Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Hudební přehrávač (pro KDE)  (Přečteno 8378 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Hudební přehrávač (pro KDE)
« kdy: 30 Října 2019, 14:33:44 »
Poradíte nějaký dobrý hudební přehrávač (nejlépe pro KDE), který umí používat Last.fm a umí načíst stream iTunes/DAAP případně DLNA (kvůli notebooku, tam fakt nemám 100 GB místa pro hudební knihovnu). Zatím používám Clementine, ale 1. na 4k monitoru je rozbitý a 2. jsem nenašla možnost toho streamu, umí sice načíst hudbu z Google Drive, ale to zase neumí iTunes, který používám na MacBooku a ve Windows. A samozřejmě musí umět přehrávat soubory m4a, ale to snad umí každý přehrávač, nicméně jen pro jistotu to zmiňuju. A když bude mít remote control pro Android případně podporu pro Unified Remote, tak to bude úplně dokonalé. Mockrát díky.

edit: používat Google umím, děkuji za optání. Ptám se kvůli zkušenostem reálných lidí, které jsou k nezaplacení. Samozřejmě si doporučené přehrávače otestuji sama, ale těžko testovat něco co neznám a ani nevím jak se to jmenuje.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2019, 11:59:19 od Abby »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #1 kdy: 01 Listopadu 2019, 10:39:03 »
To fakt neexistuje žádný přehrávač, který by splnil pár jednoduchých požadavků?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #2 kdy: 01 Listopadu 2019, 11:04:07 »
Pár jednoduchých? Jako aby to umělo všechno a se vším a k tomu ještě na 4k monitoru, který jsem (a možná řada dalších) viděl jen na papíře?

Možná existuje, ale to je máme testovat my a předložit na stříbrném podnose?

https://duckduckgo.com/?q=linux%2Bmusic%2Bplayer%2B2019&t=h_&ia=web => (třeba) https://linuxconfig.org/2019-s-best-music-players-on-linux a testovat

https://duckduckgo.com/?q=linux+music+player+%22last.fm%22+itunes&t=h_&ia=web apod.

Jestli je či není primárně pro KDE není podstatné, na Linuxu běžně fungují aplikace nativně určené pro jiné GUI (i když někdy za cenu "natahání" dalších knihoven atd.). Dokonce je někdy řešením aplikace z Widlows běžící pod Wine (nebo nějakou odnoží).

http://www.hash.cz/inferno/otazky.html a zejména sekce Než se zeptáte...
« Poslední změna: 01 Listopadu 2019, 11:45:10 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #3 kdy: 01 Listopadu 2019, 11:23:26 »
Já teda rozhodně nic testovat nebudu.... :-[
https://community.kde.org/Elisa  Aspoň si procvičíš kompilaci...
« Poslední změna: 01 Listopadu 2019, 12:10:44 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #4 kdy: 01 Listopadu 2019, 11:55:42 »
Nikdo nic testovat nemusí, jen se ptám na hudební přehrávač, který splní pár jednoduchých požadavků. Určitě zde jsou lidé, kteří poslouchají hudbu. Když jsem se na stejnou věc ptala v jiném fóru (ovšem šlo o přehrávač pro Windows), dostala jsem během půl dne skoro dvacet relevantních odpovědí, testovala jsem samozřejmě už sama a vybrala jsem si vyhovující přehrávač. To tady fakt dokážete jen odkázat na vyhledávač? Ten použít samozřejmě umím, ale mě zajímají zkušenosti skutečných lidí. Jestli je konkrétní přehrávač vhodný pro mě si už zjistím sama, ale těžko mohu něco otestovat když ani nevím že to existuje a jak se to jmenuje.

Mimochodem, co je neobvyklého na 4k monitoru?  :o V mém okolí ho používá drtivá většina lidí, leckdo má dokonce i ještě vyšší rozlišení případně třeba dva nebo tři 4k monitory. Jeden kamarád má dokonce 4 40" 4k monitory, ale to uznávám už je trochu extrém  :) Ale v dnešní době je 4k monitor standardní záležitostí, stejně jako SSD a 16+ GB RAM.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #5 kdy: 01 Listopadu 2019, 11:57:00 »
http://www.hash.cz/inferno/otazky.html a zejména sekce Než se zeptáte...

