free účtech je poněkud omezený traffic, pro běžnou synchronizací/sdílení (fotky, dokumenty) to příliš nevadí...
-------------------------------------------------
Takže si tam napřed založ účet, stáhni a nainstaluj aplikace + (volitelně) rozšíření do prohlížečů.
Aplikace si nainstaluj do všech systémů. Výhodou je, že můžeš mezi sebou synchronizovat libovolné složky (i více naráz),  ne jen jedinou jako to má třeba onedrive.
Navíc nikdo neřeší co tam máš za soubory (ukládá se to šifrovaně). Sdílení je jednoduché - vygeneruješ odkaz a někomu ho pošleš...
« Poslední změna: 22 Října 2019, 21:28:21 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22 Října 2019, 23:33:41 »
Já používám Google Drive a mám koupenou aplikaci OverGrive, funguje to bezvadně, telefon to podporuje nativně a dokonce jsem našla v Kubuntu, že je možné přidat online účet právě pro Google Drive. V základu je tuším 15 GB, já teda si platím tarif 200 GB.

Jinak Mega jsem zkoušela taky, protože při troše snahy bych se do 50 GB vešla, ale jejich aplikace mi dělala v souborech docela bordel, mám tři počítače a jeden telefon (desktop s Windows 10 a na něm Kubuntu, notebook také Windows 10 a Kubuntu, primárně běží Linux a pak MacBook s macOS, teď už Catalina, telefon Sony Xperia XZ Premium s Androidem 9) a velice často se stalo, že mi klient Mega smazal soubory, které smazat vůbec neměl, naštěstí má koš a verzování, ale když jsem např. chtěla na Macu otevřít tabulku a zjistila jsem, že tabulka je od posledního použití na Linuxu v koši, tak to mě fakt nepotěšilo. Takže jsem Mega přestala používat, zaplatila jsem si Google Drive a od té doby to funguje spolehlivě i přesto, že OverGrive není oficiální klient a oficiální vlastně ani neexistuje.

A ještě k Mega, když jsem nastavovala nový počítač, nahrála jsem si data z cloudu normálně po síti z jiného počítače, aby se to nemuselo tahat hodiny z netu a ono mi to ty data dalo do koše a stáhlo to z netu, na dvakrát, protože se mi mezitím vyčerpal traffic. A navíc mi to řeklo, že není v cloudu místo, protože normální data a koš místo sdílejí a 35 GB x2 se do 50 GB nevejde. Naštěstí jsem o žádná data nepřišla, ale asi moc nechybělo, naštěstí mám teda i NAS, kam zálohuju. Ale za ty nervy mi free Mega fakt nestojí i když prostor je bezva.

milda81

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 23 Října 2019, 08:51:48 »
Mockrát děkuji za reakce. Chci přejít v domácnosti (4x PC) kompletně na Ubuntu. Vyzkouším tedy napřed mega.nz.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 23 Října 2019, 13:08:24 »
Držím palce. Kdyby mi to nekravilo s těmi soubory tak by mi kapacita také stačila. Každopádně doporučuji data z cloudu zálohovat někde offline, ať na NAS nebo alespoň na externí disk či jiný oddíl, naštvalo by přijít o ně.

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2019, 09:24:01 »
Ak dovolíte pridám svoj postreh.
Ak je to na domáce použitie a máš doma vhodné internetové pripojenie, tak by som pouvažoval nad riešením si to celé vyriešiť v domácej réžii.
Ja mám starý 10 ročný notebook + Externý HDD na ktorom mám Ubuntu server  + Nextcloud (Návodov na Youtube je pomerne dosť). Na dokumenty, fotky a videá je to úplne v pohode.
Samozrejme klienti sú na všetky operačné systémy.
Mám k tomu 4 používateľov, takže žiadna mimoriadna záťaž.
Eventuálna možnosť  Raspberry PI + Nextcloud.
Tým pádom odpadáva posielať svoje súkromné veci akémukoľvek poskytovateľovi. 8)
Samozrejme je to aj o financiách.

milda81

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 24 Října 2019, 11:31:56 »
Já právě potřebuji k těm dokumentům přistupovat a editovat je i mimo domov.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 24 Října 2019, 11:41:37 »
Já právě potřebuji k těm dokumentům přistupovat a editovat je i mimo domov.

https://www.openoffice.cz/recenze/nextcloud-data-v-cloudu-pod-vasi-kontrolou - pochopitelně přistupovat a editovat lze odkudkoliv z internetu.

Ale pro BFU bych řekl, že je lepší hotové řešení (tedy když už to vůbec musí být - moje stanovisko ke cloudu jsem tu už tuším uváděl). Pochopitelně naprosto tvrdě filtrovat, co tam dám a co tam nedám (a to zcela paranoidně).

No a kdo to ignoruje nebo zlehčuje - dobře mu tak.

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re:Cloud pro Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 24 Října 2019, 11:44:30 »
Ak to bola odpoveď pre mňa tak ja len doplním, že som to presne tak aj myslel.
Na Nextcloud doma mám samozrejme prístup odkiaľkoľvek.
Nie je to fixované len na domácu LAN.
Čo sa týka online úpravy dokumentov, pokiaľ ti stačí podobné riešenie ako má jednoduchú editáciu urobený Gdrive, tak samozrejme aj v Nextcloud je možné toto vyriešiť rozbehaním si služby Collabora. Do 10 používateľov je to myslím bez omedzení, a teda na domáce použitie úplne v pohode.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.