Jediná správná odpověď na otázku "Jak se ptát" je "Otázku zakončíme otazníkem". Víc není třeba  :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #6 kdy: 03 Listopadu 2019, 00:20:50 »
Používám Clementine.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #7 kdy: 03 Listopadu 2019, 13:23:37 »
Milhouse: já taky, jenže právě na 4k rozlišení je rozbitý (pošlu příležitostně screenshot, teď nemůžu, dělám videa a v Linuxu to bohužel kvůli chybějící podpoře HE-AAC v Handbrake nejde :-( ).
Dá se v Clementine připojit na DLNA? Nenašla jsem to, ale vzhledem k množství možností co všechno umí by to snad mohlo jít.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #8 kdy: 03 Listopadu 2019, 22:04:31 »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #9 kdy: 03 Listopadu 2019, 22:30:52 »
Clementine už není dál vyvíjený/udržovaný, projekt skončil. Jeho nástupce (fork) je Strawberry. Instalační balíčky (vč. daily) ke stažení také zde

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #10 kdy: 04 Listopadu 2019, 15:49:44 »
Díky za odkaz, hned ho vyzkouším.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #11 kdy: 05 Listopadu 2019, 20:33:25 »
Tak jsem Strawberry nainstalovala a na 4k displeji vypadá normálně, není to rozbité, takže moc díky  :) Akorát mě překvapilo, že je anglicky, už dlouho jsem se nesetkala s nelokalizovaným programem. Ne že by to vadilo, jen mě to překvapilo.

Jinak DLNA zřejmě neumí, tak holt si do notebooku nahraju jen nějaký výběr. A nevíte jestli umí přehrávat stream z internetu? Poslouchám často Truckers FM a občas i české Kiss nebo Rockzone a nepřišla jsem na to jak tam tyhle rádia přidat.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #12 kdy: 05 Listopadu 2019, 23:35:12 »
Tak jsem Strawberry nainstalovala a na 4k displeji vypadá normálně, není to rozbité, takže moc díky  :) Akorát mě překvapilo, že je anglicky, už dlouho jsem se nesetkala s nelokalizovaným programem. Ne že by to vadilo, jen mě to překvapilo.

Jinak DLNA zřejmě neumí, tak holt si do notebooku nahraju jen nějaký výběr. A nevíte jestli umí přehrávat stream z internetu? Poslouchám často Truckers FM a občas i české Kiss nebo Rockzone a nepřišla jsem na to jak tam tyhle rádia přidat.

1. Ano, češtinu (zatím) nemá, lokalizace (imho česká) je asi to poslední co obyčejně autoři aplikací řeší, tu obvykle časem vytoří někdo z komunity - můžeš se zapojit... ;) Program je relativně nový, ale usilovně se na něm pracuje. Cílem je důstojná, plnohodnotná náhrada oblíbené Clementine...

2. Přehrávat soubory ze síťového disku možné je. Ovšem pouze pokud ty soubory jsou přístupné ve správci souborů. Takže pokud je vidíš v Nautilu (síťové umístění), můžeš je přehrávat čímkoli. Pokud je nevidíš, je třeba je nejprve klasicky nasdílet (samba).

3. Libovolné rádio se do (všech) přehrávačů odjakživa přidává/importuje jako soubor playlistu. Tento soubor ( .m3u) obsahuje URL streamu daného rádia.
Takže si vyzkoušej otevřít např. playlist z přílohy. Přílohu nejprve rozbal a výsledný soubor test_radio_playlist.m3u  ve Strawberry otevři (File > Open).
Nebo:
Playlist > New playlist (pojmenuj ho třeba "moje_rádia")
Playlist > Add file  > otevři soubor .m3u s rádiem. Takto si můžeš do playlistu "moje_rádia" naimportovat kolik rádií chceš (třeba celou složku se soubory .m3u - Add folder)...
URL streamů jednotlivých rádií už si jistě najdeš sama, existují seznamy s desítkami tisíc položek, namátkou třebas tento.
Některá rádia nabízejí soubor .m3u (.m3u8, .pls) na svých stránkách ke stažení.

4. Jinak co se poslechu/nahrávání internetových rádií týče, existují na to specializované aplikace. např..  Samozřejmě, je třeba doinstalovat balíček streamripper.
Nebo jednoduchý https://itsfoss.com/radio-tray-ubuntu/
Další možnosti se nabízejí přes wine...

5. Kacířsky musím prohlásit, že najlepší se stejně zatím jeví AIMP (přes wine). Dokonce i zvukově. Na paty mu šlape qmmp a deadbeef.
Dokonce i foobar2000 je možno rozběhnout (existuje i snap verze). Ovšem nelze počítat, že budou fungovat veškeré skiny (dark one)...
« Poslední změna: 06 Listopadu 2019, 22:53:14 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #13 kdy: 06 Listopadu 2019, 01:53:36 »
1. ráda se zapojím a překlad udělám (nebude první mimochodem), jen potřebuji vědět v kterém souboru je lokalizace, jestli je to normální txt nebo jak a jestli to můžu přeložit v normálním textovém editoru (Kate/Notepad) nebo je potřeba něco speciálního.

2. na notebooku nemám vytvořený bod v /etc/fstab, ale normálně se připojím před Krusader/Dolphin a tam ty soubory vidím, heslo neukládám, takže při každém připojení si to vyžádá přístupové údaje. Teď jsem ve Windows, běží turnaj v Boinc WCG a Windows s tím pracuje trochu lépe, ale juknu na to až skončí nebo pokud budu restartovat počítač.

3. to já právě nevím, s tímhle postupem jsem se ještě nesetkala, třeba v iTunes prostě stisknu CTRL/CMD+U, vložím adresu a je to. V Rhythmbox je přímo položka "Rádio" a tam opět vložím adresu streamu. Takže ono to není tak samozřejmé a neplatí to tak všude. Jinak právě ty adresy mám (zase tolik rádií neposlouchám, vlastně po většinu času Truckers FM a občas ty dvě české, než mě otráví reklamy), jen jsem nevěděla jak to do Strawberry dostat, teď už to vím a děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #14 kdy: 06 Listopadu 2019, 02:22:49 »
Takže ještě jeden "objev"  ;)
Našel jsem neoficiální PPA kde se nebohé Clementine někdo "ujal" a dál na ní pracuje.
Takže si nejprve ten repozitář přidej:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:alex-p/clementine
sudo apt-get update

Pak už by se ti měla k instalaci nabídnout verze  1.3.1+git2191-ge9a2161aa-1ppa1~bionic1

« Poslední změna: 06 Listopadu 2019, 23:11:35 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #15 kdy: 06 Listopadu 2019, 02:25:13 »
Mám 18.04.3 LTS, každopádně to zkusím, díky za odkaz  :) Neměla bych rovnou zkusit qt4 když používám KDE?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #16 kdy: 06 Listopadu 2019, 02:29:50 »
Mám 18.04.3 LTS, každopádně to zkusím, díky za odkaz  :) Neměla bych rovnou zkusit qt4 když používám KDE?
Edit:
qt4 a qt5 tam bohužel mají jenom zdroják, (jak jsem si teď všimnul), to bys musela napřed zkompilovat. Ale v případě qt to není nic jednoduchého, zřejmě i proto tam ty balíky .deb nejsou....
Takže zkus tu normální verzi, ta tam je....
Je to verze clementine_1.3.1+git2191-ge9a2161aa-1ppa1~bionic1  která je aspoň aktuální (13.10. 2019).
---------------------------------------------------------------------------------
A s tím cz překladem Strawberry (jak jsem zjistil) to není tak jednoduché...
Aplikace qt nepoužívají obvyklý lng soubor, ale všechny jazyky jsou "napevno zadrátované" do aplikace samotné... :-[
« Poslední změna: 06 Listopadu 2019, 21:09:08 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hudební přehrávač (pro KDE)
« Odpověď #17 kdy: 06 Listopadu 2019, 02:30:30 »
Ok, díky  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.